Skocz do zawartości
Merionar

PC do 11k zł (Gry,Programowanie)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Nadszedł czas zmiany komputera i niestety trafiłem na bardzo nieprzyjemne czasy dla PC MasterRace. Już to przełknąłem, gdyż komputer dla mnie to nie tylko hobby (gry), ale i możliwość samorozwoju i potencjalnego dodatkowego zarobku (programowanie, gamedev, grafika 3d).

Mam nadzieję, że poczuję wzrost wydajności/stabilności w porównaniu do aktualnej jednostki (i5-4690K, GTX970, 12GB DDR3, MOBO Z97 Extreme4).

Co udało mi się złożyć:

https://www.x-kom.pl/lista/8fqznrvzl

Suma: 10 857,00zł

Dysków nie dodałem, gdyż te przeniosę z aktualnej maszyny (mam 1 dysk na M2, 1x SSD oraz 1x HDD)

Ogólnie chciałbym aby zestaw znów mi służył jak najdłużej - jestem bardzo tolerancyjny do „potato-mode” w grach. Na aktualnej karcie ogrywałem jeszcze RDR2 i całkiem wygodnie w 30 FPSach strzelało się do mumii Ważna jest dla mnie większa ilość pamięci RAM gdyż w wolnym czasie staram się rozwijać swoje umiejętności zawodowe i pracuję na wirtualizacjach (docker, virtualbox) lub w Unity3D oraz blender (te nie są priorytetem). Mam monitor 1440p.

Co myślicie o tym zestawie? Można coś zmienić/zoptymalizować w kosztach lub/i wydajności?

Pozdrawiam wszystkich

Edytowane przez Merionar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka, jak patrzyłem na tutejsze testy tej serii procków, to lubią się grzać, a po podkręceniu to już w ogóle, nawet Oktabie AiO 360mm nie dawało wtedy już rady, więc może warto pomyśleć jednak nad zwodowaniem.

Co do optymalizacji kosztów, może lepiej poskładać to w innych sklepach na ratach 0% na kilka lat, 100 zł raty dzisiaj a 100 za rok, dwa, to będą chyba całkiem inne pieniądze. Też się zastanawiam nad złożeniem kompa nawet w tych chorych czasach, myśląc że zamiast 15k zapłacę połowę po trzech latach. Dobrze myślę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markok Czyli albo inny procek albo zwodowanie? Patrzyłem na chłodzenia wodne, ale dla tej podstawki chłodzenie wodne to koszt ok 1000zł. Czyli mniej na resztę... Muszę poczytać o tych temperaturach. A może przeskoczyć na jakiś procesor z AMD? Co myślisz?

 

Co do pkt 2 to również tego szukam. Zwykłe raty będą za bardzo boleć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz do wymiany na jakiś gold be queit albo corsair. Ten ma 2 lata gwarancji. Ram za wolny, min. 3600mhz. Karta graficzna model dobry, ale jeżeli piszesz o rozdzielczości wqhd to ja bym bral grafike 3060ti ktora spokojnie wystarczy a dołozył bym do proca i7 albo i9. Chlodzenie tylko aio, np arctic freezer 280/360

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W polecanych zestawach do i7 12700K Sebastian dał Arctic Liquid Freezer II 280, który jest bardzo wydajny i przystępny cenowo (360mm też), zapewne z Mounting Kitem za kilka dyszek pod LGA 1700. AMD górowało niedawno, ale Intel chyba ich dogonił i przegonił jak patrzę na testy, więc raczej Intel.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.01.2022 o 15:52, DaffyDuck napisał:

Zasilacz do wymiany na jakiś gold be queit albo corsair. Ten ma 2 lata gwarancji. Ram za wolny, min. 3600mhz. Karta graficzna model dobry, ale jeżeli piszesz o rozdzielczości wqhd to ja bym bral grafike 3060ti ktora spokojnie wystarczy a dołozył bym do proca i7 albo i9. Chlodzenie tylko aio, np arctic freezer 280/360

zasilacz najlepiej seasonic gold, ram ok prawie nic nie dają szybsze moduły, chłodzenie do tego i5 spokojnie styka fortis 5 jest świetny, procek ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki za odpowiedzi 🙂
@Markok
Zasugerowałem się Twoimi ratami 0% i zacząłem składać w media expert - 6m nie płacę, a potem raty 0% przez 20 miesięcy... Zestaw kosztuje trochę więcej, ale przy płatności 3083,02 jako wpłata, to potem raty 400zł są naprawdę znośne 😄

@DaffyDuck
Wymieniłem RAM na 3600MHz. Patrzyłem na wyniki 360TI vs 3070TI i z tego co widzę to różnica jest znaczna (18%-33%
YOUTUBE - Geforce RTX 3060 Ti vs RTX 3070 Ti Test in 8 Games // 1080p, 1440p, 2160p). Z kolei jak patrzyłem na porównywarkę INTEL Core i5-12600KF vs INTEL Core i7-12600KF to różnice są na poziomie 3% - no chyba że proces obciąża wszystkie rdzenie to wtedy i7 jest na plus o 15% (https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-12700KF-vs-Intel-Core-i5-12600KF/m1699429vsm1700734). Chyba, że polecasz inną i7?

@Raider

Zasilacz wybrałem Zasilacz CORSAIR RM750X 750W Gold - byłoby ok? Bo w tamtym zestawie również był gold. Nie do końca się znam, a w Media Expert nie ma tego zasilacza o którym mówisz.

@Markok@DaffyDuck

Zmieniłem chłodzenie na wodne ARCTIC Liquid Freezer 2 280 - ale to tylko przymiarka, możliwe, że się przerzucę na 360, ale to już w innym sklepie wraz z Mounting Kit.

 

Nowy set:

https://www.mediaexpert.pl/cart/add-items?product_id=a:1:{s:5:"items";a:7:{i:2611727;s:7:"2611727";i:3290163;s:7:"3290163";i:3347140;s:7:"3347140";i:2919730;s:7:"2919730";i:1749843;s:7:"1749843";i:2235337;s:7:"2235337";i:3026262;s:7:"3026262";}}

Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mega, szkoda że nowe intele i ich płyty takie drogie, no ale tak jest zawsze, na szczęście dodatkowe rdzenie to w miarę rekompensują, chłodzenie 280 vs 360 to nie są jakieś wielkie różnice w rozmiarach i wydajności, a zawsze zostaje jeszcze kawałek miejsca wolnej przestrzeni, a ta obecna jest w pełni wykorzystana, więc ja bym został przy 280. Każdy zasilacz gold renomowanej firmy będzie chyba git, z ratami nie da rady bez płacenia wstępnego i jeszcze je wydłużyć? Im dłuższe tym ostatecznie mniej realnie zapłacisz bo inflacja chyba się nigdy nie zatrzyma póki rządzą pisiory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad 360 że względu na kulturę pracy. Nie znam się na chłodzeniu wodnym i zacząłem czytać. Ludzie radzą zabrać 3 wentylatory z racji na lepszą kulturę pracy (ogólnie przy wodnym, a nie przy tym modelu). Czy w tym modelu nie ma różnicy w kulturze pracy między 280, a 360?

 

Niestety raty 0% są na max 20 miesięcy. Wpłaty mogę dać 0zl, ale ustaliłem taka kwotę,  by mieć niższa ratę.

 

Czyli większych zastrzeżeń di tego zestawu nie masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aha faktycznie, to w euro rtv agd widziałem 50 rat 0%, tylko trzeba wziąć dodatkową ochronę sprzętu za spore pieniądze, tutaj przykład na zwykłym 12600, innego chyba nie mają:

Procesor 25,98 zł × 50

Wariant Pełny do 5 lat 11,70 zł × 50

Ochrona pogwarancyjna 5 lat i nawet jak sam uszkodzisz to ponoć naprawią lub wymienią. Jak inflacja będzie dalej tylko zapieprzać to po roku dwóch będziesz za pół darmo raty przelewał, a za trzy cztery lata pod koniec umowy te raty mogą być tańsze od bochenka chleba heh. Nie wiem może warte rozważenia, ogólnie wróżenie z fusów ale sam się nad tym zastanawiam bo karty graficzne intela znowu opóźnili, wszystko może tylko drożeć i już głupi z tego wszystkiego jestem..

Hehe ja też się nie znam na wodowaniu, wydaje mi się że taka 140stka się wolniej kręci żeby zrobić tą samą robotę co 120stka więc i powinna być cichsza? Tym bardziej kiedy jest 2 vs 3. Powierzchnię oddawania ciepła mają podobną 39,2 vs 43,2. Może poczytaj jeszcze testy i porównania tego liquid freezera różnych wariantów.

Zastrzeżeń brak, ale niech ktoś mądrzejszy się jeszcze wypowie.

Edit. Ogólnie mały wybór tam mają ale niektóre rzeczy ciekawe i się trafiają np. przy grafikach opcje 30 rat 0% bez innych kosztów, a jak dodasz do koszyka coś na 10 rat to przeskakuje też na 30 po przeliczeniu, więc możesz coś tu a coś tam wziąć.

Edytowane przez Markok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Chłodnia 360mm, nie jest dużo wydajniejsza od 240mm" Przy tych prockach, nawet 5c robi różnice.. "420mm odstaje od 240mm/360mm" zostawiam to bez komentarza..ehhh...

"Karta RTX 3060/TI spokojnie starczy do 1440p" chyba kolege poniosło..Bierz 3070/Ti...

Zasilacz 750w starczy ale weź 850w, lepsza efektywność pracy i na pewno dłużej posłuży. Corsair to Seasonic xD Także różnicy nie ma ale...Corsair ma lepsze/cichsze wentylatory..

I5 starczy na dzisiaj ale za dwa lata??..8 rdzeni jest lepsze niż 6 i do tego bez stresu przejdziesz z "minimum" kolejnych 3-5 generacji procków..

Ram 3600Mhz

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba ciebie poniosło. Mowa tu o 3060ti, a nie 3060. Masz testy na PurePC i wydajność względem 3070 w 1440p które pokazują, że karta jest wystarczająca. Przynajmniej nie warta dopłacania prawie 1,5k zl do 3070. Jakby była mowa o 3060 to bym ci przyznał częściowo rację. Pisałem koledze wyżej, ze lepiej doplacić trochę do  i7 12700k jeżeli pc ma być wykorzystywany także w programach.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. To po zastanowieniu się... Sądzę, że już łatwiej mi wydać dodatkowy 1K, a nie musieć iść w pół środki. Aktualnie mam coś takiego:

https://www.mediaexpert.pl/cart/add-items?product_id=a:1:{s:5:"items";a:7:{i:1749843;s:7:"1749843";i:2235337;s:7:"2235337";i:3026262;s:7:"3026262";i:3290163;s:7:"3290163";i:3303123;s:7:"3303123";i:2919726;s:7:"2919726";i:2449944;s:7:"2449944";}}

do tego + ~500zł za Chłodzenie wodne ARCTIC Liquid Freezer II 360 - muszę tylko poszukać czy ta obudowa zezwala na tak wysokie chłodzenie, bo tego na razie nie mogłem znaleźć.

Edit: niestety znalazłem na innej stronie, że Liquid Freezer II 280 nie weszło na top. Pytanie: Kupić to chłodzenie i dać wentylatory na przód czy lepiej zmienić obudowę? Jeśli obudowę to macie jakieś pomysły? Ta obudowa wydawała mi się idealna ze względu na możliwość montaży napędu BlueRay, który chciałbym przenieść ze starego komputera...

@DaffyDuck

Uwzględniłem jednak i7 12700k - masz rację - przy wirtualizacji dodatkowe rdzenie mogą być zbawieniem.

@Drizz

Zmieniłem zasilacz na 850W (CORSAIR RM850X 850W Gold). Już wprawdzie zmieniłem procesor na i7, ale napisałeś, że:

Cytat

I5 starczy na dzisiaj ale za dwa lata??..8 rdzeni jest lepsze niż 6 i do tego bez stresu przejdziesz z "minimum" kolejnych 3-5 generacji procków..

Ale w i5 jest 10 rdzeni, a w i7 jest ich 12 rdzeni (przynajmniej tak jest na stronie sklepu). Mają tam błąd?

 

Więc... co myślicie o takim zestawie tym razem już do 12K 🙂 (Jak dobrze, że są raty 0% 😛)

Edytowane przez Merionar
Znalazłem odpowiedź na temat chłodzenia wodnego do tej obudowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej na topie, weż Corsair 4000D TG Black Airflow 40zł więcej. Dobra buda i maja na stanie. Tylko w tym wypadku na top tylko aio 280. aio 360 wchodzi na top tylko do obudów full tower. Może jakiś wyjątek by się znalazł.

Edytowane przez DaffyDuck

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@DaffyDuck

I kolejna konfiguracja:

https://www.mediaexpert.pl/cart/add-items?product_id=a:1:{s:5:"items";a:8:{i:1749843;s:7:"1749843";i:2235337;s:7:"2235337";i:3026262;s:7:"3026262";i:3290163;s:7:"3290163";i:3303123;s:7:"3303123";i:2919726;s:7:"2919726";i:2449944;s:7:"2449944";i:3437582;s:7:"3437582";}}

 

Jednak zrezygnowałem z chłodzenia wodnego. Po pierwsze bardzo się go obawiam (jakoś nie jestem pewien chłodzenia wodnego). Po drugie ciężko mi było znaleźć obudowę, która w spokoju umieściłaby to chłodzenie + napęd blue-ray. Wybrałem chłodzenie NOCTUA NH-D15S, które jak patrzyłem na testy powinien sobie poradzić z tym procesorem i wejdzie do tej obudowy 🙂

Co myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21k? Trochę się zagalopowałeś z tym koszykowaniem. 😛

Chłodzenie powietrzne za tyle kasy? Rozumiem ciężki wybór między tańszym powietrzem lub droższą wodą, ale przy podobnej cenie brałbym wodę bez zastanowienia i upchał te 280 elegancko.. Nikt na forach komputerowych nie spamuje ani nie słychać nigdzie narracji że 'strzeżcie się wodowania, bo cieknie i niszczy sprzęt' więc chyba nie ma się czego bać. Ale uogólniając, za tyle kasiory, co weźmiesz to będzie dobre.. 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Markok

21K? Musiało się coś pomieszać z koszykiem 😛 Jak wchodzę teraz na niego to mi pokazuje "11 758,81" - jej... jeszcze parę lat temu cena kosmos, dla takiego sprzętu... No nic 🙂

Jeśli chodzi o cenę chłodzenia to już nie tyle o nią chodzi, co bardziej o obudowę. Tak się głupio stało, że SILENTIUM PC Armis AR7 mi się po prostu spodobała + spełnia moje wymagania co do ilości miejsca na dyski (mam 1 dysk 2,5 cala oraz 1 dysk 3,5 cala z aktualnego zestawu) + miejsce na napęd blue-ray 🙂 Jak teraz szukałem obudowy, która pomieściłaby grubość ARCTIC-a to już dochodzi parę stówek do samej obudowy 🙂 Zwłaszcza jeśli bym się zdecydował na Full Tower - taką teraz mam i w sumie gabaryty mi nie przeszkadzają, a nawet uważam je za zaletę, ale nie przy tych cenach (>600zł) 🙂

Szukałem też alternatywnego chłodzenia wodnego, które zmieściłoby się do tej obudowy i dobrze schłodziło tego procka... Oj jest problem. Ta seria rzeczywiście daje w kość z temperaturami 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry ze się podpinam do tematu. Komp mi padł wiec w pośpiechu zamówiłem i5 12600k i pływ główna na chipsecie z690. Nie wiedziałem jednak ze w wersji Box tego procka nie na chłodzenia. Posiadam be quiet dark rock pro 4 ale potrzebna jest przejściówka montażowa. Pytanie czy można zamontować ten wentylator bez takiego elementu tymczasowo (powiedzmy na kilka dni zanim doślą mi taki zestaw montażowy) czy to jednak nie jest możliwe?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kochani, trochę informacji :)

Zestaw został już zakupiony, jednak przytrafiła mi się nieprzyjemna sytuacja. Ze wszystkich komponentów zakupionych w MediaExpert (strona internetowa) trafiły mi się dwa towary używane (outletowe): Płyta główna oraz karta graficzna.

Płyta główna: opakowanie ofoliowane (ale folia inna niż na innych opakowaniach, taka trochę sztywniejsza, grubsza), ale wewnątrz płyta wsadzona w zmiętą folię antystatyczną bez plomby, elementy na płycie głównej nieofoliowane (w jednym miejscu była pozostałość po tej folii), w otworach mocujących do obudowy wyraźne zarysowania od śrub/zerwana fragmentarycznie cyna.

Karta graficzna: Brak ofoliowania opakowania, brak ofoliowania elementów wentylatorów, delikatne rysy na grafikach na wentylatorach - brak innych oznak używania karty.

Niestety paczki były zapakowane w jedną dużą paczkę, której stan sprawdzałem przy kurierze (ciężko byłoby dokonać zwrotu pojedynczych elementów, musiałbym odrzucić całość - spróbowałem tego nie robić.

 

Zgłoszono reklamacje z opcją na wymianę sprzętu. Jak na razie na płytę główną rozpatrzona pozytywnie - kurier zamówiony. Mam oddać płytę - dostanę nową sztukę. Karta jeszcze w trakcie rozpatrywania - tutaj może być gorzej, bo nie ma takich niezbitych śladów. Zobaczymy.

 

Jak już będę mieć cały zestaw to go tu opiszę wraz z testami i temperatur jak i wydajności 🙂

 

SPRAWDZAJCIE UWAŻNIE SPRZĘT! Ja rozumiem, że tą kartę i płytę mogli oddać użytkownicy do 14 dni od momentu zakupu, ale nie powinny być one sprzedawane jako nowe za pełną cenę 🙂 Zwłaszcza przy kartach grafiki jak jest teraz to całe krypto-walutowe szaleństwo 😉

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to dziady, widać wciskają takie outletowe sprzęty klientom z nadzieją że się nie skapną lub oleją, ponoć kopanie na sklepowych kartach przez sprzedawców to częsty proceder, więc ta karta mogła już trochę wykopać, może jest jakiś program który może pokazać ile godzin dany podzespół przepracował?

Mi z moreli kiedyś przyszedł trochę podrapany zasilacz Anteca 500W, ale ze względu na niską cenę i moje lenistwo ani mi się nie chciało tego zgłaszać.

Trzymam kciuki że wszystko się dobrze zakończy i czekam z niecierpliwością na Twoje testy. 😛

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Wracam z moją historią z zakupem i testami.

Historia zakupu

  • 2022.01.16 (Niedziela) - Zakup komponentów. Pamięć RAM w sklepie NET-S. Pozostałe w sklepie MediaExpert w dwóch zamówieniach: GPU osobno w systemie ratalnym, reszta osobno płatna kartą.
  • 2022.01.18 (Wtorek) - Przyszła karta GPU (podczas zakupu w systemie ratalnym nie mogłem wybrać terminu, przyszedł b.szybko) - poszła na półkę i czeka na resztę.
  • 2022.01.19 (Środa) - Przyszła pamięć RAM - poszła na półkę i czeka na resztę.
  • 2022.01.20 (Czwartek) ok 12:00 - Przyszła cała reszta. Termin sam wybrałem, gdyż w środę byłem po za domem - żona nie chciała odbierać tak wartościowej paczki.

Rozpakowałem z folii MOBO i mnie ścięło. W środku folia antystatyczna pomięta, bez plomby/nalepki, a sama płyta główna bez ofoliowania + ślady po śrubach w miejscach montażowych. Przypominam - ofoliowana paczka! Szybka weryfikacja innych komponentów.


Podsumowanie weryfikacji:

  • MOBO używana/outlet - brak folii na elementach płyty głównej, ślady po śrubach, folia którą była opakowana paczka grubsza od pozostałych, lekkie rysy na elementach
  • GPU  używana/outlet - brak folii na opakowaniu (nie zaświeciła mi się czerwona lampka, bo byłem podekscytowany, że paczka przyszła), brak folii na elementach GPU, lekkie rysy na powierzchni grafiki na wiatrakach

 

  • 2022.01.20 (Czwartek) ok. 17:00 - Założenie reklamacji (BŁĄD!!!) z pełną dokumentacją zawartości paczki (zdjęcia i opis) z proponowanym rozwiązaniem: Wymiana na nowe elementy.
  • 2022.01.21 (Piątek) ok. 11:00 - Doczytałem regulamin reklamacji. Cały proces może zająć do 14 dni od momentu założenia reklamacji czyli dłużej niż mój czas na zwrot towaru bez podania przyczyny 😞 Telefon do biura klienta. Nakreślenie sytuacji. "Dziękujemy za kontakt, ustawiam priorytet na wysoki, by operator widział". Godzina 17:00 - reklamacja MOBO zmieniła na status, że wysyłają kuriera. GPU stoi.
  • 2022.01.24 (Poniedziałek) - Przyjeżdża kurier i odbiera MOBO. GPU status bez zmian
  • 2022.01.25 (Wtorek) - DHL o godzinie ok 11:00 informacja, że paczka została odebrana. Na stronie reklamacji MOBO i GPU bez zmian. Godzina ok 17:00 telefon do biura z prośbą o informacje jaki jest status obu reklamacji. "Dziękujemy za kontakt. Ustawimy ponaglenie dla operatorów."
  • 2022.01.26 (Środa) - Statusy bez zmian. Telefon do biura o 14:00. "Dziękujemy za kontakt. Wyślemy informację z prośbą o kontakt do Pana osoby."
  • 2022.01.27 (Czwartek) - Statusy bez zmian (Przypominam, że statusy stanęły na "Wysłanie kuriera" dla płyty głównej, a dla GPU pierwszy status reklamacji po przyjęciu "Oczekiwanie na rozpatrzenie" (lub podobne)). "Dziękujemy za kontakt. Ustawimy ponaglenie dla operatorów."
  • 2022.01.28 (Piątek) - Statusy bez zmian. Kontaktu brak. Telefon do biura o 10:00. "Dziękujemy za kontakt. Wyślemy informację z prośbą o kontakt do Pana osoby." Kontaktu brak. Telefon o 16:00. Rządanie zmiany z reklamacji na zwrot bez podania przyczyny (w niedzielę mijało 14 dni od złożenia zamówienia, bałem się, że jeśli poczekam do poniedziałku to sklep powoła się na jakiś przepis i potem będę bujał się z reklamacją). "Tak oczywiście zmieniam status". O 21:00 zmiany statusu brak. Sam robię zwroty na oba produkty (aktualnie MOBO jest u nich na magazynie, a GPU u mnie).
  • 2022.01.31 (Poniedziałek) - Kurier przyjeżdża po GPU.

W tej chwili mała pauza. Nie wchodzę w szczegóły rozmów, bo to nie ma sensu, ale załączę krótkie podsumowanie o rzeczach których się dowiedziałem podczas rozmów:

  • Większość krytycznych rozmów nagrywana z mojej strony (każdorazowo informowałem o tym fakcie operatora),
  • Konsultant/sklep wiedzą, że czas na rozpatrzenie reklamacji jest dłuższy niż możliwość zwrotu i nie widzą w tym problemu (nie mamy Pana płaszcza i co Pan nam zrobisz?),
  • Konsultant może wysłać tylko dyspozycje w systemie: priorytet lub prośbę o przyśpieszenie/kontakt, ale nie ma żadnego realnego wpływu na pracę operatora,
  • Konsultant nie ma możliwości przełączenia do (lub poproszenia do telefonu) managera, kierownika lub kogokolwiek "wyżej". Może tylko przyjmować zgłoszenia.

Uwierzcie mi każdego dnia moje nerwy puszczały coraz bardziej jednak z myślą, że po drugiej stronie też są biedne osoby, które "tylko" tu pracują starałem się być spokojny, ale łatwo nie było.

Oczekiwanie.

 

  • 2022.02.01 (Wtorek) - Informacja, że dla płyty głównej wystawili fakturę korygującą i zlecili zwrot kosztów (może potrwać 2 dni).

Radość sięga zenitu! Płytę główną kupuję w RTV EURO AGD (20zł drożej) z odbiorem osobistym.

  • 2022.02.02 (Środa) - Płyta główna odebrana - nówka! Zabieram się za składanie (GPU wezmę ze starego kompa, potem wymienię). Zestaw chłodzenia Noctusa ze starej partii. Brak podstawki do soketu 1700!!! Zaczynam szukać podstawki. Producent wysyła je gratis jeśli się przedstawi dowód zakupu chłodzenia i procesora i/lub płyty głównej z tą podstawką. Super!. Mogę poczekać 🙂
  • 2022.02.03 (Czwartek) - Godzina 11:00 - Zwrot GPU uznany, będzie zwrot kosztów (Przypominam tu były raty). Godzina 16:00 - Korekty faktury oraz pieniędzy za MOBO nie widzę więc telefon do konsultanta.

- Dzień dobry, pieniędzy nie ma i dokumentu nie mogę nigdzie znaleźć na waszej stronie.
- Dokument powinien przyjść na maila
- Nie ma tego ani tego
- Dam dyspozycję do księgowości, z prośbą o kontakt.

(W tej chwili przyjąłem podejście: telefon codziennie z pytaniem o stan zwrotu za płytę)

  • 2022.02.04 (Piątek) - Godzina 16:00. Telefon do konsultanta z informacją, że dalej nie mam pieniędzy i korekty faktury
  • 2022.02.07 (Poniedziałek) - Godzina 16:00. Telefon do konsultanta z informacją, że dalej nie mam pieniędzy i korekty faktury.

Brak informacji ze strony Noctua. Sprawdzanie regulaminu - paczka może iść do 21 dni!!. Zamawiam podstawkę za 50zł w sklepie Morele.NET

  • 2022.02.08 (Wtorek) - Godzina 16:00. Telefon do konsultanta z informacją, że dalej nie mam pieniędzy i korekty faktury

Odebrałem z paczkomatu podstawkę! Składam PC. Zestaw działa (!!!) ze starym GPU.

  • 2022.02.08 (Środa) - Godzina 09:11 Ponowienie informacji o akceptacji zwrotu jak dnia 2022.02.01. Godzina 12:49 - PRZYSZŁA FAKTURA KORYGUJĄCA. Godzina ok 17:00 - weryfikacja stanu konta. Przyszły pieniądze za MOBO.

Pełnia szczęścia? Ano nie 😞 Raty w Santander nadal widoczne za GPU. Tutaj uzbroiłem się w cierpliwość. Stwierdziłem, że pod koniec Lutego będę dzwonić do banku w celu wyjaśnienia sytuacji.

  • 2022.02.18 (Piątek) - W bankowości Santander raty zniknęły 🙂 Zwrot się dokonał.
  • 2022.02.19 (Sobota) - Zakup karty w RTV EURO AGD w systemie ratalnym.
  • 2022.02.22 (Wtorek) - Przyszła karta. Nówka 🙂 Wszędzie folie i oryginalne plomby. Montaż. Działa 🙂

Podsumowanie zakupu:
Zakup całego zestawu trwał ponad miesiąc - 38 dni.

Zakupione komponenty:

  • Pamięć RAM: Ballistix Crucial DDR4 32 GB - 875,58 zł
  • MOBO: GIGABYTE Z690 DDR4 - 959,00 zł
  • CPU: Intel CORE i7-12700K - 2019,00 zł
  • GPU: Aorus Gigabyte RTX 3070 TI - 5649,00 zł (postanowiłem zmienić na AORUSA, bo ma podbite taktowanie, a i tak była tańsza od pierwotnego zakupu za 6200 - akurat ceny spadły)
  • Obudowa: SILENTIUM PC Armis AR7 TG - 399,00 zł
  • Chłodzenie NOCTUA NH-D15S - 388,82 zł
  • Zasilacz: CORSAIR RM850X 850W GOLD - 699,00 zł
  • Podstawka modująca dla chłodzenia - 51,40 zł

Cena całkowita: 11040,80 zł (5391,80 zł gotówka, 5649,00 zł raty)

  • 2022.02.23 (Środa - dziś) - przyszła podstawka od producenta 🙂

Dla zainteresowanych: Do sklepu trafiły w sumie 2 reklamacje, które zamieniły się w dwa zwroty. Prócz telefonów pisałem 3 oficjalne skargi przez stronę internetową. Nikt przez cały proces się ze mną nie skontaktował ani telefonicznie, ani mailowo. Nie została wystosowana do mnie żadna forma przeprosin.

Testy:
3D Mark DEMO:
Graphics score: 14960
CPU score: 14636
Time Spy Score: 14910

CPU Temperatury (OCCT):
Max: 74 stopnie - temperatura osiągnięta przy starcie tesut, gdy sprzęt nie zwiększył obrotów wentylatora
Śr. temperatura podczas testu 58-60 stopni.

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej lub chcecie bym zrobił dodatkowo jakieś testy dajcie znać. Spróbuję w miarę możliwości 🙂

3D Mark DEMO Result Test.PNG

OCCT - 26min.PNG

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Merionar napisał:

Jeśli chcecie się dowiedzieć czegoś więcej lub chcecie bym zrobił dodatkowo jakieś testy dajcie znać. Spróbuję w miarę możliwości 🙂

Witam 

to jest materiał na nowy film w reżyserii Patryka Vegi ,np. jakiś horror XD   

a tak na poważnie to obecnie jest plaga, po zwrocie 14 dniowym sprzedawane jako nowe, np. zakup drogiej karty graficznej aby sobie w Św. pogiercowaqc, a potem z powrotem do sklepu oddać, ale czy ktoś potrafi taki zbójecki proceder ukrócić ?

może powinien być zapis, ze można sprzęt oddać ale bez śladów użytkowania, wraz że w punktach montażowych np. na płycie głównej nie być ma śladów po śrubach, oj skończyło by się Januszowanie wielu cwaniaków...     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... Po złożeniu reklamacji przy pierwszych telefonach mówiłem, że jestem w stanie zaakceptować stan płyty głównej oraz karty graficznej pod warunkiem, że sklep da mi pisemną gwarancję, że sklep sprawdził ten sprzęt przy zwrocie oraz do upust stosowny do sprzętu outletowego. Niestety nie dostałem na to żadnej odpowiedzi.

W zeszłym roku było głośno o sytuacji, że ludzie kupowali GPU, kopali na nich 10 dni i zwracali i tak cały czas. Niestety nie mogę znaleźć artykułu o tym 😕 To już jest używany sprzęt. A jeśli tacy górnicy zakupywali karty, łamali zabezpieczenia LHR (podmiana bios, utrata gwarancji, podkręcenie) i kopali na maaksa? 10 dni mogło nie wystarczyć by zostawić ślady wizualne więc sklep przyjmuje zwrot, a następna osoba nie ma już gwarancji producenta + potencjalnie niestabilna karta graficzna.

Niestety sądzę, że jak tak dalej będzie to po prostu na najczęściej zwracany sprzęt sklepy będą domyślnie doliczały 10% ceny, by przy ewentualnym zwrocie obniżyć ją o te 10%, by następny właściciel się cieszył z "upustu". 😞

Cieszę się, że już jest to za mną 🙂 Wczoraj miałem pierwszą sesję w Cyberpunka 🙂 Docker bardzo dobrze działa, a prędkość tworzenia i modyfikacji projektu w Unity to po prostu sama przyjemność 🙂 Nie wiedziałem, że utworzenie projektu poniżej 3 minut jest możliwe 😜

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad 360 że względu na kulturę pracy. Nie znam się na chłodzeniu wodnym i zacząłem czytać. Ludzie radzą zabrać 3 wentylatory z racji na lepszą kulturę pracy (ogólnie przy wodnym, a nie przy tym modelu). Czy w tym modelu nie ma różnicy w kulturze pracy między 280, a 360?

 

mobdro instalar grátis
 

Edytowane przez milindneta5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, milindneta5 napisał:

Zastanawiałem się nad 360 że względu na kulturę pracy. Nie znam się na chłodzeniu wodnym i zacząłem czytać. Ludzie radzą zabrać 3 wentylatory z racji na lepszą kulturę pracy (ogólnie przy wodnym, a nie przy tym modelu). Czy w tym modelu nie ma różnicy w kulturze pracy między 280, a 360?

Z tego co czytałem wszystko zależy o modelu chłodzenia (nie napisałeś jaki model Cie interesuje). Ja ze względu na obudowę zdecydowałem się na chłodzenie powietrzem i muszę powiedzieć, że ten noctua praktycznie jest niesłyszalny. Najgłośniejszym elementem jest teraz karta grafiki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...