Skocz do zawartości
FrejQ

Jakie wentylatory do pc 140mm? (ew.120, z/bez rgb)

Rekomendowane odpowiedzi

Tak w tytule szukam wentylatorów, które chciałbym zamienić z obecnymi, które dostarczył producent obudowy(zestaw na dole). 
Myślałem o umieszczeniu 3 wentylatorów na przodzie obudowy i dwóch wyciągających - 1 na tyle i drugi na górze tuż przy tylnym wentylatorze.
Moimi priorytetami są:
1) głośność
2) wydajność (ilość powietrza)
3) wygląd 
4) cena
Spędziłem dzisiaj pół dnia i cóż... wyników bardzo nie ma, dlatego pisze tutaj post z nadzieją, że ktoś mi doradzi co wybrać...
Początkowo szukałem wentylatorów 140mm z rgb w wersji białej... tutaj niestety jest praktycznie jedna opcja - Corsair QL/LL - o ile budżetu nie mam bardzo ograniczonego to jednak mój rozsądek nie pozwala mi na zakup tych wentylatorów, które o ile próbek nie mogłem znaleźć to raczej na pewno nie należą do najcichszych. Niby byłaby też opcja od Lian-li, ale wersja dostępna w 140mm to tylko z serii SL - tutaj słyszałem że poza wyglądem i ceną jest bardzo kiepsko, seria AL podobno mocno to poprawiła, ale niestety nie doczeka się rozmiaru 140mm bo podobno po re-design'ie producent postanowił zrobić to gruntownie i wyda to jako nową linie - bez szans na ten rok... 

Wydaje się więc, że jestem zmuszony zrezygnować z rgb... Najwyżej zamiast wentylatorów rgb dorzucę 2 paski LED albo nałożę nakładki od phanteksa tylko na przednie wentylatory.

Łatwo dotrzeć do informacji, że budżetowym i mocno rywalizującym z topką wyborem jest P14 PWM PST od Arctica - choć sporo osób narzeka na brak szczęścia i wylosowanie wentylatorów z dziwnym wysokotonowym dźwiękiem podczas pracy wentylatora w okolicach 880-1150 ppm. Tutaj znajdzie się kolor biały plastiku. I jest niby opcja rgb, która nie ma tego dziwnego dźwięku, ale niestety brak tej jednej kombinacji - 140mm, biały, rgb  

Od niedawna są na rynku Be Quiet Light Wing - i tutaj znowu - wersja taka niby rgb, ale nie pełna, brak białego wykończenia, nic nie wiem na temat głośności - a z wydajnością wentylatorów od BQ to zazwyczaj bywało że było słabo ... 
Opcja bez rgb, którą najczęściej czytałem od tego producenta w polecanych w komentarzach to SW3 - ale i tych też nie jestem pewien, same też posiadają dziwny dźwięk pojawiający się już w niskich prędkościach.

Gentle Typhoons - wydawały by się najlepszym ratio głośność/wydajność ale są dosyć słabo dostępne, brak białego plastiku, już nie pamiętam jak z głośnością podczas pracy na niskich obrotach (ale na pewno bardzo głośne nie były)

Sporo osób polecało zwrócić uwagę na T30 od Phanteksa ... ale po raz kolejny - brak wersji 140mm i chyba też białej skórki - wersja 140mm dopiero w rozwoju jak podaje producent - brak szans na 2022.

Pozostała Noctua ... najbardziej polecana wersja - NF A12-25 i niby czytałem że dopiero w rozwoju jest wersja 140mm - ale niby już jest dostępny NF-A14 - sam już nie wiem czy właśnie chodziło o to ... niby najlepszy, ale jednak nie do końca - pojawiały się głosy, iż pare modeli jest lepszych- cichszych albo zwłaszcza wydajniejszych, albo że model wydaje niby ciche ale dziwne dźwięki - trochę jestem zmieszany - niemniej jednak - wersji białej brak  no tutaj cena też się robi ciekawa.

Po tym wszystkim obejrzałem jeszcze kilka materiałów co tylko bardziej zmieszało mój jakikolwiek wybór - Tech Buyers Guru nagrał materiał z testem P14 i P12, i pod koniec padło stwierdzenie, że wentylator pracujący jako wyciągający umiejscowiony na górze skrzynki de facto najbardziej hałasuje - tzn. bardzo łatwo go słychać z wiadomych powodów - kolejna "podbudowująca" wiadomość. Z kolei stary klip od LinusTecha, choć oceniłbym na słabo powtarzalny, ale niby wyszło że 140mm w ilościach powyżej 4 generują zbyt dużo hałasu i raczej jest to odradzane i nawet 6 wentylatorów 120mm produkowało lepsze rezultaty w nie większej głośności  Powołałbym się na inny jeszcze klip, który pamiętam dawno oglądałem, zdaje mi się publikowany przez Gamers Nexus albo JayzTwoCents, gdzie było dosyć porządnie przedstawione w jakiej ilości, wielkości i jakim trybie(intake or exhaust) pracy wentylatory są najbardziej polecane - ale niestety nie mogę tego znaleźć  

Doradźcie mi proszę, w którą stronę iść - 120 czy 140mm, ile wentylatorów powinienem umieścić (4-6), i w jakim trybie? (Obecne, mógłbym rzec, że nie spełniają do końca swojego zadania).

Mój setup:

be quiet! Silent Base 802 Window Biała

SeaSonic PRIME Platinum 750W

Crucial Ballistix, DDR4, 2x16 GB, 3600MHz, CL16

MSI MAG Z590 TOMAHAWK WIFI

Intel Core i9-10900F

SSD WD Black SN750 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 

Noctua NH-D15S chromax.black

RTX Gigabyte 3080 Vision OC
Crucial MP600 Pro 2TB

Edytowane przez FrejQ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poszedłbym zdecydowanie w 140 mm wiatraki.2 dobre 140 went będĄ wydajniejsze od 3 120 mm.I nadal obowiĄzuje zasada że 2 wentylatory będĄ cichsze do 3.Spokojnie kupisz 2x140.Cena?2 x Noctua NF-P14s redux-1200, 140mm 1200rpm 140 zł.Można iść w większĄ moc i taniej nieco.2 x Arctic BioniX P140 PWM PST Czarno-biały 140mm.Noctua cichsze.Arcticy mog być głośniejsze.Postawiłbym na specjalistów od chłodzenia zdecydowanie.Oba wentylatory na front.Co do wentylatorów do chłodnicy to się nie wypowiem bo ich nie praktykowałem nigdy.Wolę klasykę jednak.Ale jak zdecydujesz się na 140 mm wentylatory to ich jedynie słuszna opcja to front.U góry będĄ się marnowały.Chłodnica na górze spowoduje wyższa tem na GPU.Zatem zdecydowanie przyda się dobre dmuchanie od frontu.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej obudowie mam 3x140 z przodu (Pure Wings które były oryginalnie montowane) podłączone do kontrolera i puszczone na 800 RPM. Z tyłu i na górze mam podłączone 2x140mm Silent Wings3 podłączone do płyty (krzywa obrotów ale pod mocnym obciążeniem GPU i CPU chodzą na ok 1000 RPM).Przedni panel mesh, górny pełny ten z kratką w tylnej czesci). Jest cicho i temperatury znośne. W obudowie siedzi rtx3070 i 5900x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...