Skocz do zawartości
Mav666

Sieć w mieszkaniu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chcę w mieszkaniu zrobić jakąś namiastkę sieci. Innymi słowy potrzebuję rozprowadzić Internet po mieszkaniu - dokładnie to po 3-ch pomieszczeniach. I chcę sieć na kablach + WiFi.
Znam się na tym, jak na topografii Księżyca...
Puszkę przyłączeniową mam przy drzwiach wejściowych, tam też będzie router (chyba Zyxel T50). Światłowód 1000 Mbit/s. Do 2-ch pomieszczeń mam doprowadzone peszle w ścianach/suficie, trzecie jest "gołe". Długość pojedynczych kabli w zakresie 15-30m. Sieć ma obsługiwać na "dzień dobry" komputer stacjonarny, 2 laptopy, drukarkę sieciową, 2 telewizory i NAS.
I teraz moja wstępna koncepcja:
Spróbuję wykorzystać peszle i w 2-ch pomieszczeniach puszczę w tych rurkach po 2 przewody do bazy (pomieszczenia z routerem), na drugim końcu w ścianie podwójne gniazdka. Dodatkowy przewód spróbuję dodać w rurce z kablem telewizyjnym. W bazie listwa przyłączeniowa - ścienny patch panel. Z listwy pójdą kable do routera, prawdopodobnie z małym switchem, bo jak się wszystko uda to będzie 5 kabli wyprowadzonych + tam bym chciał dać NAS, a router będzie miał tylko 4 porty (rozgałęźnik chyba nie jest najlepszym wyjściem).
Potem z jednego z tych podwójnych gniazdek pójdzie kabel przy listwie przypodłogowej do 3-ciego pomieszczenia, gdzie ma być komputer stacjonarny i drukarka. Na końcach będą też chyba jakieś małe switche, do których będą też wpięte jakieś urządzenia do WiFi - przy założeniu, że na routerze uda mi się WiFi wyłączyć. Alternatywą są jakieś repeatery/wzmacniacze sygnału WiFi.
Moje pytania:
1. Czy powyższa koncepcja ma sens? Co można ulepszyć?
2. Zamierzam kupić kable i osprzęt cat 6a, ale nie wiem, czy ekranowane, czy nie. Z tego, co wyczytałem, to na takie odległości (<=30m) nie potrzeba kabli ekranowanych. Ale co w przypadku, jeżeli idą 2 kable internetowe obok siebie w peszli i/lub obok kabla koncentrycznego TV. Czy to nie spowoduje zakłóceń? Będą też przechodziły w odległości ok. 10-30cm od kabla siłowego - w mieszkaniu jest siła. Na chwilę obecną myślę o miedzianym kablu cat 6a UTP (U/UTP) - twardy do peszli (gniazdka -> listwa) i gotowe miękkie do reszty. Wystarczy?
3. Czy na łączeniach kabli nie będzie za dużych strat? - router -> patch panel (+switch) -> gniazdka -> przedłużacz -> urządzenia.
4. Jakie urządzenia zastosować do WiFi? - na 99% będą musiały być w 2-ch pomieszczeniach?

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza założenia prawidłowe. Skrętki oczywiście mogą iść obok innych skrętek i koncentryków do TV. Na łączeniach strat nie będzie, bo takie są zamysły tworzenia sieci strukturalnych - kabel z jednej strony zakończony gniazdkiem a z drugiej na patchpanelu i do tego patchcordy do urządzeń.

Wymieniony w tekście "rozgałęźnik" do kabli przy routerze - nie ma czegoś takiego (z zasadą działania jak np. splitter to kabli TV) - tylko switch cię interesuje. Co do wifi - jeśli obecny router nie zapewnia wystarczającego pokrycia na 3 pomieszczenia, lub prędkość jest niska - absolutnie nie repeatery/wzmacniacze sygnału, szczególnie dlatego że będziesz miał kable "szkieletowe".

Nie wiem jak rozkład pomieszczeń wygląda (wrzuć poglądowy rysunek) ale budżetowo dobrym rozwiązaniem jest np. wstawienie zestawu 2szt Deco M4 (ac) spiętych kablami z routerem - w zależności od urządzenia przepchną około 350Mbitów po wifi (5GHz).

Budżet jest jedynym ograniczeniem - jeśli chcesz więcej - są meshe ax.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Czy powyższa koncepcja ma sens? Co można ulepszyć?

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem wszystko, ale wygląda dobrze.
2. Zamierzam kupić kable i osprzęt cat 6a, ale nie wiem, czy ekranowane, czy nie. Z tego, co wyczytałem, to na takie odległości (<=30m) nie potrzeba kabli ekranowanych. Ale co w przypadku, jeżeli idą 2 kable internetowe obok siebie w peszli i/lub obok kabla koncentrycznego TV. Czy to nie spowoduje zakłóceń? Będą też przechodziły w odległości ok. 10-30cm od kabla siłowego - w mieszkaniu jest siła. Na chwilę obecną myślę o miedzianym kablu cat 6a UTP (U/UTP) - twardy do peszli (gniazdka -> listwa) i gotowe miękkie do reszty. Wystarczy?

Wystarczą nawet kable 5e za szpule dasz ~400zł, tylko kup skrętki w pełni miedziane z żyłami 0,5mm, żadne aluminium miedziowane itp. Jeśli chcesz kupić ekranowane to też mogą być, ale są droższe (do tego stopnia, że bardziej opłaca się kłaść światło), znacznie trudniej się zarabia i końcówki też muszą być ekranowane żeby to miało jakiś sens 😛


3. Czy na łączeniach kabli nie będzie za dużych strat? - router -> patch panel (+switch) -> gniazdka -> przedłużacz -> urządzenia.

Generalnie lepiej wszystko zrobić w topologii gwiazdy (każde pomieszczenie ma niezależne połączenie do routera) ale bardziej to wpływa na dostępność niż prędkość / ping. Różnicy nawet nie odczujesz.


4. Jakie urządzenia zastosować do WiFi? - na 99% będą musiały być w 2-ch pomieszczeniach?

Rozejrzyj się za czymś z WiFi 6. No i żeby miały dwie częstotliwości 2,4 i 5GHz. Obecnie chyba każdy router taki posiada.  Częstotliwość 2.4 ma lepszy zasięg (lepiej przenika ściany itp), ale mniejszą prędkość od 5GHz. Najlepiej jeśli umieścisz router wifi w "środku domu" czyli w pomieszczeniu 4, ale jak ściany nie mają po 50cm to i w rogu da radę. Z tańszych to np. Tp-Link serii Archer AX10/20 z droższych np. Ubiquiti U6-LR / Mikrotik / Cisco itp. No i nie sugeruj się prędkościami podawanymi na urządzeniu, to tak jak spalanie w samochodach podawane przez producentów :P/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bedziesz robił kable  w scianach to cat 6a jesli kable ukladasz tak zeby kiedyś mozna je wymienic  to cat 5e wystarcza do neta 1G. Jeśli masz siłe to kable min 20 cm do 5e mogą być bez ekranu - jeśli w przyszlosci 10 G to ekran 6a i im dalej od prądu tym lepiej. Kolega @nemoeinjuz wlasciwie wszystko powiedzial. Zalezy od kasy. Mniej kasy wystarczy routery jako apki wiecej kasy idz w Ubi albo MT + Ubi jako ap U6 (nie U6 lite). Czy zrobisz to na switchach różnica żadna (pare pico sekund) ale staraj się trzymać zasady i mniej tym lepiej pozniej jakby się coś stało. Najlepiej będzie wg mnie jak do skrzynki tam gdzie masz router podejrzewam teletechniczna dasz sobie router i switcha a reszte kabli rozprowadzisz.  W skrzynce powinno się zmieścic switch i router na szynach przykręcić (ale musialbys zdjecie skrzynki rzucic) Jak nie da rady wszystkich kabli wyprowadzic z skrzynki to wyprowadz 2 i w kazdym pomieszczeniu po switchu (lub router w wersji tanszej) i od nich kable do koncówek. Pomieszczenie 4 to albo wiercisz przez sciane od 2. Switce w miejscach 5 i 6 i od nich kable do klientow. Wifi to Ubi U6 w pomieszczeniach 2 i 3 mniej wiecej na srodku albo na scianie albo na suficie (sufit preferowany) Jak masz sufit podwieszany to wszystkie kable )mozesz sufitem podprowadzić). Napisz proszę czy masz mozliwosc np. wiercenia w scianach czy masz mozliwosc puszczenia panelami albo w listwach od paneli czy masz sufit podwieszany czy po prostu sie nie da - zmniejszy to koszty i wtedy mozna zrobic wszystko taniej (bez dodatkowych urządzen tak jak kolega powiedzial na zasadzie gwiazdy)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...