Skocz do zawartości
Slazer

Upgrade płyty i procka z i5-2600k

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

zastanawiam się nad ulepszeniem komputera. Obecnie wygląda to tak:
i7-2600k @4,5GHz
8GB RAM 1600 MHz CL8
GTX 1070

Myślałem nad mega budżetowym ulepszeniem i znalazłem dwie opcje:
Intel 10400f + 16 GB RAMu
AMD Ryzen 5 3600 + 16 GB RAMu

Podkręcania się nie boję, używanych części również, RAM dla obu opcji jest wspólny, 16 GB 3600 MHz (chyba że lepiej wziąć co innego).
10400f znalazłem w moich okolicach za 500 zł + do tego jakaś płyta Z490 z allegro za ~400 zł, 3600 widzę że jest droższy, bo najtańszy na allegro kosztuje 670 zł, ale za to płyta na B550 jest za 313 zł.

Są jeszcze jakieś inne opcje w podobnym budżecie? Jeżeli nie to która byłaby najlepsza?

Edytowane przez Slazer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

ciekawy CPU posiadasz, jakaś wersja inżynieryjna czy błąd w opisie ?  powinno być np. i5-2500K lub i7-2600K. 

do gier lepszym wyborem będzie i5-10400f

kupując i5 oraz pamięć ram o szybkości 3600MHz nie zawsze uda się aby pracował stabilnie, jest to podyktowane tym ze obecnie kontrolery pamięci ram są zintegrowane z CPU a to jaki się tobie trafi kontroler no to ?, czasem trzeba się w biosie nakombinować, timingi i napięcia, a czasem wystarczy włączyć profil XMP lub właśnie nie włączać profilu XMP tylko ustawić ręcznie szybkość aby pamięć pracowała stabilnie z określona szybkością , obecnie to jest istna loteria co się trafi XD     

pytanie czy po wymianie mobo, ilość FPS na tym GTX 1070 w grach wzrośnie ? , z i5-2500K będą zdecydowanie mniejsze spadki FPS a to już przełoży się na płynniejsza rozgrywkę , ale z podkręconej i7-2600K, raczej wzrostu FPS bym nie oczekiwał.

 

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale literówkę walnąłem 😮
Chodziło o i7 2600k (i5 2500k kiedyś miałem, dlatego z rozpędu napisałem).

Myślałem o zmianie bo potrzebuję mieć 16 GB RAM (czasami w Battlefieldzie 1 na dużych mapach mam taki jakby stuttering), + średnio co 2 miesiące muszę resetować bios bo płyta chyba powoli ma dość.

Jeżeli tak to wygląda to na razie dokupię RAMu, a z wymianą całości się jeszcze wstrzymam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SlazerNie ma sensu w dzisiejszych czasach dokupywać DDR3.

Na Twoim miejscu wybrałbym 11400F, tanią płytę na B560 (ok. 300 zł) i 16 GB RAM DDR4. Różnica w grach na pewno będzie zauważalna, a platformę w przyszłości można rozbudować o lepsze GPU (czego o obecnej powiedzieć raczej nie można).

Jaką masz resztę sprzętu (np. zasilacz, chłodzenie CPU...)?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Miguel707 Chłodzenie Scythe Ninja 3 (raczej zapinek do LGA1200 nie znajdę).
Zasilacz XFX TS 550W
Szczerze mówiąc na chwilę obecną ta karta mi odpowiada, pewnie zbyt szybko jej nie zmienię. Kompa raczej ulepszam co kilka lat względnie tanim kosztem, stąd pomysł na używanego 10400f zamiast 11400f (stosunek cena/wydajność ma lepszy, 11400f ma 50% większą cenę, a wydajność z tego co widzę w internecie w okolicach 10% wyższa). Myślałem też nad starszym HEDT, ale ludzi powaliło z tymi cenami.

A no i zapomniałem wspomnieć, gram w 1440p, czasami podłączam komputer pod TV, wtedy ustawiam 1080p, ale 90% czasu jednak jestem w 1440p.

Edytowane przez Slazer

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Slazer napisał:

@Miguel707 Chłodzenie Scythe Ninja 3 (raczej zapinek do LGA1200 nie znajdę).
Zasilacz XFX TS 550W
Szczerze mówiąc na chwilę obecną ta karta mi odpowiada, pewnie zbyt szybko jej nie zmienię. Kompa raczej ulepszam co kilka lat względnie tanim kosztem, stąd pomysł na używanego 10400f zamiast 11400f (stosunek cena/wydajność ma lepszy, 11400f ma 50% większą cenę, a wydajność z tego co widzę w internecie w okolicach 10% wyższa). Myślałem też nad starszym HEDT, ale ludzi powaliło z tymi cenami.

A no i zapomniałem wspomnieć, gram w 1440p, czasami podłączam komputer pod TV, wtedy ustawiam 1080p, ale 90% czasu jednak jestem w 1440p.

Dobrze kombinujesz, upgrade w miarę potrzeb i możliwości, bo to nie sztuka wydać od razu worek pieniędzy. 

co do ceny używanych sprzętów, to fakt, ludzie patrzą na rynek używek np. z chin i jak tam są ceny, to i u "nas" tyż chcą dostać podobne pieniądze, pamiętam jak był ze dwa lata temu BF i np. i3-10100 i pokrewne był w promocji za 200PLN a to jest 4r/8w i raczej żadna  i7-3-4-6-7 gen. w grach nie wypluje wincyj FPS, a ceny używanych płyt głównych to tez jakieś nie  porozumienie ja rozumiem ze pod względem wyposażenia "stare" płyty często są lepiej wyposażone niż nowe budżetowo-biurowe konstrukcje, ale większość użytkowników domowych to potrzebuje M.2 jedno lub dwa gniazda i SATA 2 lub 4 gniazda, jakaś kartę muzyczna bo nie każdy ma słuchawki za 2 tys. ...  i kartę sieciowa , ale nowa płyta główna jest na gwarancji producenta, a jak kupi się używkę starsza niż trzy lata to co pozostaje ?, gwarancja rozruchowa 7-14 dni , ok ale nie że za używana płytę nawet z TOP wołają 600-800 PLN  ... , ale skoro są takie ceny to chyba ktoś to kupuje ?.

wedle opisu Scythe Ninja 3 jest kompatybilne z LGA 1200

skoro grasz w 1440p , o to tak jak ja XD, to narzut obciążenia i tak jest przesunięty z CPU na GPU, wiec jakiegoś mocarza CPU tyż nie potrzeba do tego GTX 1070, ale fakt 8GB pamięci Ram to obecnie do 2k jest zdecydowanie za mało, a 16GB to za chwile będzie na styk,  ja już często widzę podczas giercowania wykorzystanie pamięci powyżej  11-12-13GB , gdzie  kiedyś jak się grało w nie dopracowane tytuły, i nawet do tego grona można było dołączyć wczesnego Wiesmina 3 i był upływ ramu to po kilku godzinach widziałem wykorzystanie ramu ponad 10GB  i wychodzenie do Windowsa, to był szok i nie dowierzanie , a obecnie np. u mnie CB2077 na start 9GB , GofW na start 12.4GB, RDR2 na start 10.8GB.                                     

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć że moje chłodzenie będzie pasować, w takim razie definitywnie AMD odpada. (tym chłodzeniem długi czas chłodziłem pasywnie niepodkręconą i5 2500k, a później Xeonowy odpowiednik i7 3770). Znalazłem testy porównawcze podkręconego 2600k do i3 10100 i ryzena 3100, różnica była zaskakująca duża, widziałem też porównanie 10100 z 10400 na GTX 1060 i różnicy praktycznie nie było stąd teraz głupie pytanie.

Czy wybranie i3 10100 na teraz z myślą że kiedyś wymienię (albo i nie jeżeli nie będzie potrzeby) na i5 ma sens?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Slazer napisał:

Czy wybranie i3 10100 na teraz z myślą że kiedyś wymienię (albo i nie jeżeli nie będzie potrzeby) na i5 ma sens?

na tu i teraz i3 jest optymalnym wyborem ale do GTX 1060 , GTX 1070 jest znacząco wydajniejsza karta wiec "mocniejszy" CPU byłby wskazany.

oraz nie da się tez nie zauważyć w jakim stopniu już obecnie taka i3 jest obciążana w grach 80-90%, natomiast i5 50-60-70%, to tez pokazuje ze za chwile może się okazać, powiedzmy w okresie dwóch lat, ze i3 zacznie dostawać zadyszki w grach , oj to by się porobiło, bo ilu ludzi nadal siedzi na i7 4r/8w różnych generacji.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...