Skocz do zawartości
pitney

Na które gniazdo założyć SSD?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Już od kilku dobrych lat nie składałem komputera i z racji potrzeb przyszedł czas na nowy, a przyznam szczerze pierwszy raz mam do czynienia z dyskiem SSD. I teraz zakupiłem płytę Asus na której są 4 gniazda M2 i na trzech (A1,C3,D4) z nich są thermal pady, z tym, że a na jednym (A1) są jakby po obu stronach a na dwóch (C3, D4) są tylko na górnym radiatorze.

Dysk jaki mam to Samsung 980 Pro bez radiatora (są też wersję z) i w sumie to nie wiem, czy taki dysk trzeba chłodzić i powinienem założyć na któryś z tych gniazd z padem, czy mógłbym na początek na ten "goły" B2? Bo obudowę będę miał bardzo "przewiewną" i nie wiem, czy by nie obserwować temp i wtedy np. przełożyć.

Dziękuję za pomoc  

20220116_153958.thumb.jpg.f283873e048b2d5e281488dd70700e65.jpg20220116_171908.thumb.jpg.062fe3a0d54db5876c12ab769e571fd9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, pitney napisał:

Witam 

Już od kilku dobrych lat nie składałem komputera i z racji potrzeb przyszedł czas na nowy, a przyznam szczerze pierwszy raz mam do czynienia z dyskiem SSD. I teraz zakupiłem płytę Asus na której są 4 gniazda M2 i na trzech (A1,C3,D4) z nich są thermal pady, z tym, że a na jednym (A1) są jakby po obu stronach a na dwóch (C3, D4) są tylko na górnym radiatorze.

Dysk jaki mam to Samsung 980 Pro bez radiatora (są też wersję z) i w sumie to nie wiem, czy taki dysk trzeba chłodzić i powinienem założyć na któryś z tych gniazd z padem, czy mógłbym na początek na ten "goły" B2? Bo obudowę będę miał bardzo "przewiewną" i nie wiem, czy by nie obserwować temp i wtedy np. przełożyć.

Dziękuję za pomoc  

20220116_153958.thumb.jpg.f283873e048b2d5e281488dd70700e65.jpg20220116_171908.thumb.jpg.062fe3a0d54db5876c12ab769e571fd9.jpg

Witam

masz wszystko ładnie napisane , gniazdo A1 jest bezpośrednio połączone z CPU , może być jako systemowy, skoro jest radiator to go wykorzystaj, zdejmij tyko folie.

i tu mała uwaga, zrób sobie mały test, zanim wszystko załadujesz do obudowy, skoro są termopady od góry i od dołu, to weź kawałek kartki papieru i daj od spodu i od góry i zobacz czy jak dokręcisz radiator, oczywiście jak już dysk będzie, to czy po przykręceniu radiatora da rade kartki wyjąc, wiesz do czego zmierzam ?, czy zastosowane termopady nie za za cienkie w mm do grubości dysku , no bo co nam po radiatorze jak po miedzy radiatorem z termpadem do góry lub od dołu a dyskiem będzie szczelina powietrza ? 

następne gniazda B2 C3 D4 do obsługi dysków M.2 są zażądane przez chipset płyty głównej.         

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, pitney napisał:

Tak więc sprawdziłem i dolny thermal pad ma 1-2 mm prześwitu do ssd, górny dociska...

czyli sam widzisz jak to jest... , ja dokupowałem extra termopady 1mm , 2 mm oraz 0.5mm, aby ten dolny radiator też brał udział w chłodzeniu, a nie robił tyko dobre wrażenie.

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę.... dużo rzeczy czlek nie wie... A to mogę dokleić/dołączyć/dodać do tego jak kupię, czy ten trzeba oderwać?

 

teraz widzę że to jest bardzo delikatne (te thermal pady) ale nie jest przyklejone, więc może na tą chwilę dołożę z tamtego drugiego radiatora kawałek, jeden na drugi nałożę (one mają 1 mm grubości, może styknie na grubość)

Edytowane przez pitney

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, pitney napisał:

Dzięki za radę.... dużo rzeczy czlek nie wie... A to mogę dokleić/dołączyć/dodać do tego jak kupię, czy ten trzeba oderwać?

tak na szybko aby wypełnić szczelinę od dołu, to można wykorzystać i połączyć z tymi co są obecnie nie wykorzystywane z tych radiatorów co są poniżej bo są takie same. 

co do łączenia termopadów zasadniczo lepiej było by zastosować jednego rodzaju, ważniejsze dla dysków im termopady będą bardziej miekkie, tym bardziej będą dolegać do powierzchni a nie będą napierać na dysk.       

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...