Skocz do zawartości
maaksy

Upgrade PC ( procek juz idzie , karta, zasilacz i monitor )

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam zmienić pare podzespołów w PC

Obecnie posiadam:

Ryzen 5 2600 z Artic Freezer 34 esport duo

Asrock B450 Fatal1ty Gaming K4

HyperX Predator Black 16GB Kit 3000MHz DDR4 CL15 ( HX430C15PB3K2/16 )

Fatboy rx 590 8gb OC+

Corsair TX-550w

AOC C24G1 24' Curved

---------

1.  CPU - dzisiaj ma mi przyjsc Ryzen 5 5600x. Bios . Rozumiem że przy użyciu ryzena 2600 wgrywam Bios 5.10 i po wgraniu wyłaczam PC i wkladam nowego ryzena i powinno śmigać ? Obecnie jestem zadowolony z chłodzenia, czy pod nowego ryzena bedzie ok ? 

2. Ramy - Aktualnie ramy chodza na 3200 mhz , czy zmieniając je na jakies 3600mhz odczuje jakaś duża różnice, czy aktualne będą ok ?
3. GPU - Obecnie poluje na rtx 3080 FE w cenie msrp ( 649 funtów )

3. PSU - wiem, że będę musiał zmienić zasilacz, tylko na jaki ? 650W czy 750W ? Pare przykładów, chyba ze macie coś do polecenia. MSI , Cooler Master. Myśle że  100 funtów moge dać jeśli warto.

4. Monitor - chce przejść na monitor 2K, interesuje mnie napewno 144 hz + , jaka matryca i jaki monitor polecacie ?

---

Czy ta karta nie bedzie overkillem dla takiej rozdzielczości monitora ? Nie chce sie pchac w 4K, bo lubie duzo fps a skok z fullHD na 2k i tak odczuje. Gdy juz AM5 troche będzie na rynku, pomyśle aby przejść za te pare lat na 4K, obecnie mi 2K wystarczy.

z góry dzięki za pomoc.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. bios , a obecnie w jakiej wersji posiadasz bios ?, pytanie czy program od razu pozwoli zrobić upgrade do najnowszej 5.1 czy może najpierw i bezpieczniej do wersji 4.5 ?

2. z pamięcią to jest loteria, czy będzie działać stabilnie, przeskok z 3200 na 3600 w grach do 5 FPS wincyj.  

3. zasilacz, zawsze pracuje z najlepsza sprawnością przy 50% mocy , także do RTX 3080 to i 850W lub nawet 1000W się nada,  MSI MPG A850GF 850W z gwarancja 10 lat , lub CM 1050W o ile nie przekroczy zakładanych 100f.

4. skoro obecnie korzystasz z matrycy VA to przejście na IPS nie koniecznie może się tobie podobać, monitor to ogólnie ciężki temat aby cos polecić, tu najlepiej jest przed zakupem usiąść przed monitorem i obaczyć jak to obraz wyświetla, jest na YT "Stilgar" udziela się na kanale Morele , może nakieruje Ciebie, co warto zakupić albo przynajmniej da do myślenia, w jakim iść kierunku wybierając pod siebie monitor. 

https://www.youtube.com/watch?v=byHpdfmThWg

czy karta ten RTX będzie OP ? , wszystko zależy od ogrywanego tytułu, w sieciowych na pewno, ale w CB 2077 to raczej tych 144FPS przy 2k na ultra i bez rozmazanych tekstur czyli DLLS raczej nie doświadczysz XD.             

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Bios mam obecnie 3.50 , to może zainstaluje tak jak mówisz wersje 4.50 a potem 5.10 ? Tylko 4.50 zainstaluje przy użyciu r5 2600, a potem do 5.10 przy użyciu 5600x ??  Nigdy biosu nie aktualizowałem, ale widze ze to prosta sprawa, mam tylko pytanie czy jak zainstaluje na starym ryzenie bios 4.50 to w którym momencie mam PC wyłączyć aby włożyć 5600x ?

2. Ramy zostawiam swoje, 3200mhz to dobra prędkość.

3. Czy potrzebuje aż tak duży zasilacz ? Z tego co czytałem to 750W w zupełności wystarczy, ale fakt na przyszłość taki 850W by na pewno się przydał.

4. Dzięki za linka , wybór chyba padł na MSI MAG 274QRF-QD. 165hz i IPS z HDR, ale jeszcze to przemyśle 😉

// Co do tych 144fps to aż tyle nie potrzebuje do gier pokroju CP2077, jedynie do esportowych tytułów 😉

Edytowane przez maaksy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, maaksy napisał:

1. Bios mam obecnie 3.50 , to może zainstaluje tak jak mówisz wersje 4.50 a potem 5.10 ? Tylko 4.50 zainstaluje przy użyciu r5 2600, a potem do 5.10 przy użyciu 5600x ??  Nigdy biosu nie aktualizowałem, ale widze ze to prosta sprawa, mam tylko pytanie czy jak zainstaluje na starym ryzenie bios 4.50 to w którym momencie mam PC wyłączyć aby włożyć 5600x ?

2. Ramy zostawiam swoje, 3200mhz to dobra prędkość.

3. Czy potrzebuje aż tak duży zasilacz ? Z tego co czytałem to 750W w zupełności wystarczy, ale fakt na przyszłość taki 850W by na pewno się przydał.

4. Dzięki za linka , wybór chyba padł na MSI MAG 274QRF-QD. 165hz i IPS z HDR, ale jeszcze to przemyśle 😉

// Co do tych 144fps to aż tyle nie potrzebuje do gier pokroju CP2077, jedynie do esportowych tytułów 😉

CPU R5 2600 wgrywasz 4.5 , program zrobi restart komputera, zaczekać bo może się nawet dwa trzy razy zrestartować, powinien wejść do biosu, jak wejdzie to zobaczyć czy jest bios w wersji 4.5, odczekać 10s. i na obudowie wyłączyć zasilanie.

odłączenie fizycznie zasilania od zasilacza, odczekać dwie minuty i podmianka CPU, uruchomienie wejście do biosu i wgrywamy 5.1. 

i tutaj mała uwaga bo tego nie wiem, a na stronie ASroka nie ma informacji bo na np. MSI jest informacja ze bios ma za mała ilość pamięci biosu i po wgraniu "sterownika" do nowszych CPU starsze zostają wykasowane, wiec po restarcie na MSI płyta zasygnalizuje brak CPU i się nie uruchomi , tutaj Asrock zastosował ilość pamięci dla biosu 128MB, także jak po wgraniu nowszego biosu płyta zasygnalizuje problem/brak CPU to bez paniki, tylko odłącz zasilanie i podmień CPU.

jak zasilacz będzie większej mocy to nigdy nie jest problem, ale w druga stronę już tak. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda ten problem z brakiem CPU, w biosie mi coś wyskoczy czy jakis tekst z brakiem cpu ? Rozumiem, że gdy bede w biosie po aktualizacji po prostu wyłaczam zasilacz i podmianka ? Gdy juz podmienie to od razu wchodze do biosu aby wgrac na 5.10 czy lepiej pierw PC uruchomić do windowsa a potem restart i 5.10 czy to nie ma róznicy ?

Wybrałem ten  Zasilacz powinno być OK.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, maaksy napisał:

Jak wygląda ten problem z brakiem CPU, w biosie mi coś wyskoczy czy jakis tekst z brakiem cpu ? Rozumiem, że gdy bede w biosie po aktualizacji po prostu wyłaczam zasilacz i podmianka ? Gdy juz podmienie to od razu wchodze do biosu aby wgrac na 5.10 czy lepiej pierw PC uruchomić do windowsa a potem restart i 5.10 czy to nie ma róznicy ?

Wybrałem ten  Zasilacz powinno być OK.

 

bios może sygnalizować brak CPU post dźwiękowy z PCSpiker o ile jest podłączony głośniczek, jak płyta główna posiada wyświetlacz kodów post, lub za pomocą diod sygnalizacyjnych, twoja płyta ma tylko wyjście aby podłączyć PCSpeaker.

po aktualizacji raczej trzeba wejść do biosu i trzeba go pod siebie ustawić pod siebie.

zasilacz ok.        

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wgrałem bios 4.50 , zrobiłem zamianke CPU i z nowym wszystko odpala na płycie ale brak obrazu na monitorze. Wrzuciłem 2600 , PC odpalił normalnie, próbowałem wgrać bios 4.60 , 5.00 i 5,10 za kazdym razem miałem "no image detected". Włożyłem znów 5600x i dalej brak obrazu i komp sie resetuje co ~30s. Jak temu zaradzić ? Wadliwa sztuka ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, maaksy napisał:

wgrałem bios 4.50 , zrobiłem zamianke CPU i z nowym wszystko odpala na płycie ale brak obrazu na monitorze. Wrzuciłem 2600 , PC odpalił normalnie, próbowałem wgrać bios 4.60 , 5.00 i 5,10 za kazdym razem miałem "no image detected". Włożyłem znów 5600x i dalej brak obrazu i komp sie resetuje co ~30s. Jak temu zaradzić ? Wadliwa sztuka ?

 

a pendrajwa masz sformatowanego na FAT32 ?, czy może NTSF ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok na spokojnie 

oczywiście ze mógł się trafić wadliwy nowy CPU , ale na razie to wyjdźmy z założenia ze jednak jest ok

czy posiadasz PCSpeaker ? , to można już coś odczytać czy odsłuchać co płycie głównej nie pasuje. 

to zrób tak, po sformatowaniu pendrajwa na system plików FAT32 zobacz czy bios widzi nośnik z nowszym biosem a i pena wsadź w czarny USB czyli USB 2.0 , trochę to niepokojące ze bios 4.5 nie dogaduje się z CPU, lub inny podzespół wstrzymuje procedurę rozruchowa, to można zrobić tak, odłączyć wszystkie dyski urządzenia na usb, klawiatura najlepiej jak była by pod  PS/2 , ma zostać ino sama płyta główna, CPU , jedna kostka ramu , klawiatura i karta graficzna, monitor , sprawdzić na HDMI potem DP,  po wgraniu nowszego biosu sprawdź czy na  2600 się uruchomi i wejdzie do biosu, jeśli tak to wyłącz kompa , odepnij zasilanie i wyjmij baterie z płyt głównej tak na 2-3 minuty, i dopiero zamontuj nowy CPU.  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z pendrivem miałem na początku problem ale poczytałem i ogarnąłem, że fat32 2.0 usb do biosu, dobrze że gdzieś w szafie miałem starego 😄 Próbowałem wgrać tak jak napisałeś bios 5.10 ( mimo ze 4.50 juz powinno działać ) ale dalej "no image detected", zdziwiła mnie nazwa biosu 5.10 i dwa pliki w porównaniu do 4.50 z jednym plikiem. Wyczytałem, że musze rozpakować bios np 7zip a nie przez windows i wtedy nazwa już była podobna do tego 4.50 i jeden plik, bios przeszedł i własnie pisze z nowego ryzena 🙂 Dziwne że na 4.50 nie działało. 

Dzięki wielkie za pomoc. Zasilacz i monitor w drodze, a na kartę czekam 😉

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...