Skocz do zawartości
Spider0001

Problem z temperaturami CPU - Lenovo Legion 5 Pro (Ryzen 5800H)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Chciałbym poradzić się Was w sprawie mojego problemu z nowo zakupionym laptopem Lenovo Legion 5 Pro (RTX3070 + Ryzen 5800H).
Laptop pomimo wysokiej i prawidłowej wydajności niestety ma jeden problem - bardzo nagrzewający się procesor podczas gry. Grając przykładowo kilka minut w Warzone/Red Dead Redemption 2 - temperatura często skacze do 100 C... - laptop ustawiony na gołym biurku - nawet przy próbie jego podniesienia (aby zrobić przelot powietrza pod spodem) temperatura właściwie nie spada poniżej 90-95 C. Oglądając różnego rodzaju testy/benchmarki wiem, że nie są to normalne temperatury dla tego układu - 80-85 C to normalne dla niego wartości. Nawet zmieniając profil z performance na średni - temperatury niewiele się zmieniają (max kilka stopni - dalej wszystko powyżej 90). Z kolei temperatury grafiki są w porządku (okolice 80 C w stresie).
Pytanie do Was co może być przyczyną takiej sytuacji? Czy mogę coś zrobić by zrzucić temperatury?
Z góry wielkie dzięki za wszelkie rady.

Poniżej kilka screenów (CPU-Z + HWInfo obciążenie i spoczynek):

CPU-Z.JPG

HWInfo sensor - spoczynek.PNG

HWInfo - obiciążenie2.PNG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można spróbować poprawić fabrykę i zmienić pastę - może została nałożona za grubo albo za cienko i dlatego temperatury są takie wysokie.

Ewentualnie możesz na próbę wziąć jakąś podkładkę chłodząca. Wiele to niedaje, bo jakieś 5-8 stopni, ale może w Twoim przypadku da to więcej. Sczczególnie jeśli temperatura otoczenia jest dość wysoka.

Jak już wybierać podkładkę, to taką, w której da się ustawić wentylatory pod wloty w Twoim lapotpie - wianie w plastik nic nie daje.
Coolermaster ma takie rozwiązanie. Jak się spiszę, to w przyszłości polecam wymienić wentylatory na cichsze i wydajniejsze np. od Noctua
https://www.x-kom.pl/p/165359-podstawka-chlodzaca-pod-laptop-cooler-master-chlodzaca-notepal-u3-plus-13-do-17-czarna.html

Jak będzie lipa, to najwyżej odeślesz.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Być może odrobinę przedwcześnie napisałem odnośnie moich obaw. Rzeczywiście przy graniu na laptopie Warzone podchodzi często blisko 100 C , czytając liczne wątki na forum lenovo widzę, że nie jestem odosobniony - zdarzają się również takie przypadki, co dziwne zauważyłem jakby dwa obozy: niektórym procesor skacze ~ 100 C a niektórzy osiągają temperatury 80-85 C - i szczerze nie potrafię dostrzec tu logiki. Najważniejsze jednak jest to że przy podłączeniu pod ekran zewnętrzny (zamknięta klapa laptopa - praktycznie tylko tak będę grał) temperatury nie są już tak ekstremalne (~ 90-94 C), podnosząc dodatkowo laptop na kilka centymetrów uzyskuję średnio ok 85 C - temperatury już dla mnie akceptowalne, chociaż zdarzają się chwilowe boosty pod 95 C. Aktualizacja BIOSu (gkcn49ww) nie zmieniła nic. Zamówiłem zaproponowaną przez Ciebie podkładkę - zobaczę czy temperatury chociaż odrobinę się obniżą i dam tutaj znać. Żeby nie brzmiało to tak okropnie to w innych grach (RDR2 / GTA5 / Control / Forza Horizon 5) - temperatury są całkiem znośne (70-85 C). Gotującym procesor tytułem w moim przypadku jest jedynie Warzone (w którego de facto i tak gram najwięcej).

Rozważę też nałożenie pasty ale tutaj nie wiem jak wyglądałaby kwestia gwarancji.

Edytowane przez Spider0001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2021 o 16:41, Getwell napisał:

Można też pokusić się o delikatny undervolting. Może to pomoże. W moim przypadku zadziałało.

Na UV nie znam się ale czytałem że UV pod Ryzenem jest raczej niemożliwe/niewskazane? Jeśli to błędne info, poleciłbyś jak i jakim programem najlepiej to zrobić?

 

W dniu 20.12.2021 o 09:02, Saper11 napisał:

W Lenovo można otwierać laptopa oraz wymieniać pastę bez utarty gwarancji - no chyba że po drodze coś uszkodzisz

Tak podejrzewałem, natomiast jakie było moje zdziwienie gdy zobaczyłem spód laptopa.... nie wiem co z związku z tym, planowałem również dokupić drugi dysk SSD...

warranty.JPG

Co do temperatur:

Po kilku testach z podkładką wnioskuję że nie ma ona wpływu na temperatury procesora - laptop wystarczy położyć na jakimś podwyższeniu zapewniając przelot powietrza pod spodem i to właściwie spełnia rolę podkładki, wiatraki w niej nie dadzą dodatkowego efektu. Ogólnie po kolejnych dniach testowania jestem w stanie przełknąć temperatury CPU - w zależności od gry wahają się w przedziale 70-90 C (oczywiście przy uniesieniu laptopa i dobrym przepływie powietrza).
Niepokoi mnie tylko jedna rzecz - w grach takich jak RDR2 czy Warzone raz na jakiś czas gra na ułamek sekundy potrafi "chrupnąć" tj. pojawia się chwilowe przycięcie i klatki spadają w okolice kilku FPS, nie wiem czy jest to normalne. Ma to raczej związek właśnie w CPU ponieważ w tym momencie temperatura skacze chwilowo o kilka(naście) stopni, słychać też w tym momencie zmianę pracy wentylatorów.

Edytowane przez Spider0001

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otworzyłem już kilka Leginów i przyznam szczerze nie wiedziałem nigdy takiej naklejki 😮

Zresztą to zaprzecza temu, co mówią na oficjalnej stronie odnośnie rozbudowy ich sprzętu: https://ps.lenovopolska.pl/rozbudowa-komputerow/

Jeśli jeszcze przysługuje Ci zwrot do 14 dni, to możesz go oddać i wziąć wersję 17-calową, one zawsze były wyraźnie chłodniejsze niż 15-stki.


Co do samych chrupnięć to nie mam pomysłu, co może je powodować. Możesz ewentualnie sprawdzić, czy wszystkie sterowniki, jak i BIOS są aktualne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Legiona 5 Pro 5600H i 3050Ti więc to nie za bardzo wymagająca jednostka.

W spoczynku średnia temp. na CPU nie powinna przekraczać 40st.  więc masz problem z chłodzeniem/pastą termo na CPU i GPU  - tak jak napisał @Saper11 , u mnie też były wysokie temperatury ale nie tak wysokie jak u ciebie.

Po zebraniu nadmiaru pasty teraz w trybie cichym w spoczynku na CPU (Tct/Tdie) średnia temp jest około 35st. a na Core Temperatures średnio 32st a nawet mniej np. w Furmarku( test w FullHD) temp. na GPU nie przekracza 72st. 

Nie zmienia to jednak faktu że nawet tylko przy przeglądaniu Internetu laptop uruchamia nieprzyjemnie działające wentylatory i to nawet w tybie silent gdzie CPU ma "kajdany" na śmieszne  1GHz 😶

Edytowane przez maxwawa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...