Skocz do zawartości
HiSpect

Upgrade CPU i MoBo

Rekomendowane odpowiedzi

Cze, myślę po raz kolejny o wymianie sprzętu z uwagi na ostatnie spadki cen GPU. Głównie póki co rozważam wymianę CPU i mobo, a w niedalekiej przyszłości GPU i PSU. Obecny zestaw to i5 6600K, ASRock Z170 Extreme 4, Corsair CX 550W plus bronze, Fera 3, GTX 1070, 16GB RAMu G.Skill 3200MHz CL16. Czy i5 11400F, Asus PRIME B560-PLUS i do tego Fera 5 Dual będzie spoko? Rozumiem że 12400F z zestawień wypada ze względu na koszt mobo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

posiadasz obecnie całkiem wypasiona płytę główna, jak by zakupić np. i7 6700K w cenie do 400pln, zrobić mu skalpowanie IHS i OC to i można było by przemyśleć taki zakup.  

11 gen. Intela osiąga całkiem wysokie temperatury podczas pracy. 

skoro i tak planujesz zakup nowej kary graficznej, wiec Świnkę i tak trzeba będzie rozbić, a skoro i tak planowałeś zakup płyty głównej pod 11 gen. "bida edition", to uwzględniając zakup np. 12 gen. i też zakup był by płyty głównej z niższego segmentu, kosz całego zakupu raczej tylko nie znacznie wzrośnie.

moje podejście jest takie i nie trzeba się z nim zgadzać, kupujesz CPU, w podobnych pieniądzach zakup płytę główna.

a posiadany zasilacz ile już liczy wiosen ? , więcej jak 5-6 lat to raczej kupując nowa kartę graficzna, nowa płytę główna, mocno rozważył bym zakup nowego zasilacza, uwzględniając pobór GPU/CPU, dla przypomnienia, zasilacze uzyskują największa sprawność podczas 50-60% obciążenia , a nie 80-90%...     

    

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HiSpect napisał:

Cze, myślę po raz kolejny o wymianie sprzętu z uwagi na ostatnie spadki cen GPU. Głównie póki co rozważam wymianę CPU i mobo,

Widzisz spadek cen GPU to wymieniasz mobo i CPU ... hmmmm :)

Godzinę temu, Mr.T... napisał:
11 gen. Intela osiąga całkiem wysokie temperatury podczas pracy.     

Dokładnie tak. Bez limitów mocy (a ich ściągniecie to NIE jest OC) , przy pełnym obciążeniu (np. Cinebench R23 multicore) te CPU źrą energię jak dzikie świnie ... i później wspomniane przez Ciebie ciepełko się objawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Kyle napisał:

Widzisz spadek cen GPU to wymieniasz mobo i CPU ... hmmmm 🙂

Dokładnie tak. Bez limitów mocy (a ich ściągniecie to NIE jest OC) , przy pełnym obciążeniu (np. Cinebench R23 multicore) te CPU źrą energię jak dzikie świnie ... i później wspomniane przez Ciebie ciepełko się objawia.

Owszem, bo nadal nie uważam żeby te ceny były racjonalne ale już powoli mogę przygotowywać całość, a GPU dokupić w odpowiednim momencie. Obecna i5 nie ogarnie niczego ponad 1070, niestety taka sztuka że 4400 to maksimum przy napięciu do 1.35 😐 Brałem też pod uwagę 5600X, może to będzie lepszym pomysłem?

22 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam

posiadasz obecnie całkiem wypasiona płytę główna, jak by zakupić np. i7 6700K w cenie do 400pln, zrobić mu skalpowanie IHS i OC to i można było by przemyśleć taki zakup.  

11 gen. Intela osiąga całkiem wysokie temperatury podczas pracy. 

skoro i tak planujesz zakup nowej kary graficznej, wiec Świnkę i tak trzeba będzie rozbić, a skoro i tak planowałeś zakup płyty głównej pod 11 gen. "bida edition", to uwzględniając zakup np. 12 gen. i też zakup był by płyty głównej z niższego segmentu, kosz całego zakupu raczej tylko nie znacznie wzrośnie.

moje podejście jest takie i nie trzeba się z nim zgadzać, kupujesz CPU, w podobnych pieniądzach zakup płytę główna.

a posiadany zasilacz ile już liczy wiosen ? , więcej jak 5-6 lat to raczej kupując nowa kartę graficzna, nowa płytę główna, mocno rozważył bym zakup nowego zasilacza, uwzględniając pobór GPU/CPU, dla przypomnienia, zasilacze uzyskują największa sprawność podczas 50-60% obciążenia , a nie 80-90%...     

    

Tak jak pisałem PSU na pewno będzie wymieniane, prawdopodobnie padnie na 750W gold plus dla świętego spokoju. W skalpowanie i kombinowanie ze starymi generacjami nie chce mi się bawić, nie wspominając, że ciężko będzie dorwać to i7 w racjonalnych pieniądzach, a zakup używki to zawsze ryzyko. Swoją drogą ciekawe czasy nastały, że mobo za prawie 600 zł to bida edition 😄

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, HiSpect napisał:

Brałem też pod uwagę 5600X, może to będzie lepszym pomysłem?

to zależy , 5600X vs 11gen. będzie lepszym wyborem, ale 5600X vs 12gen, to 12 gen będzie lepszym wyborem patrząc pod względem wykorzystania w grach , ale pozostaje kwestia zakupu płyty głównej, czy raczej koszt zakupu płyty głównej pod dana platformę, płyty pod AMD np. na B550 do 1tys. wypadnie korzystniej pod względem wyposażenia niż pod Intela  "golas" na Z690, chyba ze zamiast "golasa' na Z690 zakupić lepiej wyposażana B660 o ile nie będziemy decydować się na OC, ale w dzisiejszych czasach OC CPU Intela to raczej kosmetyka niż realny zysk poprzez OC.     

 

9 godzin temu, HiSpect napisał:

Swoją drogą ciekawe czasy nastały, że mobo za prawie 600 zł to bida edition 😄

zasadniczo, to trzeba patrzeć ze wartość nabywcza pieniądza tez się zmienia, nie tylko aktualna wycena PLN , to tak, jak ja się często spotykam z podejściem wśród ludzi ze np. 3 tyś PLN to jest jakaś magiczna ilość pieniędzy, w zupełność wystarczająca aby zakupić całego PC i najlepiej z monitorem ... 

obecnie patrząc pod względem wyposażenia jeśli chodzi o płyty główne to przedział 900-1200 PLN to jest średni sygnet.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.03.2022 o 02:00, Miguel707 napisał:

@HiSpectNa Twoim miejscu poszedłbym w opcję "budżetową" tzn. 11400F, MSI B560M PRO, zaś Ferę 3 bym zostawił - jest kompatybilna z LGA 1200. 🙂

Ciekawe spojrzenie na temat, dlaczego akurat tak? Szczerze powiedziawszy zawsze byłem jakoś negatywnie nastawiony do mATX.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HiSpectW dzisiejszych czasach mATX oferuje zbliżoną funkcjonalność do ATX i jedynym powodem jest tu cena wpływająca na opłacalność całej budżetowej platformy LGA 1200 (drożej już lepiej LGA 1700). Całą resztę podzespołów bym zostawił, lecz przy okazji zmiany GPU na takie z wyższym TDP - nowy zasilacz powinien iść w parze. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...