Skocz do zawartości
samael881

Kupować czy czekać na AM5 DDR5 RTX 4000

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie chce sobie złożyć komputer do gier. Problem w tym że nie wiem czy jest teraz dobry czas na zakup . Już nie chodzi nawet o wysokie ceny tylko zastanawiam się czy nie czekać na AM5 . Nie ukrywam że też przy wyborze procka kieruję się tym ile pobiera prądu gdyż może dużo nie gram ale komp działą praktycznie 24h na dobę  i dlatego jakoś mi się nie uśmiecha Intel i s1700 chociaż może się mylę . Myślałem o Am4 5800h i chciałbym celować coś pokroju rtx 3080 lecz życie może zweryfikować moje plany ale do sedna . Posiadam też mocnego laptopa ryzen 7 5800H I RTX 3060 130W. Dlatego nie muszę kupować na już . Dylemat polega na tym czy warto się pchać jeszcze w AM4 czy lepiej się wstrzymać nie wiem nawet rok i zobaczyć rtx 4000 i am5 . A może pójść w inna stronę całkiem i kupić laptopa pokroju rtx 3080 tylko tu znowu kultura pracy przy graniu mnie denerwuje. Laptopa mocnego muszę posiadać bo często jestem w podróży . Proszę znawców o pomoc .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, że nie tylko ja mam ten sam problem 😄 Mam też lapka z dokładnie taką samą specyfikacją (Legion), ale postanowiłem złożyć PC bo HOLDowałem dosyć długo ze sprzętem, czego wynikiem był zakup laptopa na przeczekanie. Raczej nikt Ci nie odpowie na to pytanie, czy warto czekać i co będzie. Sam długo myślałem, czytałem, kombinowałem co zrobić i postanowiłem złożyć PC teraz na intel-a 12th i5-12400 + MSI PRO Z690-A DDR4. Liczę na możliwość rozwoju w przyszłości, może coś z K w nazwie/ 13th. Przez to, że mam laptopa to z grafiką się jeszcze wstrzymuję i planuje jej zakup w okolicach wakacji. Chwilowo mimo wszystko będę korzystał z laptopa i PC. Składałem sprzęt tylko na promkach co wydłużyło cały okres (bez karty zajęło mi to miesiąc, więc i tak bardzo szybko), ale przynajmniej nie ma się parcia, że jest potrzeba złożenia PC-ta na już.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekanie nie wiadomo na co nie ma sensu. Potrzebujesz to kupujesz. A jak nie potrzebujesz to nie kupujesz.

Ile bedziesz czekal na RTX 4000 i AM5? Rok? Dwa? Jak wyjdzie RTX4000 to bedziesz czekal kolejny rok na RTX 4000 super? A potem kolejny rok na nowa generacje AM5? A potem kolejny rok na RTX 5000? Czekać można w nieskończoność w ten sposób.

I nie mów że przejmujesz sie zużyciem prądu w CPU, skoro zamierzasz iść ewentualnie w RTX3080, który dobija do 350W. Skoro dużo nie grasz, to taki procek za dużo prądu ci nie weźmie jak będzie sie nudzić. A jak już ma coś ten procek z siebie dać, to co za różnica czy bierze 90 czy 125 czy 150W? Przy tym RTX 3080 to są jakieś drobne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekać można cały czas bo za chwile wyjdzie poprawiony Zen4, potem wersje super kolejnych RTXów a to ceny będą wysokie.

też czekam na AM5 ale podejrzewam że gdzieś za rok będzie można dopiero sensownie to kupić jak już połatają biosy, DDR5 będzie szerzej dostępne jak możesz to czekaj - jak cię szlag trafia o potrzebujesz kompa do grania to kupuj teraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 4.03.2022 o 08:03, samael881 napisał:

  Nie ukrywam że też przy wyborze procka kieruję się tym ile pobiera prądu gdyż może dużo nie gram ale komp działą praktycznie 24h na dobę  i dlatego jakoś mi się nie uśmiecha Intel i s1700 chociaż może się mylę .

i5 12400f pobiera symbolicznie więcej energii niż Ryzen 5600X (test w Cinebench R23, przy czym i5 jest nieco tutaj szybsza). Ponadto i5 jest dużo chłodniejsza (pewnie przez znacznie większą powierzchnię rdzenia). W przypadku i5 12600K vs Ryzen 5800X jest podobnie. Także dopiero jeśli chciałeś i7-i9 to można powiedzieć pobiera więcej (tylko przy w 100% pełnym obciążeniu wszystkich rdzeni) i w dodatku i9 to ciężko schłodzić powietrzem (przy 100% obciążeniu).

W dniu 4.03.2022 o 08:03, samael881 napisał:

Problem w tym że nie wiem czy jest teraz dobry czas na zakup . Już nie chodzi nawet o wysokie ceny tylko zastanawiam się czy nie czekać na AM5 .

Tak, to niezły czas. Tylko wyczekaj na jakiś dołek cenowy (z powodu wojny może być gorzej). Ja kupiłem przed samą wojną na promocjach. Natomiast czekanie na AM5 średni pomysł z powodu DDR5 (obecnie przy AlderLake, DDR5 praktycznie nic nie daje, a kosztuje 2x tyle co DDR4, natomiast AM5 będzie rzekomo tylko pod DDR5, wiec generalnie platforma będzie droga)

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...