Skocz do zawartości
john_doe

Drugi dysk SSD M.2 pod Ausa TUF GAMING B550M-PLUS (WI-FI)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Wypadłem trochę z obiegu jeśli chodzi o hardware...

Na płycie z tematu działa jako systemowy Samsung 970 EVO Plus 250 GB. Chciałbym dokupić kolejny dysk m.2 1 GB.

W instrukcji płyty https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550M-PLUS-WI-FI/techspec/ jest napisane że ma dwa gniazda M.2, z czego jedno działa w trybie SATA i PCIE 4.0 x4 a drugie SATA i PCIE 3.0 x4.

 W pierwszym gnieździe jest Samsung 970 EVO Plus, w drugim musiałbym zainstalować nowy dysk. Czy podłączenie nowego ssd pod PCIE 3.0 ograniczy jakoś jego wydajność?

I jaki dysk M.2 1 GB polecacie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, john_doe napisał:

Witam.Wypadłem trochę z obiegu jeśli chodzi o hardware...

Na płycie z tematu działa jako systemowy Samsung 970 EVO Plus 250 GB. Chciałbym dokupić kolejny dysk m.2 1 GB.

W instrukcji płyty https://www.asus.com/pl/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550M-PLUS-WI-FI/techspec/ jest napisane że ma dwa gniazda M.2, z czego jedno działa w trybie SATA i PCIE 4.0 x4 a drugie SATA i PCIE 3.0 x4.

 W pierwszym gnieździe jest Samsung 970 EVO Plus, w drugim musiałbym zainstalować nowy dysk. Czy podłączenie nowego ssd pod PCIE 3.0 ograniczy jakoś jego wydajność?

I jaki dysk M.2 1 GB polecacie ?

Witam 

dysk pod M.2 o pojemności 1GB ?,  hmmm czy raczej chodziło tobie o dysk o pojemności  1TB ? 

poczytaj dokładnie opis 

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Motherboards/TUF-Gaming/TUF-GAMING-B550M-PLUS-WI-FI/techspec/

Total supports 2 x M.2 slot(s) and 4 x SATA 6Gb/s ports
AMD Ryzen™ 5000 Series/ 3000 Series Desktop Processors :
1 x M.2_1 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 4.0 x4 and SATA modes) storage devices support
AMD Ryzen™ 5000 G-Series/ 4000 G-Series Desktop Processors :
1 x M.2_1 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280 (PCIE 3.0 x4 and SATA modes) storage devices support
AMD B550 Chipset :
1 x M.2_2 socket 3, with M Key, Type 2242/2260/2280/22110(PCIE 3.0 x4 and SATA modes) storage devices support
4 x SATA 6Gb/s port(s),
Support Raid 0, 1, 10 

 w skrócie, dla pierwszego gniazda M.2 , jeśli twój procesor jest z serii 5000/3000 to kontroler umożliwia obsługę dysków PCIE-4.0 x4 , jeśli jest z serii G czyli z igpu to posiada zintegrowana kartę graficzna, i zapewnia wsparcie dla PCIE 3.0 X4, (and znaczy i) czyli dyski PCIE oraz SATA które posiadają złącze pod M.2

tylko obecnie zakup dysku M.2 SATA jest raczej nie opłacalny, parametry samego dysku pojemność, deklarowane szybkości zapis/odczyt, oraz dostępność i cena.   

natomiast drogie gniazdo M.2 jest obsługiwane przez chipset płyty głównej i zapewnia wsparcie dla dysków PCIE- 3.0 x4, oraz wspomniane już M.2 SATA 

nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić taki sam dysk jak już posiadasz tylko pojemności 1TB

SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V7S1T0BW)  około 550 PLN

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście miałem na myli 1 TB. xD

Zrozumiałem zapis z instrukcji, pytanie dotyczyło jak bardzo ucierpi wydajność dysku w trybie pcie3.0 4x

Rano kupiłem SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2, niby z kontrolerem Phoenix.

980 Pro trochę za drogi, wstępnie planowałem wydać koło 420

@DaffyDuck Win10 zniósłby taki swap dysków bez konieczności reinstalacji? Teoretycznie powinien....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, john_doe napisał:

Zrozumiałem zapis z instrukcji, pytanie dotyczyło jak bardzo ucierpi wydajność dysku w trybie pcie3.0 4x

skoro dysk jest pod PCIE-x4 gen3.0 to będzie działał z pełna dostępna prędkością w każdym z gniazd M.2 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mr.T... napisał:

skoro dysk jest pod PCIE-x4 gen3.0 to będzie działał z pełna dostępna prędkością w każdym z gniazd M.2 

To były rozważania w kontekście zakupu i montażu dysku 500GB PCIE-4 ale wybrałem tańszy ale pojemniejszy;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, john_doe napisał:

Tak, oczywiście miałem na myli 1 TB. xD

Zrozumiałem zapis z instrukcji, pytanie dotyczyło jak bardzo ucierpi wydajność dysku w trybie pcie3.0 4x

Rano kupiłem SSD Samsung 970 EVO Plus 1 TB M.2, niby z kontrolerem Phoenix.

980 Pro trochę za drogi, wstępnie planowałem wydać koło 420

@DaffyDuck Win10 zniósłby taki swap dysków bez konieczności reinstalacji? Teoretycznie powinien....

nie koniecznie musisz kupowac 980 pro, kup inny na PCIE 4.0 x4 bo PCIE 3.0 x4 już masz.

tu masz cruciala

https://www.x-kom.pl/p/672263-dysk-ssd-crucial-1tb-m2-pcie-gen4-nvme-p5-plus.html

tanszy od pro o 200zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...