Skocz do zawartości
alco81

Kosmiczny przeskok o 11. generacji ;)

Rekomendowane odpowiedzi

Od 12 lat współpracuję z Nahelmem i nareszcie doszedłem do wniosku, że czas na małe zmiany... podobnie jak "wieki temu" kolejny raz chciałbym wykorzystać koncepcję mocnych fundamentów, które przez wiele lat będzie można rozbudowywać.... (no niestety tutaj mi nie wyszło, przy i7-920, bo podstawka 1366 zdechła zanim się na dobre urodziła.... miejmy nadzieję, że z 1700 będzie lepiej)

tak więc dawniejszy fanboj(?) ASUSa z Rampage II Extreme na X58 chciałby przeskoczyć na MSIowe MEG Z690 UNIFY (ale w wersji ATX - tu jest dodana ITX, bo aktualnie w morelach nie ma dużej i uruchomić tam najtańsze możliwe, części... nie ma wszystkiego, bo część rzeczy mogę "na początek" zachować:

dyski - niestety jeszcze w postaci pudełek, ale już na szczęście SSD wszystkie

grafika - pożałowania godne Radeon RX460, lepszy rydz niż nic

zasilacz - jedyna rzecz, która będzie "na dłużej" - ZDECYDOWANIE PRZEWYMIAROWANY (jak do tej pory) Dark Power Pro 1000W serii 10-tej

 

obudowę zmieniam, bo tamta (Antec 300) mi się znudziła - a fraktal mi się zawsze podobał... poza tym, trafia się okazja to czemu nie skorzystać 😉

 

tak, wiem i zdaję sobie sprawę, że ta płyta jest droga jak diabli (tamta też była i wspaniale służyła przez 12 lat) no i chcę żeby posłużyła przynajmniej tyle samo - stać mnie na jednorazowy zakup tak drogiej części, skoro jej "nigdy" nie wymienię (jak wszystko pozostałe inne)

 

w sumie mam jedno pytanie - na jakim poziomie będzie wydajność tego zestawu (tuż po złożeniu, bez planowanych wymian) z najnowocześniejszym i5 w porównaniu z "wiekowym" i7 ?? mocno się zmieni ?? i tak gram tylko w FullHD i na szczęście wszystko mi jeszcze "dość płynnie" chodzi 🙂

 

macie jakieś sugestie, propozycje - co można zrobić lepiej? w sensie, żeby aktualnie było możliwie tanio, ale z potężna perspektywą rozwoju przez dokupowanie/podmiany części małymi porcjami w niedalekiej przyszłości?

starter-pack.png

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

to na początek proponował bym zapoznać się z materiałem 

https://www.youtube.com/watch?v=Q8W6gGJ8Fbc&t=5s

czy obecna elektronika wytrzyma tyle co poprzednie generacje ?,  raczej wątpię, nie w takiej technologii produkcji jaka jest obecnie, gdzie liczy się tylko, szybciej, szybciej, szybciej także zakładanie za sprzęt podziała kolejne 12 lat no to good luck XD 

każdy ma jakiś pomysł na zestaw , ale płyta główna która ma tylko i gniazdo pcie oraz dwa banki na pamięci, czy to idealna konstrukcja pod przyszła rozbudowę ?.

skoro planujesz użytkowanie na xxx lat, to nie lepiej w podobnych pieniądzach kupić normalna płytę główna w formacie ATX ?

MSI MPG Z690 CARBON WIFI

zakup w dzisiejszych czasach procesora bez zintegrowanej karty graficznej czyli igpu to, nie tyle nie przemyślana decyzja co raczej strzał w kolano. 

czy naprawdę jest warto inwestować w DDR5 ?, zysku tyle co w pysku ... 

obudowa co się komu podoba ,byle aby faktycznie przy takiej cenie była funkcjonalna. 

osobiście zakupił bym na dzień dzisiejszy. 

Płyta główna MSI MAG Z690 TOMAHAWK WIFI DDR4

Procesor Intel Core i5-12600K, 3.7GHz, 20 MB, BOX (BX8071512600K)

Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GVKC)

Chłodzenie CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za materiał do przemyśleń... ale ja też mam dwie sprawy:

 

1. ze względu na " kąsającego węża w kieszeni i wyrzuty sumienia" w jednym pod postacią żony, dzieci i kredytów większe wydatki na komputer.... takie 3000+ mogę zrobić tylko raz (jako zaległy już prawie rok a niedługo ponad rok - prezent na 40-tke).... potem to już ewentualne "ciche" dokupywanie/podmienianie czegoś za góra kilka stówek jednorazowo pod okiem wielkiego brata... najlepiej tak, żeby nie zauważył.... tak więc najtrudniej będzie przemycić wymianę grafiki... ale może za 2-3 lata da się obłaskawić (liczę na to, że dorastający syn "pomoże")

 

2. ciężkie odruchy wymiotne wzbudzają we mnie wszelkie komputerowe jarmarczno/odpustowe elementy... światełka, ledziki, muzyczk, animowane wyświetlacze i i nie wiadomo co tam jeszcze.... części mają być, czarne, proste, funkcjonalne, ewentualnie jakieś metaliczno-srebrne akcenty... bez swiatełek i wodotrysków... myślałem nawet o płytach typu Taichi (takich z kółkami zębatymi - Lipton sie zachwyca) ale chyba bym je musiał zamalować 🙂

 

a teraz lecę obejrzeć film i przemyśleć....

 

P.S. nie wiem czy zauważyłeś, ale płyta "mini" pojawiła się tam tylko z "braku-laku" myślę o tej pełnowymiarowej... po prostu jej nie było w morelach i nie było co wstawić (ale napisałem o tym w tekscie)

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. twoja obecna karta graficzna ma już trochę motto/godzin przepracowane, niech i działa kolejne 10 lat, ale skoro zakup dedykowanej karty graficznej planujesz za jakiś okres czasu , to obecnie kupując procesor z dopiskiem F który nie zawiera zintegrowanej karty graficznej , np. w razie awarii karty dedykowanej w twoim przypadku RX460, komputer będzie stał i tylko zbierał kurz, a tak można przełączyć się na kartę graficzna zintegrowana z procesora, czyli procesor bez dopisku np. i5-12400 lub z dopiskiem K czyli z zintegrowana grafika oraz z odblokowanym mnożnikiem.  

2. jeśli chodzi o płyty główne to w większości przypadków podświetlenie LED można z poziomu biosu wyłączyć.         

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście, te kilka złotych na grafikę w procku nie zbawi... masz rację, a karta wcale tak stara mnie jest, 3 lata temu chciałem być cwany i kupiłem pokoparkowe 1060, od kolegi (podobno nie było mocno eksploatowane) ale niestety długo nie pożyła... ten RX460 to przypadek, w chwili szału jak ludzie wykupywali wszystko "nowe" co było... akurat to była najlepsza NOWA dostępna karta w tej ilości gotówki co miałem... pozastanawiał bym sie 10 minut dłużej i bym został z pustymi rękami 🙂

zapewne można było kupić coś innego, lepiej wydać te pieniądze "teoretycznie", ale trzeba było wybierać spośród tego co w danej chwili miało stany "niezerowe" 🙂

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj fajnych cen na pepperze

14 godzin temu, Mr.T... napisał:


Procesor Intel Core i5-12600K, 3.7GHz, 20 MB, BOX (BX8071512600K)
 

Jaki jest zysk z tego kręcenia?  Czy faktycznie warto przepłacać za tego cepa i dedykowana płytę? To nie czasy Sandy Bridge.

12400 i przyzwoita B66O powinna w zupełności wystarczyć, tym bardziej, że kolega gra w 1080p.

Śledzić pepperka, ostatnio są często wrzutki na podzespoły.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego.
> Mam węża w kieszeni i wyrzuty sumienia
> żona pilnuje portfela
> sprzęt wymieniam raz na 12 lat
> kupię sobie płytę główną za 2k PLN
> w sumie karta może zostać RX460

Złóż z tym prockiem zestaw na którejś tańszej średniopółkowej płycie z DDR4 i w sumie w cenie poniżej samego UNIFY, a zaoszczędzone 2k PLN zainwestuj w GPU, mimo chorych cen to już blisko na jakiegoś 3060. Albo odłóż na GPU, jeśli chcesz na nie poczekać, bo w normalnych czasach solidna karta tej klasy to kosztuje do 1500...

Współczesne procki są 2,5~3x szybsze jednowątkowo i o rząd wielkości szybsze wielowątkowo - a konkretnie to już mocno zależy od liczby rdzeni, bo sześć to już od dłuższego czasu średnia półka.

W ogóle nie myśl o takim terminie przydatności - w zastosowaniach dla szarego zjadacza chleba niewiele się zmieniło, wydajność jednowątkowa (i dysk SSD) jest kluczowa, lepiej co pięć lat zmienić średniobudżetowca na średniobudżetowca, choćby i z całą platformą, niż brać płytę za 2k PLN, bo może kiedyś posadzisz na niej jakiś przebrzmiały i9, który nie będzie się i tak umywał do dwie generacje młodszych procesorów właśnie ze względu na jeden wątek. Tym bardziej że topowe procki Intela jak głupie trzymają cenę zawsze, więc wcale nie tak łatwo po kilku latach o upgrade za kilka stówek.

Do tego od kilku lat Intel ma w AMD mocnego konkurenta i sprawy sprzętowe nabrały niezłego tempa.

TL;DR - kup teraz coś co ma z bieżącego sprzętu najlepszy stosunek ceny do wydajności, bo to i tak będzie kosmiczny przeskok i nawet na 4x tańszej płycie poczujesz kopa. Za to czego nie włożysz dzisiaj w high endową płytę za 5 lat kupisz 2x mocniejszy sprzęt na nowej platformie.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, B@nita napisał:

tym bardziej, że kolega gra w 1080p.

no tak, w 1080 bo najnowsze tytuły nie puszczają mnie wyżej... tzn. to w co gram: Lost Ark, Wiedźmin 3, Wow, New World, Cyberpunk, seria Asssassin Creeed (zwłaszcza ten wikingowy)

 

47 minut temu, torrentius napisał:

Nie rozumiem tego.
> Mam węża w kieszeni i wyrzuty sumienia
> żona pilnuje portfela
> sprzęt wymieniam raz na 12 lat
> kupię sobie płytę główną za 2k PLN
> w sumie karta może zostać RX460

po prostu żona uważa, że komputer to zbędny wydatek.... udało mi się wyprosić coś z pieniędzy zebranych ze ślubu.... teraz udało mi się wyprosić "na 40tke"... następna okazja na WIEKSZE WYDATKI (takie 4-7 tyś)  będzie na kolejne okrągłe urodziny, a kto wie - może nawet i na odprawę emerytalną...

kupię teraz kartę graficzną za max. kasy i zostanę ze starą bazą na kolejne 25 lat do emerytury ??

 

chyba lepiej wymienić postawę (nawet na jakąś inna - wspólnie z Wami wybraną) niż zostać (jak będę przechodzić na emeryturę) na 30 letniej płycie, bez M.2 i z DDR3 😄 

mniejsze rzeczy jest prościej wymienić... pamięć za kilka stówek, dodatkowe wentylatory, jakiś dysk, jakaś niedroga karta.... żona do środka nie zagląda, mało się zna i nie zauważy... 

tak jest i tak musi być... niestety, nie wszyscy mogą sobie wydawać pieniądze kiedy chcą i jak chcą!!

 

********************************************************************************************

 

Wiecie co.... przemyślałem... to może TOTALNIE zmieńmy wydźwięk postu...

grafikę - jakąś "na dziś" mam, jedyna część do wymiany "relatywnie szybko" 2-3 lata

zasilacz- przepotężny

dyski - pudełka SSD do szybkiej wymiany

obudowa - nieważne

 

co zatem kupić żeby było maksymalnie dobre biorąc pod uwagę wymianę "niewymienionych tu" części za minimum 10 lat... jeszcze dopiszę, że na te części budżetu około 6tys. (nie trzeba w nim planować grafiki)

 

 

i żeby nie było, nie upieram się na intela!!

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, alco81 napisał:

no tak, w 1080 bo najnowsze tytuły nie puszczają mnie wyżej... tzn. to w co gram: Lost Ark, Wiedźmin 3, Wow, New World, Cyberpunk, seria Asssassin Creeed (zwłaszcza ten wikingowy)

 

po prostu żona uważa, że komputer to zbędny wydatek.... udało mi się wyprosić coś z pieniędzy zebranych ze ślubu.... teraz udało mi się wyprosić "na 40tke"... następna okazja na WIEKSZE WYDATKI (takie 4-7 tyś)  będzie na kolejne okrągłe urodziny, a kto wie - może nawet i na odprawę emerytalną...

kupię teraz kartę graficzną za max. kasy i zostanę ze starą bazą na kolejne 25 lat do emerytury ??

 

chyba lepiej wymienić postawę (nawet na jakąś inna - wspólnie z Wami wybraną) niż zostać (jak będę przechodzić na emeryturę) na 30 letniej płycie, bez M.2 i z DDR3 😄 

mniejsze rzeczy jest prościej wymienić... pamięć za kilka stówek, dodatkowe wentylatory, jakiś dysk, jakaś niedroga karta.... żona do środka nie zagląda, mało się zna i nie zauważy... 

tak jest i tak musi być... niestety, nie wszyscy mogą sobie wydawać pieniądze kiedy chcą i jak chcą!!

Złożyłeś platformę za prawie 4k PLN, podczas gdy niemal tę samą wydajność osiągniesz 2x taniej, dobierając tańszą płytę dla ludu (~500~600PLN?) i DDR4 (300~400PLN za 2x8GB) zamiast bardzo drogiego, dopiero wchodzącego na rynek DDR5.

Nie rozumiem co chcesz zyskać dobierając tak drogą płytę główną, nie przybędzie od tego wydajności, a tym bardziej nie ma gwarancji że podziała 12 lat. Ma ta płyta jakiś feature którego potrzebujesz względem szaraków za ułamek jej ceny?

Sugeruję wydać 2x mniej na platformę i przemyśleć co zrobić z 'zaoszczędzonymi' tym sposobem 2k PLN - może od razu wymienić GPU, może odłożyć na czas lepszych cen, ostatnio na rynku GPU tendencja spadkowa. Ceny wciąż słabe, ale może coś wyrwiesz na pepperze.

High end za taką kasę to ma sens jeśli od razu sadzasz na nim 12900K i sprzęt na siebie zarabia zaoszczędzonym czasem, choćby to było raptem 20% względem 3x tańszego zestawu. Tobie nic z tego nie przyjdzie, tylko wnerwisz węża mocniej niepotrzebnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jedynym argumentem jest to, że kolejną "okazję" do wydania większej ilości pieniędzy jednorazowo mogę mieć za wiele lat 🙂

dobrze, to wezmę tańszą płytę, wydajniejsze pamięci, a gdzie wydać resztę - zyskam na kupieniu "przeciętnej" grafiki ?

zanosi się na to, ze DDR4 będą z nami jeszcze dłuższy czas?

Edytowane przez alco81

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RTX3060 kosztują teraz cokolwiek pomiędzy 2,5~3k PLN (bliżej 2k pojawiają się w promo czasem) i są ze 4x wydajniejsze niż RX460.

DDR4 zostanie na tyle ile będziesz danego zestawu używał, nie dłużej, bo mamy teraz ostatnie platformy je obsługujące na rynku. To znaczy że RAM jest umiarkowanie tani - kupisz 2x większą pojemność DDR4 w cenie DDR5.

Natomiast wczesne DDR5 i tak by było do wymiany, spójrz na wczesne DDR3 - taktowania wzrosły o 60+% na przestrzeni ich życia.

Na serwisie masz polecane zestawy, które mogą być bazą do budowy swojego w założonym budżecie.

Jeśli wydanie kupy kasy raz na dekadę ma sprawić radość, to ja nie chcę tej radości bronić - jedyne czego szukam, to sensu w doborze sprzętu. Jeśli nie wiesz dokładnie dlaczego dobrałeś płytę za 2k, to pewnie wystarczy taka za 1k, a może i za 600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2022 o 08:25, alco81 napisał:

Od 12 lat współpracuję z Nahelmem i nareszcie doszedłem do wniosku, że czas na małe zmiany... podobnie jak "wieki temu" kolejny raz chciałbym wykorzystać koncepcję mocnych fundamentów, które przez wiele lat będzie można rozbudowywać.... (no niestety tutaj mi nie wyszło, przy i7-920, bo podstawka 1366 zdechła zanim się na dobre urodziła.... miejmy nadzieję, że z 1700 będzie lepiej)

...

grafika - pożałowania godne Radeon RX460, lepszy rydz niż nic

zasilacz - jedyna rzecz, która będzie "na dłużej" - ZDECYDOWANIE PRZEWYMIAROWANY (jak do tej pory) Dark Power Pro 1000W serii 10-tej

 

Siedzę na i5-2500k i co odruch upgrade to wychodzi że dalej mam za słabą grafikę ( GTX 1660Super kupione fartownie przed pandemią)

 

Kupowanie wypasionej płyty na zasadzie "bo dokupię procesor" wydaje mi się mitem  bo ceny hi-endowych procesorów raczej utrzymują się na poziomie "to już lepiej zmienić platformę"

 

Ja kupowałbym raczej coś pokroju 5600x5800x5900x (ew. poczekać, po 4tym kwietnia ma wejść 5700x - tańsza wersja 8-rdzeniowa,  ew. 5800x3D) + płyta za 800 niż płyta za 2k + proc za 800 - ale to dlatego że jak patrzę na intelowskie grzejniki to mnie strzela.

1000W zasilacz - nie wiem co to się porobiło w tym świecie....

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Mr.T... napisał:
 

czy obecna elektronika wytrzyma tyle co poprzednie generacje ?,  raczej wątpię, nie w takiej technologii produkcji jaka jest obecnie, gdzie liczy się tylko, szybciej, szybciej, szybciej także zakładanie za sprzęt podziała kolejne 12 lat no to good luck XD  

Dzisiaj produkuje się nie gorzej niż 12 lat temu. Obecna moja płyta nawet lepiej wykonana niż ta sprzed 11 lat (np. takie detale jak piny we wtyczkach zasilających są pełne w nowej płycie, a w starej były "puste").

Największy problem z elektroniką, to był w czasie przejścia z lutów ołowiowych, na bezołowiowe, ale to było kilkanaście lat temu. Obecnie luty bezołowiowe są lepiej opanowane.

19 godzin temu, Mr.T... napisał:
Pamięć G.Skill Ripjaws V, DDR4, 32 GB, 3600MHz, CL16 (F4-3600C16D-32GVKC)

 

OC kontrolera pamięci i praca na napięciu powyżej normy, życia nie przedłuży. Jak zmieniasz komputer co 2 lata, to nie ma to znaczenia, ale co 12 to już może być inaczej.

4 godziny temu, torrentius napisał:


Współczesne procki są 2,5~3x szybsze jednowątkowo i o rząd wielkości szybsze wielowątkowo

Akurat testowałem i5 2400 vs i5 12400 (czego oczywiście nikt nie robi), w taki sposób by GPU nie było wąskim gardłem i różnica wydajności była następująca:

Shadow Of The Tomb Raider:

i5 2400: 82fps

i5 12400f: 213fps

(gra wykorzystuje raczej więcej niż 4 wątki)

 

World War Z:

i5 2400: 139fps

i5 12400f: 293fps

(gra prawdopodobnie nie wykorzystuje więcej niż 4 wątki)

 

Resident Evil 5 benchmark:

i5 2400: test1: 232,7fps; test2: 152,3fps

i5 12400f: test1: 487,7fps; test2: 366,5fps

(gra wykorzystuje jeden lub 2 wątki, nie pamiętam)

 

Dodatkowo przetestowałem Crysis 1, w miejscu gdzie jest zaminowana wioska, podczas walki:

i5 2400: miałem spadki do ~45fps w najgorszych momentach

i5 12400f: tutaj najgorszy spadek był do okolic 100fps

(gra ledwie używa 2 wątków, to znaczy jeden ostro na 100%, a drugi poniżej 50%, bo jest kiepsko zoptymalizowana)

 

Wielka różnica jest w Cinebench multicore R23:

i5 2400: 2402 pkt

i5 12400f: 12417 pkt

(ciekawostka: ilość punktów w Cinebench 23 prawie pokryła się z nazwami :] )

 

Procesory nie były podkręcone i pracowały z najszybszymi pamięciami zgodnymi ze specyfikacją tych CPU (i5 2400 z DDR3 1333 i i5 12400f z DDR4 3200, obie ustawione w tryb JEDEC). Pamięci oczywiście w dualu i akurat typ dual rank. i5 2400 4 kostki po 4GB, a i5 12400f 2 kostki po 32GB.

Edytowane przez Kyle
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rdaneel napisał:

Siedzę na i5-2500k i co odruch upgrade to wychodzi że dalej mam za słabą grafikę ( GTX 1660Super kupione fartownie przed pandemią)

 

Kupowanie wypasionej płyty na zasadzie "bo dokupię procesor" wydaje mi się mitem  bo ceny hi-endowych procesorów raczej utrzymują się na poziomie "to już lepiej zmienić platformę"

 

Ja kupowałbym raczej coś pokroju 5600x5800x5900x (ew. poczekać, po 4tym kwietnia ma wejść 5700x - tańsza wersja 8-rdzeniowa,  ew. 5800x3D) + płyta za 800 niż płyta za 2k + proc za 800 - ale to dlatego że jak patrzę na intelowskie grzejniki to mnie strzela.

1000W zasilacz - nie wiem co to się porobiło w tym świecie....

 

też miałem takiego dziadka tyle że 2700k więc 8 wątków i do gtx970 jeszcze dawał radę ale jak okazyjnie trafiłem rx5600xt to już się krztusił jak podbiłem detale w niektórych grach. Dodam że przez dobrych kilka lat non stop 4,5GHz @ 1.35v a teraz dalej tak pracuje u mojej siostry. Wymieniony na miesięcznego 5600x za śmieszne pieniądze.

Ja bym szedł w 12400 - 12600 / b660 jakąś na wypasie bo z690 to srogie przepłacanie + ram 3600MHz albo poczekać na 5700x / b550 też coś lepszego i taki sam ram.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, bamboocha napisał:
b660 jakąś na wypasie bo z690 to srogie przepłacanie 

Właśnie, że nie ma jakiejś przepaści między płytami na tych układach. Widziałem jakieś fajne MSI na Z690 za 869 zł (chyba MSI PRO Z690-A DDR4). Także warto wyłowić okazję.

Sam mając do wyboru wypasione B660 za ~969zł vs bardzo dobre Z690 w promo za 1000zł już dopłaciłem do Z690 (miałem wysokie wymagania, np. długie PCIE oddalone mocno od GPU, bo mam ogromne chłodzenie, wyjście optyczne itp. fanaberie).

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, nostalgłem strasznie. Nie, żebym miał Nehalema - raz, że nie było mnie wtedy stać a dwa - wierzyłem że AMD pokaże coś konkurencyjnego. Przeczekałem od AMD X2 5000+ (przez 965BE) aż do... i5 4670K xD. W międzyczasie oczywiście upgrade PSU na jakiegoś Corsair 650W, wymiana GPU na nowsze (sensowne: HD4850 -> HD6870), obudowy, chłodzenia CPU/karty. Wszystko psu w d... 😛

Poza jednym: zakupem pierwszego SSD 64GB. Niebo a ziemia.

Podsumowując:

1. Nie licz u Intela na to, że obsadzisz chociaż 2 generacje CPU na jednej płycie/chipsecie,

2. CPU są na tyle wydajne, że jeśli wybierzesz coś sensownego 8C/16T to pewnie pod koniec sprawdzi się lepiej niż ten Nehalem 4 lata temu. Wzrost wydajności CPU się zmniejsza.

3. AMD robi zajebiste CPU ale są drogie, do stopnia gdzie perf/$ wygrywa Intel. Tak: procki od Intela są tańsze w ogólnym rozrachunku (do sensownej kwoty oczywiście).

4. Co do długowieczności platform to Intel zmienia podstawkę co generację a AMD osiągnęło raczej kres platformy AM4. Jeśli upgrade ma być dziś to obie platformy są raczej równoważne. Albo czekasz na ruch AMD obiecującego nowy chipset na 3+ generacji, albo bierzesz to co jest tu i teraz. Następna generacja Intela na 99% też będzie 'jednorazowa' bo tak jest od 15 lat...

5. DOBRE CPU posłuży na lata. Taki mamy trend: I7 K Haswell wykarmi GPU na poziomie 3060. Wykręcony proc z 2013. Kup coś dobrego. 6C/12T jest na 4 lata max.

6. Skup się na innych aspektach platformy by uniknąć niepotrzebnych wydatków: wentylacja, zasilanie, chłodzenie. Jest bardzo prawdopodobne, że wymienisz 3-4 generacje GPU na tej samej płycie i CPU. Co do platformy to ciężko określić czy Intel czy AMD. Zadbaj jednak o przewiewną budę, dobre chłodzenie ze znanym wsparciem i PSU modularne. Rozsądnie 850W dla GTX4080 i GTX5070.

Tyle na dziś.

Pozdrawiam:

D

 

 

 

Edytowane przez Daniel_83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Daniel_83 napisał:

 

3. AMD robi zajebiste CPU ale są drogie, do stopnia gdzie perf/$ wygrywa Intel. Tak: procki od Intela są tańsze w ogólnym rozrachunku (do sensownej kwoty oczywiście).

Well yes, but actually no. 

Jeżeli doliczysz cenę płyty + zasilacza 1000W + chłodzenia to się okazuje że no jednak nie do końca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w sumie macie rację, intel co generację zmienia platformę... a jak to jest u AMD, bo przyznam że od dłuższego czasu nie sledzę? czy widać już zmierzch obecnej podstawki (AM3 - chyba?), wiadomo od kiedy wchodzi jakaś nowsza (zapewne znów na dluuuuugie lata)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio Intel zmienia co 2 generacje podstawkę w płycie.

AMD ostatnia podstawka AM4 niby na 4 generacje, ale to taka troche ściema (w najnowsze płyty nie wsadzisz starych procesorów, a w najstarsze płyty nie wsadzisz najnowszych procesorów, chociaż niby podstawka ta sama).  I tak w AMD nadchodzi nowa podstawka AM5, jeszcze nie ogłoszono kiedy, pewnie z rok minimum poczekamy jeszcze.

Ogólnie jak kupujesz kompa na lata to bym nie patrzył na to czy podstawka bedzie wspierana 1 czy 2 czy 3 generacje procesorów. Gwarantuje ci że i tak tego procesora nie wymienisz bo sie to nie opłaca. Przyrost wydajności w ostatnich latach między generacjami procesorów daje jakieś 5-10% teoretycznie. W praktyce w grach jest to mało odczuwalne. A jak będziesz chciał ulepszyć kompa za 5-7 lat to i tak zmienisz płyte żeby mieć nowe USB, Ethernet, złącza pod SSD, nowe generacje PCIe, nowe RAMy itd. itd.

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.03.2022 o 08:25, alco81 napisał:

Od 12 lat współpracuję z Nahelmem i nareszcie doszedłem do wniosku, że czas na małe zmiany... podobnie jak "wieki temu" kolejny raz chciałbym wykorzystać koncepcję mocnych fundamentów, które przez wiele lat będzie można rozbudowywać.... (no niestety tutaj mi nie wyszło, przy i7-920, bo podstawka 1366 zdechła zanim się na dobre urodziła.... miejmy nadzieję, że z 1700 będzie lepiej)

 

Pierwsze sześciordzeniowe CPU Intela na cywilną (bądź półcywilną) podstawkę to co? Pies?

X5680 za grosze podkręcony do 4.5GHz dalej potrafi co nieco pokazać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

człowiek przemyślał i spokorniał...

https://www.x-kom.pl/porownanie/691444,696729,691432

myślicie, że teraz idziemy w dobrym kierunku... z 12. generacji nie chcę rezygnować, ale płyta ma w sumie to samo "połowę taniej" i dodatkowo można wybrać wersję pod DDR4... którą byście wybrali ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

On 3/22/2022 at 3:52 PM, alco81 said:

człowiek przemyślał i spokorniał...

https://www.x-kom.pl/porownanie/691444,696729,691432

myślicie, że teraz idziemy w dobrym kierunku... z 12. generacji nie chcę rezygnować, ale płyta ma w sumie to samo "połowę taniej" i dodatkowo można wybrać wersję pod DDR4... którą byście wybrali ??

A potrzebujesz tych wszystkich bajerów? Ja od czasów Athlona 64 po prostu składam kompa i o nim zapominam. Stąd mój wybór zawsze padał na przeciętne ale solidne płyty na topowym chipsecie. Za mniej niż tysiaka masz fajne MSI Pro Z690A /Gigabyte Z690 UD / ASUS Prime Z690-P. Tak dokładnie wyglądałby moja lista płyt pod tą platformę.

No może jako alternatywy to:

- Gigabyte Z690 GAMING X jeśli zależy Ci na wyglądzie

- MSI PRO Z690‑A WIFI jeśli koniecznie musi być wbudowane WiFi

Pozdrawiam.

EDIT: napisz o jakim CPU mówimy to zobaczymy czy będzie ciekawa alternatywa u AMD (tutaj naprawdę fajna płyta będzie trochę tańsza a i zasilacz może być trochę skromniejszy jeśli mowa o topowych procesorach.

Edytowane przez Daniel_83

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.03.2022 o 00:09, Daniel_83 napisał:
1. Nie licz u Intela na to, że obsadzisz chociaż 2 generacje CPU na jednej płycie/chipsecie,

 

 

U Intel to akurat standard od kilkunastu lat, że właśnie dwie generacje posadzisz na jednej płycie. To oczywiście nadal tylko dwie generacje.

W dniu 21.03.2022 o 14:51, cochin napisał:

AMD ostatnia podstawka AM4 niby na 4 generacje, ale to taka troche ściema (w najnowsze płyty nie wsadzisz starych procesorów, a w najstarsze płyty nie wsadzisz najnowszych procesorów, chociaż niby podstawka ta sama). 

Coś tam niby wychodzą teraz BIOS'y na płyty AMD na układach 3xx pod najnowsze Ryzen 5800X3D, więc może pod najnowsze płyty nie wsadzisz starego CPU, ale w starą płytę nowy CPU prędzej (:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Kyle said:

U Intel to akurat standard od kilkunastu lat, że właśnie dwie generacje posadzisz na jednej płycie. To oczywiście nadal tylko dwie generacje.

Raczej od pięciu lat. No i marna to pociecha była bo IPC wzrastało symbolicznie w obrębie tych generacji (~7%).

Ogólnie wszystko rozbija się o to jaki CPU ma tam wylądować. Nie ma sensu kupowanie płyty za 1,5K do i5 (nawet nie ma sensu kupowanie odblokowanej wersji).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Daniel_83 napisał:

Raczej od pięciu lat. 

Generacja pokroju i5 650 i 750. Następnie 2xxx i 3xxx. Później 4xxx i 5xxx. Dalej 6xxx i 7xxx. 8 i 9 to już brak kompatybilności (z 6xxx i 7xxx) pomimo tej samej nazwy socketu (FCLGA1151)! Następnie 10 i 11. ... a teraz 12 i prawdopodobnie 13. Także powiedz mi gdzie masz te 5 lat? ... bo ja widzę kilkanaście.

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...