Skocz do zawartości
Stev

Klonowanie dysku M2 (NVme) na SATA

Rekomendowane odpowiedzi

Komputer to HP Prodesk 600 64MT.
Sklonowałem dysk za pomocą Drive Clona11 ( przy próbach przed właściwą pracą ale na starym laptopie, przenoszenie  przez przejściówkę na usb  z sata, na sata działał)
Po próbie uruchomienia ze sklonowanego dysku satowego na tym HP mam komunikat boot device not found, please install an opereting system on your hard disk.
W biosie M2 wykrywany jest jako Windows Boot Manager a dysk z sata pod swoją nazwą.
 

Ten HP desktop widzi oba te dyski w uefi boot order i z M2 startuje a z sata nie.. oryginalnie ustawione było legacy suport disabled, zmieniałem chyba na enebled i niewiele dało ale miałem mało czasu na testowanie.. Takie przestawienie teoretycznie wystarczy i jak powinno być ustawione secure boot bo występuje na M2 jako enabled?

Przymierzam się do powrotu do tematu, zaciągnąłem jeszcze program  od samsunga do klonowania dysków. Może inny program da radę albo jakoś trzeba uzdatnić tego klona, żeby go system zobaczył?

Przeinstalowanie tego na nowo koszmarne z powodu multum specjalistycznego oprogramowania a miejsce na 256GB M2 się kończy. System to Windows 10, Pomocy bo od wielu lat słabo już siedzę w temacie nowego sprzętu 😞

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Obstawiam, że układ partycji się zgrał, ale dysk jest zainicjowany w MBR a nie GPT.

Nie uprzedzając faktów - odpal system z oryginalnego dysku, kiedy klon na SATA też będzie podpięty i wklej tutaj zrzut ekranu z Zarządzania Dyskami -> chodzi mi o schemat partycji i to, w jakim trybie są zainicjowane oryginał i klon.

Ten dysk docelowy SATA był wcześniej gdziekolwiek używany przed klonowaniem? Tej aplikacji nie znam, ale przy nowych dyskach każda aplikacja tego typu powinna spytać, w jakim trybie zainicjować nowy dysk.

Niektóre przejściówki USB/SATA też nie wspierają dysków zainicjowanych w GPT, ale to sprawa drugorzędna w tej chwili.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

poza wielkościami partycji na obu dyskach jest tyle samo.Dysk na sata jest nówka jedynie sformatowany pod windą bo go program nie widział. Przegrywałem nie przez przejściówkę tylko bezpośrednio wpinając dysk satowy do gniazda satowego na płycie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakimi przejściówkami dysponujesz, ale mogę doradzić do klonowania dysków program Macrium Reflect. Testowałem już wiele programów tego typu i ten jest najszybszy, najprostszy w użytkowaniu i najbardziej niezwodny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, czapla_pl said:

W jakim trybie go inicjowałeś przed formatowaniem? MBR czy GPT?

jakie to ma niby znaczenie skoro dysk jest sklonowany i ma takie same ustawienia jak dysk źródłowy ?

22 hours ago, Stev said:

Komputer to HP Prodesk 600 64MT.
Sklonowałem dysk za pomocą Drive Clona11 ( przy próbach przed właściwą pracą ale na starym laptopie, przenoszenie  przez przejściówkę na usb  z sata, na sata działał)
Po próbie uruchomienia ze sklonowanego dysku satowego na tym HP mam komunikat boot device not found, please install an opereting system on your hard disk.
W biosie M2 wykrywany jest jako Windows Boot Manager a dysk z sata pod swoją nazwą.
 

Ten HP desktop widzi oba te dyski w uefi boot order i z M2 startuje a z sata nie.. oryginalnie ustawione było legacy suport disabled, zmieniałem chyba na enebled i niewiele dało ale miałem mało czasu na testowanie.. Takie przestawienie teoretycznie wystarczy i jak powinno być ustawione secure boot bo występuje na M2 jako enabled?

Przymierzam się do powrotu do tematu, zaciągnąłem jeszcze program  od samsunga do klonowania dysków. Może inny program da radę albo jakoś trzeba uzdatnić tego klona, żeby go system zobaczył?

Przeinstalowanie tego na nowo koszmarne z powodu multum specjalistycznego oprogramowania a miejsce na 256GB M2 się kończy. System to Windows 10, Pomocy bo od wielu lat słabo już siedzę w temacie nowego sprzętu 😞

z dokumentu który podałem wyżej jasno wynika że sobie nie odpalisz windowsa posiadając dwie partycje typu EFI o jednakowych wpisach dotyczących rozruchu. Można sobie doinstalować odrębnego windowsa na innym dysku ale instalator zrobi wpisy na podstawowej partycji EFI o obecności drugiego systemu operacyjnego , dokładnie tak samo jest z linuksem (sam to przerabiałem). Sklonowany dysk powinien poprawnie pracować bez dysku z którego został sklonowany, więc jak możliwość sprawdzenia to w takiej konfiguracji to spróbuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kwestii klonowania to osobiście używałem MINI TOOL PARTITION WIZARD.

Ale z mojego doświadczenia bym polecił klonowanie OFF-LINE.

Sam robiłem takie klony wiele razy na kieszeni Unitek Y-3026 - mam taką w posiadaniu. Wkładasz dwa dyski czyli źródłowy i docelowy, naciskasz przycisk zgodnie z instrukcją i..... czekasz aż się samo zrobi. Stacja tego rodzaju robi czysty klon. Nie wymaga podłączenia do komputera.  Klonowałem na niej nawet dysk z XBOX ONE X z HDD na SSD bez żadnego dodatkowego oprogramowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, ATB-FLASH said:

W kwestii klonowania to osobiście używałem MINI TOOL PARTITION WIZARD.

Ale z mojego doświadczenia bym polecił klonowanie OFF-LINE.

Sam robiłem takie klony wiele razy na kieszeni Unitek Y-3026 - mam taką w posiadaniu. Wkładasz dwa dyski czyli źródłowy i docelowy, naciskasz przycisk zgodnie z instrukcją i..... czekasz aż się samo zrobi. Stacja tego rodzaju robi czysty klon. Nie wymaga podłączenia do komputera.  Klonowałem na niej nawet dysk z XBOX ONE X z HDD na SSD bez żadnego dodatkowego oprogramowania.

Robi kopie sektor w sektor , tak jak Clonezilla , plus taki że działa Ci to bez kompa , minus taki że jak masz uwalone sektory na dysku źródłowym to kopii praktycznie nie zrobisz (czekałem kiedyś tydzień).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ATB-FLASH napisał:

W kwestii klonowania to osobiście używałem MINI TOOL PARTITION WIZARD.

Ale z mojego doświadczenia bym polecił klonowanie OFF-LINE.

Sam robiłem takie klony wiele razy na kieszeni Unitek Y-3026 - mam taką w posiadaniu. Wkładasz dwa dyski czyli źródłowy i docelowy, naciskasz przycisk zgodnie z instrukcją i..... czekasz aż się samo zrobi. Stacja tego rodzaju robi czysty klon. Nie wymaga podłączenia do komputera.  Klonowałem na niej nawet dysk z XBOX ONE X z HDD na SSD bez żadnego dodatkowego oprogramowania.

A tu mowa o dyskach m.2 więc takich raczej nie sklonujesz na takiej stacji klonującej...

Edytowane przez SpiderMAN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, masin said:

jakie to ma niby znaczenie skoro dysk jest sklonowany i ma takie same ustawienia jak dysk źródłowy ?

Choćby takie, że ta magiczna aplikacja do klonowania mogła zrobić kopie na poziomie partycji, a nie dysku. Szczególnie po wypowiedzi OPa, że musiał formatować dysk, by aplikacja go zobaczyła. Widzę w internetach, że teoretycznie taka hybryda mogła by ruszyć (dysk zainicjowany w MBR + partycja EFI), ale w praktyce nie spotkałem się z taką konfiguracją.

Co nie zmienia faktu, że założyłem, być może zbyt szybko, że OP sprawdził również czy bootuje się sam klon.

Jeśli tego nie zrobił, a testował tylko konfig typu źródło + klon razem (tak jak zalinkowałeś, nie zadziała), to możemy sobie dywagować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, czapla_pl said:

Choćby takie, że ta magiczna aplikacja do klonowania mogła zrobić kopie na poziomie partycji, a nie dysku. Szczególnie po wypowiedzi OPa, że musiał formatować dysk, by aplikacja go zobaczyła. Widzę w internetach, że teoretycznie taka hybryda mogła by ruszyć (dysk zainicjowany w MBR + partycja EFI), ale w praktyce nie spotkałem się z taką konfiguracją.

Co nie zmienia faktu, że założyłem, być może zbyt szybko, że OP sprawdził również czy bootuje się sam klon.

Jeśli tego nie zrobił, a testował tylko konfig typu źródło + klon razem (tak jak zalinkowałeś, nie zadziała), to możemy sobie dywagować.

Jeżeli ta aplikacja robi kopię na poziomie partycji bez odczytywania tablicy partycji z dysku źródłowego to nadaje się do niczego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...