Skocz do zawartości
Kanc1erz

Serwer w domowej sieci lokalnej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, pierwszy post, ale nowym użytkownikiem PurePC bym siebie nie nazwał (od czasu upadku pewnej innej popularnej strony o komputerach 😉)

Mam router D-LINK, który umożliwia podpięcie po USB urządzenia - mam tam teraz podpięty dysk twardy w kieszeni i każdy komputer w sieci ma dostęp do tej lokalizacji sieciowej, trzymamy tam jakieś zdjęcia albo inne dokumenty. Ogólnie można w ustawieniach na routerze zrobić albo logowanie anonimowe albo poprzez użytkownika i hasło (można stworzyć wielu użytkowników). I teraz pytanie - czy da się przydzielić konkretnemu użytkownikowi konkretny zasób na tym dysku sieciowym? Tzn żeby każdy miał swój folder i nie miał wglądu do folderów innych użytkowników? Domyślam się, że jeżeli router nie udostępnia takich ustawień to co musiałbym zrobić lub zakupić, żeby coś takiego zrobić? NAS?

I druga sprawa - czy jeżeli komputer jest wyłączony da się go zdalnie włączyć? Czy musi być uśpiony? - Czytałem o jakimś "magicznym pakiecie" od wybudzania kompa, ale właśnie - wybudzania, a nie włączania, stąd pytanie.

Jakby ktoś był w stanie coś podpowiedzieć to byłbym bardzo wdzięczny 😉 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli router nie ma widocznej opcji przydzielania uprawnień to pewnie będzie potrzebny NAS. Niestety to nie są tanie zabawki.

Co do zdalnego włączania komputera to poczytaj o funkcji WoL - Wake on Lan.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na routerze nie można ustawić uprawnień to potrzebujesz NAS albo małego komputera który będzie robił za NAS.


Wake on LAN jest możliwe ale żeby nie oznaczało to większej dlubaniny to musisz mieć komputer podłączone do sieci kablem i mieć aktywne odpowiednie opcje w UEFI. Urządzenie którym chcesz wybudzić komputer musi mieć dostęp do sieci lokalnej (jak sama nazwa wskazuje).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chloru napisał:

Jeżeli na routerze nie można ustawić uprawnień to potrzebujesz NAS albo małego komputera który będzie robił za NAS.


Wake on LAN jest możliwe ale żeby nie oznaczało to większej dlubaniny to musisz mieć komputer podłączone do sieci kablem i mieć aktywne odpowiednie opcje w UEFI. Urządzenie którym chcesz wybudzić komputer musi mieć dostęp do sieci lokalnej (jak sama nazwa wskazuje).

 

Dziękuję Wam za odpowiedzi. 

Domyślam się, że po WIFI raczej się nie uda. VPN powinien załatwić sprawę połączenia się z siecią lokalną, od IPSa mam zewnętrzne IP, więc powinno się udać, muszę tylko doczytać co i jak zrobić w kolejnym kroku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, Kanc1erz said:

Urządzenie którym chcesz wybudzić komputer musi mieć dostęp do sieci lokalnej (jak sama nazwa wskazuje).

nie musi mieć, wystarczy mieć przekierowany port od WOL na adres danego komputera w sieci (wraz z mac adresem).

 

21 hours ago, Kanc1erz said:

Mam router D-LINK, który umożliwia podpięcie po USB urządzenia - mam tam teraz podpięty dysk twardy w kieszeni i każdy komputer w sieci ma dostęp do tej lokalizacji sieciowej, trzymamy tam jakieś zdjęcia albo inne dokumenty. Ogólnie można w ustawieniach na routerze zrobić albo logowanie anonimowe albo poprzez użytkownika i hasło (można stworzyć wielu użytkowników). I teraz pytanie - czy da się przydzielić konkretnemu użytkownikowi konkretny zasób na tym dysku sieciowym? Tzn żeby każdy miał swój folder i nie miał wglądu do folderów innych użytkowników? Domyślam się, że jeżeli router nie udostępnia takich ustawień to co musiałbym zrobić lub zakupić, żeby coś takiego zrobić? NAS?

da się ,  wszyscy użytkownicy będą widzieć foldery ale dostęp będą mieli tylko do tych do których się zalogują (podstawa działania SMB) , można to zrobić na dwa sposoby , założyć użytkowników wraz z hasłami które podają przy logowaniu , lub też oddzielnego użytkownika z hasłem na dany zasób sieciowy, wtedy w momencie próby dostępu do udostępnionego  katalogu będzie musiał podać użytkownika i hasło.

Ogólnie patrząc na to co byś chciał uzyskać to mam bardzo podobnie zrobioną sieć , dodatkowo mam tunel VPN L2TP/IPsec  wraz z dostępem do sieci lokalnej co mi gwarantuje dostęp do folderów i RDP. Kwestia samego routera u mnie śmiga to na MikroTik , nie wiem jak to ogarnie D-Link , ISP to UPC stały adres ip , po stronie UPC wyłączone IPv6

Edytowane przez masin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, generalnie ww. D-link (nie pamiętam teraz modelu) ma ustawienia SMB, ale strasznie to biednie wygląda, nie widziałem właśnie żadnych opcji kontroli dostępu. Można było porobić wielu użytkowników, ale jak ich przypisać do konkretnych zasobów - nie wiem...

A co do VPN - mam zerowe doświadczenie z tym tematem, póki co nie wiem jak to ogarnąć, nie wiem, czy routera nie będę musiał wymienić, bo obecny w ogóle nie ma zakładki "VPN". U siostry np. jest Archer C6 i tam jest zakładka VPN, co pewnie pomaga w takiej konfiguracji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać otwartego firmware typu openwrt, lede, dd-wrt, tomato jeżeli jest wersja dla Twojego routera. Cudów bym się jednak nie spodziewał bo wygląda na jakiś najprostszy model i nawet jak jakiś soft na tym ruszy to wydajność tego rozwiązania będzie słaba.

Ze swojej strony mogę polecić routery Asusa. Bezproblemowe, niezły soft, do niektórych modeli można wgrać Merlina. Tp-linka C5 miałem i to jednak inna klasa sprzętu. Jest jeszcze Ubiquiti albo mikrotik ale to raczej dla osób, które wiedzą czego chcą i dlaczego to kosztuje orawiedzą jak to ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...