Skocz do zawartości
pawelx15

Monitor 24cale 2/4k używany do 1100zł dla osoby z problemami oczu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam długo szukałem odpowiedniego monitora aż poddałem się na kilka dni... poszukuje monitora do domu do wszystkiego z okazyjnym graniem w gry

mam problemy z oczami większość monitorów potwornie razi mnie w oczy dlatego je często ściemniam od 0 do 23% zazwyczaj niewiele pomaga miałem kiedyś szybki gamingowy monitor to ledwo przeżyłem korzystanie z niego dlatego potrzebuje czegoś wolniejszego / zwykłego 

 

- najlepiej używany do 1100zł (może być i mniej)

- 60 / 75 Hz (i tak bym korzystał z 60hz)

- nie może być wielki max do 24cali 

- rozdzielczość 2 albo 4k

- czas reakcji nie wyższy niż 5ms (i aby nie rozmazywał obrazu w ruchu)

- w miarę dobre czernie ale nie matryca VA bo one najbardziej mnie męczą

- najlepiej aby miał delikatne oświetlenie krawędziowe czy coś aby nie był jak świecąca latarka prosto w oczy

 

pytam bo może wiecie jakie marki monitorów są tworzone z myślą o osobach z problemami oczu lub na co zwracać uwagę przy zakupie

a1.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia na zmęczenie, czy podświetlenie jest krawędziowe czy "pełne".

23% na jednym ekranie, to będzie 200cd, a na innym 100cd. Także pytanie jakiej jasności w candelach potrzebujesz?

Matryce VA nie męczą bardziej niż IPS. Ogólnie typ matrycy nie bardzo ma wpływ na zmęczenie.

Męczyć może duży piksel, w dodatku o takiej budowie, że potęguje postrzegane rozmycie obrazu czcionek po ClearType. Męczyć może zbyt wysoka temperatura barwowa (zmierzona, a nie wybrana w OSD), np. 8000K. Męczyć może migotanie podświetlenia matrycy. Męczyć mogą zbyt małe litery/ikony (nieodpowiednio ustawione skalowanie systemowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ohh dzięki prawdopodobnie do tej pory błędnie inyerpretowałem co mi szkodzi w monitorach jeśli chodzi o candele to jedynie słyszałem że coś takiego istnieje ale jak i co oznaczają to nie wiem podpowiem że jestem zwolennikiem zmniejszania jasności jak się tylko da dodatkowo mam pokój od północy domu więc ciągle mam dosyć ciemno w pokoju

czekam na jakieś propozycje modeli niekoniecznie konkretne oferty sam już sobie poszukam 😛
 

P. S. czyli to był dobry pomysł szukać po monitorach 2/4k?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pawelx15 napisał:
 

P. S. czyli to był dobry pomysł szukać po monitorach 2/4k?

Jeśli tylko NIE pracujesz w jakichś egzotycznych, przestarzałych programach (bo one sprawiają problemy przy skalowaniu wektorowym/systemowym) to jak najbardziej warto brać ekran z wysokim PPI (np. 23,8" 2560x1440) bo będziesz miał wyższą jakość obrazu, przy tej samej wielkości liter co na 24" FHD (czyli 24" FHD @100% porównujemy do 24" 2560x1440 @133%). Po prostu czcionki na 2,5K 24" (@133%) są gładsze (mniej zapikselowane) i ostrzejsze, niż na 24" FHD (@100% - mowa o systemowym skalowaniu ustawionym w win 10).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...