Skocz do zawartości
Sturmovik

Gigabyte GA-Z97P-D3 + i7 4790 restaruje się w czasie bootowania

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam następujący problem.

Obecny zestaw Gigabyte GA-Z97P-D3 + i7 4790 zasilacz w tym komputerze EVGA 550W  chciałem wymienić na Asus Z270-P + i5-9500 (płyta od kolegi stara ale nie używana miała jeszcze to plastykowe zabezpieczanie na procesor, procesor kupiony używany) + 32GB nowych pamięć 3200.

Wykręciłem stary zestaw i włożyłem nowy i niestety nic się nie stało żaden wiatrak nie zaczął się kręcić itp choć po podłączeniu zasilania ATX płyta uruchomiła podświetlenie. Pomyślałem iż źle podłączyłem power switch ale niestety to nie to. Sprawdziłem wielokrotnie,

Jedyne co mogłem sprawdzić to pamięci i są sprawne w moim komputerze (AMD) rozczarowany stwierdziłem iż wkładam ponownie stary zestaw i tu nastąpiła bardzo nieprzyjemna niespodzianka.  Komputer się włącza wiatraki chodzą przez kilka sekund i następuje restart i tak w kółko. Niestety ta płyta nie ma wyświetlacza błędów a obudowa PC speaker tak wiec nie wiem co dalej. Nie ma żadnego obrazu na monitorze.

W desperacji podłączyłem  zestaw Gigabyte GA-Z97P-D3 + i7 4790 do mojego zasilacza i niestety to samo po ponownym podłączaniu do mojego AMD komputer działa. To mie sugeruje iż to raczej nie zasilacz.

Sprawa jest dla mnie dość kiepska bo wymiana płyty i procesora to był prezent a wyszło na to, iż chłopak na tą chwilę nie ma żadnego komputera.

Podsumowując.
Asus Z270-P + i5-9500 nie bootuje w  żaden sposób choć płyta unieruchamia podświetlenie.
Gigabyte GA-Z97P-D3 + i7 4790 bootuje ale nie ma żadnego sygnału na monitor i co kilka sekund restart.

Pamięci są sprawne i zasilacz zapewne tez bo oba zasilacze reagują tak samo zasilacz w tym komputerze EVGA 550.

Jak już wspominałem sprawa jest dla mnie nieprzyjemna jeśli będę musiał kupię nową płytę + procesor (pamięci są nowe) ale chciałbym uruchomić choć jedną z posiadanych 🙂

Aby było jasne w życiu kilka komputerów złożyłem.

Jakieś pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 skoro masz pewna wiedze z tematu składania PC to jak niby zestaw Asus Z270-P + i5-9500  ma działać ?

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-Z270-P/HelpDesk_CPU/

bez PC speaker to możemy sobie co najwyżej powróżyć z fusów.  

 

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Sturmovik napisał:

Gratulacje dla nie za nie sprawdzenie czy to płyta wspiera ten procesor.
Natomiast to nie wyjaśnia dlaczego stary zestaw nie rusza.

przyczyn może być kilka dlaczego stary zestaw "nie rusza" , przy demontażu-montażu przeskok iskry, mało prawdopodobne ale różne są przypadki, czy nie doszło do przypadkowego mechanicznego uszkodzenia płyty głównej ?, czwarta generacja miała problem z pękającymi ścieżkami linii CPU-Ram, tez mało prawdopodobne ale ? 

można zacząć od wyjęcia bakterii z płyty głównej i płytę główna wymontować, odpinamy prawie wszystko , czyli mamy zasilanie 24pin ATX i 1x8pin PSU, bez pamięci ram, zdejmujemy zestaw chłodzący z CPU ale wtyczka od wentylatora ma być wpięta w płytę główna, jedna ręka na zasilaczu aby można było szybko odłączyć zasilanie, i od drugiej ręki palec przykładamy do IHS CPU, włączamy zasilanie po kilku sekundach IHS powinien zacząć się nagrzewać i to już był by dobry  znak, w monecie poczucia narastającego ciepła pod palcem od razu odłączam zasianie nie chcemy uszkodzić CPU , zakładamy zestaw chłodzący, jedna kostkę ramu w gniazdo A2 czyli pierwsze szare od CPU i podłączamy klawiaturę najlepiej PS/2 i monitor do wyjścia HDMI na płycie głównej, włączamy zasilanie i patrzymy czy płyta się uruchomi możliwe 2-3 restarty i wejdzie do biosu czyli wyświetli obraz na monitorze, jeśli tak to można włożyć z powrotem baterie do płyty głowę , tak przy włączonym PC, a jeśli płyta nie nagrzewa CPU to nie ma co dalej drążyć tematu, uszkodzona płyta lub CPU, potrzebny drugi komplet aby to sprawdzić.                      

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Mr.T... napisał:

przyczyn może być kilka dlaczego stary zestaw "nie rusza" , przy demontażu-montażu przeskok iskry, mało prawdopodobne ale różne są przypadki, czy nie doszło do przypadkowego mechanicznego uszkodzenia płyty głównej ?, czwarta generacja miała problem z pękającymi ścieżkami linii CPU-Ram, tez mało prawdopodobne ale ? 

można zacząć od wyjęcia bakterii z płyty głównej i płytę główna wymontować, odpinamy prawie wszystko , czyli mamy zasilanie 24pin ATX i 1x8pin PSU, bez pamięci ram, zdejmujemy zestaw chłodzący z CPU ale wtyczka od wentylatora ma być wpięta w płytę główna, jedna ręka na zasilaczu aby można było szybko odłączyć zasilanie, i od drugiej ręki palec przykładamy do IHS CPU, włączamy zasilanie po kilku sekundach IHS powinien zacząć się nagrzewać i to już był by dobry  znak, w monecie poczucia narastającego ciepła pod palcem od razu odłączam zasianie nie chcemy uszkodzić CPU , zakładamy zestaw chłodzący, jedna kostkę ramu w gniazdo A2 czyli pierwsze szare od CPU i podłączamy klawiaturę najlepiej PS/2 i monitor do wyjścia HDMI na płycie głównej, włączamy zasilanie i patrzymy czy płyta się uruchomi możliwe 2-3 restarty i wejdzie do biosu czyli wyświetli obraz na monitorze, jeśli tak to można włożyć z powrotem baterie do płyty głowę , tak przy włączonym PC, a jeśli płyta nie nagrzewa CPU to nie ma co dalej drążyć tematu, uszkodzona płyta lub CPU, potrzebny drugi komplet aby to sprawdzić.                      

Myślałem o tym sprawdzę juto czy procesor się nagrzewa.
dlaczego sugerujesz aby usunąć baterię z płyty?
klawiaturą na PS2 nie dysponuję....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Sturmovik napisał:

Myślałem o tym sprawdzę juto czy procesor się nagrzewa.
dlaczego sugerujesz aby usunąć baterię z płyty?
klawiaturą na PS2 nie dysponuję....

jak są jakieś nieprawidłowości w działaniu , to pierwsza działaniem jest reset biosu,  bo czasami zworka nie wystarczy bardziej pewnym rozwiązaniem jest wyjecie na minutę baterii. 

klawiatura PS/2 zakup około 16-20 PLN 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta płyta nie obsługuje 8 i 9 gen tylko 6 i 7...

Można próbować modyfikować bios, ale wątpię w sens takiej akcji, o powodzeniu w Twoim wykonaniu to już nie wspomnę.

Bo popełnić taki błąd żeby próbować odpalać na Z270 procesor CoffeLake Refresh bez poczytania na ten temat to sorry...

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...