Skocz do zawartości
Driden

Niestabilne pamięci na AsRock Z490 Pro4

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem,

Po wielu latach postanowiłem wrócić do PC i na początku tego roku złożyłem sobie zestaw jak poniżej:

i5 10400F
ASRock Z490 Pro4
Patriot 2x8GB 3733MHz (PV416G373C7K)
Gigabyte Gainward GTX 1060 6GB
SilentiumPC Supremo FM2 650W 80 Plus Gold
 

Obecnie zmagam się z niestabilną pamięcią, zaczęło się od lekkich ścinek w grach, np CoD Warzone albo Wolf ET (tak, jeszcze się w to gra 😉 ). Po konsultacji ze znajomym sprawdziłem RAM za pomocą TestMem5 i cfg extreme@anta777, wyniki jak poniżej, błędy w testach 0, 1, 2:

image.png.af0fbec185b4f9980ece31badd228d74.png

 

Zmieniłem napięcie na 1,45V, XMP normalnie zaczytuje się na 3733mhz, timingi jak producent podaje, ale dalej jest problem ze stabilnością.

W międzyczasie sprawdziłem stronę ASRocka i nie ma tych pamięci na liście wspieranych dla tej mobo... a dodatkowo jest notatka poniżej w specyfikacji:
image.png.b7628165bd9669ce6e27b86953296e7f.png

 

Moje pytanie do was - czy jest jakaś możliwość ustawienia tych pamięci na tej płycie głównej żeby działały stabilne? Obniżenie timingów/przepustowości?
Czy pozostaje mi zmiana płyty/pamięci? 😪

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcanie pamięci ( dla i5 10400f taktowanie pamięci powyżej 2666 to jest OC ) przecież normalne że ma prawo nie działać poprawnie. Zacznij więc obniżać taktowanie poniżej tych 3733 Mhz tak długo, aż pamięci zaczną pracować jak należy ( ma być 0 błędów, nawet przy kilku testach pod rząd ).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

i to jest właśnie musztarda po obiedzie, jak ktoś tobie polecał zestaw to czym się sugerował paplaniną z YT ? , ale jak sam zacząłeś kopać temat to widzę ze znalazłeś ze pamięć nie jest na liście zgodności z strony producenta płyty głównej , może to, nie co rzuci światła na tzw. zestawy polecane które są z [gluteus maximus] wzięte gdzie tzw. "naganiacze sprzedaży" oj przepraszam recenzenci sprzętu, pies ich j..bał patrzą tylko pod względem ceny a nie kompatybilności. 

 i5 10400f ma zintegrowany kontroler dla pamięci DDR4-2666 czyli wszystko co jest powyżej to już jest OC tak jak napisał "Kyle"  , które ma zapewnić wsparcie przez chipset płyty głównej ale ASRock i tanie modele to nie jest właściwy kierunek

ale jak komuś pisze aby nie kupował obecnie tanich płyt głównych to zaraz gołowąsy piszą ze nie taka za 500PLN będzie ok, hmmm to teraz możesz zgodzić się z ich opinia albo nie XD

zacznij od 2666MHz przeprowadź trzy pełne testy- 0 błędów , podnieś o jedna podziałkę tak jak pozwala bios i ponownie trzy pełne testy aż dojdziesz gdzie jest granica stabilności. 

napisz przy jakiej szybkości pamięć ram pracuje stabilnie.    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem 3600, timingi i napięcie zgodne z XMP, tj. 1.35v, IO/SA 1.2v

Dwa testy bez błędów. Kolejny dzisiaj rano po tym jak komputer był włączony ale nieużywany i wywaliło to. Wygląda na to, że przy "zimnym starcie" wywala błędy.

image.png.da770bc1d8f628aa789b197248fcbb39.png

 

Na ten moment ustawiłem 16-20-20-40, 1.4v, napięcie IO/SA na 1.15v i 3200MHz i testuje. Posiłkuje się tym: https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat

zacznij od 2666MHz przeprowadź trzy pełne testy- 0 błędów , podnieś o jedna podziałkę tak jak pozwala bios i ponownie trzy pełne testy aż dojdziesz gdzie jest granica stabilności. 

Zacznij od dołu i stopniowo podnosić a nie zjeżdżać z góry na dół.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Driden napisał:

16-20-20-40, 1.4v, napięcie IO/SA na 1.15v i 3200MHz to baza i od tego testuje w górę, na razie nie mialem czasu za bardzo ale na 3333 jest stabilnie

No to już wiesz jak masz je puszczać i rozważyć  zmianę MOBO w przyszłości jeśli chcesz puszczać te pamięci szybciej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...