Skocz do zawartości
Hembman

Weryfikacja zestawu bez GPU. Ok. 3400 zł.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

            Proszę o weryfikację zestawu.

            Zmiana karty graficznej nie wchodzi w grę gdyż juz ją nabyłem. Jest to: MSI GeForce RTX 3070 Ti Ventus 3X 8GB GDDR6 - 5399zł

Posiadam MONITOR DELL 27" S2721DGFA GAM. IPS QHD

 

Oto reszta zestawu:

CPU:

Intel Core i5-11400F, 2.6GHz, 12 MB, BOX

699

MOBO:

Gigabyte B560M AORUS ELITE

594

RAM:

G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18

604

SSD SYS:

SSD Patriot P300 128 GB M.2 2280 PCI-E x4

91

SSD GRY:

Kingston A2000 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

380

PSU:

Gigabyte P850GM 850W (GP-P850GM)

368

COOL:

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

142

CASE:

Modecom Ariel

139

 

Wybierałem z różnych sklepów. Koszt całości wychodzi  3017 zł.  Oczywiście ceny się zmieniają często.

 

Moje pytania:

 

1. Czy ten zasilacz wystarczy? Do tego zestawu dojdzie jeszcze dysk WD Caviar Black WD1002FAEX (1TB, 64MB, SATA/600) i trzy zewnętrzne:

A-data NH13 ANH13-500GU3-CBK czarny (2.5", 500GB, USB 3.0)

WD My Passport Ultra 2TB czerwony USB 3.0

WD My Passport 2.5" 4TB USB czarny 3.0

 

2. Czy ta obudowa pomieści to bez problemów? Napisali, że karta może mieć max. 36 cm, chłodzenie CPU 16 cm. Mam jeszcze 120 wentylator, który chciałbym tam zamontować.

 

3. Do którego gniazda podłączyć dysk z systemem, a do którego ten na którym będą gry? M.2 czy M.2 (PCIe 4.0) ?

 

4. Co ewentualnie wymienić i dlaczego? W granicach budżetu 3400 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. moc 850W tak, firma zdecydowanie nie, po za tym że wypuścili serie "wybuchowych" zasilaczy to do jednego zestawu sam montowałem takowy zasilacz , wtyczki i gniazda to jest tak spasowane tzn. lipnie ze wtyczka sama się wysuwa z gniazda , rewelacja ...  na zasilaczu to się nie oszczędza.

BitFenix Whisper M 850W (BP-WG850UMAG-9FM) 84 miesiące gwarancji

ADATA Core Reactor 850W (COREREACTOR850G-BKCEU) 120 miesięcy gwarancji

MSI MPG A850GF 850W 120 miesięcy gwarancji

2. a co tu oczekiwać w takiej cenie od obwodowy ?, doinwestował bym do zestawu chłodzącego , bo 11gen. Intela to się lubi grzać.  "SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan", ale to już jest 250pln,  to już lepiej  "Scythe Fuma 2" 280pln, tak wiem zaraz ktoś napisze ze do grania, czy Internetu ten twój wybrany wystarczy, daj mu coś do roboty to zraz zobaczysz jak od temperatury zegary pójdą w dół.

3. dysk systemowy 128 GB , obecnie to trochę za mało, weź co  najmniej 256GB i z gwarancja 60 miesięcy a nie 36 , mogą być:

SSD Kingston A2000 250 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SA2000M8/250G) 

SSD Kingston SKC2500 250 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SKC2500M8/250G)

SSD Lexar NM620 256 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (LNM620X256G-RNNNG)   

dysk systemowy do pierwszego gniazda pod CPU, w w drugie pod gry , oraz polecam dokupić radiator dla dysku, ten co będzie jako drugi, trzeba tylko poszukać aktualnej oferty 

https://allegrolokalnie.pl/oferta/radiator-icepc-ssd-m2-2280-nvme-sata-7n7

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też już dostałem ostrzeżenie o tej serii wybuchowej od Gigabyte'a. Te propozycje zasilaczy  w wersji 750W chyba też dałyby radę, czyż nie tak? 850-tki ciut za drogie.

128GB mało na systemowy? Nawet jakby Win Home 10 rozrósł się, nie wiem do 80GB (co raczej się  nie stanie) to jeszcze zostaje z 50 GB na programy i trochę wolnego miejsca. Teraz mam 64GB z Windowsem 7, który zajmuje 33 GB (7 lat od reinstalki) i mam ok 10GB wolnego. Ile Tobie zajmuje Windows i jaka wersja?

Niemniej jednak na innym forum też  mi proponowali tego SSD Kingston SKC2500 250 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SKC2500M8/250G) więc może faktycznie się skuszę.

Acha, czyli jeszcze muszę uwzględnić radiator do drugiego SSD-ka. Dziwne, że nie dodają tego do dysku, skoro jest wymagany do jego prawidłowego działania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Hembman napisał:

Też już dostałem ostrzeżenie o tej serii wybuchowej od Gigabyte'a. Te propozycje zasilaczy  w wersji 750W chyba też dałyby radę, czyż nie tak? 850-tki ciut za drogie.

128GB mało na systemowy? Nawet jakby Win Home 10 rozrósł się, nie wiem do 80GB (co raczej się  nie stanie) to jeszcze zostaje z 50 GB na programy i trochę wolnego miejsca. Teraz mam 64GB z Windowsem 7, który zajmuje 33 GB (7 lat od reinstalki) i mam ok 10GB wolnego. Ile Tobie zajmuje Windows i jaka wersja?

Niemniej jednak na innym forum też  mi proponowali tego SSD Kingston SKC2500 250 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SKC2500M8/250G) więc może faktycznie się skuszę.

Acha, czyli jeszcze muszę uwzględnić radiator do drugiego SSD-ka. Dziwne, że nie dodają tego do dysku, skoro jest wymagany do jego prawidłowego działania.

win10 to nie win7 potrafi się rozrosnąć, u mnie system około 30GB, ale na partycji systemowej zawszę jest trochę tego i trochę tamtego, u mnie zajęte jest około 80GB, wiec taki 128GB,  to trzeba się pilnować aby po zajęciu 80-90% dysk nie zwolnił. 

czy jest potrzebny dodatkowy radiator dla drugiego dysku ?, jak by nie potrzeba było dodatkowego radiatora, to płyty główne nie posiadały by dodatkowych radiatorów, a popatrz większość posiada, oczywiście ze bez radiatora będzie działać, jak komuś nie przeszkadza temperatura 75 stopni lub więcej i po przekroczeniu będzie "throttling" na szybkości dysku to ok.

moc zasilacza dobiera się pod obciążenie , głownie GPU oraz CPU tylko jak, jest podawana moc rekomendowana dla GPU to określone jest średnie/maksymalne zużycie prądu , ale jest tez cos takiego jak piki/skoki obciążenia dla GPU/CPU, i z tym zasilacz tez musi sobie radzić, także jak ktoś w opisie produktu pisze rekomendowany zasilacz 750W to dołóż te 100W, jak zakupisz drogi zasilacz 750W to pewnie tez sobie da rade, przez jakiś czas, zasilacze uzyskują największa sprawność przy 50-60% mocy obciążenia. 

jak zasilacz będzie miał więcej mocy to łatwiej będzie mu rekompensować właśnie te piki/skoki obciążenia, jak mu zabraknie mocy to tej różnicy nie da się uzupełnić, tylko będą restarty pod obciążeniem, wiesz ja nie mówię tutaj o tym ze zasilacz będzie od razu miał problem, tylko po kilku miesiącach eksploatacji mogą wystąpić takie niedogodności i wtedy nie da się dołożyć mocy do zasilacza.                    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CPU: 

Intel Core i5-11400F, 2.6GHz, 12 MB, BOX 738
MOBO:  Gigabyte B560M AORUS ELITE 596
RAM:  G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 605
SSD SYS: Kingston SKC2500 250GB M.2 2280 155
SSD GRY: Kingston SKC2500 1TB M.2 2280 512
PSU: ADATA Core Reactor 750W 459
COOL: SilentiumPC Fera 5 Dual Fan 159
COOL SSD: Axagon CLR-M2 radiator do dysków M.2 SSD 60
CASE: Deepcool MATREXX55 MESH ADD 4F black ATX 334

To ostateczny konfig. Zmieniły się SSD-ki, zasilacz, obudowa i doszedł radiator na SSD. Całość 3618zł. Przekroczenie budżetu 216 zł. Dzięki za pomoc.

 
 
 
 
 
 
 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Hembman napisał:

CPU: 

Intel Core i5-11400F, 2.6GHz, 12 MB, BOX 738
MOBO:  Gigabyte B560M AORUS ELITE 596
RAM:  G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL18 605
SSD SYS: Kingston SKC2500 250GB M.2 2280 155
SSD GRY: Kingston SKC2500 1TB M.2 2280 512
PSU: ADATA Core Reactor 750W 459
COOL: SilentiumPC Fera 5 Dual Fan 159
COOL SSD: Axagon CLR-M2 radiator do dysków M.2 SSD 60
CASE: Deepcool MATREXX55 MESH ADD 4F black ATX 334

To ostateczny konfig. Zmieniły się SSD-ki, zasilacz, obudowa i doszedł radiator na SSD. Całość 3618zł. Przekroczenie budżetu 216 zł. Dzięki za pomoc.

 
 
 
 
 
 
 

 

  wybrany przez ciebie dodatkowy radiator dla dysku M.2  nie ma regulacji położenia wysokości radiatora wiec trzeba będzie ja korygować za pomocą grubością termopadów.

po za tym zestaw ok    

https://allegro.pl/oferta/jeyi-radiator-chlodzenie-ssd-m-2-nvme-sata-szary-10209687241?fromVariant=9838657181

Edytowane przez Mr.T...
podpowiedz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 


Właśnie dostałam odpowiedź na innym forum, że ten Axagon jest zbędny na innym dysku niż systemowy i że GPU nie wejdzie jak go włożę. Co o tym sądzisz?

Propozycji sprzętu już nie dawaj bo już wszystko mam kupione.

Co do samej instalacji jeszcze będę się doszkalać na YT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Hembman napisał:

 


Właśnie dostałam odpowiedź na innym forum, że ten Axagon jest zbędny na innym dysku niż systemowy i że GPU nie wejdzie jak go włożę. Co o tym sądzisz?

Propozycji sprzętu już nie dawaj bo już wszystko mam kupione.

Co do samej instalacji jeszcze będę się doszkalać na YT

to zależy, jaki jest wysoki ten radiator Axagon?,  jeśli nie przekracza 1.5cm to nie powinno być problemu z montażem, przecież jak będziesz mieć wszystkie podzespoły, to zamiast pakować je od razu do obudowy, można na stole na sucho zrobić przymiarkę i czy radiator od M.2 będzie przeszkadzał lub dotykał do karty graficznej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

      O podłączeniu tak żeby się kręciły wszystkie 4 to już nie wspomnę, bo myślałem że mnie szlag trafi, żeby znaleźć właściwą kombinację. Pajęczyna kabli z niepotrzebnym mi RGB otwiera nóż w kieszeni w sekundę (tego na szczęście nie dotykałem). Montaż zasilacza z jego kurewsko grubymi i nie zginającymi się kablami to też była czysta poezja. I to miała być obudowa z nowoczesnymi rozwiązaniami.

      Jak sobie pomyślę, że znowu musze to rozłożyć, pieprzyć się z gwarancją i czekać na nową obudowę to mnie krew zalewa.

      Przejdę w końcu do sedna. Proszę o kolejne propozycje, mniej więcej w tym budżecie. Obudowa ma mieć:

  • - zatokę 5,25 (wtedy o niej w końcu zapomniałem, skupiając się na czym innym)
  • - cały panel z przodu (USB, słuchawki, mikrofon itp.)
  • - brak RGB!!!
  • - co najmniej 2 wentylatorki 120mm i miejsce na trzeci
  • - i żeby to była bardziej sprawdzona, popularna marka, bo nie chce znowu dostać złomu, co to kontroli jakości nie ma

 

Okienko przełknę, a wielkość w zasadzie nie ma znaczenia. Chodzi o to żeby było w miarę wygodne podłączenie elementów, zwłaszcza zasilania CPU oraz montaż zasilacza od tyłu, a nie tylko z boku .

 

BTW Axagon wlazł, choć nie wiele brakło. Niestety nie mogłem skręcić tego "korytka" z radiatorem. Dysk za gruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Hembman napisał:

 

      O podłączeniu tak żeby się kręciły wszystkie 4 to już nie wspomnę, bo myślałem że mnie szlag trafi, żeby znaleźć właściwą kombinację. Pajęczyna kabli z niepotrzebnym mi RGB otwiera nóż w kieszeni w sekundę (tego na szczęście nie dotykałem). Montaż zasilacza z jego kurewsko grubymi i nie zginającymi się kablami to też była czysta poezja. I to miała być obudowa z nowoczesnymi rozwiązaniami.

      Jak sobie pomyślę, że znowu musze to rozłożyć, pieprzyć się z gwarancją i czekać na nową obudowę to mnie krew zalewa.

      Przejdę w końcu do sedna. Proszę o kolejne propozycje, mniej więcej w tym budżecie. Obudowa ma mieć:

  • - zatokę 5,25 (wtedy o niej w końcu zapomniałem, skupiając się na czym innym)
  • - cały panel z przodu (USB, słuchawki, mikrofon itp.)
  • - brak RGB!!!
  • - co najmniej 2 wentylatorki 120mm i miejsce na trzeci
  • - i żeby to była bardziej sprawdzona, popularna marka, bo nie chce znowu dostać złomu, co to kontroli jakości nie ma

 

Okienko przełknę, a wielkość w zasadzie nie ma znaczenia. Chodzi o to żeby było w miarę wygodne podłączenie elementów, zwłaszcza zasilania CPU oraz montaż zasilacza od tyłu, a nie tylko z boku .

 

BTW Axagon wlazł, choć nie wiele brakło. Niestety nie mogłem skręcić tego "korytka" z radiatorem. Dysk za gruby.

 

tak trochę roszczeniowy jesteś XD 

obudowę dobiera się wedle własnych preferencji i potrzeb oraz uwzględniając budżet, a w cenie do 350 PLN trudno oczekiwać super produktu tak aby spełniał nasze oczekiwania i był super wykonany czyli bez wad , trzeba czytać recenzje i opinie użytkowników którzy np. planowana obudowę posiadają. 

do tego "zatokę 5,25", ale to ma być miejsce na dysk?, czy aby zamontować DVD/RW ?  to przy obecnym trendzie braku na przednim panelu takiej zatoczki znacząco ogranicza ilość możliwości co kupić.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę jestem 😈 jednak poprzednia obudowa spełniłaby moje oczekiwania, nawet z tymi wadami, tylko musiałaby działać prawidłowo. Opinie czytam, tamta ich miała niewiele, ale dobre, myślę że po prostu trafiłem wybitnie wadliwy egzemplarz. Kupiłem już nową Oberon Pro, mam nadzieję że nie umoczę jak z tą. A trendów nie lubię 😉

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro miałeś do czynienia z Oberonen Pro, może mi podpowiesz jak usunąć zaślepkę na na napęd DVD bo za cholerę nie wiem. Siedzi to mocno i ani drgnie, nie wiem gdzie to odgiąć/wyłamać czy cuś.😖 Przez podłączenie zasilania CPU i wentylka obok niego już przebrnąłem - miłe wspomnienia. Producent oczywiście brzydzi się takimi podpowiedziami. Oferuje do pobrania, zamiast instrukcji, zdjęcia obudowy, jakbym jej nie widział na własne oczy🙄.

 

Już nie ważne, nacisnąłem od wewnątrz i wystrzeliła jak z procy lotem kosząco-tnącym😃

Edytowane przez Hembman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.01.2022 o 18:50, Hembman napisał:

Skoro miałeś do czynienia z Oberonen Pro, może mi podpowiesz jak usunąć zaślepkę na na napęd DVD bo za cholerę nie wiem. Siedzi to mocno i ani drgnie, nie wiem gdzie to odgiąć/wyłamać czy cuś.😖 Przez podłączenie zasilania CPU i wentylka obok niego już przebrnąłem - miłe wspomnienia. Producent oczywiście brzydzi się takimi podpowiedziami. Oferuje do pobrania, zamiast instrukcji, zdjęcia obudowy, jakbym jej nie widział na własne oczy🙄.

 

Już nie ważne, nacisnąłem od wewnątrz i wystrzeliła jak z procy lotem kosząco-tnącym😃

no co mam powiedzieć, cena odgrywa tutaj jakąś role, mogę tylko zamieścić zdjęcie mojej obecnej obudowy szału nie ma, ale dostęp podczas montażu trochę lepszejszy, ino cena trochę inna... Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass Edition      

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O tu widzę, że górę nawet można zdjąć, choć u tych swoich obudów nawet nie sprawdzałem tego, bo mi przez myśl nie przeszło. BTW ten Oberon Pro też oczywiście musiał mieć defekt, bo nie działa jedno USB 3 na froncie, także tego🙄.

Z innej beczki mógłbyś mi napisać co sądzisz o przełożenie chłodzenia boxowego od i5-11400F do i5-2500K, bo akurat mam takie pod ręką. Ma to jakimś sens Twoim zdaniem? Na PClabie jeden gostek mi odradza, mówiąc, że 2500k ma insert z miedzi w postawie, a ten 11400F takowego nie ma i ma niższy radiator. Ja myślałem, że będzie trochę ciszej i chłodniej w stresie., ale jestem laikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hembman napisał:

Z innej beczki mógłbyś mi napisać co sądzisz o przełożenie chłodzenia boxowego od i5-11400F do i5-2500K

 zasad fizyki nikt nie zmieni , większa masa szybciej odprowadzi czy pochłonie ciepło generowane z CPU, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby samemu sprawdzić to empirycznie.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na przeszkodzie stoi moja niechęć do wykonywania rzeczy bez sensu. Po prostu nie lubię roboty, co nie daje dobrych wyników. Grzebanie dla grzebania to nie mój resort. Rozumiem jednak, że Ty byś zostawił stary cooler, o ile faktycznie jest większy i ma tą miedź?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...