Skocz do zawartości
Mac141

Problem z BeQuiet Straight Power 11 750w

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, tak jak w tytule mam problem z zasilaczem BeQuiet Straight Power 11 750w gold. Przez ostatnie trzy miesiące pracował zasilajac kartę RTX 3080 Gigabyte Vision przy użyciu jednego rozdzielnego kabla PCIe 2x6+2, ale dopiero dziś odkryłem, że przez cały ten czas złącze podłączone było do niewłaściwej linii.

W instrukcji napisano: 

image.png.70d1ca824b85fdc105bc817a6dce59ff.png.76a6ad26a226d86fe6fee53e041a036c.png

Problem w tym, że od poczatku października używana była linia PCIe 1, a instrukcja wyraźnie zaznacze, że w przypadku jednego kabla rozdzielnego powinienem użyć linii PCIe 2. Czy mogło to doprowadzić do uszkodzenia karty lub zasilacza?

Dodam tylko, że komputer został złożony z zamówionych części w jednym ze sklepów (niestety nie miałem czasu samemu się tym zająć). Obecnie zmieniłem już kabel rozdzielny na dwa osobne kable PCie 6+2, ale wątpliwości i niesmak pozostają.

Edytowane przez Mac141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie.

Jak by coś miało się wydarzyć to najwyżej przeciążenie lini 12v (jak karta pociągła by zadużo elektronów) i zadziałanie zabezpieczenia w zasilaczu. I tyle.

Ale z tego co piszesz nic się takiego nie stało więc jest ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, anqu napisał:

Nie.

Jak by coś miało się wydarzyć to najwyżej przeciążenie lini 12v (jak karta pociągła by zadużo elektronów) i zadziałanie zabezpieczenia w zasilaczu. I tyle.

Ale z tego co piszesz nic się takiego nie stało więc jest ok.

Miałem kilka razy problem z wyłączającym się ekranem na około dwie do trzech sekund. Żadnego błędu TDR, po prostu ekran gasł i szybko wstawał. Zdarzyło się to w sumie z 7-8 razy pod obciążeniem. Nie jestem tylko pewien czy mogło to być spowodowane przez niewłaściwą linię 12v czy kabel rozdzielny (podobno rtx 3000 ich nie lubią). 

Edytowane przez Mac141

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Mac141 napisał:

Miałem kilka razy problem z wyłączającym się ekranem na około dwie do trzech sekund. Żadnego błędu TDR, po prostu ekran gasł i szybko wstawał. Zdarzyło się to w sumie z 7-8 razy pod obciążeniem. Nie jestem tylko pewien czy mogło to być spowodowane przez niewłaściwą linię 12v czy kabel rozdzielny (podobno rtx 3000 ich nie lubią). 

Witam

a teraz jak jest karta podłączona, PCIe 1 - PCIe3 ?

czy mógł byś cos więcej napisać o gasnącym i włączającym się obrazie ? , tzn. czy podczas logowania się do sytemu za min za nim pojawi się tapeta to tez obraz gaśnie i "zapala się" ? 

czy grasz w jakieś starsze gry i w opcjach w panelu Nvidia zmieniałeś jakieś opcje od skalowania lub proporcji obrazu ?

czyli podczas obciążenia gaśnie, ale to jak to wygląda, stoisz w miejscu i cyk czorny ekran ?, czy jak próbujesz z np. gry przejść na pulpit i z powrotem do gry i dopiero potem czorny ekran ?

kabel łączący kartę z monitorem HDMI czy DP ?

sterowniki najnowsze wgrane  497.29 ?, plus czysta instalacja usuwająca profile użytkownika ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mr.T... napisał:

Witam

a teraz jak jest karta podłączona, PCIe 1 - PCIe3 ?

czy mógł byś cos więcej napisać o gasnącym i włączającym się obrazie ? , tzn. czy podczas logowania się do sytemu za min za nim pojawi się tapeta to tez obraz gaśnie i "zapala się" ? 

czy grasz w jakieś starsze gry i w opcjach w panelu Nvidia zmieniałeś jakieś opcje od skalowania lub proporcji obrazu ?

czyli podczas obciążenia gaśnie, ale to jak to wygląda, stoisz w miejscu i cyk czorny ekran ?, czy jak próbujesz z np. gry przejść na pulpit i z powrotem do gry i dopiero potem czorny ekran ?

kabel łączący kartę z monitorem HDMI czy DP ?

sterowniki najnowsze wgrane  497.29 ?, plus czysta instalacja usuwająca profile użytkownika ?

 

Od wczoraj karta jest podłączona na dwóch kablach: szyna/linia PCIe 1 i 3 z pominięciem 2. Martwię się, że wcześniejsze użycie niewłaściwej linii mogło coś uszkodzić...

Problem występuje (lub występował, jeszcze nie wiem) tylko gdy karta była obciążona w różnych grach: Age of Empires 2 DE, GTA5, Fallout 4, Apex Legends, The Division 2. 

Opcje skalowania są ustawione na proporcje. Dużo alt-tabuję gry, ale problem występuje w czasie aktywnego użytkowania (nie jest to przypadkowy alt tab). 

Kabel to nowy HDMI, ale wczoraj rano dla pewności zmieniłem go na DP.

Sterownik to 466.77 (nowsze mają nierozwiązany problem z artefaktami w The Division 2, problem dotyczy wszystkich). Zawsze używam czystej instalacji usuwającej profile. Stare sterowniki usuwam recznie przez dodaj lub usuń programy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Mac141 napisał:

Od wczoraj karta jest podłączona na dwóch kablach: szyna/linia PCIe 1 i 3 z pominięciem 2. Martwię się, że wcześniejsze użycie niewłaściwej linii mogło coś uszkodzić...

Problem występuje (lub występował, jeszcze nie wiem) tylko gdy karta była obciążona w różnych grach: Age of Empires 2 DE, GTA5, Fallout 4, Apex Legends, The Division 2. 

Opcje skalowania są ustawione na proporcje. Dużo alt-tabuję gry, ale problem występuje w czasie aktywnego użytkowania (nie jest to przypadkowy alt tab). 

Kabel to nowy HDMI, ale wczoraj rano dla pewności zmieniłem go na DP.

Sterownik to 466.77 (nowsze mają nierozwiązany problem z artefaktami w The Division 2, problem dotyczy wszystkich). Zawsze używam czystej instalacji usuwającej profile. Stare sterowniki usuwam recznie przez dodaj lub usuń programy. 

właśnie dlatego pisałem o najnowszych sterownikach, bo ja widzę duża poprawę jak dotąd ani razu czorny ekran się nie pojawił, bo od czasu do czasu gram w "Heroes of Might and Magic III z WOG.PL" , idealne wykorzystanie dla RTX 2070 Super XD, a właśnie po graniu w WOGa takie cud z obrazem się działy. 

fakt ja raczej rzadko korzystam z Alt TAB, aby coś podejrzeć na Internetach czy cos innego, ale widać ze cos jest nie dopracowane z sterownikami.

także zasilacz można wykluczyć, co najwyżej zmienić dla testu z HDMI na DP lub odwrotnie.   

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mr.T... napisał:

właśnie dlatego pisałem o najnowszych sterownikach, bo ja widzę duża poprawę jak dotąd ani razu czorny ekran się nie pojawił, bo od czasu do czasu gram w "Heroes of Might and Magic III z WOG.PL" , idealne wykorzystanie dla RTX 2070 Super XD, a właśnie po graniu w WOGa takie cud z obrazem się działy. 

fakt ja raczej rzadko korzystam z Alt TAB, aby coś podejrzeć na Internetach czy cos innego, ale widać ze cos jest nie dopracowane z sterownikami.

także zasilacz można wykluczyć, co najwyżej zmienić dla testu z HDMI na DP lub odwrotnie.   

    

Jeszcze dziś postaram się sprawdzić najnowszy sterownik. Myślisz, że używanie karty podłączonej do niewłaściwej linii zasilającej PCIe (PCIe 1 zamiast rekomendowanej PCIe 2) przez te trzy miesiące mogło w jakiś sposób zaszkodzić zasilaczowi lub karcie? 

image.png.70d1ca824b85fdc105bc817a6dce59ff.png.73619b41185c81395c5e9dc3ad562839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak linia byłaby przeciążona to w zasilaczu zadziałało by zabezpieczenie, i zamiast czornego ekranu był by restart kub wyłączenie PC.

fakt nigdy w warunkach domowych nie da się na 100% powiedziecie ze na pewno zasilacz jest ok bo ? 

bo taki nie wiadomy- podpadający zasilacz trzeba było by sprawdzić przetestować, czyli w jaki sposób testuje się zasilacze impulsowe, czyli kompiuterowe, test polega na podaniu zmiennego obciążenia wraz z podłączonym oscyloskopem oraz osoba potrafiącą taki zestaw obsługiwać, szukałem czy w kraju nad Wisłą jest firma/osoba zajmująca się badaniem zasilaczy pod kontem sprawności i czy kilku letni zasilacz nie stanowi już zagrożenia dla podłączanych i zasilanych podzespołów, NIE ZNLAZŁEM.     

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybka reanimacja tematu. Pytałeś czy czarny ekran występuje przed lub na ekranie logowania do systemu. Dziś zdarzyło mi się wielokrotnie (szanse 50/50), że po wpisaniu hasła lub przy próbie pominięcia personalizowalnego ekranu powitalnego ekran zgaśnie i szybko wstanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Mac141 napisał:

Szybka reanimacja tematu. Pytałeś czy czarny ekran występuje przed lub na ekranie logowania do systemu. Dziś zdarzyło mi się wielokrotnie (szanse 50/50), że po wpisaniu hasła lub przy próbie pominięcia personalizowalnego ekranu powitalnego ekran zgaśnie i szybko wstanie.

bo to jest tylko i wyłącznie kwestia sterowników, jak widać maja jeszcze coś do poprawienia...  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy sterowniki nie ładują się dopiero, gdy pokaże się pulpit? Usunąłem sterownik 466.77 przy użyciu DDU i zainstalowałem najnowszy dostępny czyli 497.29. Po tym oczyściłem jeszcze pliki systemowe domyślnym narzędziem windowsa. Chwilowo jest dobrze, zrobiłem kilka szybkich restartów i wszystko działa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mac141 napisał:

Czy sterowniki nie ładują się dopiero, gdy pokaże się pulpit? Usunąłem sterownik 466.77 przy użyciu DDU i zainstalowałem najnowszy dostępny czyli 497.29. Po tym oczyściłem jeszcze pliki systemowe domyślnym narzędziem windowsa. Chwilowo jest dobrze, zrobiłem kilka szybkich restartów i wszystko działa. 

pewnie dopóki nie zmieni się ręcznie ustawień skalowania lub proporcji ekranu pod swoje preferencje to będzie działać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...