Skocz do zawartości
as80

NVME na płycie G1.sniperB5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałem zamontować adapter gniazda M2 w pciex coś jak ten model: Axagon Adapter PCIEe x4 - M.2 NVMe M-key slot

Wiem jednak że na zwykłym biosie płyta G1.sniperB5 nie będzie miała możliwości bootowania z dysku tam wpiętego. 

Słyszałem że do innych płyt są przeróbki typu modyfikacja biosu - wywalenie np. obsługi raid za nvme.

Czy ktoś bawił się z tą płytą w taki sposób? posiada może zmodyfikowany bios lub zna źródła gdzie można poczytać więcej na ten temat?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem adapter Axagon PCEM2-N

Zmodyfikowałem bios i wgrałem go na płytę zgodnie z instrukcją z win-raid, trzeba było wgrać mniejszą wersję "NvmExpressDxe_Small" bo ta większa nie mieści się w pliku dla tego biosu.

Czekam na kartę, jak dojdzie pożyczę jakiś SSD M2 i porobię testy instalacji i uruchamiania. 

Jeśli się powiedzie zrobię ładny opis po polsku i tu wstawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się, system windows 10 zainstalowany z pendriva, bootuje samodzielnie z dysku SSD NVME na płycie bez gniazda M2.

Poniżej skrócony opis jak to wykonać dla tej właśnie płyty głównej czyli: G1.sniper B5 

Pełna instrukcja po angielsku na stronie: https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

1. Zbieramy potrzebne oprogramowanie 

2. Modyfikacja pliku biosu oprogramowaniem MMTool (jeśli pobrałeś mój bios możesz pominąć ten krok i przejść do punktu 3)

Kliknij przycisk „Load image” i przejdź do folderu, w którym znajduje się źródłowy BIOS (rozpakowany plik o nazwie SNIPERB5.F9 Jeśli nie pojawi się wyskakującym oknie, wybierz opcję typu pliku „Wszystkie pliki (*)”, która znajduje się na dole okna.

Po dwukrotnym kliknięciu na plik BIOS, który chcesz zmodyfikować, zobaczysz obraz podobny do tego:

image.png.6c357ccd8c2d42958c7e30c565b40bff.png

Przewiń w dół aż znajdziesz moduł z FileName "CSMCORE"

image.png.50b7ec957c9a566ff6fd1ec05b78f9c2.png

Kliknij teraz przycisk Browse i wybierz pobrany wcześniej i rozpakowany plik modułu NvmExpressDxe_Small.ffs

Następnie kliknij przycisk Insert

image.png.f7f5edf3ed34862f4aa34ef994b8be09.png

Po kilku sekundach moduł wgra się w plik.

Kliknij teraz Save Image as.. i zapisz plik pod inną nazwą niż oryginalny bios.

Po zapisaniu dobrą praktyką jest sprawdzenie, czyli wyłącz program MMTool, włącz od nowa, wczytaj tym razem zmodyfikowany plik i odszukaj linijkę NvmExpressDxe_small
Warto przy tym odpalić w drugiej instancji oryginalny plik bios i porównać czy poza tą dodaną linijką wszystkie inne tam są. Jeśli wszystko jest ok przechodzimy do kolejnego punktu.

image.png.5c1dce20c3d8c3b7fcba81c77ed540d9.png

3. Wgrywanie pliku bios na płytę.

Nie powinno się tego robić poprzez oprogramowanie windows.

Wgraj zmodyfikowany plik bios na pendrive sformatowany do FAT32.

Wejdź do bios (przy uruchamianiu komputera wciśnij przycisk DEL) i uruchom z tego poziomu tam narzędzie do wgrywania bios Q-Flash.

Osobiście wgrywałem przerobiony bios F9 na już wcześniej wgrany oryginalny F9. 

image.png.edb4b1b1cefbed528dd3ab572e086cc7.png

image.png.c940c75370c68f88bc6b2e2f9f7457c7.png

Jeśli pendrive z biosem jest w porcie USB powinno pojawić się okno z tym plikiem.

Wgrywanie zajmie kilka minut, nie wyłączaj komputera.

Po wgraniu biosu podłącz adapter z dyskiem SSD NVME, ja skorzystałem z modelu Axagon PCEM2-N da się go kupić za około 50zł. Adapter wpinamy w płytę w drugie gniazdo zielone, takie jak od karty graficznej.

Na czas instalacji systemu w biosie wyłączamy SATA. przestawiamy na disabled. Ewentualnie odłączyć wszystkie dyski SATA z płyty. Zapobiegnie to niespodziankom jakie robi często instalka windowsa na innych dyskach, np sektor rozruchowy na innym dysku itp.

image.thumb.png.cf596026d3fc7f8279b7d015da125620.png

Instalacja z pendriva windowsa 10 powinna przejść bez problemów. Po instalacji bios sam zauważy system lecz jako windows boot manager nie jako dysk. Jako dysk widzi tylko „PATA” lub „PATA SS” zbootować się z tego nie da. Windows boot manager powinien być ustawiony jako pierwszy.

Gdy mamy już windows możemy włączyć SATA w bios lub wpiąć spowrotem dyski, pamiętając o tym aby ustawić jako pierwszy Windows boot manager.

image.thumb.png.2fb8fd0974f35aa806397bd4d77a6bd7.png

To tyle, mam nadzieję że niepotrzebnie nie skomplikowałem.

Pełna lektura również na inne platformy tego typu na stronie: https://www.win-raid.com/t871f50-Guide-How-to-get-full-NVMe-support-for-all-Systems-with-an-AMI-UEFI-BIOS.html

 

Dodam jeszcze wyniki z testu szybkości.

Testowałem na pożyczonym dysku WD Red SN700 250GB, jest to dysk do serwerów itp. zastosowań NAS, nie wiem jaki ma wpływ na wydajność ale i tak jest super. Gdy kupię właściwy dysk opublikuję kolejny screen.

Świeży Windows na tym dysku wstaje w 3 sekundy.

Dysk M2 NVME
image.png.c13fa1a7c8d5be4f25005fb6ac20412b.png

 

Zwykły dysk SSD SATA
image.png.382f90e33ceebbed430e14a23905d16d.png

Edytowane przez as80
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, as80 said:

A nie jest tak że oba gniazda PCIEx 1 i 2 pracują na 3.0, a trzecie na 2.0? ?

image.thumb.png.5ac5c04d62980ffc510ebf64bb1ae777.png

 

Nie. Jedyne PCIe 3.0 x16 to slot w którym jest GPU (PCIEx16 z punktu 2. instrukcji).

Sloty z punktu pierwszego (oznaczony PCIEX4) oraz punktu trzeciego (PCIEX1) są w specyfikacji 2.0.

Masz 16 linii PCIe w specyfikacji 3.0 bezpośrednio z CPU (slot PCIEX16), pozostałe są obsługiwane przez chipset (specyfikacja 2.0).

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z87-H87-H81-Q87-Q85-B85---What-is-the-difference-473/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...