Skocz do zawartości
Moophone

Uszkodzony Ryzen 5 3600 ?

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzet :

MSI B450 Gaming Plus 

Ryzen 5 3600

RX580

16GB Patriot Viper 4 - 2133 ( 3200)

Zasilacz Corsair CX600

SSD - 1000 Cruical m.2

 

Problem:

Komp na ok 1,5 roku, działał normlanie, bez podkręcania na prawie defaultowych ustawieniach ( właczony mode SVC do wirtualizacji)

Pewnego dnia komp wpadł w bootloopa.. 

Do biosu da się wejść 

1. Wypiąłem wszystko , został proc, grafika i m2, dalej bootloop ( zawsze w tym samym miejscu (kręcące się kółeczko M$)

2. Sprawdziłem pamięci ( z jedna kością, dwie, zamienione miejscami, memtest itp) żadnej różnicy bootloop nonstop.

3. Wziąłem inna grafikę (komp sygnalizuje po LEDach ze z VGA problem- wątpliwa grafika stara MSI NVIDIA 660)

4. Wróciłem do swojego RX580, wyjąłem dysk M.2,  próba instalacji W10 z ISO z USB ( bootloop w tym samym momencie, tuz po pojawieniu sie kółeczka M$)

5.Chcialem odpalić kompa z BootCD - także restarty w momencie przejścia już do trybu graficznego.

6. Odpaliłem grafikę(obie i N660 i Rx580) na starej płycie z I5, windows sie instaluje z usb, zadnych problemów.

WTF ??  

7. Dostałem do testów (nówka sztuka)  Asus B550 PLUS... BIOS DEFAULT, ani bootowanie z M.2, ani z USB, ani BOOTCD , nawet ubuntu z liveCD nie działa(wiesza sie  w 2 sec po uruchomieniu).

Czy ktos ma pomysł o co kaman ? Komp przestał działac dosłowanie w ciagu dnia, zadnych zmian w BIOSE, updatu windows itp nie robilem ostatnio.

Jednego nie mogę wyeliminować to.. uszkodzony procek(to byłby pierwszy w moim 20paroletnim IT).. nie ma go jak sprawdzić ( WIndows, linux, bootcd ) nie da się zbootowac nic ( tryb tekstowy memtesta jednak działa)

Podejrzane jest także to ze dzieje się to na dwóch płytach głównych.. z rożnymi chipsetami i producentów.. 

Prośba do Was o jakies HINTy.. mi juz cyce opadły..

 

Pozdr

Moophone

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

skoro da się wejść do biosu , i bios poprawnie odczytuje CPU to tak było by to trochę dziwne ze problemem jest CPU i to dwie płyty główne nie zasygnalizowały podczas uruchomienia problemów z CPU   

ale zawsze mogła się ujawnić jakaś wada ukryta CPU, tylko dlaczego da się wejść do biosu ? 

bios wgrany 7B86v1E ?

a jak by powalczyć tylko z jedna kostka Ramu na sztywno ustawić szybkość na 2133MHz i po kolei sprawdzić we wszystkich slotach , potem z druga .

opcje w biosie 

BIOS UEFI/CSM Mode [CSM]  ?

Secure Boot  ?

SVM Mode  Enables/ disables ?

 jak masz ustawione ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

Witam

skoro da się wejść do biosu , i bios poprawnie odczytuje CPU to tak było by to trochę dziwne ze problemem jest CPU i to dwie płyty główne nie zasygnalizowały podczas uruchomienia problemów z CPU   

ale zawsze mogła się ujawnić jakaś wada ukryta CPU, tylko dlaczego da się wejść do biosu ? 

bios wgrany 7B86v1E ?

Tak na MSI mam wgrany ostatni stabilny z 2020r tj 7B86v1E

 

Teraz działam na plycie pozyczonej ASUS TUF  B550 PLUS

Bios przywrocony do defaulta, pamieci na 2133, reszta tak samo jak na MSI

Na obu płytach ten sam efekt.. bootloop 😞

 

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

a jak by powalczyć tylko z jedna kostka Ramu na sztywno ustawić szybkość na 2133MHz i po kolei sprawdzić we wszystkich slotach , potem z druga .

Sprawdziłem pamieci tak jak mowisz, niestety za kazdym razem na obu plytach ten sam efekt

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

opcje w biosie 

BIOS UEFI/CSM Mode [CSM]  ?

Disable

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

 

Secure Boot  ?

Secure boot - Other  OS

 

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

SVM Mode  Enables/ disables ?

SVM disable

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

 jak masz ustawione ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, masin napisał:

Został zasilacz 

Właśnie podmieniłem zasilacz na Corsair 550 , to SAMO 😕

Sprawdzałem zasilacz na plycie z i5, tam zasilacz i dyski działaja, tak samo grafiki (obie)..

Pamięci tez zdobyłem na podmiankę, zero efektu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz BIOS UEFI/CSM Mode [CSM] podświetlony jest Mode CMS czyli wsparcie dla starszych kart graficznych.

SVM Mode  Enables/ disables czyli wirtualizacja może być Enables

i  po mimo przestawiania pamięci Ram w różnych slotach efekt jest nadal taki sam, to ostał się już tylko CPU do podmianki albo wysyłki na gwarancje. 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mr.T... napisał:

jak masz BIOS UEFI/CSM Mode [CSM] podświetlony jest Mode CMS czyli wsparcie dla starszych kart graficznych.

SVM Mode  Enables/ disables czyli wirtualizacja może być Enables

i  po mimo przestawiania pamięci Ram w różnych slotach efekt jest nadal taki sam, to ostał się już tylko CPU do podmianki albo wysyłki na gwarancje. 

 

 

Zdecydowałem ze procka wyśle do sklepu gdzie kupiłem, przebidze na i5 do nowego roku, trudno.

Rx580 działa normlanie.. zasilacz tez 🙂

 

Dam znac z ciekawosci czy uznali gw. na procka 🙂

Dzieki i Pozdrawiam,

Mooph

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc,

 

Procesor zostanie wymieniony na nowy, także dziękuję Wam ze pomoc.

Teraz dylemat czy czekac na 3600(brak na stanie oddac mogą kwote z przed pandemii czyli 750 zł )  czy dopłacić prawie drugie 700 zł do 5600x...

 

Pozdrawiam,

Mirek

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Moophone napisał:

Czesc,

 

Procesor zostanie wymieniony na nowy, także dziękuję Wam ze pomoc.

Teraz dylemat czy czekac na 3600(brak na stanie oddac mogą kwote z przed pandemii czyli 750 zł )  czy dopłacić prawie drugie 700 zł do 5600x...

 

Pozdrawiam,

Mirek

 

na to pytanie, już musisz sam sobie odpowiedzieć, ja pewnie bym dopłacił do 5600X , tylko nie zapomnij ze przed zamontowaniem nowego CPU, trzeba bios wgrać do najnowszego 7B86v1H4(Beta version) , niby jest z tyłu przycisk na panelu aby wgrać bios, ale to trzeba będzie to już sprawdzić empirycznie jak to działa, bo jak najpierw wsadzisz tego 5600X to nic nie ruszy,  czyli wgrywanie nowego biosu bez CPU.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mr.T... napisał:

na to pytanie, już musisz sam sobie odpowiedzieć, ja pewnie bym dopłacił do 5600X , tylko nie zapomnij ze przed zamontowaniem nowego CPU, trzeba bios wgrać do najnowszego 7B86v1H4(Beta version) , niby jest z tyłu przycisk na panelu aby wgrać bios, ale to trzeba będzie to już sprawdzić empirycznie jak to działa, bo jak najpierw wsadzisz tego 5600X to nic nie ruszy,  czyli wgrywanie nowego biosu bez CPU.

udało sie zrobic update biosu zgodnie z procedura MSI, zakupiony 5 5600X (ze słona dopłatą 😕 )

Dzięki MR.T za pomoc.

 

Pozdr

Mooph.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Moophone napisał:

udało sie zrobic update biosu zgodnie z procedura MSI, zakupiony 5 5600X (ze słona dopłatą 😕 )

Dzięki MR.T za pomoc.

 

Pozdr

Mooph.

fajnie ze działa. 

potestuj i napisz jakie wrażenia pod względem wydajności np. w grach z nowym CPU.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...