Skocz do zawartości
xor

Aorus elite B560M nie wstaje

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Problem: zestaw na płycie nie wstaje od złożenia
świeci się lampka VGA, i 5 beepów z płyty
na ekranie tylko logo aorus elite, nie da się do biosu wejść, nie reaguje na nic

Komponenty dokładnie z proponowanego zestawu na luty:
- Gigabyte B560M Aorus Elite
- i5 11400f
- pamięci Patriot Viper 3600 cl17 (PVS416G360C7K)
- zasilacz seasonic
itd.

Problem pojawił się od pierwszego uruchomienia. Co sprawdziłem:
- 3 różne karty grafiki (gtx 1070, 8800 gt, gt 460)
- piny w sockecie, poprostowałem niektóre, ale to raczej problem nie jest
- podpięcie wszystkich kabli, etc.
Nawiasem wentylator procesora też nie startuje, ale jak widzę na stronie gigabyte, to chyba jest celowe.
Drugi dzień siedzę i kombinuje skręcając i rozkręcając wszystko...

W necie jedyne rozwiązania podobnych problemów:
- niekompatybilne pamięci (!)
- walnięte mobo

Sprawdziłem na stronie gigabyte kompatybilność pamięci:
https://download.gigabyte.com/FileList/Memory/mb_memory_b560m-aorus-elite_210802.pdf
i dokładnie tego modelu patriotów nie ma (PVS416G360C7K)
Innych kości ddr4 niestety nie mam, nie chcę zwracać w ciemno.
Ale z dotychczasowego mojego doświadczenia to jeszcze niewiele znaczy - nigdy nie miałem tego typu niekompatybilności. Tylko czasy się zmieniają, to pierwszy komp składany od 11 lat...

Pytania: ktoś miał podobny problem, w dobrym kierunku kombinuję, i czy zdarzały się w historii 'proponowanych zestawów' tego typu problemy z kompatybilnością ?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, teoretycznie '5 short beep :CPU error', wiec może być socket, może być cpu.

Tylko historie internetów mówią, że ludzie mieli takie objawy przy niekompatybilnych pamięciach, są filmiki dziwnych guseł odprawianych nad mobo, i ruszały... u mni nei zadziałały.
Bez pamięci zupełnie mam 1 długi beep powtarzany w nieskończoność.
Z pamięciami nieważne w którym gnieździe - 5 krótkich.

A co do biosu - to się chyba nie da updateu biosu zrobić jak nawet postu nie przechodzi i do biosu nie da się wejść

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

z tego co napisałeś skoro wyświetla się na monitorze "logo aorus elite" to raczej coś jednak działa ?, tylko coś wstrzymuje procedurę rozruchowa. 

teraz sam widzisz jak maja się zestawy polecane do tego czy coś będzie ze sobą dobrze współpracować, dobiera się je czysto aby w danym budżecie zmieścić się w widełkach cenowych a nie ze "będzie pani zadowolona",  które obecnie do wyglądają jak "bida edition" bele aby karta graficzna była reszta jak najtaniej, a potem odbija się czkawka...

Gigabyte i  Patriot Viper Steel coś nie potrafią się dobrze dogadać, jesteś kolejnym przekładem. 

czy upgrade biosu pomoże ?, F3 zawiera już twój CPU , płyta główna posiada już możliwość wgrania biosu bez CPU, Ram, czy karty graficzne, także odłącz wszystko, przygotuj pendrajwa i sformatuj go na system plików FAT32 z biosem F6 na początek, bo po wgraniu biosu  F7 nie będzie można już wgrać starszych wersji. 

aby wgrać nowy bios wystarczy zasilanie, pendrajw oraz na dole płyty głównej jest przycisk "Q-FLASH Onboard Button" ,czyli pod drugim PCIE obok gniazda COM 

napisz czy po wgraniu nowszego biosu jest jakaś pozytywna reakcja.       

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

próbowałem qflash
- nagrałem bios na pendrive fat32
- zmieniłem nazwę pliku biosa na gigabyte.bin jak w tutorialach
- włożyłem do dedykowanego portu usb
- klikam na przycisk na płycie - zero reakcji (obok jest dioda, wg instrukcji powinna się zaświecić); przytrzymanie też nic nie daje 😞
Zakładam, że nic się nie sflashowało.

Ale mam zmianę - teraz już nie mam 5 sygnałów, tylko zwykły 1 🙂
Wystarczyło podpiąć kabel hdmi do karty... podpięcie go eliminuje błąd CPU 😉
Tylko żadnych praktycznych zmian w zachowaniu systemu - dioda vga świeci, wiesza się na logo aorus, nie reaguje na klawiaturę 😞
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mr.T... napisał:

Witam

z tego co napisałeś skoro wyświetla się na monitorze "logo aorus elite" to raczej coś jednak działa ?, tylko coś wstrzymuje procedurę rozruchowa. 

teraz sam widzisz jak maja się zestawy polecane do tego czy coś będzie ze sobą dobrze współpracować, dobiera się je czysto aby w danym budżecie zmieścić się w widełkach cenowych a nie ze "będzie pani zadowolona",  które obecnie do wyglądają jak "bida edition" bele aby karta graficzna była reszta jak najtaniej, a potem odbija się czkawka...

Gigabyte i  Patriot Viper Steel coś nie potrafią się dobrze dogadać, jesteś kolejnym przekładem. 

czy upgrade biosu pomoże ?, F3 zawiera już twój CPU , płyta główna posiada już możliwość wgrania biosu bez CPU, Ram, czy karty graficzne, także odłącz wszystko, przygotuj pendrajwa i sformatuj go na system plików FAT32 z biosem F6 na początek, bo po wgraniu biosu  F7 nie będzie można już wgrać starszych wersji. 

aby wgrać nowy bios wystarczy zasilanie, pendrajw oraz na dole płyty głównej jest przycisk "Q-FLASH Onboard Button" ,czyli pod drugim PCIE obok gniazda COM 

napisz czy po wgraniu nowszego biosu jest jakaś pozytywna reakcja.       

Zanim uwali płytę nieumiejętnym wgraniem biosu niech spróbuje włożyć inna pamięć. Nawet jak nie ma pod ręka lub u kogoś znajomego warto kupić na 14 dniowy zwrot.

Cytat

- piny w sockecie, poprostowałem niektóre, ale to raczej problem nie jest

Wygiąłeś piny w sockecie?? Tu chyba lezy problem, skoro nawet wiatrak od cepa nie startuje.

1 godzinę temu, Setnik napisał:

 niekompatybilny procesor.
Wgraj nowszy bios.

Jak b560 może nie widzieć cpu, skoro to chipsety pod 11 generacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, B@nita napisał:

Wygiąłeś piny w sockecie?? Tu chyba lezy problem, skoro nawet wiatrak od cepa nie startuje.

nie wiem, czy wygiąłem, kilka wydawało się lekko inne niż pozostałe, ale to raczej moja paranoja.
Dzisiaj pod szkłem powiększającym ze 2h szukałem pod różnymi kątami czy wszystkie są idealnie.
Dwa piny tylko inny odcień mają pod jedną perspektywą, ale spozycjonowane są dokładnie jak powinny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, xor napisał:

próbowałem qflash
- nagrałem bios na pendrive fat32
- zmieniłem nazwę pliku biosa na gigabyte.bin jak w tutorialach
- włożyłem do dedykowanego portu usb
- klikam na przycisk na płycie - zero reakcji (obok jest dioda, wg instrukcji powinna się zaświecić); przytrzymanie też nic nie daje 😞
Zakładam, że nic się nie sflashowało.

Ale mam zmianę - teraz już nie mam 5 sygnałów, tylko zwykły 1 🙂
Wystarczyło podpiąć kabel hdmi do karty... podpięcie go eliminuje błąd CPU 😉
Tylko żadnych praktycznych zmian w zachowaniu systemu - dioda vga świeci, wiesza się na logo aorus, nie reaguje na klawiaturę 😞
 

na razie wykluczam , uszkodzenie płyty głównej spowodowane po przez majsterkowanie przy prostowaniu pinów , standardowo nie ma takiej potrzeby, ale to ze płyta nie chce z nami współpracować i wgrać nowszego biosu to nie jest za dobrze .

ale jest inny temat którego nie rozwiążesz a ni nie przeprowadzisz, bo nie posiadasz nowszej kary graficznej, płyta domyślnie i uparcie ustawia port PCI-Ex16 na 4.0 a ty masz kartę graficzna z PCI-Ex16 3.0 trzeba posiadać kartę nowsza aby w biosie zmienić ręcznie z PCI-E 4.0 na PCI-E 3.0.       

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie ma wiecej kombinowac, jutro oddam do jakiegos serwisu, maja wszystko na miejscu neich sprawdza, czy to pamieci, czy cos jest padniete. 

A co do portu 4.0 - na 1070 mam w koncu obraz, choc tylko splashscreen

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, xor napisał:

to nie ma wiecej kombinowac, jutro oddam do jakiegos serwisu, maja wszystko na miejscu neich sprawdza, czy to pamieci, czy cos jest padniete. 

A co do portu 4.0 - na 1070 mam w koncu obraz, choc tylko splashscreen

no właśnie o to chodzi ze GTX 1070 działa pod PCI-E 3.0 a jak płyta głowa mu każe pracować na PCI-E 4.0 to efekt jest taki jak sam widzisz, w serwisie poproś o sprawdzenie, czy płyta ruszy na nowszej karcie graficznej pod PCI-E 4.0 i wgranie nowszego biosu oraz ręczne przestawienie portu z PCI-E z 4.0 na 3.0 i dopiero zamontować tego GTX 1070 i sprawdzić czy jest ok, znacząco skróci to diagnostykę oraz szybciej kompa dostaniesz z powrotem.  

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak b560 może nie widzieć cpu, skoro to chipsety pod 11 generacje?
 

Płyta nie poprawnie rozpoznaje /RAM/ Dysk/ Karta graficzna i często masz taki właśnie komunikat, że niekompatybilny procesor, wgranie nowszej wersji bios daje poprawę w działaniu RAM, rozpoznanie poprawne dysku, rozpoznanie poprawne karty.
To na tą chwile są dość częste babole.
Nie mówiąc o tym, że niektóre płyty nie lubią się z różnego rodzaju komponentami, a są często polecane.
@xor spróbuj z jedna pamięcią.

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, xor napisał:

nie wiem, czy wygiąłem, kilka wydawało się lekko inne niż pozostałe, ale to raczej moja paranoja.
Dzisiaj pod szkłem powiększającym ze 2h szukałem pod różnymi kątami czy wszystkie są idealnie.
Dwa piny tylko inny odcień mają pod jedną perspektywą, ale spozycjonowane są dokładnie jak powinny.

Ale wcześniej pisałeś, że poprostowałeś kilka, więc coś grzebałeś w sockecie.

2 godziny temu, Setnik napisał:

Płyta nie poprawnie rozpoznaje /RAM/ Dysk/ Karta graficzna i często masz taki właśnie komunikat, że niekompatybilny procesor, wgranie nowszej wersji bios daje poprawę w działaniu RAM, rozpoznanie poprawne dysku, rozpoznanie poprawne karty.
To na tą chwile są dość częste babole.
Nie mówiąc o tym, że niektóre płyty nie lubią się z różnego rodzaju komponentami, a są często polecane.
@xor spróbuj z jedna pamięcią.

Ale jak ma zrobić flash biosu, skoro płyta nawet nie widzi cepa?

Ja bym próbował podmienić jednak ram na inny i nowsza kartę graficzną lub cep z iGPU by wyeliminować płytę. Serwis to raz, że może naciągnąć na koszty a dwa, żeby czegoś nie zjeb...bo róznie to z tymi "serwisami" bywa.płyta jest na gwarancji więc żeby czasem jej nie stracił.

Edytowane przez B@nita

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, problemy rozwiązane... w sumie wszystko sprawne

1. vga on + 5 sygnałów
problemem jest brak podpiętego monitora (!)
jak tylko się podłączy hdmi, 5 sygnałów znika

2. pamięć w złych gniazdach
serwisant przełożył pamięć do gniazd bodaj 2 i 4, tylko wtedy w dualu pracują
ja sprawdzałem pojedynczą kość, jak i 2 kości, i w różnych gniazdach ale zawsze w gniazdach zaraz obok siebie
testowałem przeważnie bez podpiętego monitora, bo po co, tylko patrzyłem na diody kontrolne i sygnały... no i mi piszczał 5 razy !

3. wiatrak od procesora dostałem popsuty
serwis podpiął dla testu inny, i się kręci...

Kombinacja 1) i 2) powodowała, że utknąłem w czarnej dziurze 5 sygnałów, i męczyłem się 2 dni.
Dodatkowo kartę grafiki wpinałem do portu dodatkowego pci-e, nie tego przy procesorze, choć wczoraj już do właściwego, ale problemy były te same.

Oprócz zmiany gniazd pamięci serwisant wyjął grafikę, obejrzał czy wszystko jest ok podpięte na płycie ok, i włączył. Od razu ruszył i wszedł do biosu...


Czyli te patrioty działają z tą płytą, no ale coś musi być nie tak, że nawet z hdmi mi się wieszał na splashscreenie - może któreś gniazdo jest popsute, może ja 2 kości, to tylko działa jak są w gniazdach do dualu...

A odnośnie pci-e 4.0 - wykrywa, nie trzeba nic gmerać w biosie żeby grafika chodziła.

 

5 godzin temu, B@nita napisał:

Ale wcześniej pisałeś, że poprostowałeś kilka, więc coś grzebałeś w sockecie.

grzebałem, bo póbowałem ustawić te piny, co myslalem, ze są nie tak.
Ale po kolejnym wyjęciu procesora wyglądają ciągle tak samo. Inaczej odbijają swiatło, sa moze skręcone w osi.

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, xor napisał:

2. pamięć w złych gniazdach
serwisant przełożył pamięć do gniazd bodaj 2 i 4, tylko wtedy w dualu pracują

nuuu panie nie 2 i 4, tylko A2 B2 a co jest w instrukcji od płyty głównej ?, ino trzeba się pierwej zapoznać i przeczytać ,oraz na laminacie na płycie głównej obok gniazd od pamięci jest nawet instrukcja obrazkowa, co to znaczy FIRTS ? 

43 minuty temu, xor napisał:

1. vga on + 5 sygnałów
problemem jest brak podpiętego monitora (!)

dziwne rozwiązanie zastosował gigabyte, co obchodzi bios czy jest podpięty monitor czy nie.

 

44 minuty temu, xor napisał:

3. wiatrak od procesora dostałem popsuty

raczej rzadko się zdarza aby taka sytuacja miała miejsce , zwarzywszy na inne komplikacje po porostu peszek.

 

47 minut temu, xor napisał:

A odnośnie pci-e 4.0 - wykrywa, nie trzeba nic gmerać w biosie żeby grafika chodziła.

to była propozycja , odnośnie analizy i rozwiązania innego przerabianego przeze mnie problemu.

 

48 minut temu, xor napisał:

Ale po kolejnym wyjęciu procesora wyglądają ciągle tak samo. Inaczej odbijają swiatło, sa moze skręcone w osi.

 jak się dobrze przypatrzeć to w gniazdach LGA 1200, patrząc od lewej strony przy krawędzi na samym środku, faktycznie wydaje się ze dwa piny są inaczej wyprofilowanie wręcz odstają od całości i można odnieść warzenie ze są wygięte, a ten typ już tak ma .     

czyli rozumiem ze obecnie wszystko działa , łącznie z tym ze pamięci śmigają na profilu XMP z szybkością 3600MHz ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Mr.T... napisał:

nuuu panie nie 2 i 4, tylko A2 B2 a co jest w instrukcji od płyty głównej ?, ino trzeba się pierwej zapoznać i przeczytać ,oraz na laminacie na płycie głównej obok gniazd od pamięci jest nawet instrukcja obrazkowa, co to znaczy FIRTS ?

FIRTS ? pierwsze słyszę, w moich czasach był dual channel i oznaczanie gniazd kolorem 😉
Tak, pamięci śmigają na profilu XMP 3600 cl17, ale na razie tylko do biosu, nie miałem czasu zainstalować systemu
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xor napisał:

FIRTS ? pierwsze słyszę, w moich czasach był dual channel i oznaczanie gniazd kolorem 😉
Tak, pamięci śmigają na profilu XMP 3600 cl17, ale na razie tylko do biosu, nie miałem czasu zainstalować systemu
 

Pamięci zawsze wkłada się w gniazda 2 i 4 patrząc od strony CPU, chyba, że są gdzieś wyjątki ale nie słyszałem.

Faktycznie pech by trafić na uszkodzony wentylator cpu. Na twoim miejscu od razu kupiłbym chłodzenie Fera 5 do tego cepa, cichy i dużo wydajniejszy od boxowego a i cena spoko jak na ten wentyl.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam właśnie fera 5 - to on ma padnięty wiatrak... będę reklamował

A o gniazdach 2 i 4 (a2 i b2, jak czytam), to już się nauczyłem boleśnie.
Cóż, mentalnie jestem 19 lat temu, jak się kręciło athlony xp... dla mnie mój 'aktualny' set na phenomie jest nowoczesny, a już 11 letni 😄

Edytowane przez xor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...