Skocz do zawartości
gustaw665

Proszę o pomoc w dobraniu RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam paroletniego składaka, który okres świetności ma już za sobą.

Chciałbym dokupić kość RAM aby trochę zwiększyć szybkość, jednak kompletnie się na tym nie znam, więc proszę o pomoc w doborze kości 8GB lub 16 GB. Mógłbym dokupić taką samą kość ram, ale koszt 270zł mnie przeraził, z tego co widzę, to inne firmy mają tańsze kości.

Podzespoły:

Procesor    Intel(R) Core(TM) i7-4790K CPU @ 4.00GHz, 4001 MHz, Rdzenie: 4, Procesory logiczne: 8

Socket 1150 ASRock H97M PRO 4 (H97 2xPCI-E DDR3)

Karta graficzna PCI-E ASUS GeForce GTX970 4096MB 256bit DirectCu II Strix

Pamięć DDR3 Kingston 8GB 1600MHz HyperX Fury Blue CL10

 

Dodatkowo, nie wiem czy to ma znaczenie, lecz miałem kiedyś Blue screeny spowodowane pamięcią, po wielu miesiącach szukania przyczyny okazało się, ze pomogło przepięcie kości RAM do innego slota, czy to oznacza, że poprzedni slot był uszkodzony?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

 

Edytowane przez gustaw665

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Kość pamięci może być innej firmy, byle był to DDR3 1600 non-ECC, un-buffered.

Płyta obsłuży także szybsze lub wolniejsze pamięci, ale jak ma działać, zarazem ze starym modułem, to najlepiej trzymać standardu DDR3 1600, bo prędkość zostanie zrównana z najwolniejszym modułem.

Jak chcesz zminimalizować ryzyko, zakupu nieodpowiedniego modułu, to możesz spróbować poszukać tych z listy udostępnionej przez producenta płyty głównej:

https://www.asrock.com/mb/Intel/H97M Pro4/#Memory

Jeżeli chciałbyś, żeby pamięci działały w trybie Dual Channel (trochę większa wydajność), to dobór musiałby być ostrożniejszy, a najlepiej jakby był to dokładnie ten sam model pamięci, który już masz.

Jeśli podasz dokładny model modułu pamięci który masz (np. KHX1600C10D3B1K2/16G) i drugiej, którą chcesz kupić, to będzie można napisać coś więcej.

Problem z blue screenem mógł być, ale nie musiał być spowodowany uszkodzeniem slotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Wolfgang napisał:

Kość pamięci może być innej firmy, byle był to DDR3 1600 non-ECC, un-buffered.

Wow, właśnie na taką pomoc liczyłem. Bardzo dziękuję!

Niestety strona asrocka nie działa.

Liczyłem na wydatek tak koło 150zł

Znalazłem takie kości:

https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/goodram-ddr3-8192mb-pc1600-cl11.bhtml?gclid=Cj0KCQiAzMGNBhCyARIsANpUkzMhpfYJ1vrdI3UcPC2DC5QcSOWCTyZgCI2FNafD3Z2nUyCCBTVAFdgaAiqQEALw_wcB&gclsrc=aw.ds#opis

https://www.komputronik.pl/product/308997/goodram-8gb-1x8gb-1600mhz-ddr3-cl11-1-35v-sodimm-.html?gclid=Cj0KCQiAzMGNBhCyARIsANpUkzOTeBi4vRQ55betxdF8Cd1H5bPJ6-M5tBRyMjsiVrQ5UHHL8T2Fy6IaAl7REALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://www.x-kom.pl/p/244482-pamiec-ram-ddr3-patriot-8gb-1x8gb-1600mhz-cl11-signature.html#Specyfikacja

 

Te powinny być ok do mojego kompa, tak? A czy któraś będzie pasować do Dual-Channel?

Bo 270zł za taką samą kość jest już dla mnie za dużym wydatkiem

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gustaw665 napisał:

Wow, właśnie na taką pomoc liczyłem. Bardzo dziękuję!

Niestety strona asrocka nie działa.

Liczyłem na wydatek tak koło 150zł

Znalazłem takie kości:

https://www.euro.com.pl/pamieci-ram/goodram-ddr3-8192mb-pc1600-cl11.bhtml?gclid=Cj0KCQiAzMGNBhCyARIsANpUkzMhpfYJ1vrdI3UcPC2DC5QcSOWCTyZgCI2FNafD3Z2nUyCCBTVAFdgaAiqQEALw_wcB&gclsrc=aw.ds#opis

https://www.komputronik.pl/product/308997/goodram-8gb-1x8gb-1600mhz-ddr3-cl11-1-35v-sodimm-.html?gclid=Cj0KCQiAzMGNBhCyARIsANpUkzOTeBi4vRQ55betxdF8Cd1H5bPJ6-M5tBRyMjsiVrQ5UHHL8T2Fy6IaAl7REALw_wcB&gclsrc=aw.ds

https://www.x-kom.pl/p/244482-pamiec-ram-ddr3-patriot-8gb-1x8gb-1600mhz-cl11-signature.html#Specyfikacja

 

Te powinny być ok do mojego kompa, tak? A czy któraś będzie pasować do Dual-Channel?

Bo 270zł za taką samą kość jest już dla mnie za dużym wydatkiem

 

Jeszcze raz bardzo dziękuję!

 

Moduły z pierwszego i trzeciego linku będą pasować. Drugi to pamięć do laptopów.

Nie znając dokładnego oznaczenia pamięci w Twoim komputerze nie podejmuję się zgadywać, czy kości będą działać w trybie Dual Channel.

Dodatkowo muszę zaznaczyć, że pamięci które znalazłeś mają parametr opóźnienia CL 11, czyli działają wolniej niż ta kość którą posiadasz (CL 10). Niestety za moduły CL 10 musiałbyś zapłacić znacznie więcej. Instalując którąś z zalinkowanych kości spowolnisz podsystem pamięci o kilka procent. Są to kwestie nanosekund, więc w raczej nie zauważysz różnicy, w przeciwieństwie do różnicy w portfelu.

Jak będziesz instalował moduły to obsadź sloty A2 i B2 lub parę A1 i B1 (wtedy uaktywnisz Dual Channel, o ile kości na to pozwolą).

 

Edytowane przez Wolfgang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Wolfgang napisał:

Moduły z pierwszego i trzeciego linku będą pasować. Drugi to pamięć do laptopów.

Nie znając dokładnego oznaczenia pamięci w Twoim komputerze nie podejmuję się zgadywać, czy kości będą działać w trybie Dual Channel.

Dodatkowo muszę zaznaczyć, że pamięci które znalazłeś mają parametr opóźnienia CL 11, czyli działają wolniej niż ta kość którą posiadasz (CL 10). Niestety za moduły CL 10 musiałbyś zapłacić znacznie więcej. Instalując którąś z zalinkowanych kości spowolnisz podsystem pamięci o kilka procent. Są to kwestie nanosekund, więc w raczej nie zauważysz różnicy, w przeciwieństwie do różnicy w portfelu.

Jak będziesz instalował moduły to obsadź sloty A2 i B2 lub parę A1 i B1 (wtedy uaktywnisz Dual Channel, o ile kości na to pozwolą).

 

Dziękuję za poświęcony czas.

Szukam informacji w sieci, ale nie mogę znaleźć jak sprawdzić te oznaczenia, bo bym je tu wkleił.

Ogólnie to zależy mi na przyśpieszeniu komputera, nie chciałbym aby się spowolnił po dodaniu CL11.

Co byłoby lepszym rozwiązaniem, dodać 8gb cl11 czy 4gb cl10 tej samej kości (wtedy chyba dual channel na pewno zadziała)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenia powinny być na kości pamięci - zazwyczaj jest jakaś naklejka. Powinno na niej być jakieś oznaczenie które wygląda mniej więcej tak: "KHX1600C10D3B1K2/16G".

Tryb Dual Channel wymaga, aby sparowane moduły pamięci były tej samej pojemności, a najlepiej identyczne.

Co będzie lepszym rozwiązaniem... To Twoja indywidualna decyzja, czy wolisz mieć dużo nieco wolniej działającej pamięci, czy mniej ale działającej trochę szybciej. Wszystko zależy od wymagań oprogramowania którego używasz. Trzecia opcja to wydać więcej pieniędzy i kupić 8 GB CL 10.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Wolfgang napisał:

Oznaczenia powinny być na kości pamięci - zazwyczaj jest jakaś naklejka. Powinno na niej być jakieś oznaczenie które wygląda mniej więcej tak: "KHX1600C10D3B1K2/16G".

Tryb Dual Channel wymaga, aby sparowane moduły pamięci były tej samej pojemności, a najlepiej identyczne.

Co będzie lepszym rozwiązaniem... To Twoja indywidualna decyzja, czy wolisz mieć dużo nieco wolniej działającej pamięci, czy mniej ale działającej trochę szybciej. Wszystko zależy od wymagań oprogramowania którego używasz. Trzecia opcja to wydać więcej pieniędzy i kupić 8 GB CL 10.

Hej, znalazłem 2 kości cl10 w cenie do 200zł

oraz specyfikację o którą prosiłeś:
HX316C10F/8

https://www.net-s.pl/produkt/ddr3-8gb-1600-mhz-cl10-xl-single-gskill-248477;20-c-10?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

https://www.net-s.pl/produkt/corsair-vengeance-low-profile-8gb-ddr3-1600mhz-cl10-xmp-15v-263549;20-c-10?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

Czy któraś z tych kości pasuje do mojego kompa i ewentualnie do dual channel?

Stawiam piwo!

 

 

 

 

aaaaa.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gustaw665 napisał:

Hej, znalazłem 2 kości cl10 w cenie do 200zł

oraz specyfikację o którą prosiłeś:
HX316C10F/8

https://www.net-s.pl/produkt/ddr3-8gb-1600-mhz-cl10-xl-single-gskill-248477;20-c-10?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

https://www.net-s.pl/produkt/corsair-vengeance-low-profile-8gb-ddr3-1600mhz-cl10-xmp-15v-263549;20-c-10?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

 

Czy któraś z tych kości pasuje do mojego kompa i ewentualnie do dual channel?

Obie kości są okej. Niestety informacje na stronach ich producentów nie są szczegółowe, więc nie jestem w stanie określić, czy uruchomią się w trybie dual channel 😞

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Wolfgang napisał:

Obie kości są okej. Niestety informacje na stronach ich producentów nie są szczegółowe, więc nie jestem w stanie określić, czy uruchomią się w trybie dual channel 😞

Dzięki bardzo za pomoc, zamówiłem tą tańszą, jak będzie dual to super, jak nie to trudno 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.12.2021 o 22:54, Wolfgang napisał:

Obie kości są okej. Niestety informacje na stronach ich producentów nie są szczegółowe, więc nie jestem w stanie określić, czy uruchomią się w trybie dual channel 😞

Hej,

kość przyszła, po dodaniu jej do różnych slotów, komputer nie chciał odpalić. Zrobiłem update biosu i komputer odpalił kiedy kości były w konfiguracji b1 i b2, kiedy wrzuciłem a2 i b2, komputer nie chciał odpalić (włączał się, ale był czarny ekran, po chwili się wyłączał). Czy to oznacza, że jeśli kości nie działają w trybie dual channel to komputer się nie włącza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, gustaw665 napisał:

Hej,

kość przyszła, po dodaniu jej do różnych slotów, komputer nie chciał odpalić. Zrobiłem update biosu i komputer odpalił kiedy kości były w konfiguracji b1 i b2, kiedy wrzuciłem a2 i b2, komputer nie chciał odpalić (włączał się, ale był czarny ekran, po chwili się wyłączał). Czy to oznacza, że jeśli kości nie działają w trybie dual channel to komputer się nie włącza?

Różnie z tym bywa w zależności od płyty głównej. W pierwszym poście pisałeś, że podejrzewasz uszkodzenie slotu pamięci, więc może faktycznie tak jest? Możesz jeszcze spróbować wstawić te kości w a1 i b1. Natomiast jeśli też nie będzie działać, to musisz pogodzić się z tym, że kości pamięci na tyle się różnią, że są w stanie pracować ze sobą tylko w trybie single channel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...