Skocz do zawartości
kejmin

Przycinanie systemu oraz gier na nowym komputerze

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek cześć wszystkim 😄 Kupiłem nowy komputer (tylko ram i dysk przełożone ze starego) i zaczął robić jakieś problemy, mianowicie dźwięk w niektórych aplikacjach i systemie odpala się z opóźnieniem, czyli gdy np. klikam uruchom jako administrator dźwięk windowsa odpala się dopiero po chwili; przeglądanie stron internetowych nie jest płynne; w systemowych aplikacjach, czasem jest freezowanie (które prawie od razu ustępuje); w grach np. league of legends przy ruszaniu kamerą nie jest to płynne tylko obraz jakby się szarpał (synchronizacja pionowa włączona) oraz jest lekkie przycięcia (fpsy są stałe). System jest postawiony od nowa, wszystkie sterowniki aktualne, zaktualizowałem także bios.

Testowałem różnymi benchmarkami: OCCT, furmark, superposition, memtest, hd tune. Sprawdziłem temperatury podzespołów oraz napięcia z zasilacza i wszystko jest w porządku.

Specyfikacja:

CPU: i5-11400

GPU: msi rtx 3070ti ventus

MB: msi z590 torpedo

Zasilacz: Corsair TXM 850W

RAM: G.Skill Aegis 16 GB 3000MHz

Dysk: GoodRam IRDM M.2 512 GB 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe

Prosiłbym chociaż żebyście mnie nakierowali gdzie leży problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

zakładam ze korzystasz w Win10 , a nie systemu który jest nadal w fazie beta testu czyli Win11.  

co można sprawdzić

sprawdź, nawet ręczne czy są jakieś aktualizacje do systemu  

zerknij jak biosie płyta ustawiła szybkość dla dysku M.2 czy jest gen3 czy już z rozpędu gen4, skoro dysk jest gen3 to kontroler tez ma być ustawiony na gen3. 

program antywirusowy , systemowy ?, oraz aktualizacje automatyczne -wstrzymaj na 7 dni , można dla testu na chwile wyłączyć oba i zobaczyć czy będzie poprawa.      

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam

zakładam ze korzystasz w Win10 , a nie systemu który jest nadal w fazie beta testu czyli Win11.  

Windows 11 już działa tak jak Windows 10. W pierwszej wersji nie działał CMS, ale już jest OK. Także jeśli są problemy pod Windows 10, to warto zainstalować Windows 11. ... natomiast jak problemy są w maksymalnie zaktualizowanym Windows 11, to można na próbę zainstalować Windows 10.

2 godziny temu, Mr.T... napisał:
 

zerknij jak biosie płyta ustawiła szybkość dla dysku M.2 czy jest gen3 czy już z rozpędu gen4, skoro dysk jest gen3 to kontroler tez ma być ustawiony na gen3. 

 

Nie słyszałem nigdy o przypadku, by dysk, czy nawet GPU z PCI-E 3.0 się ustawił automagicznie na PCI-E 4.0.

12 godzin temu, kejmin napisał:

N

RAM: G.Skill Aegis 16 GB 3000MHz

Na próbę wyłącz XMP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

Witam

zakładam ze korzystasz w Win10 , a nie systemu który jest nadal w fazie beta testu czyli Win11.  

Tak korzystam z 10

 

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

sprawdź, nawet ręczne czy są jakieś aktualizacje do systemu  

zerknij jak biosie płyta ustawiła szybkość dla dysku M.2 czy jest gen3 czy już z rozpędu gen4, skoro dysk jest gen3 to kontroler tez ma być ustawiony na gen3. 

program antywirusowy , systemowy ?, oraz aktualizacje automatyczne -wstrzymaj na 7 dni , można dla testu na chwile wyłączyć oba i zobaczyć czy będzie poprawa.      

 

Antywirus jest systemowy, przy aktualizacjach chyba powinno pokazywać wysokie zużycie procka/dysku, a u mnie jest niskie i tak się dzieje, ale zrobię to co pisałeś. Tylko że dopiero wieczorem po pracy.

19 minut temu, Kyle napisał:

Windows 11 już działa tak jak Windows 10. W pierwszej wersji nie działał CMS, ale już jest OK. Także jeśli są problemy pod Windows 10, to warto zainstalować Windows 11. ... natomiast jak problemy są w maksymalnie zaktualizowanym Windows 11, to można na próbę zainstalować Windows 10.

Na próbę wyłącz XMP.

Na próbę zrobię to co kolega wyżej napisał oraz z tym XMP. Z instalacją Win 11 bym poczekał może uda się rozwiązać tym co napisaliście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mr.T... napisał:

sprawdź, nawet ręczne czy są jakieś aktualizacje do systemu  

zerknij jak biosie płyta ustawiła szybkość dla dysku M.2 czy jest gen3 czy już z rozpędu gen4, skoro dysk jest gen3 to kontroler tez ma być ustawiony na gen3. 

program antywirusowy , systemowy ?, oraz aktualizacje automatyczne -wstrzymaj na 7 dni , można dla testu na chwile wyłączyć oba i zobaczyć czy będzie poprawa.      

 

Aktualizacje ręcznie sprawdzone oraz wyłączone, zmieniłem w biosie z auto na gen3, antywirus wyłączony

 

12 godzin temu, Kyle napisał:

Na próbę wyłącz XMP.

XMP wyłączone

Porobione i dalej bez zmian 

Zapomniałem wspomnieć, że procesor nie jest fabrycznie nowy, tylko jest outletowy i teraz dodatkowe pytanie czy uszkodzony procesor mógłby robić takie jazdy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kejmin napisał:

Aktualizacje ręcznie sprawdzone oraz wyłączone, zmieniłem w biosie z auto na gen3, antywirus wyłączony

 

XMP wyłączone

Porobione i dalej bez zmian 

Zapomniałem wspomnieć, że procesor nie jest fabrycznie nowy, tylko jest outletowy i teraz dodatkowe pytanie czy uszkodzony procesor mógłby robić takie jazdy? 

wiesz to nie jest łatwy temat, robić zdalnie diagnostykę, bez siedzenia przed pacjentem, bo nie widzisz jak faktycznie w określonej sytuacji czy danego testu pracuje PC 

czyli taki "prawie nowy" ten PC , a powodów dlaczego ktoś zwrócił CPU może być kilka wysokie temperatury pracy, nie zadowalająca wydajność, procesor można przetestować testem od Intela , tylko wybierz wersje 64bit.

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/testowanie_i_diagnostyka/Intel_Processor_Diagnostic_Tool.html 

ciekawi mnie czy CPU podczas obciążenia trzyma wysokie zegary, oraz jaka wtedy osiąga temperaturę

czy w biosie ustawiłeś , zdjęcie limitów mocy ? 

ciekawa koncepcja zaproponowana "leven" z tym RB ale czy to nie powinno odnosić się tyko do poprawy działania gier ?

można kopać dalej i np. sprawdzić jak będzie pracował system na igpu z zintegrowanej karty graficznej z CPU skoro już takowy posiadasz, czyli odłączyć fizycznie zasilanie , wymontować tego RTX , podłączyć kabel od monitora do gniazda w płcie głównej i nic nie stoi na przeszkodzie aby sam system sprawdzić jak będzie się zachowywał czy nawet próbować uruchomić mniej wymagające tytuły gier.       

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...