Skocz do zawartości
Ravn7

Komputer z 32 GB RAM działa jakby miał 4 GB

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Mam pewien problem i nie wiem, z której strony go ugryźć. Próbowałem szukać w Internecie, ale nie udało mi się nic znaleźć. 

Chodzi o to, że pomimo 32 GB pamięci, nawet przy niewielu włączonych programach, zaczynają one wieszać się i wyłączać z komunikatami o braku pamięci. Albo nawet znikać z ekranu bez żadnego komunikatu. Przy czym krótko po resecie wszystko działa lepiej i mogę np. uruchomić maszynę wirtualną z 12 GB RAM, a po całym dniu staje się to w ogóle niemożliwe, ponieważ znowu wyrzuca komunikat o braku pamięci. Z grami sytuacja jest podobna, tylko te moje nie wymagają tyle RAM.  

Kluczowy jest tutaj fakt, że analogiczna sytuacja występuje już na drugim moim laptopie. Poprzedni miał 20 GB RAM. Wydawało mi się, że zidentyfikowałem program, który to powodował i go odinstalowałem. Ale, jak widać, nic z tego. 

Ciekawi mnie też, że używam komputerów PC od wielu lat i pamiętam, jak przy pierwszym Unreal wychodziło się z gry bite 5 minut zanim pojawił się pulpit, bo widocznie tak duża część systemu trafiała do pamięci wirtualnej, ale nic się nie wyłączało tak po prostu. Stąd mam wrażenie, że jest jakiś problem z obsługą pamięci wirtualnej. 

Menedżer Zadań nie pokazuje nic, co miałoby zająć pamięć pod korek. Choć wydaje się, że na zakładce Wydajność zajęte jest zbyt dużo, ale równie dużo pozostaje wolnego . Zauważam też, że uruchomione maszyny wirtualne w Virtualbox nie są uwzględnione na liście procesów, więc pewnie inne rzeczy też mogą nie być. 

Może macie sugestie, co można zrobić, aby dojść do tego, co jest przyczyną tej sytuacji? I może jakieś programy do testowania pamięci? 

Załączam dwa screenshoty task menagera po dobie pracy. Nie działa żadna maszyna wirtualna. 
 

tasks 2 A.jpg

tasks 2 B.jpg

Edytowane przez Ravn7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ravn7 napisał:

Nie mam przy sobie pendriva. Sprawdzę w domu. 

Trudno mi jednak podejrzewać usterkę pamięci, skoro problem występuje na dwóch zupełnie różnych komputerach. 

Wiem że to bardzo mało prawdopodobne, ale prawo Murph'ego mówi że na pewno ktoś będzie miał takiego pecha. Nie mam na ten moment innego pomysłu więc warto by wykluczyć taki zbieg okoliczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma niczego wspólnego w tych komputerach. Tylko producent karty graficznej, czyli Nvidia. Ale tamta była GeForce MX 960, tu jest 1660Ti, więc to zupełnie inna architektura. Poza tym 5 lat różnicy, tam był Intel, a tu AMD, pamięć tam chyba jeszcze DDR3 wtedy. 

Wspólne może być tylko oprogramowanie. 

Generalnie miałem zamiar zainstalować Windows 11 zupełnie na świeżo, ale chciałbym poczekać aż go trochę usprawnią, czy też raczej przywrócą pewne podstawowe funkcje. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś powyłączać wszystkie usługi dedykowane wirtualizacji i usunąć soft jaki do tego używasz? Można by tez zbootować coś z pedrive, jakiegoś okrojonego linuxa i zobaczyć czy tam ten TAM będzie działał bez zarzutów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...