Skocz do zawartości
lordimperator

Nowy komputer wyłączył się nagle i już nie uruchamia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

złożyłem w ten weekend nowy komputer

  • CPU I5 11400
  • MB Gigabyte B560M D3H
  • RAM 16 Gb Crucial Balistix 3200MHz
  • SSD Kingston KC2500
  • Zasilacz Silientium PC Vero L3 500W

Udało mi się to uruchomić zainstalować Windowsa 10 i kilka podstawowych programów. Po kilku godzinach pracy ( pewnie mniej niż 4 ) Komputer podczas przeglądania internetu gdy czytałem artykuł nagle się wyłączył i już się nie uruchamia. Żadnych kodów błędów, BIOS nie piszczy, wentylatory się nie kręcą.

  • Podejrzewałem zasilacz i podpiąłem mój stary zasilacz SPC Elementum 450W. Nic to nie dało.
  • Próbowałem resetować bios ( wypięcie baterii) -brak rezultatu
  • Chciałem wrócić do starego procesora i płyty, niestety one teraz na obydwu zasilaczach  nie chcą się uruchomić.
  • Na nowej konfiguracji po odpięciu wtyczki zasilającej procesor i zostawieniu wtyczki 24pin zaczął się uruchamiać wentylator na CPU.

Moje pytania do was

  1. Czy dobrze rozumuję,że coś (Płyta lub CPU) spaliło mi 2 zasilacze.
  2. Te zasilacze spaliły mi starą płytę lub procesor?
  3. Co lepiej odesłać na gwarancję Zasilacz , CPU MOBO czy wszystko razem?
  4. Jest coś co mogę jeszcze sprawdzić?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ciekawe objawy ma ten twój kompiuter , ze bez wtyczki PSU wentylator na CPU się obraca , przecież płyta jak nie ma tego dodatkowego zasiania to nie uruchomi procedury rozruchu.   

czyli sam składałeś, a zestaw chłodzący box czy coś lepszego ? a jakie CPU miał temperatury ?

1  jak zasilacz jest "bida edition' , to może w nie dostatecznie odpowiednio krótkim czasie zadziałać zabezpieczenie , i konwerter DC-DC tu nie pomoże... bo to ostatnio taki chwyt marketingowy ze zasilacz jest ok, bo posiada przetwornice DC-DC ...  

2  jeśli już zasilacz jak jest uszkodzony, i się nie włącza, a możliwe ze linia PSU jest uszkodzona teraz w obydwóch zasilaczach, to i stary zestaw nie ruszy, i to musiał by być wyjątkowy pech aby przy próbie na innym sprzęcie podał napięcie i coś dodatkowo uszkodził , ale różne są w życiu przypadki... czy pisałem już ze jak zasilacz jest "bida edition" to...  a tak pisałem , chytrusek lub cwany gapa traci dwa razy ... 

3 jak nie masz sprzętu na podmiankę to kontaktuj się z sprzedającym i wysyłaj wszystko.  

4 jak nie masz pewności czy zasilacz jest sprawny, a penie nie jest , to nie mam co pisać odnośnie procedury sprawdzania co po kolei się robi przy diagnozowaniu PC. 

jakiś multimetr cyfrowy ty posiadać ? jak nie to chociaż poszukaj spinacza ,odłącz zasilacz ten 450W od PC , weź wtyczkę 24 pin, odszukaj zielony kabel i zrób mostek z dowolnym czarnym , po podłączeniu zasilania "wiatrak" w zasilaczu powinien przynajmniej się kręcić, jak nie to zasilacz najprawdopodobniej jest uszkodzony. 

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... dziękuję za merytoryczne uwagi. Uszczypliwości można było pominąć.

AD.1 Obecny zasilacz jest zasilaczem polecanym na stronie w comiesięcznym zestawieniu zasilaczy więc chyba nie jest to ostatni szmelc.

AD.2 , 4  Nie wiem jak ale po pomiarach stara konfiguracja się odpaliła i działa bez zarzutu.  Pomiary na obu zasilaczach nie wykazują odchyłów od normy  wykraczających poza normy standardu ATX. Najgorszy z pomiarów dla napięcia 3,3V był tylko o 0,1V wyższy od nominalnego.

Sprawdziłem nawet z ciekawości napięcie na pinach switcha power, również wynosi ono 3,3V. Ręczne zwarcie tych pinów nie wystartowało komputera.

AD3. Jutro spróbuję jeszcze ponownie wyjąć i włożyć CPU. Ostatnia deska ratunku Jak to nie pomoże to płyta i procesor wylądują u sprzedawcy. Być może on ma  większe możliwości diagnostyczne lub nie będzie mu się chciało z tym bawić i wymieni to od ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moja wypowiedz opierałem się na twoim pierwszym wpisie, ze na obydwu zestawach, obydwa zasilacze nie współpracują, czyli nowszy zasilacz/ stary zasilacz, nowy komp brak reakcji, stary komp nowszy zasilacz i po zmianie na stary tez brak reakcji. 

no no, tzw. zestawy polecane to są dobierane, aby się zmieścić w widełkach cenowych, nikt tego nie sprawdza czy to będzie dobrze ze sobą współpracować bo kto ?, a dlaczego tak uważam, bo potem nie brakuje pytań na forach, typu mam problem, z tym czy tamtym, oraz wystarczy poszukać na np. olx, czyli co?, niby takie fajne zestawy i szybko lądują na portalu ogłoszeniowym ?, zresztą przeglądam co miesiąc, zestawy polecane, z ciekawości i patrzam, że aby zaproponować do zestawu np. kartę graficzna, to dobiera się resztę podzespołów z coraz naszej półki cenowej, aby się zmieścić w widełkach, bida aż piszczy, czy to dobry kierunek ?. 

pomysł sam ,zasilacz o mocy 500W koszt około 230 PLN, zasilacz o mocy 500W koszt 400-450PLN to jak myślisz z czego ta różnica wynika ?, cytując klasyka z YT . "no nie wiem nie wiem, stary" może ma fajniejszy wentylator ?

fajnie ze stary zestaw wystartował,  rozumiem ze obydwa zasilacze  uruchamiają stara platformę ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obydwa zasilacze działają, stara platforma ciągle działa.

Próba ponownego wpięcia i wypięcia procesora nie pomogła. Płytę zapakowałem i odsyłam jako potencjalnie uszkodzoną na gwarancję.

Temat zawieszam. Jak dowiem się co się podziało to postaram się zostawić informację zwrotną dla potomnych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lordimperator napisał:

Trochę to trwało ale finalnie komputer wrócił do życia. Gwarancyjnie wymienione zostały zarówno procesor jak i płyta główna.  W obu elementach stwierdzono uszkodzenia ale nie udzielono mi już konkretnych informacji jakie to były uszkodzenia.

to trochę peszek ze CPU tez był do wymiany. 

 że tak powiem , zainwestował bym i wymienił zasilacz aby nie było powtórki z rozrywki.

np. SeaSonic S12III 500W (S12III-500) lub

      SeaSonic S12III 550W (S12II-550) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...