Skocz do zawartości
Gonsior

Rozplanowanie/zmiana sieci internetowej w domu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie o właściwe rozplanowanie instalacji internetowej. Dom jest obecnie w stanie po tynkach, przed malowaniem. Instalacja internetowa została już wykonana, ale mam poważne wątpliwości, co do jej jakości. Rozprowadzone zostały skrętki UTP 5e wg schematu zaprezentowanego na zamieszczonych screenach.

Na parterze w biurze znajduje się centrala, z której rozchodzi się: 3 kable na parter, 5 kabli na piętro.

image.thumb.png.32d69a61cdc0e26771b255219a0fa07b.png

Parter: 

  • niebieski – kabel do gniazda w biurze -> OK
  • zielony – kabel na klatkę schodową -> OK (był położony z myślą o ewentualnym wyprowadzeniu do garażu)
  • czerwony – kabel idzie do salonu do podwójnego gniazda przy którym ma być TV i z tego gniazda idzie dalej do drugiego podwójnego gniazda. Czy tak może być? Czy z obu gniazd można będzie korzystać (ze wszystkich 4 wyjść?) i to bez straty wydajności?

image.thumb.png.3941e79338f37aec13f0918e6499e47f.png

Piętro:

  • Zielony – kabel idzie do podwójnego gniazda w sypialni SE i z niego dalej jest wypuszczony jako czujka ruchu. Tu mam wątpliwość co do możliwości korzystania z obu wyjść w podwójnym gnieździe i czy czujka ruchu będzie funkcjonalna?
  • Czerwony – sytuacja analogiczna jak dla zielonego, ale dla sypialni NE -> wątpliwości j.w.
  • Niebieski – Kabel robi zawijas w łazience w miejscu przewidzianym na czujkę ruchu i idzie dalej do sypialni SW wypuszczony jako czujka ruchu. Czy takie rozwiązanie będzie działać?
  • Żółty – kabel idzie do sypialni SW do podwójnego gniazda -> OK
  • Pomarańczowy – kabel idzie do sypialni NW do podwójnego gniazda -> OK

 

Moje wątpliwości poza opisanymi dla poszczególnych kabli dotyczą ponadto tego, że:

  1. Wszystkie podwójne gniazda są dla cat. 6, a kable są 5e. Czy gniazda mają kompatybilność wsteczną i to zadziała?
  2. Czy zakładając, że wszystkie kable, które są wyprowadzone do czujek zapewniają ich działanie, to czy równie dobrze mogę w ich miejsce wstawić kamery i to zadziała? Czy też kamery powinny być na jakichś indywidualnych obwodach i schodzić się w jakimś wspólnym miejscu?
  3. Czy miałoby sens zrobienie dodatkowej (albo wręcz zastąpienie istniejącej) instalacji opartej o skrętki cat. 6? Jeszcze jest taki etap budowy, że mógłbym sobie na to pozwolić (brak zabudowy gips-kartonowej i listew przypodłogowych).
  4. Czy jest tu coś co warto by było dodać/zmienić? Mi chodzi po głowie wejście z kablem również do kotłowni pod kątem jakichś rozwiązań smart home. Do dyspozycji na okablowanie mam jeszcze strych, z którego mógłbym rozprowadzić kable do wszystkich pomieszczeń na piętrze, a także garaż, w którym docelowo chciałbym zrobić centralę (bezproblemowe dojście na strych oraz do salonu).
  5. Całe to okablowanie nie ma żadnego wyjścia z domu  Czy aby wyjść z całą centralą z gabinetu do garażu (zaznaczone na rysunku), to muszę wyprowadzać stamtąd wszystkie kable sztuka po sztuce, czy mogę je jakoś spiąć (jakiś światłowód czy coś w tym guście)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmieszną oszczędnością jest dzielenie skrętek na pary lub czwórki tylko dlatego, że urządzenie końcowe typu kamera czy czujka tyle wymaga, za 5-10 lat będzie potrzeba lub chęć wymiany na coś innego, okaże się ,że wymaga 8 żył i będzie kombinatoryka... serio, lepiej zrobić pełną sieć 8 żyłową do każdego potrzebnego gniazdka i zakończyć ją patchpanelem RACK,... koszt 300 metrów kabla FTP Cat6, przy kosztach budowy domu to jest jak "pierdnąć w mąkę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko po co ładować szóstą kategorię do domu, gdzie odległości to kilkanaście metrów i nie ma silnych zakłóceń w otoczeniu? 5e jest wystarczająca - na tym można 5Gb wyciągnąć.

Okablować to należałoby tak jak kolega zeniu napisał - z każdego gniazda przewód bezpośrednio do punktu gdzie będzie router/switch.

A te czujki ruchu to do czego Ci potrzebne? To ma oświetleniem sterować, czy to do alarmu?

Coś tu jest nie tak z tą instalacją... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, goral2099 napisał:

Okablować to należałoby tak jak kolega zeniu napisał - z każdego gniazda przewód bezpośrednio do punktu gdzie będzie router/switch.

Czyli generalnie tak to jest wykonane, z pominięciem tego, że na piętrze kabel idący z routera do gniazda, jest dodatkowo przedłużony do czujek. No i w salonie jest gniazdko przedłużone do następnego gniazdka - tu jak rozumiem dodatkowy kabel do położenia.

6 godzin temu, goral2099 napisał:

A te czujki ruchu to do czego Ci potrzebne? To ma oświetleniem sterować, czy to do alarmu?

To był wymysł instalatora od dewelopera. Wydaje mi się, że to pod kątem podpięcia do alarmu. Tylko jeśli działa to na zasadzie przedłużenia z gniazda przez wyciągnięcie żył, to czy to nie psuje jakoś parametrów sygnału w gnieździe? No i też zakładając, że takie czujki miałyby być wykorzystywane w celach alarmowych, to czy wystarczy, że zostaną zebrane w jednym punkcie przy routerze? Jak to wszystko połączyć potem z syreną alarmową, która pewnie będzie na strychu?

 

Ogólnie mam taki pomysł, żeby zrobić centralę w garażu. Z niego zrobić peszel na strych i stamtąd mieć możliwość porozchodzenia się do różnych pomieszczeń. Z racji tego, że teraz chciałbym się z grubsza porozchodzić po miejscach, które później będą niedostępne, a nie wiem jak będzie to rozprowadzone na poziomie strychu i garażu, nie bardzo chciałbym kłaść po kilkadziesiąt metrów kabla zapasu na każdy obwód. Czy w razie czego bezproblemowo można kable przedłużyć przejściówkami, czy zawsze wiąże się to z jakimiś stratami jakości?

A jeśli chodzi o ten kabel cat. 5e, czy jeśli mam położony jakiś najtańszy możliwy, czyli nieekranowany i pewnie nie-miedziany, to nie będzie to problemem? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalacja alarmowa, to jest zupełnie osobna sprawa. Wykonuje się ją innym rodzajem przewodów i również każdy osprzęt (czujki, manipulatory, sygnalizatory) powinien być sprowadzony do centralki alarmowej. Czemu nie ma czujek na parterze tylko są na piętrze? Po co czujka w łazience gdzie nie ma okna?

Nie mam pojęcia co poeta miał na myśli wykonując taką instalację, ale to co jest z pewnością swojego zadania nie spełni - instalacja alarmowa do położenia praktycznie od nowa, a sieciowa do przerobienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda jak instalacja telefoniczna 😄 Nie takie rzeczy już widziałem po "fachowcach" elektrykach, zatrzymanych w okresie PRL jeśli chodzi o układanie kabli (nie obrażam wszystkich elektryków tylko tych z którymi mi przyszło się "ścierać")

Jeżeli chcesz korzystać z sieci o prędkości 1Gbit/s, to od "centrali" do danego gniazdka należy mieć osobny kabel, czyli używane jest wszystkie 8 żył w nim. Jeżeli od centrali do np. gniazdka na piętrze idzie 1 kabel, a od tego gniazdka (podwójnego) idzie drugi kabel do innego pokoju, to aby sieć działała w 2 miejscach jednocześnie należy w 1 gniazdku podłączyć switcha (kabel od centrali) i kabel do drugiego gniazdka wpiąć też do tego switcha.

Żadnych czujek alarmowych się do tego już nie podłączy. Jak masz możliwość - dołóż kable od centrali do gniazdek bezpośrednio.

Czy kat5e czy kat6 - wybór i budżet twój. Kat6a pozwoli w przyszłości uruchomić 10Gbit/s, a kat5e teoretycznie przy małych odległościach obsłuży 2.5 oraz 5Gbit/s.

Co do wyprowadzenia centrali do garażu - nie wiem co chcesz osiągnąć, ale jeśli chodzi doprowadzenie internetu od operatora, to wystarczy jak z garażu będziesz miał kabel do "centrali". Czy miedzianą skrętkę czy światłowód - zależy co chcesz osiągnąć.

Centrala to też pojęcie raczej z telefonii, chodzi po prostu o szafkę/skrzynkę z kablami? Zamontujesz tam switch?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  

Godzinę temu, karpior napisał:

To wygląda jak instalacja telefoniczna 😄 Nie takie rzeczy już widziałem po "fachowcach" elektrykach, zatrzymanych w okresie PRL jeśli chodzi o układanie kabli (nie obrażam wszystkich elektryków tylko tych z którymi mi przyszło się "ścierać")

Gość na początku sprawiał wrażenie profesjonalisty. Powiedziałem mu tylko, gdzie chciałbym mieć gniazda i nie wnikałem jak i którędy to będzie poprowadzone. Moje wątpliwości powstały, gdy zobaczyłem, że kable internetowe są zmostkowane w gniazdkach dokładnie tak samo jak kable elektryczne i idą do tych "czujek". Wcześniej byłem przekonany, że "czujki" są bytem osobnym, ale okoliczności zmusiły mnie do dokładnego przejrzenia przebiegu kabli na zdjęciach z budowy.

Cytat

Jeżeli chcesz korzystać z sieci o prędkości 1Gbit/s, to od "centrali" do danego gniazdka należy mieć osobny kabel, czyli używane jest wszystkie 8 żył w nim. Jeżeli od centrali do np. gniazdka na piętrze idzie 1 kabel, a od tego gniazdka (podwójnego) idzie drugi kabel do innego pokoju, to aby sieć działała w 2 miejscach jednocześnie należy w 1 gniazdku podłączyć switcha (kabel od centrali) i kabel do drugiego gniazdka wpiąć też do tego switcha.

Ogólnie w takiej sytuacji mam plan rozprowadzić instalację na nowo przy użyciu miedzianych nieekranowanych (?) kabli kat. 6.

Pisząc o "centrali" mam na myśli miejsce, gdzie będą zbiegać się wszystkie kable 🙂 Zastanawiam się gdzie najlepiej byłoby je zgromadzić. Kandydatem jest miejsce pod spocznikiem schodowym na parterze, do którego bez problemu można by było zebrać kable z salonu. Natomiast kable ze wszystkich pokoi na piętrze mógłbym spuścić na parter nieużywanym szybem wentylacyjnym. Nie do końca wiem jak ogarnąć kable z biura, bo pomieszczenie "Storage" między biurem a schodami jest już wyłożone płytkami 😄: 

image.png.d4392d8689d6b640566a5a2a52164ef8.png

Zakładając, że szukając optymalnych przebiegu kabla będę szedł trochę na około (przez strych), na ile maksymalnie metrów jednego obiegu mogę sobie pozwolić bez straty jakości używając Madexa UTP kat. 6? Pomijam kwestię kosztów, bo i tak kupię szpulę 305 m 🙂 

A wracając do "centrali", czy jeśli operator podłączy mi taki router, z którego jest kilka wyjść, jaką jednostkę zbierającą kable z całego domu będę potrzebował i jakiego rodzaju kablem muszę ją połączyć z tym routerem, żeby nie tracić jakości sygnału?

Instalację alarmową odpuszczę na tym etapie i pewnie zlecę to za jakiś czas jakiejś firmie, która to ogarnie całościowo. Z poddaszem nie będzie problemu, natomiast z parterem nie mam pojęcia 🙂 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Transmisja 1Gbit/s to max 100m skrętki, ale dla bezpieczeństwa możesz przyjąć np. max 90m.

Co do kabli z biura na parterze - przecież wychodzą z niego kable do innych pokoi oraz na piętro, więc użyj któregoś i przedłuż w nowe miejsce. Możesz wykorzystać coś w stylu "łącznik cat6 lsa" - wpisz w google

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, temat rozwiązuję w ten sposób, że nowe okablowanie kat. 6 rozprowadzę po domu z centrali oznaczonej "2". I tak w chwili obecnej do każdego pokoju wychodzi po 1 przewodzie, a wszędzie są podwójne gniazda, więc mam sam przed sobą usprawiedliwienie :).

Mam jednak dalszą wątpliwość jak połączyć dawne przewody 5e (które nadal będą w użyciu), schodzące się do punktu oznaczonego "1", z tą "2"? Skoro do biura (punktu "1") schodzi 8 przewodów, to muszę każdy z nich przedłużyć i wszystkie 8 sztuk jakoś doprowadzić do punktu "2", czy mogę je jakoś "spiąć", tak by móc połączyć te 2 punkty tylko jednym przewodem (jakim?) nie tracąc przy tym jakości transmisji? 

Z jednej strony nie wyobrażam sobie jak z 8 skrętek można by było nagle zrobić tylko 1, ale może jest jakiś sposób?

 

image.thumb.png.549026e72fa51d059550dd88cbc95db6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 90% przypadków sprawdzi się ułożenie 1 skrętki między centralą "1" i centralą "2".  I wtedy w obu centralach wstawiasz switche. Może być tylko konieczność montażu switchy zarządzalnych, jesli np. w grę będzie wchodziła iptv multicast od jakiegoś dostawcy usług (do separacji ruchu aby mieć internet i tv po jednym przewodzie).

Możesz też wtedy ułożyć 2 kable między centralami aby użyć ich jako LAG/LACP czyli zwiększyć szybkość linku między switchami, albo stworzyć 2 osobne sieci.

Na taką odległość kabel cat6a i będziesz mieć spokojnie 10Gbit na przyszłość.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. To bardzo ułatwił zadanie, bo prowadzenie 8 kabli przez to pomieszczenie byłoby bardzo kłopotliwe.

Czyli generalnie coś takiego, gdzie centrala "1" to na rysunku switch 1, switch 2 to "centrala 2" i np. zamiast później z centrali "2" prowadzić na piętro tyle przewodów, ile chcę mieć gniazd, równie dobrze mogę poprowadzić jeden do kolejnego switcha?

 

image.png.63c8e88a1ee81ec09cb7e00e3e52ea87.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak, polecam jednak ułożyć po 2 skrętki między switchami - koszt pomijalny, a może się przydać w razie uszkodzenia kabla pierwszego, agregacji linku (zwielokrotnienia prędkości) lub podziału sieci bez użycia zarządzalnych switchy (np. wspomniany wcześniej multiroom na iptv multicast)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...