Skocz do zawartości
Jacker

Przygotowanie SSD do sprzedaży.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam laptopa na którym mam oryginalnego windowsa - chcę go sprzeda i zapobiec odzyskaniu danych przez domorosłego hakera. Jest na nim punkt przywracania systemu, jest tam opcja Resetowanie do ustawień fabrycznych, usuwanie dokładne i dopisek "Uwaga: Zostanie wyświetlony monit z pytaniem o to, czy dane mają zostać usunięte szybko, czy dokładnie. W przypadku wybrania szybkiego usuwania danych część danych będzie można odzyskać przy użyciu specjalnego oprogramowania. W przypadku wybrania dokładnego usuwania danych proces ten będzie trwał dłużej, ale po jego zakończeniu możliwość odzyskania danych będzie znacznie mniej prawdopodobna."   -  czy dzięki tej opcji mój dysk SSD zostanie dokładnie wyczyszczony i nie będzie możliwości odzyskania plików przez "domorosłych" hakerów?

Czy raczej skorzystać z programu np. AOMEI i przelecież dysk tak jak na załączonym zdjęciu. Tylko wtedy nie wiem czy nie uszkodzę dysku jak użyje opcji "Fill sectors with zero (Safe, Quick)" - tak jak na załączonym zdjęciu w poście.

1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Jacker napisał:

Tylko wtedy nie wiem czy nie uszkodzę dysku jak użyje opcji "Fill sectors with zero (Safe, Quick)" - tak jak na załączonym zdjęciu w poście.

Uszkodze? Wszystkie dane sa zapisywane za pomoca logicznych stanow 0 i 1 wiec jak wypelnienie tylko 0 mialoby cos uszkodzic? 🙂 

Uzyj AOMEI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rafa czyli total format i aomei. Szkoda, ze ten punkt przywracania systemu tez sie skasuje, bo to jednak wygodne bo wszystko robi sie samo ,a tak wszystkie dane ten AOMEI skasuje. Ta 1 metoda wiping methon wystarczy? Czy użyć tej DOD lub gutmanna?


Drugie pytanie jest takie. Czy ta opcja z zdjęcia które załączam w tym poście nie będzie wystarczająca? Microsoft "mówi" o tym, że trudno po takiej operacji odzyskać dane kiedy korzysta się z tego systemowego przywracania systemu i zaznacza opcje "wyczyść dane" co jak widzimy w komunikacie, może to potrwać nawet kilka godzin, ale utrudni odzyskanie plików itd. - może z tego skorzystać?

5432.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Do czyszczenia SSD stosuje się procedurę Secure Erase + ewentualnie zerowanie potem, jak podał rafa. Nigdy nadpisywanie randomowymi danymi (DoD czy Gutmann).

Widzę, że ten AOMEI ma procedurę SSD Secure Erase - tego użyj, nie trybu "Wipe Hard Disk" - to jest tylko i wyłącznie skuteczne w przypadku HDDków.

image.png.4b314257fcbcffdf30fdd9485a4a0938.png

Jeśli AOMEI ma opcję uruchamiania z własnego LIVECD/USB, to zapewne to zadziała. Jeśli nie, to będziesz musiał wykorzystać LIVECD/USB z linuxem.

https://grok.lsu.edu/article.aspx?articleid=16716

Secure erase przywróci dysk do stanu fabrycznego, usunie bezpowrotnie zawartość oraz zresetuje klucze szyfrujące kontrolera SSD (w ogromnej większości dysków kontroler szyfruje dane sprzętowo AESem, by uniemożliwić bezpośrednie odczytanie zawawrtości NAND; jeśli nie szyfruje, to Secure Erase (w wersji Enhanced) czyści całą zawartość NAND, a nie tylko obszar widziany przez system operacyjny).

Po tej operacji nic na dysku nie zostanie, wszelkie partycje fabryczne do przywracania systemu znikną. Jak chcesz zachować tę funkcjonalność dla nowego właściciela i jednocześnie mieć pewność odnośnie bezpiecznego usunięcia obecnych danych, to na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

1. Przywrócenie systemu do stanu fabrycznego korzystając z odzyskiwania Windows/partycji Recovery producenta (raczej to drugie, jeśli jest).

2. Sprawdzenie (podłączając dysk do innej maszyny), czy po tej operacji na dysku zostały jakieś dane z Twojej poprzedniej instalacji. Jeśli tak, to usunięcie.

3. Backup całego dysku dowolnym oprogramowaniem (środowisko rozruchowe + partycje), np. Macrium Reflect.

4. Secure Erase SSDka w trybie Enhanced + zerowanie

5. Odzyskanie backupu oryginalnego środowiska już po Secure Erase.

Zajmie Ci to trochę czasu, ale odtworzysz "stan fabryczny" laptopa. Jeśli zależy Ci tylko na bezpieczeństwie danych, to samo Secure Erase w trybie Enhanced + jednokrotne zerowanie wystarczy.

pzdr

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@czapla_pl to dla mnie za trudne aby to zrobic z tego linka https://grok.lsu.edu/article.aspx?articleid=16716.

Ja az taki "komputerowy" nie jestem. W tym aomei mozna to zrobic, ale tylko pdo windows 7 taki komunikat mi wyskakuje. Załączam go w treści tej wiadomości. Ja potrzebuje to zrobić w miare prosty sposob. Jesli aoemi nie daje rady i tylko robi to na windows 7 ,a ten systmowy nie do konca usuwa te dane i nie mozna byc pewnym czy to bedzie bezpieczne i skasuje to w psosob ograniczajacy dostep do odzyskania danych to musze miec proste narzedzie do tego aby zrobic do secure erase a potem na nowo postawie winde. Tylko gdzie takie nadzieje dostane, proste, i moze jakis filmik ktory pokazuje co i jak, moze jakis tutek.

 

 

6543.JPG

Edytowane przez Jacker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie znasz na tych rzeczach to najprościej zrób tak:

1. przywróć Windowsa do stanu fabrycznego

2. uruchom Windowsa

3. utwórz jakiś katalog, wejdź do niego i w nim zrób to co poniżej

4. na każdej partycji, do której masz dostęp nagrywaj cokolwiek, aż zapełnisz całą partycję i dostaniesz komunikat, że zabrakło miejsca (czyli zero wolnego) - tylko, nie nagrywaj w ten sposób danych prywatnych, tylko coś nieistotnego

To jest najprostsza metoda jeżeli nie znasz na tego typu programach i nie wiesz co tam wybrać.

Potem na koniec skasuj ten katalog wraz z jego zawartością (czyli te pliki, które spowodowały brak miejsca). To wszystko. Możesz sprzedać komputer 🙂

Edytowane przez addos
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@addos jest dostępne takie coś w przywracaniu systemu do stanu poczatkowego tak jak napisalem wyzej, i tam zaznacza się kasuje dane, ale to potrwa nawet kilka godzin - to windows to napisuje zero jedynkowo ze juz potem nie mozna plikow odzyskac w tej opcji czy jak?

434345.JPG

Edytowane przez Jacker

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7 hours ago, Jacker said:

Tylko gdzie takie nadzieje dostane, proste, i moze jakis filmik ktory pokazuje co i jak, moze jakis tutek.

Google nie gryzie... Dostałeś kropki, teraz trochę własnego wysiłku by je połączyć w gotowy obrazek.

https://archiveos.org/partedmagicos/

Prościej się już nie da.

Odnośnie tego, jak Windows traktuje dysk podczas procedury resetu - z tego co doczytałem, robiony jest pełny format w kilku przejściach + jakieś zapisywanie losowymi danymi. Procedura odpowiednia do HDD, do SSD niekoniecznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@czapla_pl dziękuję. Utworzylm pendrive z bootowalnym partedmagic 2022, czyli najnowszą dystrybucją.  Po załadowaniu parted magic z pendrive jest na puplicie ikonka secure erase, po jej kliknieciu pojawia się duzo opcji do wybrania. Którą opcje wybrac? Załączam zdjęcia tych opcji w tresci tego postu. Załączam tez zdjecie z aplikacji speccy ktora mowi o tym jaki mam dysk - zaznaczyłem go mazakiem.

IMG20220221211750.jpg

IMG20220221211902.jpg

76543.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie się zainstaluje.

Odnośnie klucza to zadaj to pytanie w osobnym temacie, bo to nijak się ma do oryginalnego wątku. Osobiście - nie mam pojęcia. Przy instalacji klucza nie potrzebujesz, ale czy się aktywuje później to tylko MS raczy wiedzieć.

Z mojej strony temat Secure Erase jest wyczerpany.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2022 o 21:30, Jacker napisał:

Czy jak mam klucz produktu oryginalnego windows 8.1 to przy instalacji windowsa 10 ten klucz bedzie działać?

Po zainstalowaniu jesli nawet klucz od 8.1 nie zadziala mozesz zadzwonic do supportu MS i zapytac o ta sprawe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...