Skocz do zawartości
foxe

Ocena zastawu

Rekomendowane odpowiedzi

Po ponad 7 postanowiłem wymienić cały komputer. Przez te lata i tak wymieniłem prawie wszystko co się dało oprócz płyty więc pora oddać na złom.

Budżet mam bliżej nieokreślony a komputer głównie do neta, netflixa 4k i czasami jakiś gier pokroju CS albo WoT. Na pewno chcę wydajny sprzęt na kolejna 5+ lat

Z obecnego zestawu planuję zostawić chłodzenie procka (Fortis 3), zasilacz Seasonic Prime Focus 550FX (ma jakieś 2 lata i chyba da radę z nowym zestawem) oraz grafę Asus Radeon R9 290 (z możliwością wymiany za jakiś czas).

Wstępnie wybrałem takie podzespoły

CPU i5-11400 - na pewno nie 10 i coś z integrą

MoBo MSI Z590-A PRO - tutaj mam największy problem ale chciałbym coś z m.2 gen4 i drugim gen3 + minimum 6 sata

RAM Crucial 64GB (2x32GB) 3200MHz CL16 Ballistix RGB - 64GB minimum ale nie musza być RGB, akurat cena z i bez taka sama

Dysk systemowy nvme gen4 500GB-1TB - myślałem o Samsungu 980 pro 500GB który często się trafia piniżej 500zł

Dysk 2 nvme gen3 2TB - tutaj też raczej samsung 970 Evo plus albo 980 bez pro

Obudowa SilentiumPC Ventum VT4V Evo TG ARGB White

Proszę o ocenę i ew podpowiedź co wymienić i dlaczego

 

Zestaw planuję zakupić w przyszłym tygodniu.

 

PS. Pytanie dodatkowe. Mam pastę gryzzli ale kupioną 2 lata temu, po jednym użyciu leży zamknięta czy można jej jeszcze użyć czy kupić nową tubę?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

komputer głównie do neta, netflixa 4k i czasami jakiś gier pokroju CS albo WoT

42 minuty temu, foxe napisał:

Po ponad 7 postanowiłem wymienić cały komputer. Przez te lata i tak wymieniłem prawie wszystko co się dało oprócz płyty więc pora oddać na złom.

Budżet mam bliżej nieokreślony a komputer głównie do neta, netflixa 4k i czasami jakiś gier pokroju CS albo WoT.

No i jest uzasadnione pytanie: PO CO?

Zmniejsz rozdzielczość WOT/CS nie zmieniając pozostałych ustawień graficznych. Jeżeli FPS nie zmienią się: wymień proca jeżeli FPS się zwiększą: problemem jest grafika. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

masz fajny CPU z możliwością zrobienia OC , ale chyba nie na tej płycie głównej ...  ASRock H87 PRO4,  fakt obecnie kupowanie płyty głównej aby zrobić OC mijało by się z celem XD 

wymiana mobo, przy pozostawieniu karty graficznej R9 290 raczej nie przyniesie przyrostu FPS, tylko troszeczkę mogą być mniejsza spadki FPS w miejscach w grach w tzw. miejscach procesorowych.

czekaj czekaj czy ten R9 290 ma na pewno wsparcie dla biosu typu UEFI ?, bo możesz być trochę zdziwiony jak po złożeniu zestawu i podłączeniu tego Radeona komp nie wstanie albo brak obrazu na monitorze ...  dlatego dobrze mieć CPU z zintegrowana grafika.

pasta jak dwa lata leżakuje to wisz...  kup "noctua nh t1" i będzie pani zadowolona. 

pamięć ram to się dobiera po wybraniu płyty głównej i sprawdzeniu na stronie producenta czy wybrana pamięć jest na liście kompatybilnych w twoim przypadku z 11gen Intela, co by potem nie było zdziwienia ze pracują tylko stabilnie na 2666MHz ...

https://pl.msi.com/Motherboard/support/Z590-A-PRO#support-mem-33   

te np. są na liście ale 16GB

BL16G36C16U4B

a 32GB 

BL32G32C16U4BL tyło trzeba by poszukać gdzie można kupić 

jak byś wystawiał CPU, płyta, ram, to poprosił bym o linka do aukcji lub ogłoszenia chętnie zapoznam się z oferta.  

a propo 11gen Intela się trochę grzeje i trzeba dokupić osobny dobry zestawach chłodzący polecił bym fortis 3 ale cena  wyskoczyła na +80-90 PLN może na black friday ....

obecnie ciekaw alternatywa to CPU "Arctic Freezer 34 eSports Duo" lub "Fera 5 Dual Fan " trzeba by poszperać za testami.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ap ropo chłodzenia to pisałem ze zostawiam fortisa 3 z obecnego zestawu. kupiłem go do i7 bo boxowe nie dawało rady.

Ram to chyba to samo. Ten kompatybilny to BL32G32C16U4BL a ja chcę kupić https://www.x-kom.pl/p/691326-pamiec-ram-ddr4-crucial-64gb-2x32gb-3200mhz-cl16-ballistix-black-rgb.html

 

z kartą już miałem kiedyś problem przy przekładce z poprzedniego zestawu dlatego wybrałem procka z integrą w razie niekompatybilności czy nawet uszkodzenia. Zresztą jak pisałem tez planuję ja wymienić w niedalekiej przyszłości

 

a co powiesz o płycie? nie jest przesadzona do takiego zestawu? planuję jakieś upgrady na przestrzenni tych 5+ lat i nie chciałbym, żeby to płyta mnie ograniczała jak w przypadku obecnego zestawu.

Dużo pracuję na skompresowanych plikach i chciałbym przyspieszyć proces kompresji i dekompresji a obecny zestaw na to już nie pozwala

 

odnośnie karty to nie umiem znaleźć informacji czy ta karta obsługuje UEFI. mam dokłądnie tą

https://www.x-kom.pl/p/177209-asus-radeon-r9-290-4096mb-512bit-directcu-ii.html

Czy to jest wiarygodna strona? https://www.techpowerup.com/vgabios/153014/asus-r9290-4096-131222

Edytowane przez foxe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o fakt, uciekło mi odnośnie chłodzenia XD 

jak na stronie piszą ze ma wsparcie, to powinno być ok, ale zawsze może nas spotkać nie miła niespodzianka

co do wybory płyty głównej, to ja jestem za tym aby to co wydaje się na CPU w podobnej cenie zakupić płytę główna, ale dlaczego ? , jest to przeważnie podyktowane , rozbudowana sekcja zasilania , w tańszych konstrukcjach producent na czymś musi zaoszczędzić , jest takie zestawienie odnośnie możliwości VRM płyt głównych i nawet ta wybrana przez Ciebie płyta otrzymała oznaczenie A czyli całkiem nie najgorzej. 12faz x 55A

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yPS3hj_K7EPT4RBWCyjdKNP56pnwDz-IgBc0975-FUg/edit#gid=651330836

ja nie patrzę tylko na testy, tylko sam sprawdzam , jak jakiś sprzęt mam pod ręka, jak zachowuje się właśnie sekcja zasilania na płycie głównej z zamontowanym CPU , jak widzę ze pod obciążeniem sekcja się gotuje no to są możliwości ,np. ustawić ręcznie tzn. obniżyć zegary CPU do takich wartości aby sekcja zasilanie się nie gotowała , przy wybranej i5 trzeba potestować jak się zachowa np. po zdjęciu limitów moc w biosie, ale raczej ta wybrana ogarnie temat bez problemów, natomiast po wymianie CPU na mocniejszy to już trzeba będzie to sprawdzić empirycznie . 

mocniejsza sekcje zasilania ma  "MSI MPG Z590 GAMING PLUS"  14 Faz x 75A ale cena tez jest już inna...

oraz obecnie fajnym dodatkiem są płyty główne wyposażone w modły Wi-Fi + BT ale za to tyz trzeba dopłacić.   

         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

widzę, że ta płyta MSI Z590 GAMING PLUS jest jakieś 200zł droższa od Z590-A PRO, myślisz że warto dopłacić?

planuje coś upolować w tygodniu albo na BlackFriday

A myślisz ze zasilacz da radę? pewnie jak bym zmieniał kartę graficzna to będzie za słaby ale do tego czasu wystarczy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, foxe napisał:

widzę, że ta płyta MSI Z590 GAMING PLUS jest jakieś 200zł droższa od Z590-A PRO, myślisz że warto dopłacić?

planuje coś upolować w tygodniu albo na BlackFriday

A myślisz ze zasilacz da radę? pewnie jak bym zmieniał kartę graficzna to będzie za słaby ale do tego czasu wystarczy?

ja zawsze polecam kupić wyższy model płyty głównej, tak samo aby zasilacza nie dobierać na styk tylko z sporym zapasem mocy.  

MSI Z590-A PRO to jest około 900pln

MSI MPG Z590 GAMING PLUS około 1400 PLN 

to różnica mi nie wychodzi 200 PLN ? 

zasilacz ma około 4 lat ?, myślę ze pociągnie to bez problemu.   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tutaj od ok 1000zł ze sprawdzonego sklepu

https://www.ceneo.pl/106271492

a pro ok 800zł

https://www.ceneo.pl/102604247

 

zasilacz kupiłem w 2019 ale nie wiem jak stary technologicznie jest

jeszcze w sprawie zasilacza. dodałem sobie wszystkie komponenty na stronie PCPartPicker

https://pcpartpicker.com/list/BypgDc

i w notatkach jest napisane że płyta wymaga dodatkowego zasilania 4pin którego ten zasilacz nie ma ale przy obecnej specyfikacji powinien wystarczyć

Edytowane przez foxe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.11.2021 o 14:32, foxe napisał:

tutaj od ok 1000zł ze sprawdzonego sklepu

https://www.ceneo.pl/106271492

a pro ok 800zł

https://www.ceneo.pl/102604247

 

zasilacz kupiłem w 2019 ale nie wiem jak stary technologicznie jest

jeszcze w sprawie zasilacza. dodałem sobie wszystkie komponenty na stronie PCPartPicker

https://pcpartpicker.com/list/BypgDc

i w notatkach jest napisane że płyta wymaga dodatkowego zasilania 4pin którego ten zasilacz nie ma ale przy obecnej specyfikacji powinien wystarczyć

czy to jest twój zasilacz ?

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-gx-550w-focus-gx-550-6352557/?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

czyli MSI Z590-A PRO wymaga zasilania 1x24 pin oraz PSU 1x8pin i 1x4 pin

MSI MPG Z590 GAMING PLUS wymaga zasilania 1x24 pin i PSU 2x8 pin 

twój zasilacz posiada odpowiednie gniazda i przewody z wtyczkami o ile ich nie pogubiłeś aby zasilić każda płytę główna, bo każda wtyczka PSU 8 pin od strony zasilacza jest cała a od strony płyty głównej jest dzielona czyli trzeba się przypatrzeć i ja "rozpołowić",  chyba ze wsadziłeś odwrotnie to co miało byś do zasilacza podłączyłeś do płytę głównej  XD

popatrz jak masz tego Asroka podpiętego na linii PSU bo tam jest 1x8 pin.

zdjęcie przykładowe

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poszukam pudełka bo faktycznie na stronie w opisie jest podane że powinny być dwa. u mnie obecnie tylko jeden 8pin wystarczył. Jak nie znajdę to chyba idzie dokupić taki kabel skoro są odpinane.

 

Czyli podsumowując zestaw z pierwszego posta który wybrałem oprócz lepszej płyty (jeśli trafi się promocja) będzie ok i nie warto nic zmieniać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, foxe napisał:

poszukam pudełka bo faktycznie na stronie w opisie jest podane że powinny być dwa. u mnie obecnie tylko jeden 8pin wystarczył. Jak nie znajdę to chyba idzie dokupić taki kabel skoro są odpinane.

 

Czyli podsumowując zestaw z pierwszego posta który wybrałem oprócz lepszej płyty (jeśli trafi się promocja) będzie ok i nie warto nic zmieniać?

przy zachowaniu pamięci z listy kompatybilnych to powinno to ładnie działać

co do przewodów do zasilacza to dobrze poszukaj kartonu , bo nie można dokupić sobie przewodów do zasilacza ...   

a byle aby wtyczka pasowała... to potem może się okazać ze w tym co kupiłeś w stosunku do tego co wychodzi z zasilacza mogą być pozamieniane pini z napięciami lub zamieniona masa , jakie będzie efekt ?, pierwsze włączenie i albo płyta główna się nie uruchomi albo zaliczy do razu zgonna ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, topdog napisał:

dziwaczny ten twój zestaw, kto dzisiaj kupuje płytę z590 za 900zł do 11400 lol??? już idź w stronę 12600k

do czego ci 64gb ram jak komputer ma być "głównie do neta, netflixa 4k i czasami jakiś gier pokroju CS albo WoT"

 

żadna płyta nie wymaga więcej niż 1x8pin do cpu, ten dodatkowy 4pin albo 8pin są praktycznie tylko dla marketingu albo extremalnego OC pod LN2. Myślisz że procesor pobierze 500W że potrzebujesz więcej niż 1x8pin?

 

zasilacz jaki masz wystarczy do r9 290 i 11400

a poleć jakąś fajną płytę pod tego 12600k

chociaż to kolejne złotówki do zestawu to mogę przemyśleć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a na pewno dobrze jest już wchodzić w nowa platformę ? , problemy wieku dziecięcego mogą być ...

nowa podstawka nowy zestaw chłodzący potrzebny.

MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4  

lub tańsza

MSI PRO Z690-A WIFI DDR4  

Intel Core i5-12600K

Crucial Ballistix, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 BL32G36C16U4B

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 właśnie wychodzą kolejne smaczki z 12gen. Intela

a gołowąsy piszą kupuj 12gen bo się bardziej opłaca  

 jak będziesz chciał zagrać w grę z zabezpieczeniem DRM to wystarczy rdzenie E wyłączyć w biosie lub jak zakupisz płytę Gigabyte bo tylko oni na razie udostępnili aplikacje aby to robić pod systemem, tylko trzeba jeszcze bios zaktualizować

bo system zabezpieczeń, rozpoznaje CPU jako dwa osobne systemy ty piracie ...  

mogę to tylko skomentować w taki sposób buhaaaaa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej w 12 nie będę szedł. na razie upolowałem w xkomie 11600K za 999 i dysk wd black 1TB gen4 za 650

jak trafi się coś lepszego to nie odbiorę.

BTW większość producentów chłodzeń daje kity do nowych podstawek 1700 nawet do Fortisa3 jest trzeba tylko koszt wysyłki opłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...