Skocz do zawartości
ulala

Jaki RAM do ASUS Prime B660M-K + i5 12400f ?

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie warto kupić pamięci do takiego konfigu? 

Jest sens pakować np. PATRIOT Viper Steel 16GB 4400MHz i obniżać taktowanie i opóźnienia (czy to fizycznie możliwe w takim konfigu)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.04.2022 o 17:46, ulala napisał:

Kupiłem sobie te patriotki, na płycie b660 chodzą na 4000mhz i cl16

Stoję dzisiaj przed podobnym wyborem. Zastawiam się czy warto kupić Patriot 16GB (2x8GB) 4400MHz CL19 Viper Steel czy wystarczy wersja 3600MHz CL17
Procesor i5-12400f, płyta główna MSI B660 Mortar

@ulala jak udało Ci się uzyskać 4000MHz i CL16?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym miał kupować jeszcze raz to bym kupił 3600 cl17, nie sądzę żeby była jakakolwiek różnica w wydajności która jest do zauważenia a pamięci są sporo droższe. Cena wyższa pewnie o 30-40% a wydajność może w jakimś benchmarku to będzie pewnie max 10%. Mam rtx 3080 a w grach to karta robi robotę, wydajność ramu jest pomijalna wręcz.

 

@stanrad: Po prostu ustawiłem taki set w biosie i działa. Przy pierwszej próbie obniżenia opóźnień bez podwyższenia napięcia piec nie wystartował ale podnosząc trochę napięcie ramu działa normalnie przy takim konfigu. Żadnych zwiechów a gram czasem po parę godzin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2022 o 12:58, ulala napisał:

Jakbym miał kupować jeszcze raz to bym kupił 3600 cl17, nie sądzę żeby była jakakolwiek różnica w wydajności która jest do zauważenia a pamięci są sporo droższe. Cena wyższa pewnie o 30-40% a wydajność może w jakimś benchmarku to będzie pewnie max 10%. Mam rtx 3080 a w grach to karta robi robotę, wydajność ramu jest pomijalna wręcz.

 

@standd: Po prostu ustawiłem taki set w biosie i działa. Przy pierwszej próbie obniżenia opóźnień bez podwyższenia napięcia piec nie wystartował ale podnosząc trochę napięcie ramu działa normalnie przy takim konfigu. Żadnych zwiechów a gram czasem po parę godzin.

Te pamięci możesz do 1,55 volta puszczać przy 1,55 cl16-16-16-32 pójdą .Tylko nawiew na  nie bo temperatury będą blokować OC(zwiechy).Z tego co wiem do 1, 6-7volta nawet.

https://ithardware.pl/testyirecenzje/wielki_test_pamieci_ram_cz_2_24_zestawy_klasy_3600_4400_mhz_w_akcji-16159-11.html

Testy powyżej skończono na 4500mhz tylko dlatego bo cpu i mobo wyzej nie daja rady.Jestem ciekaw jaki wynik osiągniesz odpisz jeśli będziesz coś działać trzymam kciuki .

Ja na ASUS X470Prime PRO I ryzenie 2700@4ghz/1,275v /ram 3600cl14-14-14-28 trfc 252 1,38v. Będę chciał zmienić na 13gen intela więc coś pobawię się na koniec przed sprzedażą zestawu.Mocniej zjadę z cl do 11 bo 3600mhz to max dla mojego zestawu co jest b.dobrym wynikiem.

Edytowane przez Tojaniety

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przez ostatnie 2 lata nic poważnego się nie zmieniło, a wątpię, to OC pamięci powyżej 3600/16 to już w dużej mierze sztuka dla sztuki. 

 

Na ryzenach jeszcze trochę można podciągnąć, do zadań profesjonalnych może się przydać, ale dla normalnego użytkowania to raczej hobby. Nie warto przepłacać, chyba że ktoś lubi zabawy pamięciami. Też mnie to kiedyś kręciło.

 

Poniżej tego poziomu też nie warto schodzić, bo może w grach chrupać. Minimalny fps jest na pamięci podatny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 09:29, Kyle napisał:

... na i5 12400? (nie mylić z procesorami "K") Na Gear 1?

i5 12400F czyli bez grafy

W biosie asusa nie mam gear 1, 2 4 tylko Memory Controller : DRAM Frequency Ratio

i mam 1:1 czyli gear 1

edit: A jednak mnie moja skleroza nie zawiodła, przy ustawianiu gear 1 taktowania ramu są automatycznie obniżane, podobnie jak manualne ustawienie taktowania ramu powodują, że Memory Controller : DRAM Frequency Ratio się ustawia na auto. 

Edytowane przez ulala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...