Skocz do zawartości
lemur66

Komputer do +- 3000zł na lata, bez GPU, do gier.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Po paru latach czas na zmianę mojego wysłużonego staruszka na coś nowego. Jestem na wpół zielony w tych tematach wiec proszę o wyrozumiałość.
Komputer ma mi głównie służyć do gier i raczej w przeciągu 5 lat nie chciałbym go zmieniać. Po prostu chciałbym żeby komputer był "na lata" o ile to możliwe z ewentualną opcją rozbudowy (dołożenia RAMu zmiany grafiki etc.).


To co przechodzi z mojego starego komputera to:
Dysk: WD Blue SATA 3,5" 1TB
Głośniki: Głośniki Genius 5.1 SW-HF 5.1 6000 (chodzi mi tu głównie o to żeby na płycie głównej była opcja ich podłączenia, czyli musi być 6 wyjść (jeśli mówię kocopoły poprawcie mnie xD))
Monitor: Dell U2518D (czyli rozdzielczość 2560x1440)

Poczytałem trochę internet, polecane etc i złożyłem sobie taki zestaw: (budżet to raczej 3tyś chyba że naprawdę warto będzie dołączyć.)

CPU: Intel Core i5-12400 lub Intel Core i5-11400 (Od razu mówię że interesują mnie tylko procesory z integrowana grafiką bo przez jakiś czas będę działał bez grafiki, dodatkowo zastanawiam się czy w tym budżecie jest sens dokładać do najnowszej generacji? W sensie czy różnica w osiągach jest warta dołożenia kasy?)
Płyta główna: Gigabyte B660M DS3H DDR4 lub MSI B560M PRO-VDH (Jak z głośnikami? Czy do ich podpięcia potrzebuje 6 kanałów na płycie głównej czy 3 kanały wystarczą tylko trzeba będzie zamontować przejściówkę lub coś w ten deseń?)
Dysk: Samsung 500GB M.2 PCIe NVMe 980 (Zastanawiam się czy 500GB dysk będzie wystarczający w przestrzeni 5 lat min, w sensie czy niedługo gry nie będą zajmować aż tyle miejsca że 500GB pozwoli mi na system i max 2-3 gry? W takim razie czy warto jednak kupić 1TB dysk?)
RAM: Crucial 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Ballistix Black lub Patriot Viper Steel, DDR4, (2x8GB) 16 GB, 3600MHz lub CL17 lub Patriot 16GB (2x8GB) 4133MHz CL19 Viper Steel (Warto dokładać do tych RAMów z większa częstotliwością? W sensie czy w grach odczuje tą większą częstotliwość? Czy cenowo się opłaca? oraz czy warto zainwestować w 32 GB RAMu? Czyli kupić x2 16 GB czy lepiej teraz 2x8GB i w przyszłości znowu 2x8GB)
Zasilacz: Seasonic Core GC 650W lub SilentiumPC Vero L3 600W 80 Plus Bronze (Widzę że w podobnych zestawach polecają nawet 500W zasilacze, ale czy to nie za mało? Ilu watowy zasilacz powinien być do mojego zestawu? Czy te będą odpowiednie?)
Obudowa: be quiet! Pure Base 500 Window Black (Od razu mówię że obudowę dobierałem tylko ze względu wizualnego 😄 z panelu przedniego potrzebuje wyjścia na słuchawki mikrofon i min 1 USB 3.0, wiec proszę o opinie czy to wszystko się w niej zmieści i czy poukładam w tym kable z głową, a nie że będzie armagedon)
Chłodzenie CPU: Będzie potrzebne?


GPU: Na razie nie zamierzam kupować (będę polował na ewentualne promocje, jakieś spadki cen) ale wstępnie wstępnie myślalem o czymś pokoju RTX 3060/3060 TI RTX 3070/3070 TI

Proszę wiec o ocenę, poradę i odpowiedź na moje pytania oraz o ewentualne korekty komponentów. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

CPU : słusznie prawicie zakup w dzisiejszych czasach CPU bez igpu, to nie jest właściwy kierunek, ale nie każdy dostrzega korzyści z tego zakupu płynące, ale dopłacił bym do wersji "Intel Core i5-12500" bo ma wyższy zegar bazowy lub jak możesz sobie pozwolić to Intel Core i5-12600K i nie ze względu na literkę "K"

ale pierwej zapoznaj się z materiałem 

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc&t=4s

płyta główna : moje podejście jest takie ale nie trzeba się z nim zgadzać, w cenie zakupu CPU kup płytę główna, wybrane modele , są w połowie tego, no to co tu pisać czy zachwalać lub nie , maja działać i pewnie będą działać, na stronie MSI jest podpis "Biznesowa elegancja" XD 

Realtek® AL897 Codec zapewnia wsparcie dla systemów 5.1 , ale jak to gra to już inna kwestia. 

Dysk pod M.2 500GB na dzisiaj wystarczy ale patrząc na 5 lat do przodu, zawsze można w późniejszym terminie dokupić drugi 500GB lub 1TB. 

pamięć ram w obu przypadkach 3600MHz np. dla B660 wedle listy QVL z strony Gigabyte 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B660M-DS3H-DDR4-rev-10/support#support-memsup

Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)

16GB to tez zakup na dzisiaj przy 2k już widać ze ilość ramu podczas grania zaczyna wyjeżdżać powyżej 10-11GB 

mam monitor Dell 25" UltraSharp U2515H  

zasilacz to nie wydatek tylko przemyślana inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów , zestawy tzw. polecane to się dobiera aby się zamknąć w widełkach cenowych, wiec opieranie się na tym ze 500W wystarczy to owszem ale bez karty graficznej , a moc zasilacza właśnie dobiera się pod moc pobieraną przez kartę graficzna ale nie średnie zużycie tylko chodzi o chwilowe skoki obciążenia , to samo tyczy się CPU gdzie ilość W jest podawana dla zegarów bazowych a nie np. trybu turbo i tez są piki-skoki obciążenia i zasilacz musi sobie z tym poradzić ,  im zasilacz większej mocy tym łatwiej mu rekompensować te skoki piki obciążenia, i na pewno nie Vero L3 600W... 

do RTX 3060 lub Ti 650W 

Antec High Current Gamer 650W (0-761345-11632-9)

MSI MPG A650GF 650W (306-7ZP0A11-CE0) 

Fractal Design Ion Gold 650W (FD-P-IA2G-650)

do RTX 3070 lub Ti to co najmniej 750W a i taki RTX 3070Ti ucieszył by się z zasilacza o mocy 850W  

MSI MPG A750GF 750W (306-7ZP0B11-CE0)

Fractal Design Ion Gold 750W (FD-P-IA2G-750)

obudowa co się komu podoba byle aby była funkcjonalna

dodatkowe chłodzenie, ja bym zainwestował aby "wiatrak" typu BOX na CPU nie hałasował 

CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

 

 

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.02.2022 o 20:19, Mr.T... napisał:

Witam 

CPU : słusznie prawicie zakup w dzisiejszych czasach CPU bez igpu, to nie jest właściwy kierunek, ale nie każdy dostrzega korzyści z tego zakupu płynące, ale dopłacił bym do wersji "Intel Core i5-12500" bo ma wyższy zegar bazowy lub jak możesz sobie pozwolić to Intel Core i5-12600K i nie ze względu na literkę "K"

ale pierwej zapoznaj się z materiałem 

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc&t=4s

płyta główna : moje podejście jest takie ale nie trzeba się z nim zgadzać, w cenie zakupu CPU kup płytę główna, wybrane modele , są w połowie tego, no to co tu pisać czy zachwalać lub nie , maja działać i pewnie będą działać, na stronie MSI jest podpis "Biznesowa elegancja" XD 

Realtek® AL897 Codec zapewnia wsparcie dla systemów 5.1 , ale jak to gra to już inna kwestia. 

Dysk pod M.2 500GB na dzisiaj wystarczy ale patrząc na 5 lat do przodu, zawsze można w późniejszym terminie dokupić drugi 500GB lub 1TB. 

pamięć ram w obu przypadkach 3600MHz np. dla B660 wedle listy QVL z strony Gigabyte 

https://www.gigabyte.com/Motherboard/B660M-DS3H-DDR4-rev-10/support#support-memsup

Ballistix Ballistix, DDR4, 16 GB, 3600MHz, CL16 (BL2K8G36C16U4B)

16GB to tez zakup na dzisiaj przy 2k już widać ze ilość ramu podczas grania zaczyna wyjeżdżać powyżej 10-11GB 

mam monitor Dell 25" UltraSharp U2515H  

zasilacz to nie wydatek tylko przemyślana inwestycja w bezpieczeństwo zasilanych podzespołów , zestawy tzw. polecane to się dobiera aby się zamknąć w widełkach cenowych, wiec opieranie się na tym ze 500W wystarczy to owszem ale bez karty graficznej , a moc zasilacza właśnie dobiera się pod moc pobieraną przez kartę graficzna ale nie średnie zużycie tylko chodzi o chwilowe skoki obciążenia , to samo tyczy się CPU gdzie ilość W jest podawana dla zegarów bazowych a nie np. trybu turbo i tez są piki-skoki obciążenia i zasilacz musi sobie z tym poradzić ,  im zasilacz większej mocy tym łatwiej mu rekompensować te skoki piki obciążenia, i na pewno nie Vero L3 600W... 

do RTX 3060 lub Ti 650W 

Antec High Current Gamer 650W (0-761345-11632-9)

MSI MPG A650GF 650W (306-7ZP0A11-CE0) 

Fractal Design Ion Gold 650W (FD-P-IA2G-650)

do RTX 3070 lub Ti to co najmniej 750W a i taki RTX 3070Ti ucieszył by się z zasilacza o mocy 850W  

MSI MPG A750GF 750W (306-7ZP0B11-CE0)

Fractal Design Ion Gold 750W (FD-P-IA2G-750)

obudowa co się komu podoba byle aby była funkcjonalna

dodatkowe chłodzenie, ja bym zainwestował aby "wiatrak" typu BOX na CPU nie hałasował 

CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

 

 

    

Trochę późna moja odpowiedź, ale miałbym jeszcze takie pytanko (bo trochę zakup opóźniłem xD):

1. Co do płyty głównej to możesz mi bardziej naświetlić skąd takie podejście? Ponieważ ja osobiście nie widzę sensu dokładać 200-300 zł to płyty głównej typu MSI Pro Z690-A DDR4 gdzie moim zdaniem (wiem żadnym ekspertem nie jestem) oprócz 6 wyjść na audio, nie widzę nic innego co mi by się przydało a co ta karta ma. Myślę żeby kupić Gigabyte B660M DS3H DDR4 i dokupić kartę dźwiękową.'

2. Dysk ostatecznie inwestuje w 1 TB i raczej zmieniam na ten Samsung 1TB M.2 PCIe NVMe 970 EVO PLUS

3. Stwierdziłem że różnica w cenie 650W a 750W jest tak mała że doinwestuje te 50-100zł i zakupie 750W, bo a nóż pokuszę się na 3070/3070TI wiec co powiesz takich zasilaczach?

Thermaltake Toughpower GF 750W 80

SilentiumPC Supremo FM2 750W 80 Plus Gold

Są oklej, czy raczej się w nie nie pchać?

4. A co do chłodzenia CPU to nie wystarczy po prostu SilentiumPC FERA 5? Ewentualnie w wersji Dual Fan?

5. A możesz coś powiedzieć o obudowie którą wybrałem? W sensie no podoba mi się, ale pod względem funkcjonalności to ja nie wiem jak na to patrzeć, wiec funkcjonalnie jest okej? Te komponenty które chce zamontować wszystko się pomieści, poukładam ładnie, i nie będzie tam piekarnika? Bo na innym forum ktoś napisał mi że "obudowa w ogóle nie przyszłościowa wsadzisz 3060TI i się usmaży" 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obudowy,to szukaj testów i patrz na temperatury.W tej obudowie będzie dosyć ciepło,nie jest przewiewna na plus trzeba zaliczyć że będzie w miarę ciszej. Osobiście wybrałbym  np model 5000DX,lub od innego producenta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. płyta główna z uboga sekcja zasilania podczas dłuższego obciążenia spowoduje ze utrzymanie wysokich zegarów CPU nie będzie możliwe, na stronie gigabyte w opisie jest ze jest to konstrukcja dla "Pentium® Gold and Celeron®" 

2 dysk ok lub 

Dysk SSD Samsung 980 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V1T0BW)

albo

Dysk SSD Kingston SKC2500 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (SKC2500M8/1000G)

3. jeśli opis przy karcie graficznej jest, zalecana moc zasilacza xxx , to dołóż 100W.

aby nie było nie porozumień to chcąc wskazać jakiś produkt podaje się pełna nazwę wraz z  kodem producenta

 np ?. Thermaltake Toughpower GF 750W 80 Plus Gold (kod producenta: PS-TPD-0750FNFAGE-2)  gwarancja 10 lat 

bo, Thermaltake ma tez w ofercie kilka zasilaczy 750W na gwarancji 24 miesięcznej   

Zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 Gold 750W (SPC169) i gwarancja 60 miesięcy, miękkie przewody ułatwiają układanie kabli w obudowie. 

4. przy zakupie i5 12400 ,  SilentiumPC Fera 5 Dual Fan (SPC304) poradzi sobie bez problemu.   

5 można iść po taniości

Obudowa Genesis IRID 505 Midi

nie jestem fanem be quiet ale jak już to 

Obudowa be quiet! Pure Base 500DX (BGW37)  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Niezły Apacz Ten be quiet o którym piszesz za drogi dla mnie, chciałbym dać max do 400 zł za obudowę. W ogóle w ostatnim czasie ceny skoczyły? Bo jeszcze miesiąc temu be quiet! Pure Base 500 Window Black był za 325 a teraz 425 😄 (na x komie np.). Co od innych producentów do 400 zł polecisz? (Od razu mówię że kolory tęczy pod obudową mnie nie interesują) 

@Mr.T...

1. 

Cytat

na stronie gigabyte w opisie jest ze jest to konstrukcja dla "Pentium® Gold and Celeron®"

Sorki ale tych twoich słów nie rozumiem, jakbyś mógł tak wytłumaczyć tak dla głowonoga 😄, o co ci chodziło.

A jeśli by iść twoją radą i miałbym dołożyć do płyty głównej to co byś polecił kupić? Coś takiego?

https://www.x-kom.pl/p/691427-plyta-glowna-socket-1700-msi-pro-z690-a-ddr4.html

A jeśli miałbym zostać przy swojej opcji ale wybrać coś innego z najtańszych B660 to czy trochę lepsze chłodzenie miałaby taka płyta?

https://www.x-kom.pl/p/709208-plyta-glowna-socket-1700-msi-pro-b660m-a-ddr4.html

3. Sorki już prostuje, chodziło mi dokładnie o ten zasilacz

https://www.x-kom.pl/p/662278-zasilacz-do-komputera-thermaltake-toughpower-gf-750w-80-plus-gold.html

Warto zauważyć że nie jest to wersja GF1 tylko GF. Wiec co o nim mógłbyś powiedzieć?

5. Zawsze wole celować w średnią półke i nie kupować najtańszych, be quiet po prostu mi się podobał wiec go wybrałem, nie jestem jakiś fanem tej marki. Wiec co ze średniej półki mógłbyś mi polecić? Taka obudowa do 400 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lemur66 ze swojego doświadczenia powiem że monitor, obudowa, zasilacz są najrzadziej wymieniane - kup lepsze bo zostaną z tobą na dłużej (u mnie np. zasilacz obsługuje już 4 czy 5 konfigurację)

be quiet! Pure Base 500DX (BGW37)  bardzo fajna obudowa, dobrze wykonana - złożyłem synowi w niej kompa (spec w sigu) - jest cicho, chłodno nic nie rezonuje

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Raptor napisał:

lemur66 ze swojego doświadczenia powiem że monitor, obudowa, zasilacz są najrzadziej wymieniane - kup lepsze bo zostaną z tobą na dłużej (u mnie np. zasilacz obsługuje już 4 czy 5 konfigurację)

be quiet! Pure Base 500DX (BGW37)  bardzo fajna obudowa, dobrze wykonana - złożyłem synowi w niej kompa (spec w sigu) - jest cicho, chłodno nic nie rezonuje

 

Nie chce dokładać kolejnych 100 zł do obudowy, i tak już powiększyłem budżet. Szukam wiec tak jak pisałem obudowy do 400 zł. Jeśli w tej cenie możesz coś polecić, to byłbym wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Raptor napisał:

Przeczytaj wątek od początku. Bo właśnie rozchodzi się o to, że ta obudowa ma słaby przepływ powietrza i pisze mi to nie pierwsza osoba, wiec szukam czegoś innego w cenie do 400 zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

założysz u góry 2 wentylatory i będzie ok - młody ma w środku 5600X @4.53GHz + 1080Ti @1.95GHz (500DX różni sie tylko siatką z przodu o ile dobrze widzę) - fakt chłodzone AIO które ciepło z cpu wyrzuca górą ale wentyle skręcone na minimum, z tyłu też jeden wentylator

 

Edytowane przez Raptor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lemur66 napisał:

Sorki ale tych twoich słów nie rozumiem, jakbyś mógł tak wytłumaczyć tak dla głowonoga 😄, o co ci chodziło.

to ze płyta posiada gniazdo LGA 1700 i producent płyty głównej w biosie umieścił mikro sterownik dla obsługi procesorów, to nie znaczy ze na każdej płycie da się optymalnie korzystać z procesora a jest to podyktowane miedzy innymi możliwościami i wydajnością sekcji zasilana danej płyty głównej i co z tego ze sparujemy i5-i7-i9 z tania płyta główną jak podczas obciążenia uboga sekcja zasilania nie wykarmi potrzeb energetycznych procesora ,fizyki nikt nie zmieni, efekt procesor podczas obciążenia zamiast osiągać wysokie zegary , będzie po chwili blokowany i zrzucał zegary tzw. throttling. 

gdybym miał kupić płytę główna gdzie nie będę wykonywać OC to zainwestował bym 

MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4, o proszę w xcom 850pln    

https://www.x-kom.pl/p/709201-plyta-glowna-socket-1700-msi-mag-b660m-mortar-wifi-ddr4.html

wybrany przez ciebie zasilacz jest na gwarancji 120 miesięcy wiec jest ok. 

obudowa tak jak pisałem albo trochę tańsza 

https://www.morele.net/obudowa-genesis-irid-505-midi-5941178/

albo w okolicach 400pln

Phanteks Eclipse P360A ARGB czarna (PH-EC360ATG_DBK01)

i fakt można by dokupić wiatrak aby z od tyłu tez cos robiło robotę, albo z przodu przenieść na tył jedna szt. 

lub innego producenta  

https://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-regnum-rg6v-tg-spc261-5941313/

nie wiem o co chodzi z tym podejściem ze obudowy maja słaba cyrkulacje powietrza, jak z przodu jest wetyletor i do tego z tyłu lub u góry to musi robić robotę, jam ma jeden od przodu i jeden od tyłu, a sam zazwyczaj jak giercuje to mam włączony "msi afterburner " aby kontrolować temperaturę CPU/GPU.               

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T...

Proszę o wyrozumiałość jestem kompletnie zielonym użytkownikiem który przeczytał parę artykułów w necie i ma wątpliwości 😄

Mam jeszcze jedno pytanko odnośnie RAMu. W specyfikacji procesorów intela a dokładnie i5-12500 znajduje takie zapis: (i5-12500 można powiedzieć że już do mnie jedzie wiec interesuje mnie tylko on)

Cytat

 

Dane techniczne pamięci

Maks. wielkość pamięci (w zależności od rodzaju pamięci) 

128 GB

Rodzaje pamięci 

Up to DDR5 4800 MT/s
Up to DDR4 3200 MT/s

 

Czy ma to coś wspólnego z taktowaniem RAMu? Tzn polecono mi zakup RAMu o taktowaniu 3600MHz i rozumiem że takie taktowanie musi też obsłużyć moje MOBO żeby wszystko poprawnie śmigało, w innym wypadku MOBO i tak obniżyło by taktowanie RAM do swoich możliwości. Czy to samo nastąpi przy połączeniu i5-12500 z ramem o taktowaniu 3600? Tylko w typ wypadku to procesor obniży taktowanie? Czy też te dwa taktowania nie mają ze sobą nic wspólnego i kupując ram 3600MHz będzie on chodził na swoich maksymalnych osiągach tj. 3600Mhz? A jak z podkręcaniem ramu do jeszcze wyższych częstotliwości niż 3600MHz, zrobię to w prosty sposób przez XML czy jest to już bardziej skomplikowane? Chciałbym jeszcze zapytać jak wygląda sprawa zakupu jeszcze wyżej taktowanego ramu np 4000MHz albo 4133MHz etc (w połączeniu z procesoerm i5-12500) tzn. jeśli miałbym jakąś opcje promocyjna z wyżej taktowanym ramem którego cena byłaby taka sama jak ramu 3600MHz to jest sens w niego inwestować?(Śledzę trochę peppera) Interesują mnie różnice w osiągach miedzy ramami o taktowaniu 3600MHz a wyższym oraz opcja przyszłościowa (np. teraz tego wyżej taktowanego ramu nie wykorzystam ale kiedyś pojawią się gry w których będzie to wykorzystywane). I jeszcze jedno pytanko na koniec, na razie planuje zakup 2x8GB, ale w przyszłości nie wykluczam zakupu kolejnych 2x8GB ramu. Czy jeśli kupie teraz ram 3600Mhz a w przyszłości kupiec 4000Mhz (przykładowo) to oba te ramy będą pracowały w swoim maksymalnym zakresie taktowania? Czy też ten wyższy ram obniży swoje taktowanie do poziomu niżej taktowanego ramu?

Edytowane przez lemur66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lemur66 napisał:

Czy ma to coś wspólnego z taktowaniem RAMu? Tzn polecono mi zakup RAMu o taktowaniu 3600MHz i rozumiem że takie taktowanie musi też obsłużyć moje MOBO żeby wszystko poprawnie śmigało, w innym wypadku MOBO i tak obniżyło by taktowanie RAM do swoich możliwości. Czy to samo nastąpi przy połączeniu i5-12500 z ramem o taktowaniu 3600? Tylko w typ wypadku to procesor obniży taktowanie? Czy też te dwa taktowania nie mają ze sobą nic wspólnego i kupując ram 3600MHz będzie on chodził na swoich maksymalnych osiągach tj. 3600Mhz? A jak z podkręcaniem ramu do jeszcze wyższych częstotliwości niż 3600MHz, zrobię to w prosty sposób przez XML czy jest to już bardziej skomplikowane? Chciałbym jeszcze zapytać jak wygląda sprawa zakupu jeszcze wyżej taktowanego ramu np 4000MHz albo 4133MHz etc (w połączeniu z procesoerm i5-12500) tzn. jeśli miałbym jakąś opcje promocyjna z wyżej taktowanym ramem którego cena byłaby taka sama jak ramu 3600MHz to jest sens w niego inwestować?(Śledzę trochę peppera) Interesują mnie różnice w osiągach miedzy ramami o taktowaniu 3600MHz a wyższym oraz opcja przyszłościowa (np. teraz tego wyżej taktowanego ramu nie wykorzystam ale kiedyś pojawią się gry w których będzie to wykorzystywane). I jeszcze jedno pytanko na koniec, na razie planuje zakup 2x8GB, ale w przyszłości nie wykluczam zakupu kolejnych 2x8GB ramu. Czy jeśli kupie teraz ram 3600Mhz a w przyszłości kupiec 4000Mhz (przykładowo) to oba te ramy będą pracowały w swoim maksymalnym zakresie taktowania? Czy też ten wyższy ram obniży swoje taktowanie do poziomu niżej taktowanego ramu?

po obsadzeniu kości ramu, płyta główna domyślnie powinna je ustawić na 2133-2400-2666MHz w zależności od posiadanego modelu, także w większości przypadków trzeba wejść do biosu i włączyć profil XMP, oraz sprawdzić czy płyta ustawiła odpowiednio wysokie napięcie dla trybu XMP, jeśli nie, to ustawiamy napięcie dla pamięci ręcznie zgodnie z opisem na kości ramu , ale czasami tez trzeba podnieść troszkę więcej napięcie aby pamięć pracowała stabilnie zgodnie z profilem XMP, testy testy testy.

 zintegrowany kontroler w CPU zapewnia wsparcie czy obsługę szybkości pamięci 3200 MHz, także po to jest odpowiednia płyta główna aby była możliwość za pomocą chipsetu włączyć profil XMP, powyżej tych 3200MHz  a czy pamięć będzie działać stabilnie to już trzeba sprawdzić na konkretnym pacjencie, testy testy testy.

co do szybkości i czy się opłaca doinwestować w szybszy ram to trzeba zapoznać się z testami z Gir1 a Gri2 a wpływ na wydajność, co do zakupu w późniejszym terminie dodatkowego ramu, to najlepiej kupić dokładnie taki sam ram , bo płyta główna i tak zwolni szybszy ram do wolniejszego zainstalowanego już w płycie głównej.     

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T...

WIELKIE DZIĘKI za wszystkie rady i podpowiedzi! Już u mnie czeka na złożenie oto taki zestawik 😄 (w ten piątek wielkie składanie)

1. GPU: i5-12500
2. MOBO: Gigabyte B660 GAMING X (w wersji ATX)
3. RAM: 2x8GB Patriot Viper 3600Mhz CL17 DDR4
4. SSD: Kioxia 1 TB M2 NVMe 3.0 Exceria
5. PSU: MSI MPG A850GF 850W 80 Plus Gold
6. OBUDOWA: be quiet! Pure Base 500DX Black
7. Chłodzenie CPU: SilentiumPC Fera 5 (Na razie nie kupuje bo będę jechał na zintegrowanej grafice, ale jakby się pojawiła w dobrej cenie to wjeżdżam w nią 😄 )

Wszystko wyczajone w naprawdę dobrych cenach, i mega się jaram nowym kompem (przeskok technologiczny z mojej stronu prawie 10 lat robi wrażenie 😄 )

Jeśli mielibyście jakieś rady odnośnie montażu to również byłbym mega wdzięczny raz jeszcze 😄

Edytowane przez lemur66

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, lemur66 napisał:

@Mr.T...

WIELKIE DZIĘKI za wszystkie rady i podpowiedzi! Już u mnie czeka na złożenie oto taki zestawik 😄 (w ten piątek wielkie składanie)

1. GPU: i5-12500
2. MOBO: Gigabyte B660 GAMING X (w wersji ATX)
3. RAM: 2x8GB Patriot Viper 3600Mhz CL17 DDR4
4. SSD: 
5. PSU: MSI MPG A850GF 850W 80 Plus Gold
6. OBUDOWA: be quiet! Pure Base 500DX Black
7. Chłodzenie GPU: SilentiumPC Fera 5 (Na razie nie kupuje bo będę jechał na zintegrowanej grafice, ale jakby się pojawiła w dobrej cenie to wjeżdżam w nią 😄 )

Wszystko wyczajone w naprawdę dobrych cenach, i mega się jaram nowym kompem (przeskok technologiczny z mojej stronu prawie 10 lat robi wrażenie 😄 )

Jeśli mielibyście jakieś rady odnośnie montażu to również byłbym mega wdzięczny raz jeszcze 😄

7. chyba chłodzenie dla CPU ?

ja bym montował od razu na lepszym chłodzeniu, zwłaszcza ze nowe CPU Intela maja zaimplementowana nowa funkcje do zmieniania geometrii powierzchni tzn. wyginają się jak banan ...

i zapoznaj się z materiałem który umieściłem na początku wątku

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc&t=4s

oraz proponował bym dla testu , przed montażem w obudowie płyty głównej zrobić test , czyli zamontować dysk M.2 w gnieździe płyty głównej i przykręcić radiator, ale przed przykręceniem radiatora włożyć po miedzy dysk a radiator kawałek kartki papieru aby sprawdzić czy po przykręceniu radiatora faktycznie termopad dolega do dysku czy może jak to bywa jest przerwa powietrzna, i trzeba zastosować grubszy termopad i to taki który jest bardzo miękki aby dobrze dolegał a nie naprężał powierzchni samego dysku.    

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...