Skocz do zawartości
emotikonek

Zasilacz do i9 11900 oraz Gigabyte RTX 3080 Gaming OC

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

Jakiś czas temu zmodernizowałem zestaw, by w końcu móc pograć z pełną mocą we wszystko, czego bym chciał 😉 Mój obecny zestaw:

i9 11900

Gigabyte RTX 3080 Gaming OC 

Corsair Vengeance LPX 3600 mhz 64 GB (4xkit)

be quiet! Dark Power 12 850W

be quiet! Dark Rock 4 Pro

Fractal Design Define 7 Compact

Samsung 980 Pro 500GB (System)

WD Black sn750 radiator 1TB (gry)

GoodRam Irdm 500GB& SanDisk 500 GB(ze starego kompa)

WD BLUE 4TB (dane)

5x Silent Wings 3 120&140 mm

Razer BlackWidow v3 Pro

Razer Viper Ultimate

 

Wiem, że niektóre komponenty niepotrzebnie umieściłem na liście, ale pytanie brzmi: Po podłączeniu do całego zestawu RTX 3080 (Wcześniej była RTX 3060) gry po kilkunastu minutach, czasem pół godziny, po prostu się wyłączają do pulpitu. Karta według MSI Afterburner w 99 lub 100 proc. obciążona, procesor zwykle w 30-60 proc. Inne mniej wymagające gry nie powodują nagłego przeskoku na pulpit. Jako, że to problem znany mi jeszcze ze starej platformy, wnioskuję, że niezbędna będzie wymiana zasilacza. RTX 3080 wg. MSI Afterburner pobierał w peaku 364W. Zrobiłem undervolting ale spadek o 30-40 W najwidoczniej niewystarczający.  Wnioskuję, że Intel i9 11900 też swoje dołożył (pokazuje peak na poziomie 110-130W w grach). Proszę o pomoc. Zamówiłem Dark Power 12 1000W ale czy będzie to wystarczający zasilacz do tego zestawu? 

Najwyższe pomiary W zanotowane co ciekawe w Forza Horizon 5, niewiele mniej zestaw pobierał w Cyberpunku 2077, czy Metro Exodus. 

 

Proszę o względnie wyczerpujące odpowiedzi. 

Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że Twój obecny zasilacz jest jak najbardziej odpowiedni do tego zestawu. Na tą chwilę nie ma potrzeby zakładania 1000W. Mam podobny zestaw, Intel i7 11700k i 3080Ti. Największy pobór mocy jaki odczytałem z watomierza to 610W przy rozkręceniu wszystkiego na maxa w Cyberpunku. Zazwyczaj pobór mocy oscyluje około 500W. 

Problem leży w czymś innym. Kiedyś miałem podobny przypadek z grą Doom Eternal. Po około 30 minutach grania mroziło ekran i resetowało komputer. Problem ustał po przejściu na Windows 11. Do dziś nie mam pojęcia co było przyczyną. Działo się tak tylko w tym jednym tytule. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku dzieje się tak niestety w przypadku każdej gry. Do tego zasilacz pracuje zauważalnie głośniej niż z RTX 3060. 3080 do spokojnej pracy w tandemie z i9 i resztą komponentów potrzebuje najwyraźniej więcej watów. U mnie szczytowy pobór mocy wyniósł 734W co uznaję za granicę dla 1000W zasilacza. Więc akurat w moim przypadku tego zapasu przy 1kW i tak nie będzie wiele...   

U mnie żadnej gry nie zamraża i komputer się nie resetuje. Wychodzi do pulpitu po 30-40 min pełnego obciązenia zestawu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, emotikonek napisał:

W moim przypadku dzieje się tak niestety w przypadku każdej gry. Do tego zasilacz pracuje zauważalnie głośniej niż z RTX 3060. 3080 do spokojnej pracy w tandemie z i9 i resztą komponentów potrzebuje najwyraźniej więcej watów. U mnie szczytowy pobór mocy wyniósł 734W co uznaję za granicę dla 1000W zasilacza. Więc akurat w moim przypadku tego zapasu przy 1kW i tak nie będzie wiele...   

U mnie żadnej gry nie zamraża i komputer się nie resetuje. Wychodzi do pulpitu po 30-40 min pełnego obciążenia zestawu. 

A jakie masz temperatury? Zasilacz sam w sobie powinien to pociągnąć, po prostu spadnie jego sprawność. Warto by w tle odpalić jakiś program który zbierze w wykres zmiany temperatury oraz poszczególnych napięć, to powinno pomóc w identyfikacji źródła problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jeśli temperatury byłyby problemem to zwróciłbym na nie uwagę. Podczas pełnego obciążenia grafiki, procesora oraz wszystkich pozostałych komponentów temperatury są w porządku. Procesor przy pełnym obciążeniu w Prime 68-69 stopni. Grafika max 71 stopni. Na dyski m2 założone radiatory. Obudowa przewiewna, wiec zasilacz wydaje się być głównym winowajcą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, emotikonek napisał:

Panowie jeśli temperatury byłyby problemem to zwróciłbym na nie uwagę. Podczas pełnego obciążenia grafiki, procesora oraz wszystkich pozostałych komponentów temperatury są w porządku. Procesor przy pełnym obciążeniu w Prime 68-69 stopni. Grafika max 71 stopni. Na dyski m2 założone radiatory. Obudowa przewiewna, wiec zasilacz wydaje się być głównym winowajcą. 

W takim razie zobacz te napięcia. Dziwi mnie to bo to BQ, a kiedyś testowaliśmy go do z dużo wyższym obciążeniem niż nominalne i działał. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam  

warunkach domowych nie sprawdzisz zasilacza bo niby czym ?, miernikiem cyfrowym ?, to taki odczyt to może zrobić nieświadomy 9 latek jak mu komputer "komunijny" zaczyna szwankować, jak zasilacz nie generował by napiec zgodnych z norma ATX to w jaki niby sposób płyta główna pozwoliła by na rozruch ?, oraz czy jeśli wystąpi chwilowy spadek to będziesz w stanie to zauważyć na mierniku cyfrowym ? XD 

jakie są potrzebne narzędzia sprzęt/program aby sprawdzić zasilacz impulsowy ? np. oscyloskop płus człowiek potrafiący go obsługiwać , tak aby zasymulować zmienne obciążenie jakie występuje w PC , ogólnie ciężki temat bo sam szukam firmy która by testowała kilku letnie zasilacze pod kątem czy zasilacz nie stanowi zagrożenia dla zasilanych podzespołów , jak dotąd moje poszukiwania nie przyniosły pożądanego efektu, brak fachowców ?

ale wracając do tematu, co można zrobić, sprawdzić, czy sprawdzałeś podczas obciążenia temperaturę sekcji zasilania na płycie głównej ,a nie napisałeś jak płytę główna posiadasz.

czy próbowałeś na obecnym zasilaczu przepiać przewody do innego gniazda aby kartę graficzna zasilić z innej linii ?        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie! Przepraszam to Gigabyte Z590 Gaming X. Próbowałem, też tak myślałem, że inna linia pomoże, ale niestety nie. Poza undervoltingiem włączyłem jeszcze overclocking key od Be quiet i faktycznie chodziło normalnie tym razem z 45 min 🙂 I znowu wywalało do pulpitu. Bez znaczenia czy to Wiedźmin, CP 2077, Forza 5, Days Gone, AC Valhalla , Mafia, Battlefield czy COD Cold War. ok godzina gry i crash do pulpitu.  Wszystko jest ok przy FIFie,  CS GO, Magicu itp 😉

Więc tam gdzie jest 100 pro obciążenia wydaje się, że to po prostu zasilacz nie wyrabia. Jutro będę miał 1000W (mam nadzieję :)) to dam znać.

Temperatury sekcji sprawdzone (76-77 stopni)

Wszelkie podane temperatury tyczą się oczywiście całkowitego i pełnego obciążenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, emotikonek napisał:

Faktycznie! Przepraszam to Gigabyte Z590 Gaming X. Próbowałem, też tak myślałem, że inna linia pomoże, ale niestety nie. Poza undervoltingiem włączyłem jeszcze overclocking key od Be quiet i faktycznie chodziło normalnie tym razem z 45 min 🙂 I znowu wywalało do pulpitu. Bez znaczenia czy to Wiedźmin, CP 2077, Forza 5, Days Gone, AC Valhalla , Mafia, Battlefield czy COD Cold War. ok godzina gry i crash do pulpitu.  Wszystko jest ok przy FIFie,  CS GO, Magicu itp 😉

Więc tam gdzie jest 100 pro obciążenia wydaje się, że to po prostu zasilacz nie wyrabia. Jutro będę miał 1000W (mam nadzieję :)) to dam znać.

Temperatury sekcji sprawdzone (76-77 stopni)

Wszelkie podane temperatury tyczą się oczywiście całkowitego i pełnego obciążenia

wedle oceny VRM na to ta płyta za wysoko nie jest oceniana,  pozycja 39.  

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1yPS3hj_K7EPT4RBWCyjdKNP56pnwDz-IgBc0975-FUg/edit#gid=651330836

to daj znać czy problem udało się rozwiązać po zastosowaniu mocniejszego zasilacza.

moje podejście, i można się nie zgadzać ale , kupując CPU w podobnej cenie zakup płytę główna.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Epilog historii: 

Wymiana na Dark Power 12 1000W usunęła jakiekolwiek problemy. Zapobiegawczo zrobiłem i tak undervolting karty graficznej i ponownie podłączyłem do dwóch różnych linii kabel PCIe więc powinno być ok. temp w stressie OCCT Proc: 87 stopni, Karta 65 (po UV, wcześniej 72). Co ciekawe pod obciążeniem jest duuużo ciszej niż z wersją 850W. Gdy będę zmieniał RTX 3080 na RTX 4000, albo 5000 to wtedy pewnie i tak będę musiał kupić kolejny 😄

Piszcie co chcecie wiedzieć. Doszedłem do 0.835 na 1860mhz na karcie. Nie wiem czy mogę iść niżej 😜 

I max V karty bez UV doszło do 401W Z UV 323-347W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, emotikonek napisał:

Epilog historii: 

Wymiana na Dark Power 12 1000W usunęła jakiekolwiek problemy. Zapobiegawczo zrobiłem i tak undervolting karty graficznej i ponownie podłączyłem do dwóch różnych linii kabel PCIe więc powinno być ok. temp w stressie OCCT Proc: 87 stopni, Karta 65 (po UV, wcześniej 72). Co ciekawe pod obciążeniem jest duuużo ciszej niż z wersją 850W. Gdy będę zmieniał RTX 3080 na RTX 4000, albo 5000 to wtedy pewnie i tak będę musiał kupić kolejny 😄

Piszcie co chcecie wiedzieć. Doszedłem do 0.835 na 1860mhz na karcie. Nie wiem czy mogę iść niżej 😜 

I max V karty bez UV doszło do 401W Z UV 323-347W

i tyle w temacie , jak sam czegoś nie przetestujesz to się nie dowiesz , ale jak już po premierze było wiadomo ze karta wymaga mocniejszego zasilacza co najmniej 1000W,  to gołowąsy zwracały mi uwagę ze nie nie potrzeba takiego, bo na YT mówili co innego , to zobacz teraz jak ma się to do tzw. zestawów polecanych gdzie wykładnikiem jest cenna nie ze ma dobrze działać ...

oczywiście mogła się tobie trafić nie sprawna sztuka zasilacza , ale teraz co , będziesz reklamować oddawać na gwarancje ?

z tego co sam zaobserwowałem to EVGA tez robi słabe zasilacze.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To można otwarcie powiedzieć, że do konfiguracji i9 11900 i RTX 3080 jest to rozsądne minimum. Przeczytałem dziesiątki(!) recenzji tego zasilacza i jest on jednym z 2-3 najlepszych w swojej klasie. Fakt, cena zwala z nóg, ale wart jest on każdego grosza. 

Nie będę oddawać, bo wersja 850W jest świetna, z RTX 3060 i 3070 działała idealnie, ale 3080 Gigabyte OC jest po prostu najzwyczajniej w świecie kresem jej możliwości. A debile, którzy polecają te karty do i9/Ryzeny 9 w połączeniu z 3080 to jednak mało inteligentni ludzie. Próbowałem naprawdę wszystkiego, oddałem nawet na przegląd zasilacz i zostałem poinformowany, że 850 W jest w stanie idealnym, jakby nówka z pudełka. Więc po prostu nadszedł limit mocy i tyle. 

 

Jedynie co to martwi mnie to, że za rok- dwa lata, gdy na rynek wejdą RTX 4000 to znowu będzie trzeba się bawić z zasilaczem. Oby nie ale wtedy wleci już wersja 1500W chyba 😛 A może się mylę i 1000W z mojego Dark Power 12 będzie idealna 🙂 Generalnie to ciekawa lekcja. Nauczyłem się zależności energetycznej wielu komponentów. Teraz jednak pozostaje dalsze użytkowanie i testy zasilacza. I naprawdę, jeśli kompletujecie podobny zestaw jak mój to bez 1000W nie podchodzić. 

Edytowane przez emotikonek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...