Jump to content
pitney

Pytanie nt składania nowego pc i biosu - problem

Recommended Posts

Witajcie

złożyłem nowy desktop na Asus Z690-A DDR5 i teraz takie pytanie, bo prawdopodobnie się pospieszyłem, niepotrzebnie aktualizując BIOS do najnowszej wersji, ale po kolei:
pierwsze uruchomienie zrobiłem na oryginalnym biosie 403 jeszcze nie mając monitora a podłączając do tv desktop i wtedy pokazywało mi się logo AMI z info jak poniżej na fot1 i wchodziłem do bios F1, nie pokazywało się z tego co pamiętam logo ASUS

po zakupie monitora od razu wgrałem najnowszy 1003 bios jak na fot2 i ok wchodzę F1, coś zmieniam restart i pokazuje się fot3 i bez odezwu żadnego, raz sam bez wciskania DEL/F2 wejdzie w BIOS a raz stoi w miejscu i nic a nic nie daje wciskanie ww klawiszy

powiedzcie mi o co tu kaman? czy to normalne zachowanie jeśli nie ma wgranego systemu np.? zastanawia mnie, czemu nie reaguje na DEL/F2 w ogóle, czy muszę wgrać system, bo się on zawiesza wtedy jak nie widzi boot dysku? dodam, że na płycie przy uruchamianiu świecą i gasną diody po kolei CPU, DRAM, VGA, ale dioda BOOT świeci na zielono cały czas

dodam, że jak zrobie boot pendrive win11 to widzi (nie zawsze), wczyta ale np. w dalszych etapach instalacji, istalator nie widzi dysku (może coś w bios trzeba by zmienić), ok wychodzę restart i znów fot3 bez reakcji

aha, jeszcze, jak np. wyłącze pc, pstryczek psu i postoi tak, to po uruchomieniu wyświtli się fot2 i F1 wejdę do bios, ale potem restartuje i znów fot3 i nic nie reaguje a nieraz sam z siebie po pokazaniu się fot3 wejdzie do BIOS, mega dziwne i frustrujące już się to staje

CLEAR CMOS, wyjmowanie baterii, podmiana portów USB, klawiatur, wyjąłem SSD, jedną kość pamięci i nic

fot1

20220123_161447.thumb.jpg.ef1d01a5322694bdeb63bd32dff38dca.jpg

fot2

20220202_191437b.thumb.jpg.fbdf2f856aa3414cda3f23c191772285.jpg

fot3

20220202_192735b.thumb.jpg.24a372a0c2c1c5de45d90cf7989cc62f.jpg

Edited by pitney

Witam 

jak sam już zauważyłeś jesteś beta testerem nowego sprzętu a nie tylko użytkownikiem.

to tak na rozgrzewkę

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc

nie da się założyć ze płyta główna jest na 100% sprawna, ale przyjmijmy ze jest.

płyta główna posiada na dole wyjścia na USB 2.0 tam można podłączyć klawiaturę o ile posiada się odpowiednia kabelek z wtyczka , nie wiem co jest w pudełku jako wyposażenie, jest za to osobna aktualizacja do kontrolera USB, Wersja 005, USB PD controller FW update.

czy posiadasz kartę graficzna nowszą czy jakąś starsza ? lub czy korzystasz z igpu z CPU ? jest to dosyć istotne , bo jak masz ustawiona np. opcje CMS: enabled czy CMS: disabled biosie ?, bo przy cms: enabled, mamy wsparcie miedzy innymi dla starszych kary graficznych ale dyski pod M.2 mogą być wtedy nie widoczne w biosie , czy jest inaczej w twoim przypadku , ze bios wyświetla dysk, a instalator pokazuje ze dysku nie ma ? a może instalator nie posiada jeszcze sterownika ? i trzeba taki sterownik podać rocznie podczas instalacji ?, to tylko taka moja teoria, a no i nie wiem jak masz ustawiony bios pod siebie ?, co włączałeś/wyłączałeś itd.  

a jak by tak ściągnąć "Intel(R) Chipset Driver V10.1.18838.8284 for Windows 10 64-bit, Windows 11 64-bit.(WHQL)'

https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/PRIME/PRIME-Z690-A/HelpDesk_Download/

rozpakować i skopiować na pendrajwa i podczas instalacji wskazać katalog z win10 64bit ?

tak na szybko odpiszę na razie bo idę do pracy zaraz... nie mam karty graficznej na razie, korzystam z igpu z CPU a w BIOS wszystko jest oryginalnie, nic nie zmianiałem, poza ustawieniem godziny....

wydali już z 4-5 biosów do tej płyty i takie kwiatki, szkoda słów

z tym socketem już słyszałem i sprawdzałem i potwierdzam, że lekko się wygina, ale przyjąłem, że to nie to bo led CPU świeci chwile i gaśnie podczas uruchomienia a nonstop świeci BOOT

Edited by pitney

5 minut temu, pitney napisał:

tak na szybko odpiszę na razie bo idę do pracy zaraz... nie mam karty graficznej na razie, korzystam z igpu z CPU a w BIOS wszystko jest oryginalnie, nic nie zmianiałem, poza ustawieniem godziny

to na spokojnie, jak wrócisz z pracy , prześpisz się, czy tam odpoczniesz 😅 

czyli mamy igpu z CPU ok, to teoretycznie bios cms powinien ustawić na disabled, ale warto to sprawdzić, następnie np. ja nie korzystam z Thunderbolt czyli tez na disabled, do win10 nie jest wymagane szyfrowanie dysków jeszcze... , czyli PTT disable chyba ze koniecznie chcesz iść w win11, to moduł TMP czyli opcja w biosie PTT musi być włączona enabled

i pozostaje przetestować ręczne podania sterownika podczas instalacji win10/11 

przypominają mi się czasy przed i nawet po roku 2000 , gdzie często instalacja Windowsa wymagała podawania ręcznego sterownika na dyskietce.