Skocz do zawartości
addos

Dual Rank w 4 slotach równocześnie - czy to dobrze?

Rekomendowane odpowiedzi

W jednym z filmów recenzujących DDR4 wspomniano, że jeśli jest to Dual Rank w 2 slotach jednocześnie to jest OK.

Natomiast jeżeli Dual Rank wystąpi w 4 slotach jednocześnie to zacznie to sprawiać problemy z prędkościami albo ze stabilnością.

Nie pamiętam tylko czy dodatkowo miało to też tragiczny wpływ na podkręcanie DDR4.

Czy to wszystko jest prawda?

Zastanawiam się nad wzięciem 4x G.Skill Trident RGB Neo (zamiast w 2 kościach) z uwagi na ew. uszkodzenie jednej z nich - wtedy można reklamować jedną parę, a na drugiej mieć działający PC.

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie kupiłem ponieważ nie spieszy mi się, a z tematu sprzętu wypadłem dawno temu i muszę jakoś to wszystko nadgonić. Najpierw płyta, potem CPU, potem RAM, potem M2 NVME, potem zasilacz i obudowa, i na koniec klawiatura. Przez ok. 15 lat ożywam tego samego sprzętu (poza dokupieniem RAM DDR2 i SSD), więc całość do wymiany. Dokształcenie się po tak długim czasie w każdym w/w elemencie to jednak zabiera trochę czasu. RAM to ostatni element, przy którym nie jestem do końca zdecydowany. Tzn. jest jeszcze klawiatura ale to już w tym momencie najmniejszy problem 🙂

A wracając do RAM - interesuje mnie kwestia Dual Rank 2 vs 4 kości. Jak to jest, bo to, że sloty 2 i 4 są specjalnie traktowane to ja wiem. Pytanie tylko czy to specjalne traktowanie oznacza, że niezależnie od tego czy to będzie Dual Rank czy Single Rank, to wykorzystanie wszystkich 4 slotów będzie niekorzystne?

Zaznaczam, że interesują mnie problem "2 vs 4 sloty" zarówno pod względem:

a) Single/Dual Rank

b) prędkości i stabilności

c) podkręcania

Edytowane przez addos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 kosci dual rank to duze obciazenie dla kontrolera pamieci w cpu  wiec moze byc problem z osiagnieciem wysokich taktowan i niskich opoznien, ale nikt wrozka nie jest zeby stwierdzic jak sie to zachowa u Ciebie - zelezy od plyty i cpu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dual rank, czy nie dual rank, zawsze im mniej kostek, tym większa max częstotliwość na danej płycie. Z kolei zwykle przy większej ilości kostek i przy dual-rank jest większa wydajność, przy danej częstotliwości (przy 3200, 4-ch kostkach dual-rank będzie większa wydajność, niż przy 3200, 4 kostkach single-rank).

... na PurePC był nawet test: https://www.purepc.pl/test-pamieci-ram-ddr4-szybsze-2-czy-4-moduly-w-dual-channel

Edytowane przez Kyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.04.2022 o 20:54, tyr83 napisał:

moze byc problem z osiagnieciem wysokich taktowan i niskich opoznien

2 różne płyty, 2 proce i bez problemu przy 4rech kościach (e-die 3600CL16) na obu platformach udało się z IF 1:1 4000CL16-18-18-36-1T - stawiam ze więcej zależy od samych pamięci 😄

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...