Skocz do zawartości
Krubin

PC do gier. 3070ti gigabyte g oc 8G i i5 12600kf. Reszta komponentów do 2k zł

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. 

Jestem laikiem, który postanowił wymienić swój stary komputer, w związku z powyższym szukam osoby, która pomogłaby mi w znalezieniu optymalnych komponentów pod kartę graficzną RTX 3070TI Gigabyte Gaming OC 8G i procesor Intel i5 12600 KF. Mój budżet na  zakupy wynosi max 2.000 złotych.  Jedynym elementem (poza procesorem i kartą graficzną), który mam  wybrany jest dość droga obudowa Lian Li LANCOOL II Mesh Performance - ale oczywiście  jestem otwarty na inne propozycje. Bardzo uprzejmie proszę o merytoryczne wsparcie. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte Z690M DS3H DDR4

SilentiumPC Fera 5 Dual Fan 2x120mm

GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL18 IRDM PRO

WD 1TB M.2 PCIe NVMe Blue SN570

SilentiumPC Vero M3 700W

 

Całość mieści się w założonym budżecie (o ile nie trzeba w jego ramach kupić też obudowy).

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zastanowić na kilkoma ważnymi rzeczami przed finalnym wyborem podzespołów. Czy będziesz bawił się w podkręcanie procesora, co ile zmieniasz sprzęt, czy masz apetyt na upgrade w ciągu najbliższych 2-3 lat, czy zależy Ci np. na dobrej jakości dźwięku/dołożeniu karty dźwiękowej, wifi, bluetooth i tak dalej. No i najważniejsze, do czego będziesz wykorzystywał ten komputer, po karcie domyślam się, że również do grania. Jeśli tak to w jaką rozdzielczość celujesz? 1080p czy 1440p? 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej nie doczytał, że autor posta napisał wprost, że jest laikiem, więc nie musi się zastanawiać na tymi wszystkimi rzeczami. Prawdopodobnie nie będzie podkręcał, nie będzie upgradował, a jak będzie chciał dołożyć wifi lub bluetooth to wsadzi dongla na usb i finito.

Miguel dobrze napisał. Wszystko powinno śmigać pięknie na tym zestawie i nie ma co komplikować sprawy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, cochin napisał:

Kolega wyżej nie doczytał, że autor posta napisał wprost, że jest laikiem, więc nie musi się zastanawiać na tymi wszystkimi rzeczami. Prawdopodobnie nie będzie podkręcał, nie będzie upgradował, a jak będzie chciał dołożyć wifi lub bluetooth to wsadzi dongla na usb i finito.

Miguel dobrze napisał. Wszystko powinno śmigać pięknie na tym zestawie i nie ma co komplikować sprawy.

Właśnie doczytałem, dlatego pytam. To według Ciebie po co mu płyta Z jak przypuszczasz, że nie będzie podkręcał?

Więc wolałbym żeby kolega wypowiedział się na ten temat sam (jeśli oczywiście chce), bo już podjął pewne kroki - 12600kf, 3070ti i ładna, przewiewna obudowa, więc zakładam, że coś nie coś wie. Nie traktujmy wszystkich w sposób "masz, zrób tak i koniec". Propozycja od Miquel jest jak najbardziej ok. Niech kolega sam podejmie decyzje czy chce wejść w temat głębiej, zastanowić się co mu jest potrzebne, czy tylko kupić co mu podpowiemy na forum, złożyć i już. Możesz się ze mną nie zgodzić Cochin bo to moje zdanie, ale dla mnie świadomy wybór daje więcej satysfakcji. Szczególnie jeśli kupuje się coś raz na kilka lat.
 

  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

"Danzi" słusznie prawi 

7 godzin temu, cochin napisał:

Miguel dobrze napisał. Wszystko powinno śmigać pięknie na tym zestawie i nie ma co komplikować sprawy.

pięknie to się będzie gotować sekcja zasilania na tej płycie głównej, o OC można zapomnieć.

zasilacz 700W za 300 PLN  do RTX 3070ti ? ,  zobaczymy czy po kilku miesiącach nie zaczną się problemy.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie, sorki za odpisywanie z takim opóźnieniem ale mam dużo na głowie.

Przede wszystkim dziękuje za odpowiedzi i propozycje, jednocześnie informuje, że komp ma być głownie pod gry, nie zamierzam go wymieniać długo - za dużo mnie kosztuje :). Jeśli chodzi o pytanie 1080p czy 1440 p to jeśli to ma znaczenie to ma ekran mam z 1080p i nie zamierzam go wymieniać, wiec chyba odpowiedz to 1080p. 

Jeśli chodzi o podzespoły to zasilacz biorę -  seasonic focus gx 750w 80 plus gold, resztę tak jak wskazał Miguel707, jeśli chodzi płytę główną to chętnie usłyszę jakieś uzasadnienie i propozycje innych.

Co do obudowy to co sądzicie o pure base 600 zamiast Lian Li LANCOOL II Mesh Performance? Ewentualnie może macie panowie jakąś inną obudowę, cechy na jakich mi zależy to dobry air flow i jednocześnie spoko wygłuszenie.

Dziękuje za wszystko, pozdrawiam

Edytowane przez Krubin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Krubin napisał:

jeśli chodzi płytę główną to chętnie usłyszę jakieś uzasadnienie i propozycje innych.

czy potrzebujesz płyty głównej golasa na Z690 ? , oczywiście jest argument można przeprowadzić OC dla CPU  , ale obecnie OC to raczej marketing niż realny zysk dla np. gracza , wystarczy zdjęcie limitów mocy i aby wszystkie rdzenie CPU pracowały z jedną szybkością.

moje podejście jest takie, i nie trzeba się z nim zgadzać , kupujesz CPU w podobnych pieniądzach zakup płytę główna

opcja tańsza 

MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4   

dwa gniazda pod M.2 , Realtek ALC 1200 ,Bluetooth,Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)

i trochę droższa konstrukcja 

MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4

trzy gniazda pod M.2 , Realtek ALC 1220P ,Bluetooth,Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 

ale raczej aby się zmieścić zakładanym w budżecie 2 tys. to XD 

  

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mr.T... napisał:

czy potrzebujesz płyty głównej golasa na Z690 ? , oczywiście jest argument można przeprowadzić OC dla CPU  , ale obecnie OC to raczej marketing niż realny zysk dla np. gracza , wystarczy zdjęcie limitów mocy i aby wszystkie rdzenie CPU pracowały z jedną szybkością.

moje podejście jest takie, i nie trzeba się z nim zgadzać , kupujesz CPU w podobnych pieniądzach zakup płytę główna

opcja tańsza 

MSI MAG B660M MORTAR WIFI DDR4   

dwa gniazda pod M.2 , Realtek ALC 1200 ,Bluetooth,Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax)

i trochę droższa konstrukcja 

MSI MAG B660 TOMAHAWK WIFI DDR4

trzy gniazda pod M.2 , Realtek ALC 1220P ,Bluetooth,Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) 

ale raczej aby się zmieścić zakładanym w budżecie 2 tys. to XD 

  

  

No to jak płyta B660, to wypada zmienić CPU, z 12600k na 12600/ 12400 ze wskazaniem na 12400/12400f, bo różnica jest tylko w taktowaniu 4.8Ghz v 4.4Ghz a 12400 jest tańszy i to nawet sporo ..Na 12400 wyjdzie, taniej a na wydajności, nic, się nie straci. Ale jak decyzja padnie na 12600k to minimum do niego, wypada dać płyte Z690 Gaming X, MSI Z690-A lub PRO..Fajne Mobasy i tak, to wygląda..

Edytowane przez Drizz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Drizz napisał:

Z690 Gaming X, MSI Z690-A lub PRO

ale ale wypiszmy zalety i wady 

Gigabyte w tym modelu zastosował bardzo fajny kodek audio Realtek ALC 1220-VB, ale nie ma Wi-Fi , oraz pierwsze biosy są bardzo nie dopracowane, powodując na start cała masę komplikacji, a sklepy sprzedając płyty za aktualizacje biosu do najnowszego chcą dodatkowa mamonę, a i piszczący Vram na sekcji zasilania.    

MSI , lepiej zaprojektowane sekcje zasilania , bardziej dopracowane na start biosy , ale również brak Wi-Fi oraz kodek audio z poprzedniej epoki , wystarczy poczytać opinie większość ludzi pisze słabej jakości dźwięk . 

także coś za coś . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Krubin napisał:

 

Co do obudowy to co sądzicie o pure base 600 zamiast Lian Li LANCOOL II Mesh Performance? Ewentualnie może macie panowie jakąś inną obudowę, cechy na jakich mi zależy to dobry air flow i jednocześnie spoko wygłuszenie.

 

Mam pure base 600 i air flow jest tragiczny. Za to jest dobrze wygłuszona. Coś za coś.

Sam sie zastanawiam nad zmianą na tego Lian Li Mesh, wiec tobie tez radze wziąć coś z siatką na przedzie.

Ten bequiet był super, dopóki nie zmieniłem na RTX3070. Niestety on się strasznie grzeje i cug w obudowie musi być konkretny.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2022 o 18:18, Krubin napisał:

Cześć Panowie, sorki za odpisywanie z takim opóźnieniem ale mam dużo na głowie.

Przede wszystkim dziękuje za odpowiedzi i propozycje, jednocześnie informuje, że komp ma być głownie pod gry, nie zamierzam go wymieniać długo - za dużo mnie kosztuje :). Jeśli chodzi o pytanie 1080p czy 1440 p to jeśli to ma znaczenie to ma ekran mam z 1080p i nie zamierzam go wymieniać, wiec chyba odpowiedz to 1080p. 

Jeśli chodzi o podzespoły to zasilacz biorę -  seasonic focus gx 750w 80 plus gold, resztę tak jak wskazał Miguel707, jeśli chodzi płytę główną to chętnie usłyszę jakieś uzasadnienie i propozycje innych.

Co do obudowy to co sądzicie o pure base 600 zamiast Lian Li LANCOOL II Mesh Performance? Ewentualnie może macie panowie jakąś inną obudowę, cechy na jakich mi zależy to dobry air flow i jednocześnie spoko wygłuszenie.

Dziękuje za wszystko, pozdrawiam

Jeśli chodzi o obudowy to od siebie mogę polecić Be Quiet Pure Base 500DX, składałem na niej swojego PC 2 dni temu i nie mogę powiedzieć złego słowa, szukałem obudowy do ok 600zł

Mam właśnie Seasonic Focus GX 750w 80 plus gold i też go polecam, dobry zasilacz.

U mnie finalnie wybór padł na Asus TUF Gaming H670 DDR4 i 12400, ale z myślą zmiany procka na 13th za jakiś czas. Płyta ma bardzo dobrą sekcję zasilania, do tego mam Fortisa 5 Dual Fan, więc aż nad to dla tego CPU. Zostawiam to do 13th, kręcić nie będę, ale pewnie na wersję K wsiądę - 13600k/13700k. W planach jest jeszcze karta dźwiękowa + GPU.

Analizowałem CPU od AMD i brałem pod uwagę również 12600k, ale do mojego grania w 1440p mocniejszy procek dużo mi nie da, a dopłata już jest konkretna względem 12600k. Jak będzie potrzeba to zawsze mogę go zmienić albo jak pisałem wyżej przejść na 13th Intela.

W dniu 27.04.2022 o 04:45, Mr.T... napisał:

ale ale wypiszmy zalety i wady 

Gigabyte w tym modelu zastosował bardzo fajny kodek audio Realtek ALC 1220-VB, ale nie ma Wi-Fi , oraz pierwsze biosy są bardzo nie dopracowane, powodując na start cała masę komplikacji, a sklepy sprzedając płyty za aktualizacje biosu do najnowszego chcą dodatkowa mamonę, a i piszczący Vram na sekcji zasilania.    

MSI , lepiej zaprojektowane sekcje zasilania , bardziej dopracowane na start biosy , ale również brak Wi-Fi oraz kodek audio z poprzedniej epoki , wystarczy poczytać opinie większość ludzi pisze słabej jakości dźwięk . 

także coś za coś . 

Też planowałem z690 od Gigabyte, ale częste trafianie na zagraniczne komentarze z piszczącym vram, o których wspomniał Mr.T... + jakieś akcje z biosem mnie zniechęciły. Polecam MSI i Asus-a, mam też informacje z wiarygodnego źródła, że płyty od nich najrzadziej trafiają na reklamacje w przypadku LGA1700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...