Skocz do zawartości
Pribles

Windows 10 na SSD włącza się w 9 minut

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu powiedzmy miesiąc około mój komputer czasami włącza się: czasem normalnie max kilkanaście sekund, czasem od momentu "Zapraszamy" do pojawienia się pulpitu mija ponad 5 minut, czasem ponad 9. W czasie uruchomienia wyświetla się "Zapraszamy" przez 10 sekund po czym jest czarne tło i tylko mogę ruszać myszką i czekać.

Nie próbowałem wtedy agresywnie wyłączać czy brać restart przyciskiem, bałem się że jeśli to zrobię to coś się zepsuje. Nie wiem... dysk na przykład?

 

Nie wiem czemu się tak dzieje, mam kilka pomysłów:

1) Komputer, który jest na podłodze po prostu mu w tym miejscu za zimno, ponieważ od rana do wieczora ten pokój nie jest ogrzewany... Nie wiem... może...

Tu macie kilka screenów: https://imgur.com/a/4kZZgiY
SpeedFan 5 sekund od przejścia do pulpitu pokazywał na 1nym (core2) rdzeniu 16 stopniC i na 2gim (core3) 17 stopniC. Ten screen jest zrobiony około 10-12 sekund po pokazaniu się pulpitu. Procesor to: Intel i3-10100F

2) Na SSD jest mało miejsca.

Jest około 28,9 GB wolnego na C systemowym dysku M.2 SAMSUNG MZVLB256HQ i to jest bardzo szybki dysk

Drugi dysk ma wolnego 91,2 GB jest to dysk SATA III SSDPR-CX400-256 GB i tam nie ma Windowsa tylko gry, programy i dokumenty/pobrane/dane i pliki.

Miałem wcześniej wolne >8 GB na C i też tak startował, później wyłączyłem hibernacje, usunąłem wszystkie punkty przywracania (z wyjątkiem ostatniego) a także pliki tymczasowe za pomocą Oczyszczania Dysku C jako Administrator.

(w podanym linku znajdują się testy obu dysków zapis/odczyt, a także ss z HD Tune po przeskanowaniu w zakładce Error Scan)

3) Na dysku systemowym jest ustawiona "pamięć wirtualna" plik stronicowania na niestandardowy początkowy/maksymalny 4096, wyświetla się zalecane 2936.

Posiadam 16GB RAMu, ale pamiętam jak miałem odpaloną przeglądarkę z 15 filmami, kilka PDFów/dokumentów i grałem w GTA V (nie mając pliku stronicowania) to tam wyskakiwało info że za mało pamięci czy coś.

Nie wiem, może lepiej przydzielić mu 3072mb albo więcej niż 4GB? Nie mam pojęcia. Jak Wy myślicie? Myślę, że nie "ukatrupię" tym mojego dysku haha

4) Karta graficzna została za mocno "podkręcona". Jest to nVidia GeForce GTX 750 Ti.

Dodałem +200MHz MEMORY CLOCK tylko w MSI Afterburner, po czym zapisałem profil i ten program uruchamia się przy starcie automatycznie.

5) Piątą opcje miałem taką, że myślałem że jest za dużo programów które się uruchamiają z systemem, więc wyłączyłem ze startu Steama i inny program do "zarządzania i poprawy dźwięku" mojego mikrofonu był to Voicemeeter, ale dalej obserwuje te "długie starty" gdzie po "Zapraszamy" jest tylko czarny ekran i mogę przez kilka minut ruszać myszką, później 30 sekund przed pojawieniem się pulpitu pojawia się małe kółko obok myszy (znaczy że coś się wczytuje?) i dopiero pojawia się pulpit.

6) Opcja jest taka, że to jakieś wirusy "mordują" mój dysk podczas uruchamiania. Nie wiem. Może. Znaczy no wiecie: może wirusy, ale chyba mam nadzieję, że nie.

Mam cały czas włączony Antywirus AVG free, tylko czasem wyłączałem ochronę w czasie rzeczywistym, żeby sobie trochę "pokopać" kryptowaluty, ale zaprzestałem działania, gdyż chyba na moim sprzęcie jest to nieopłacalne. Oczywiście za chwilę odinstaluję BetterHash i NiceHash przy pomocy RevoUninstaller, później zeskanuję cały dysk systemowy, następnie 2gi SSDek  😉 + do tego "przejadę" go CCleaner'em pliki tymczasowe i zrobię skan rejestru i dam tutaj edit.

Macie jakieś pomysły co może być tego przyczyną? Jestem Informatykiem (z wykształcenia) i naprawdę kończą mi się powoli opcje chyba...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

mogę to skomentować tylko w jeden sposób:

"szewc bez butów chodzi" 

te kombinacje alpejskie z plikiem wymiany to w jakim celu ? oszczędzanie dysku SSD ?

informatycy to w większości przypadków nie serwisanci od analizy problemów z PC 

zawsze brak im czasu, aby na dane zagadnienie poświecić odpowiednia ilość czasu

odepnij fizycznie dyski i z pendrajwa uruchom z np.  Linux Mint. 

https://linuxmint.com/ 

jak komp na Linuksie działa poprawnie, Internet jakaś miuza z YT , to po wyłączeniu zasiania podepnij ponownie dyski, i za pomocą wbudowanego w Linuxa narzędzia usuń wszystkie partycje i wyzeruj dysk systemowy, po co sobie robić pod górkę i próbować odrobaczać system ileś godzin ?

masz nowa maszynę, to instalacja czystego systemu zajmie 10-15 minut ? 

no tak, tylko trzeba sobie wszystko po instalować i poustawiać pod siebie...

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ja mam usuwać wszystkie partycje i formatować C jak ja mam tak, że raz się włączy normalnie w kilkanaście sekund, raz czekam 5-9 minut. I później instalować wszystko i konfigurować dwa dni jak nie więcej. Później ściągać od nowa gry co zajmują >10GB + GTA V które pobiera z 70GB jak nie więcej a waży prawie 100. Mam ten komputer na wiosce i nie mam aż tyle transferu (no może mam, ale nie zamierzam na razie aż tyle marnować)

Dodam, że dziś brałem uruchom ponownie i normalnie się włączył bez czarnego ekranu. po "Zapraszamy" od razu pulpit.

Z odpaleniem z pendrive Linuxa bez dysków pomyślę na pewno i przetestuje.

Dodam, że cały dysk C, D skanowałem. Nie znaleziono żadnego złośliwego oprogramowania 🙂

Na E znalazł 1 trojana co jest instalką F-secureFreedome VPNa, którą to myślałem że usunąłem już dawno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Pribles napisał:

A po co ja mam usuwać wszystkie partycje i formatować C jak ja mam tak, że raz się włączy normalnie w kilkanaście sekund, raz czekam 5-9 minut. I później instalować wszystko i konfigurować dwa dni jak nie więcej. Później ściągać od nowa gry co zajmują >10GB + GTA V które pobiera z 70GB jak nie więcej a waży prawie 100. Mam ten komputer na wiosce i nie mam aż tyle transferu (no może mam, ale nie zamierzam na razie aż tyle marnować)

Dodam, że dziś brałem uruchom ponownie i normalnie się włączył bez czarnego ekranu. po "Zapraszamy" od razu pulpit.

Z odpaleniem z pendrive Linuxa bez dysków pomyślę na pewno i przetestuje.

Dodam, że cały dysk C, D skanowałem. Nie znaleziono żadnego złośliwego oprogramowania 🙂

Na E znalazł 1 trojana co jest instalką F-secureFreedome VPNa, którą to myślałem że usunąłem już dawno.

XD

właśnie w pełni tylko potwierdzasz moja opinię z mojego pierwszego wpisu...

za miast dyski wyczyścić do zera i system postawić odnowa, to będziesz się bujał z tematem ileś godzin, argumentując dlaczego nie... , to taka zabawa robaczywym systemem przypomina siłowanie się z świnia w błocie , jeśli to lubisz to baw się dobrze XD    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Pribles napisał:
1) Komputer, który jest na podłodze po prostu mu w tym miejscu za zimno, ponieważ od rana do wieczora ten pokój nie jest ogrzewany... Nie wiem... może...

Nie, to nie jest problem.

15 godzin temu, Pribles napisał:
3) Na dysku systemowym jest ustawiona "pamięć wirtualna" plik stronicowania na niestandardowy początkowy/maksymalny 4096, wyświetla się zalecane 2936.

Posiadam 16GB RAMu, ale pamiętam jak miałem odpaloną przeglądarkę z 15 filmami, kilka PDFów/dokumentów i grałem w GTA V (nie mając pliku stronicowania) to tam wyskakiwało info że za mało pamięci czy coś.

Też mam 16 GB RAM (od 2011roku), też grałem w GTA V i przy wyłączonym pliku strony takiego komunikatu nie miałem - ale nie miałem w tle przeglądarki z 15 filmami + kilka PDF. Przy nieroztropnym użytkowaniu pamięci, każdą ilość zapchasz, nawet 20 GB które masz w tej chwili (16GB RAM + 4 GB plik strony). W takim przypadku zwiększenie rozmiaru pliku strony może pomóc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...