Skocz do zawartości
Giees

Jaki ram, zasilacz, chłodzenie do Asus Tuf B550, Ryzen 5 5600X ?

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry na wstępie dodam że kompletnie się nie znam na komputerach od miesiąca próbuje skleić zestaw który zastąpi mój totalnie zmęczony sprzęt którym jest I3-2100 z P67 pro 3 z grafiką Radeon HD 6850 która na razie musi zostać jako wyświetlacz obrazu, więc mam kilka pytań może jakaś poczciwa dusza będzie w stanie mi wytłumaczyć łopatologicznie kilka rzeczy których nie jestem w stanie przyswoić. A więc mój wybór padł na Ryzen 5 5600X z płytą Asus TUF GAMING B550-PLUS Wifi i teraz wypadałoby dobrać RAM i to jest mój pierwszy problem.

1. Ww płyta obsługuje pamięci do 3200Mhz przy wyższych wartościach w nawiasie jest napis OC czy to oznacza że muszę/mogę podkręcić pamięci 3200 Mhz czy mogę kupić 3600 lub wyższe i one będą obsługiwane przez tę płytę. wyczytałem że ten procesor najlepiej pracuję z 3600Mhz i 3733Mhz . Jakieś szczególnie polecane modele?

2. Kolejna sprawa to czy będę musiał wymienić zasilacz posiadam w tym momencie Chiefteca 500 W. Według kalkulatorów ten zestaw będzie pobierał ok 350 W. Ale może czegoś nie biorę pod uwagę.

3. Wybrałem chłodzenie Scythe CPU Mugen 5 Rev.B ale czy nie wystraczyłoby na przykład Fera 5 Dual fan które jest o 100 PLN tańsze, być może delikatne OC weszłoby w grę czytałem że nie jest to trudne.

4. W jaką obudowę to włożyć żeby nie przepłacać bez żadnych bajerów, świecidełek itd. czy może mój cooler master (nie ma pojęcia jaki model) da radę? Ale chętnie bym posprawdzał podpowiedzi w tym temacie. Ewentualnie jakby mi ktoś powiedział na co zwracać uwagę przy doborze obudowy to będę wdzięczny.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez Giees

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Pamięci weź 3600Mhz do 3800mhz, dodam tylko że, 3600Mhz praktycznie zawsze i wszędzie, wrzucasz tylko xmp w biosie i śmigają. Z wyższym taktowaniem pamięci może być potrzebne ręczne ustawienie, ale niekoniecznie. Bierz pod uwagę Crucial Ballistix 3600Mhz CL16, Patriot Viper Steel 3600-4000Mhz CL 17 do 19, i GSkill 3600-3800Mhz CL 14 do 16 ( z tymi opoźnieniami sa na B-die, generalnie najlepsze ale też najdroższe), te z opóźnieniami cl 18 są kościach hynix i micron ale też dobre.

Chodzenie brałbym jakąć Noctue albo wodne Arctica

Zasilacz min 650W jakiś markowy, polecam jakiegoś golda od be quiet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

ciągle to samo... 

pamięć ram dobiera się wedle kompatybilności zamieszczonej na stronie producenta płyty głównej do serii procesora czyli Ryzen 5000, a nie jakieś tam, konkretnie się pisze model a nie podawanie tylko ogólnie szybkość i producent  ...

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550-PLUS-WI-FI/HelpDesk_QVL_Memory/

i np. dla szybkości 3600MHz i pojemności 2x16GB

Kingston HyperX Predator HX436C17PB3K2/32  lub 

Team Group Dark Z Alpha, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 TDZAD432G3600HC18JDC01

dałem sobie chwile czasu i dla zestawów 2x16GB następne są dopiero 4266Mhz ale cena jak ze DDR5 ...

G.Skill Trident Z Royal, DDR4, 32 GB, 4266MHz, CL17 (F4-4266C17D-32GTRSB)  

dla pojemności 2x8GB jest więcej do wyboru zestawów ale nie napisałeś jaka pojemności Ciebie by interesowała ?  

zasilacz oczywiście ze nowy 650W  

Fractal Design Ion Gold 650W (FD-P-IA2G-650) gwarancja 7 lat 

ADATA Core Reactor 650W (COREREACTOR650G-BKCEU)  gwarancja 10 lat

MSI MPG A650GF 650W gwarancja 10 lat

SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W (SPC168) gwarancja 5 lat 

do chłodzenia to ty jeszcze dołóż bo te CPU się grzeją...

np. CPU Scythe Fuma 2 

obudowa jak ma więcej jak 6-7 lat to zainwestował bym w nowa bo niby jest standard ATX a już spotkałem się kilka razy ze stara obudowa i nowa płyta główna a tu rozstaw otworów w płycie głównej minimalnie nie pasuje do rozstawu podstawek w obudowie... 

bez bajerów ale w miejscach przeprowadzenia przewodów są gumki 

np. SilentiumPC Regnum RG6V TG (SPC261)

mała uwaga twoja karta graficzna nie wspiera biosu typy UEFI wiec po uruchomieniu platformy, będzie ze nie ruszy albo "wiatraki" XDD, będę się kręcić a monitor pozostanie czorny ...  , chyba ze bios w płycie głównej będzie na tyle kumaty ze uruchomi się w trybie "csm enabled" czyli no UEFI ale w tym trybie bios może nie widzieć dysków pod M.2, chyba ze planujesz pozostać przy SATA ? , no ale nowy komp to może i nowy dysk pod M.2 pod system ?    

co można z tym zrobić trzeba określić jakiego dokładnie posiadasz tego Radeona producent, model, wersja biosu karty  graficznej i poszukać czy jest tzw. bios mod dla trybu UEFI.       

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.11.2021 o 20:16, Mr.T... napisał:

i np. dla szybkości 3600MHz i pojemności 2x16GB

Kingston HyperX Predator HX436C17PB3K2/32  lub 

Team Group Dark Z Alpha, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 TDZAD432G3600HC18JDC01

dałem sobie chwile czasu i dla zestawów 2x16GB następne są dopiero 4266Mhz ale cena jak ze DDR5 ...

G.Skill Trident Z Royal, DDR4, 32 GB, 4266MHz, CL17 (F4-4266C17D-32GTRSB)  

dla pojemności 2x8GB jest więcej do wyboru zestawów ale nie napisałeś jaka pojemności Ciebie by interesowała ?  

Interesowałaby mnie opcja 2 x 16, ale na tej liście jest niewielki wybór myślałem na przykład o pamięciach  G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo albo Cruciall ballisti 32GB 3600MHz  Cl 16 wg ich producentów są kompatybilne z moją płytą i z tym procesorem ale nie ma ich na tej liście Asusa więc powiem szczerze że trochę zgłupiałem, w życiu nie podejrzewałbym że dobranie ram to taki problem.

Co do karty graficznej to wrzucam screena z gpu z bo w sumie nie mam pojęcia o czym piszesz a dysk pod M.2 będzie więc fajnie by było jakby wszystko działało. 

gpu.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Giees napisał:

Interesowałaby mnie opcja 2 x 16, ale na tej liście jest niewielki wybór myślałem na przykład o pamięciach  G.SKILL 32GB (2x16GB) 3600MHz CL16 TridentZ RGB Neo albo Cruciall ballisti 32GB 3600MHz  Cl 16 wg ich producentów są kompatybilne z moją płytą i z tym procesorem ale nie ma ich na tej liście Asusa więc powiem szczerze że trochę zgłupiałem, w życiu nie podejrzewałbym że dobranie ram to taki problem.

Co do karty graficznej to wrzucam screena z gpu z bo w sumie nie mam pojęcia o czym piszesz a dysk pod M.2 będzie więc fajnie by było jakby wszystko działało. 

gpu.gif

co do pamięci to najwyżej nie będą pracowały stabilnie z szybkością 3600MHz, tylko trzeba będzie poszukać o ile trzeba będzie obniżyć ich szybkość, ale może tez być tak ze poskładasz i będzie ok, bo w dzisiejszych czasach to jest loteria ... 

jak się przypatrzysz to w linii Bios Version 013.012.000.021.000000 i po prawej stronie jest puste pole w okienku UEFI 

karta nie wspiera trybu UEFI czyli to o czy pisałem , a aby znaleźć do Asusa bios mod pod UEFI no to...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

karta nie wspiera trybu UEFI czyli to o czy pisałem , a aby znaleźć do Asusa bios mod pod UEFI no to...

no to ?? czy coś da się z tym zrobić a czy teraz nie mam UEFI ??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Giees napisał:

no to ?? czy coś da się z tym zrobić a czy teraz nie mam UEFI ??

 

jak by to tobie wytłumaczyć obrazkowo  XD 

czy UEFI w płycie głównej na P67 która ma +/- 7 lat ? , to to samo UEFI co w nowych płytach głównych ?

czy system win10 64bit z 2015r. , a obecny System z 2021 w kompilacji 20H2 to ten sam system win10 64Bit ?

 bo ktoś sobie wymyślił aby podczas wsparcia dla kart graficznych ("CSM enable " lub instalacja systemu w trybie "CSM Boot") wyłączać obsługę dysków M.2 ...  , jak myślisz w jaki celu jest to robione ? , pomijam fakt ze karta graficzna tyż ma już swoje lata... , wiec żaden producent nie wypuści aktualizacji do biosu karty graficznej aby tobie zrobić dobrze XD , pozostaje szukać nie oficjalnych bios modów które nie zawsze działają poprawnie i już w momencie przeprowadzenia  aktualizacji potrafią się zawiesić, a raczej sam nie przeprowadzisz reanimacji karty po nie udanej aktualizacji biosu i karta wyląduje na półce jako ozdoba ...

czyli tak jak napisał "bamboocha" nowsza karta graficzna albo dyski pod SATA.       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za obrazkowe wytłumaczenie z pierwszego Twojego posta wynikało że coś można z tym będzie zrobić, no nie ważne w takim razie będę musiał wypatrzeć coś w używkach więc tutaj moje kolejne pytanie jak się upewnić że karta graficzna którą wypatrze obsługuje uefi w mojej płycie? Ewentualne rady za czym się rozglądać mile widziane (im taniej tym lepiej) 

Edytowane przez Giees

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Giees napisał:

Bardzo dziękuję za obrazkowe wytłumaczenie z pierwszego Twojego posta wynikało że coś można z tym będzie zrobić, no nie ważne w takim razie będę musiał wypatrzeć coś w używkach więc tutaj moje kolejne pytanie jak się upewnić że karta graficzna którą wypatrze obsługuje uefi w mojej płycie? Ewentualne rady za czym się rozglądać mile widziane (im taniej tym lepiej) 

uuu panie zakup karty graficznej używanej czyli o nie znanej przeszłości i eksploatacji z olx czy alledrogo, możliwe że z koparki to może nie być dobra inwestycja, bo co jeśli karta padnie po 1-2 tygodniach ?, tylko jeśli oferta jest z gwarancja producenta nie rękojmia, lub odkupujesz od znajomego. 

co do pytania, to złamasy producenci nawet w specyfikacji sprzętu nie zamieszczają informacji czy kata jest "UEFI Supported:Yes" do nowych płyt głównych, bo wychodzą z założenia ze kartę graficzna kupujesz nowa...    

można spróbować posiłkować np. informacja z strony "techpowerup", i jak to zrobić ?

wpisujesz w wyszukiwarkę

 np dla AMD , 

RX 470 4GB techpowerup bios update

wyskakuje taki link 

https://www.techpowerup.com/vgabios/185234/sapphire-rx470-4096-160715

i patrzysz czy jest "UEFI Supported:Yes" 

dla Nvidia np. 

GTX 1060 6GB techpowerup bios update

wyskakuje link    

https://www.techpowerup.com/vgabios/186007/nvidia-gtx1060-6144-160609

oczywiście zawsze mogę się mylić, może ktoś z większym doświadczeniem zajrzy do tego wątku i mnie poprawi, w jaki inny dostępny sposób można to sprawdzić przed zakupem, lub może jakiś moderator się włączy do rozmowy, chętnie poszerzę swoja wiedzę.

z tego co się orientuje to od serii  GTX 1000 czyli wszystkie GTX 1030, 1050, 1050ti, 1060 i nowsze na pewno wspierają tryb UEFI w nowych płytach głównych. 

czysto wedle sprawdzania to nawet taki gtx 660 2GB ma wsparcie, ale ja jak sam czegoś nie przetestuje, to na 100% polecić tej metody nie mogę. 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...