Skocz do zawartości
tygrysek20022

Jaka płyta na Z690 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przesiadam się z i9 9900K na 12900K , ale nadal nie wiem jaką płytę kupić. Cały czas posiadałem płyty ASROCKA i byłem mega zadowolony ale podobno ostatnio coś im nie idzie z płytami. Obecnie posiadam ASROCK Z390 TAICHI ULTIMATE.

Chciałbym aby płyta posiadała kartę 10GB , PCI-E 5.0 . min 3 sloty na dyski NVME i dobrą sekcje zasilania. Ceny płyt to jakiś dramat za swojego ASROCKA 2 lata temu dałem 1250 zł i to była jedna z droższych płyt.  Mam dwie opcje kupić najtańsza płytę pod DDR4 i poczekać albo niech proc sobie leży w szufladzie i poczekać aż płyty trochę stanieją i pokaże się porządny DDR5.

Jakie rozwiązanie polecacie ?

Chłodzi ktoś z was 12900K NOCTUA NH D15 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

a ten upgrade to jest podyktowany, bo obecnie kompiuter jest wykorzystywany, do gry czy profesjonalne zastosowania ?

masz całkiem lub nawet więcej niż całkiem wydajny CPU, chyba ze lubisz dopłacać za nowe technologie oraz być beta testerem nowej podstawki tzw. problemy wieku dziecięcego każdej nowej platformy... 

ceny są jakie są i raczej nie ma co oczekiwać ze w jakiś magiczny sposób spadną, raczej w druga stronę, czy płyty główne pod Z590 spadły po premierze Z690 ? no nie bardzo raczej obecnie są jeszcze wyższe... 

taka i9 to musi swoje zjeść wiec zakup płyty głównej najtańszej pod DDR4 będzie okupione tym ze CPU trzeba będzie przyciąć ręcznie w biosie (czyli wyłączyć tryb Turbo) na zegarach do wartości bazowych 3.2GHz i pytanie czy tyle wystarczy aby sekcja zasilania temu podołała.  

moje podejście jest takie i można się nie zgadzać , ze to co wydaje się na CPU w podobnej cenie zakup płytę główna. 

LAN 10GB to za wielkiego wyboru ni ma , a pod DDR4 to nie wim czy któryś producent oferuje takie bajery XD

ASUS ProArt Z690-CREATOR WIFI DDR5

Gigabyte Z690 AORUS MASTER

pamięć Ram dobiera się nie wedle jakiegoś widzi mi się , tylko po sprawdzeni na stronie producenta płyt głównej jakie  pamięci są kompatybilne z dana płyta główna , co by potem zdziwienia nie  było ze po włączeniu  profilu XMP , "ciemność widzę ciemność"... 

a czy jest taka konieczność aby koniecznie były DDR5 ? zawsze można dokupić kartę sieciowa 10GB np.  Asus XG-C100C (90IG0440-MO0R00) i zakupić płytę główna pod DDR4 

dla zestawu chłodzącego to raczej trzeba będzie dokupić odpowiednia "przejściówkę" pod soket LGA 1700 , myślę ze do grania zestaw powietrzny ogranie temat , ale do zastosowań bardziej profesjonalnych to trzeba będzie zakupić najwydajniejsze i najdroższe zestawy wodne, popatrzaj na testy ... 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...