Skocz do zawartości
MFA

Nowy komputer do gier do 5000zł

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Proszę o opinię na temat skonfigurowanego przeze mnie zestawu.

Chodzi mi głównie o to czy wszystko do siebie pasuje.

GPU ZOTAC RTX 2060 GAMING GDDR6 192bit 3DP/HDMI -2900zł...🥺

CPU i5 10400f- 650zł

płyta główna MSI B560M-PRO-300zł

Pamięć RAM GOODRAM IRDM Pro 16GB 3600MHz Deep Black -260zł- w jednej kości by w przyszłości dokupić kolejne 1x16gb

Dysk SSD Crucial P5 Plus 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (6600 Mb/s)- 370zł - ew wersja 3000 Mb/s która jest 100zł tańsza

Zasilacz SilentiumPC Vero L3 700W- 260zł - ew wersja 600w

obudowa- 130zł

Razem wychodzi niecałe 4900zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

proponuje przemyśleć podejście do budowy komputera. 

a powiedz mi jak dysk pod M.2 Gen4 miał by być widoczny w biosie przy 10gen CPU ?, nie nie będzie widoczny bo musiał byś posiadać CPU 11gen., dla 10gen tylko Gen3 dla M.2 ...

https://www.msi.com/Motherboard/B560M-PRO/Specification

CPU 6/12 i płyta główna bez radiatorów na sekcji zasilania ? , moje podejście jest takie i nie trzeba się zgadzać, to co wydajesz na CPU wydaj podobna summę na płytę główna, oraz zakup dodatkowe chłodzenie dla tego i5 10400f ...

MSI MAG B560 TORPEDO lub Asus TUF GAMING B560-PLUS WIFI 

pamięć ram dobiera się wedle zamieszczonej informacji na stronie producenta danej płyty głównej odnośnie kompatybilności z dana seria procesora, co by potem nie było zdziwienia ze po wybraniu profilu XMP , "ciemność, widzę ciemność".  

czyli np. dla MSI i płyty Torpedo , kliknąć w kompatybilność i wybrać  "Memory by 10th Gen & Other CPU" 

 https://www.msi.com/Motherboard/MAG-B560-TORPEDO/support#support-mem-31

a dla Asusa zaznaczyć ze pamięć ram dla 10gen. czyli na stronie 10th i wybierasz jaka pojemność ,szybkość i szukasz po kodzie producenta co można kupić.    

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B560-PLUS-WIFI/HelpDesk_QVL_Memory/

czyli np. 1x16GB 3600MHz  Hyper XHX436C17PB3/16 lub G.SKILLF4-3600C19S-16GVRB

czy wybrane przez Ciebie, GOODRAM IRDM Pro 16GB 3600MHz Deep Black, będą poprawnie pracować na 3600MHz ???

Dysk pod M.2 tylko 500GB ?, w dzisiejszych czasach to chyba tylko pod system i programy bo gry często waza już 100GB lub 150GB i raczej mniej nie będą ważyć... 

ADATA XPG Gammix S11 Pro 512 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (AGAMMIXS11P-512GT-C) lub wersja 1TB . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, topdog napisał:

taaa już to widzę jak ta płyta główna "Gigabyte B560M DS3H V2" pod obciążeniem trzyma ta i5 na zegarach 4.3 GHz , skoro napisali to w specyfikacji  "Wyższe taktowanie procesora 4.3GHz" to tak pewnie jest ? ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, topdog napisał:

panie znawco od siedmiu boleści, oni "boost" przetłumaczyli jako "wyższe".

4.3GHZ to turbo dla jednego rdzenia, all core turbo to 4.0 GHz.

10400f nie potrzebuje chłodzonej sekcji zasilania bo to nie jest rocket lake ze zdjętymi limitami

 

power-multithread.png

 

masz racje na forum każdy może wypisywać co mu się podoba, ale jak komuś już cos polecasz, to może pierwej sam to przetestujesz czy dobrze to działa ?, bo potem jak ktoś ma problem z sprzętem z tzw. polecanych albo gotowców, to potem takich znawców jak Ty jakoś nie widzę aby się udzielali i co można z tym zrobić... 

jak już opierasz się na tabelkach to może pokaz tez resztę z tymi poborami a nie tylko wybrana 

jak CPU pobiera 125W a płyta ma limit 125W to przy obciążeniu 100% sekcji zasilania, będzie to dobrze działać przy długotrwałym obciążeniu ? , czy może trzeba będzie dla CPU zegar zbijać do wartości bazowej 2.9GHz aby faktycznie trzymał się tych 65W ?

https://www.techpowerup.com/review/intel-core-i5-10400f/18.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dysk zostanie zmieniony.

Ram też tylko tu mam pytanie czy 1x16gb jest dobrym rozwiązaniem? Czy może wziąć 2x8gb bo w przypadku tego zestawu więcej niż 16gb RAMu nie będzie miało sensu?

Teraz ta nieszczęsna płyta. Czy w przypadku nie podkręcania procesora będzie się mocno grzać?

Ewentualnie czy w cenie max 450 zł kupię lepszą płytę? (płyty podane przez Kolęgę Mr.T... przekraczają mój budżet ;/)

Edit. pojawił się i5 11400f 70zł drożej od 10400f. Warto dopłacić?

Edytowane przez MFA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, topdog napisał:

ja bym brał tego gotowca póki jest, tyle by cię wyniosło składanie go samemu:

grafika 3700zł
cpu 600zł
chłodzenie 100zł
płyta 380zł
ram 320zł
zasilacz 220zł
grafika 3700zł
obudowa 250zł
dysk 450zł

 

razem 6020zł

Problem w tym że grafikę już kupiłem i nie mam możliwości jej zwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, topdog napisał:

za bardzo wymyślasz

nie będę tylko polecał rzeczy które sam testowałem bo to niedorzeczne

ja nie mam płacone za udzielanie supportu żeby w każdym wątku się udzielać

10400f to nie jest bardzo prądożerny procesor, limity mocy mają bardzo małe znaczenie

 

 

zdaje sobie sprawę ze "kijem Wisły nie zawrócę" , wszystko zależy jakie ktoś ma podejście, i na czy opiera swoja wiedze, na przez siebie przeprowadzonych testach, wiem nikt nie ma takich możliwości , czy na prezentacjach lub  recenzjach z np. YT ? 

ja wychodzę założenia ze kompiuter to nie tak tylko do końca gwarancji, oby dał rade, i trzeba coś wymienić, tylko im nisze temperatury pracy, tym dłuższa eksploatacja, pomijam wady ukryte i wypadki losowe.    

ostatnio uciąłem sobie w komentarzach rozmowę z "blackwhite TV", dlaczego zawsze podczas omawianego sprzętu raczej sprzęty są pokazywane od strony cech pozytywnych, a o niedociągnięciach lub rzeczach po prostu źle działających się nie wspomina a nawet takie tematy są przemilczane ?, oczywiście na początku tez otrzymałem coś w stylu, ośmieszę cię , ale jak mu napisałem ze omawiany przez niego sprzęt posiadam i mam odmienne zadnie na temat zaprezentowanego materiału to...?, zmiana koncepcji ze ON nie przeprowadza recenzji sprzętu, tylko robi prezentacje ...  , tylko ile osób oglądając taka "prezentacje" wyjdzie z założenia ze można się na tym opierać czy za bazować ?

ostatnio też zauważyłem ze w końcu, i nie u wszystkich, w filmiki są "wklejane" kilkunasto sekundowe napisy "lokowanie produktu", to tak jakiś marketingowiec z uśmiechem coś poleca to na pewno to jest dobre XD.

nie wiedziałem ze udzielanie się na forum są jakieś limity ? ,  raczej interesują mnie tylko watki odnośnie sprzętu i problemów z sprzętem PC, a nie wszystko jak leci, a to akurat można sprawdzić.   

to skoro coś z YT to tez mogę wrzucić linka 

https://www.youtube.com/watch?v=HkiTA0XvXUM

 płyta pewnie będzie dobijać od 80 stopni na sekcji ale co tam .

 


 

 


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, topdog napisał:

pisałem ci już że tutaj mówimy o 10400f a nie rocket lake 11400f który ma o wiele większy pobór mocy.

Do 11400f to polecam coś z chłodzoną sekcją zasilania np GIGABYTE B560M D3H (380zł) MSI B560M PRO-VDH (420 zł)

tak trochę widzę ze źle zinterpretowałeś mój wpis, każdy może mieć własne zdanie na temat działanie układów elektronicznych ( moje wynika z wykształcenia technicznego), ale 80 stopni na sekcji zasilania przy długotrwałym obciążeniu to nie jest właściwy kierunek, nikt z tu obecnych nie posiada takiego zestawu aby mógł się jednoznacznie wypowiedzieć , pytanie jak długo tak płyta będzie poprawnie pracować zanim zacznie zrzucać zegary z CPU ?, także jeśli ktoś budując platformę uważa ze najlepsze długotrwałe korzyści uzyska się po przez oszczędności na zakupie płyty głównej, no to co mi pozostaje, życzyć mu powodzenia XD 

a co autora i jego pytania czy nie podkręcając CPU sekcja będzie się mocno grzała ? 

patrząc jaki jest procesor i płyta główna to do jakich można dojść wniosków ?

 jak dziecko we mgle ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

tak trochę widzę ze źle zinterpretowałeś mój wpis, każdy może mieć własne zdanie na temat działanie układów elektronicznych ( moje wynika z wykształcenia technicznego), ale 80 stopni na sekcji zasilania przy długotrwałym obciążeniu to nie jest właściwy kierunek, nikt z tu obecnych nie posiada takiego zestawu aby mógł się jednoznacznie wypowiedzieć , pytanie jak długo tak płyta będzie poprawnie pracować zanim zacznie zrzucać zegary z CPU ?, także jeśli ktoś budując platformę uważa ze najlepsze długotrwałe korzyści uzyska się po przez oszczędności na zakupie płyty głównej, no to co mi pozostaje, życzyć mu powodzenia XD 

a co autora i jego pytania czy nie podkręcając CPU sekcja będzie się mocno grzała ? 

patrząc jaki jest procesor i płyta główna to do jakich można dojść wniosków ?

 jak dziecko we mgle ...

Podpisuje się pod tym, a za rok będzie płacz że zwalnia mi komputer albo nie chodzi stabilnie. Widziałem kiedyś takiego gotowca który przez zastosowane mobo i zasilacz, musiał chodzić na underclockingu i sporo mocy się marnowało. Jeszcze z doświadczenia powiem jedno: jak umiera dziadowska płyta to rzadko robi to samotnie. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Kolegom za pomoc.

Ostatecznie zamówiłem:

GPU ZOTAC RTX 2060 GAMING GDDR6 192bit 3DP/HDMI -2900zł

CPU i5 11400f- 720zł

płyta główna MSI MAG B560M BAZOOKA 500zł

Pamięć HyperX Fury 16GB (1x16GB) DDR4 3200MHz CL16 (HX432C16FB3K216)-300zł

Dysk SSD Crucial P5 Plus 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen4 NVMe (6600 Mb/s)- 370zł - ew wersja 3000 Mb/s która jest 100zł tańsza

Zasilacz SilentiumPC Vero L3 700W- 260zł - ew wersja 600w

obudowa- 130zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...