Skocz do zawartości
Aidian

PC - skrzynka "chodzi", ale brak sygnału na monitorze i peryferiach.

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

chciałem was się poradzić w rozwiązaniu problemu z moim PC. Komputer działał bez problemowo - mam w nim 3 dyski - NVMe z windowsem 10 który używałem do grania internetów itd., dysk SSD na SATA na którym mam linuxa gdzie robiłem różne rzeczy które dość mocno go obciążały (programowanie) i dysk na dane HDD. Nigdy nie było bluescreenów, zacięć i dziwnych problemów.

Na koniec roku postanowił zrobić mi psikusa.

Komputer się włącza - obudowa świeci (tak, mam ładne RGB na niej), wentylatory chodzą, grafika widzę że świeci, odgłosy podczas rozruchu są takie jak zawsze. Ale monitor nie dostaje sygnału, klawiatura to samo - po uruchomieniu zawsze zaświecały się wszystkie diody na niej, po czym gasiły się i uruchamiał num lock, teraz nie reaguje wgl.

Pomyślałem że to jakiś błąd systemowy i wyłączyłem go z prądu na godzinę aby kondensatory się rozładowały i przy okazji przepiąłem jeszcze monitor i switcha do innych portów (z racji tego że mam dwa PC i jeden zestaw urządzeń peryferyjnych używam switcha żeby tylko klikać przycisk na który PC wysyłać ma się sygnał) i komputer ożył. Działał przez kilka godzin bez problemów, wyłączyłem go normalnie wieczorem i poszedłem spać.

Następnego dnia miałem już to samo, ale odłączenie zasilania na dłuższy czas i zmiana portów nic nie dała.

I teraz mam do was pytanie, jak zdiagnozować co może być problemem? Podejrzewam płytę główną ale nie bardzo wiem jak sprawdzić czy to ona padła a nie chcę zakupić nowej i się zdziwić że to jednak nie ona jest problemem. Zazwyczaj leciał jakiś błąd na ekranie po którym można było wywnioskować co nie żyje a tutaj mam totalnie nic, nawet bootowania nie odpalę.

Dziękuję za wszelką pomoc.

W środku PC mam:

Z 2019:
- ASRock B450 Pro4

- CT500MX500SSD1

- GeForce RTX 2060

- Corsair 16GB 3200MHz Vengeance

- AMD Ryzen 5 2600

Z 2020:

- WD RED PRO 2TB 7200 obr.

- MP510

Z 2015:

- be quiet! 630W Pure Power L8

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojej, a co ma Ci dać odłączenie zasilania? Wyjmij baterię z płyty na kilka minut. Odłącz wszystko, co masz podłączone pod komputer. Jeśli dalej nic to nie da, możesz spróbować odłączyć już w środku budy przedni panel USB i audio. Jeśli dalej nie będzie pozytywnych rezultatów, to może być płyta lub zasilacz. Wypadałoby też podłączyć inną grafikę dla sprawdzenia no i na końcu inny zasilacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wysio napisał:

Ojej, a co ma Ci dać odłączenie zasilania?

Czasami pomaga, w wszelakiej elektronice.

 

Godzinę temu, wysio napisał:

Wyjmij baterię z płyty na kilka minut.

Przyznam się szczerze, tego nie zrobiłem. Nie z braku nie wiedzy, ale przez lenistwo spowodowane chorobą którą miałem w momencie awarii, a że bateria jest pod grafiką to nie chciałem PC rozkręcać z gorączką i innymi atrakcjami.

Zrobiłem to teraz - PC wstał, ale nie od razu. Po dźwiękach wydawanych przez niego zanim monitor i klawiatura zareagowała zresetował się przynajmniej raz, po czym jak zobaczyłem na monitorze logo płyty głównej to zresetował się znowu i dopiero po tym resecie komputer zaskoczył i działa. Wyłączyłem go również na chwilę i po uruchomieniu działa znowu bez zarzutu.

Co tu może być powodem tej awarii? Zasilacz jak pada to zazwyczaj objawem jest niestabilna praca komputera, a on jak zaskoczy to działa bez zarzutu przy obciążeniach, co raczej eliminuje problem z pozostałymi komponentami bo raczej by się wysypał podczas pracy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być wiele i w większości związane są z płytą. Obserwuj zachowanie. Jeśli pojawią się problemy, to po ponownym możliwym uruchomienie kompa nie zamykaj systemu, tylko go uśpij by później zobaczyć, czy wstanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...