Skocz do zawartości
GreQu

Czy przejściówka M2 PCIe X4 do M.2 NVME na dyski ma sens?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przygotowuję się do zakupu dodatkowych dysków do mojego komputera, w planach miałem kupić dysk SDD 512gb, jednak zauważyłem że dyski M.2 są dużo szybsze a cena nie jest szczególnie wyższa, dlatego od razu zainteresowałem się tematem. I tu moje pytanie.
Posiadam płytę AsRock B75 pro3, z slotami:
- 1 x PCI Express 3.0 x16 slot (PCIE1: x16 mode) *Aktualnie karta graficzna*
- 1 x PCI Express 2.0 x16 slot (PCIE2: x4 mode)
- 1 x PCI Express 2.0 x1 slot
- 2 x PCI slots

Czy jest sens kupować tą oto przejściówkę: https://shopee.pl/omanceoft-pl-PCI-Express-Karta-rozszerzeń-PCI-E-do-kontrolera-M2-PCIe-X4-do-M-2-NVME-Adapter-podwójny-dodaje-się-do-kart-na-lata-2230-22110-SSD-i.557674792.10864334223 ?

Jeśli po zastosowaniu jej, transfery spadną do poziomu dysku SSD na SATA, to dam sobie spokój, lub czy jest jakiś inny sposób aby kupić jak najszybszy dysk w cenie graniczącej z standardowym SSD?

 

Z góry dzięki za pomoc, Pozdrawiam i Wesołych Świąt! :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sama przejściówka jak to przejściówka. Nie jest z nią ani nic złego ani dobrego. Kluczem jest szybkość magistrali pciexpres na jakiej będzie pracować dysk poprzez tą przejściówkę. Bo ona definiuje szybkość.

 

W twoim wypadku płyta na drugim porcie ma pcie 2.0 czyli szybkości 500Mb/s x4 czyli do ok 2000MB/s.

Na pewno szybciej niż SATA.

 

Ważnym pytaniem jest czy płyta obsługuje rozruch po pcie bo o ile dysk podłączony do komputera w ten sposób będzie widoczny spod obecnego systemu o tyle prawdopodobnie nie zainstalujesz na nim systemu bo taki dysk nie będzie widoczny jako bootowalny/rozruchowy.

To potrafią dopiero nowsze płyty na nowszych chipsetach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za odpowiedz. Jest możliwość sprawdzenia czy nasza płyta, czy raczej bios, posiada taką zdolność? Próbowałem szukać na stronie producenta, oraz na forach również zagranicznych i nigdzie nie mogłem znaleźć jakiejkolwiek informacji na ten temat, gdy wchodzę do biosu mam możliwość wybrania jedynie podłączonych urządzeń jako bootowalne, a nie chcę kupować takiego dysku i przejściówki, tylko po to aby dowiedzieć się że tak się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, niestety moja płyta jest z okolic 2012 roku, gdzieś na anglojęzycznym forum znalazłem informację że nie wspiera ona bootowania z PCI. Tym samym daję sobie spokój z tym tematem, za cenę przejściówki dołożę po prostu do lepszego dysk SSD na SATA III. Mam nadzieję że będzie jakaś poprawa względem aktualnego dysku 520Mb/s odczytu i 200Mb/s zapisu, a jak nie to przynajmniej będę miał więcej miejsca 😄 Dzięki jeszcze raz za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wykopie post - może się komuś przyda :) w takiej sytuacji robi się 2 rzeczy

1) flashujesz bios specjalnie spreparowanym biosem z dograna obsługa bootowania nvme (osrałem się nie chcąć zbrickowac płyty)

lub

2) kupujesz dysk mający bootrom np. Samsung 950 PRO jak ja 🙂 śmiga bootuje i odczyt jest na przejściówce 1700mb

Niestety dysków takich jak na lekarstwo już a wszystkie samsungi pro powyżej 950 już nie mają bootromu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...