Skocz do zawartości
Rendolf3

11600K problem z chłodzeniem wodnym wysokie temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wczoraj w komputerze wymieniałem pastę termo i moją uwagę zwróciła pewna sprawa.

Mianowicie po sprawdzeniu temperatur okazuje się, że:

HW monitor i gpu Z pokazują w spoczynku 37-43 stopnie.

Po uruchomieniu Divinity 2, AC Valhalla temperatury dochodzą do ok 74 stopni.

Ale już przy CP2077 temperatura sięga 94 stopnie. Tak samo crysis 2 remastered.

W cpuZ na stress po 3 minutach mam 100 stopni ale nie zbija taktowania ani się nie wyłącza.

Czy to normalne? Poprzednio na tym samym chłodzeniu 6700k osiągał 67 stopni maksymalnie.

Poniżej konfiguracja:

11600kf + chłodzenie be quiet! silent loop 2x140mm. Wiatraki działają. Pompka też wydaje się działać. Płyn jest w środku na maks.  Chlodnica wysoko.

z590 Gigabyte.

16 gb ram 3200 16cl

rtx2060 super

Obudowa wielki kombajn Corsair carbide series air 540 + 5 wiatraków. W środku chłodno. 

Zasilacz 700w

Zestaw poskładany w maju zeszłego roku na nowych częściach.  Temperatury od początku podobne.

Proszę o rady co robić.

Edit 

Pompkę słychać, jeden wąż ciepły, drugi zimny. 92 stopnie w CP2077

Bez tytułu.jpg

Edytowane przez Rendolf3
aktualizacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Rendolf3 napisał:

Nie mam już pomysłu. Sprawdziłem mocowanie. Dałem od nowa paste. Stosunkowo cienką warstwę. Może ktoś ma jeszcze jakiś pomysł?

no widzisz a jak pisze ludziom ze 11gen. się grzeje, to mi piszą ze "duby smalone bredzę" , taki żarcik XD

błędny odczyt temperatury CPU, podaj dokładny model płyty głównej, bios najnowszy wgrany ? 

krzywy IHS, teoria mocno naciągana

źle nałożony lut pod IHS, ale aby to zweryfikować to trzeba by go oskalpować i zastosować ciekły metal. 

a jak wygląda IHS oraz blok pompki jak się zdemontuje blok ? możesz jakaś fotkę wstawić ? , chodzi o to jak się pasta rozchodzi po powierzchni jednej i drugiej , czy dobrze jedno do drugiego dolega , wisz co by się nie okazało ze montując zestaw użyłeś zestawu montażowego do płyty głównej innego niż przewidziany do LGA 1200 , no co ludzie popełniają błędy.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z590 gigabyte. Właśnie zaktualizowałem bios. Bez zmian.

Zdjęcie z wczoraj. Dałem trochę za dużo pasty i dużo było na bloku. Poprawiłem. Efekty bez zmian. Ten zestaw montażowy miałem wcześniej na z170. Do wczorajszej zmiany pasty temperatury w grach miałem do ok 80 stopni ( przynajmniej tak pamiętam.). 

Jak sprawdzam cp2077 to temp ida maks do 100 stopni i nie zrzuca taktowania. 

received_974017913233132.jpeg

Edytowane przez Rendolf3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Rendolf3 napisał:

z590 gigabyte. Właśnie zaktualizowałem bios. Bez zmian.

Zdjęcie z wczoraj. Dałem trochę za dużo pasty i dużo było na bloku. Poprawiłem. Efekty bez zmian. Ten zestaw montażowy miałem wcześniej na z170. Do wczorajszej zmiany pasty temperatury w grach miałem do ok 80 stopni ( przynajmniej tak pamiętam.). 

Jak sprawdzam cp2077 to temp ida maks do 100 stopni i nie zrzuca taktowania. 

received_974017913233132.jpeg

wedle zdjęcia, skoro są białe plastyki, tylko u  Ciebie to jakoś inaczej wyglądają, nisz na stronie producenta, jako osłona radiatora na sekcji zasilania to model Z590 VISION D , ale napis VISION D  powinny być nad gniazdem pamięci DDR4 , a u Ciebie jakoś inaczej to wygląda, jakaś podróbka ?

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/Z590-VISION-D-rev-10#kf 

ale wracając do tematu, jak by się dobrze przypatrzeć to raczej około 50% powierzchni IHS jest nie dociskane przynajmniej po tym jak wygląda pasta.

co można zrobić, wyjmij CPU z gniazda i przydłuż do bloku i zobacz jak jedno do drugiego dolega, CPU w jedna rękę blok w druga rękę , chodzi o to czy po przyłożeniu i złączeniu na sucho, będzie można zaobserwować szczelinę powietrza, lub czy IHS będzie próbował się "bujać" bo jest np. krzywy.   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Mr.T... napisał:

wedle zdjęcia, skoro są białe plastyki, tylko u  Ciebie to jakoś inaczej wyglądają, nisz na stronie producenta, jako osłona radiatora na sekcji zasilania to model Z590 VISION D , ale napis VISION D  powinny być nad gniazdem pamięci DDR4 , a u Ciebie jakoś inaczej to wygląda, jakaś podróbka ?

https://www.gigabyte.pl/products/page/mb/Z590-VISION-D-rev-10#kf 

ale wracając do tematu, jak by się dobrze przypatrzeć to raczej około 50% powierzchni IHS jest nie dociskane przynajmniej po tym jak wygląda pasta.

co można zrobić, wyjmij CPU z gniazda i przydłuż do bloku i zobacz jak jedno do drugiego dolega, CPU w jedna rękę blok w druga rękę , chodzi o to czy po przyłożeniu i złączeniu na sucho, będzie można zaobserwować szczelinę powietrza, lub czy IHS będzie próbował się "bujać" bo jest np. krzywy.   

Te radiatory są srebrne.

To jest z590 gamingx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rendolf3 napisał:

Wrzucam jeszcze odczyty bez obciążenia. Jest możliwość że padła pompka od aio? 

ddd.jpg

to już trzeba panie ucho przyłożyć czy jest słychać, jak kompiuter się włącza czy pompka tyż startuje.

natomiast chcąc iść dalej za ciosem pozostaje już tylko , ściągnąć czapkę i tak jak zasugerował "bamboocha", o ile dobrze odczytałem jego wpis , ze mógł się tobie trafić bubel produkcyjny tzn. ze podczas montowania rdzenia na laminacie, coś poszło nie tak, i jest krzywo osadzony, ale to można dopiero ustalić po oskalpowaniu IHS , oczywiście w myśl gwarancji następuje jej utrata , ale w razie reklamowania CPU bo np. padł, nikt pod czapkę nie zagląda.             

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mr.T... napisał:

to już trzeba panie ucho przyłożyć czy jest słychać, jak kompiuter się włącza czy pompka tyż startuje.

natomiast chcąc iść dalej za ciosem pozostaje już tylko , ściągnąć czapkę i tak jak zasugerował "bamboocha", o ile dobrze odczytałem jego wpis , ze mógł się tobie trafić bubel produkcyjny tzn. ze podczas montowania rdzenia na laminacie, coś poszło nie tak, i jest krzywo osadzony, ale to można dopiero ustalić po oskalpowaniu IHS , oczywiście w myśl gwarancji następuje jej utrata , ale w razie reklamowania CPU bo np. padł, nikt pod czapkę nie zagląda.             

Jest absolutna cisza. Nic nie brzęczy nic nie chlapie. Przewody bez głosu i wibracji. Po wybraniu stress w opcji cpuz temperatura dobija do 100 w minutę. Obstawiam pompkę. Kupiłem inna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2022 o 16:55, Mr.T... napisał:

to już trzeba panie ucho przyłożyć czy jest słychać, jak kompiuter się włącza czy pompka tyż startuje.

natomiast chcąc iść dalej za ciosem pozostaje już tylko , ściągnąć czapkę i tak jak zasugerował "bamboocha", o ile dobrze odczytałem jego wpis , ze mógł się tobie trafić bubel produkcyjny tzn. ze podczas montowania rdzenia na laminacie, coś poszło nie tak, i jest krzywo osadzony, ale to można dopiero ustalić po oskalpowaniu IHS , oczywiście w myśl gwarancji następuje jej utrata , ale w razie reklamowania CPU bo np. padł, nikt pod czapkę nie zagląda.             

Witam. Okazało się, że uszkodzona jest pompka. Dzisiaj zamontowałem Arctic liquid freezer 2 i temperatury w stresie nie przekraczają 52 stopni. Temat zamykam. Dziękuję za próbę pomocy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...