Skocz do zawartości
Hoggu

Procesor + chłodzenie do zestawu na Z690 + 3060Ti

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

potrzebuję pomocy w rozstrzygnięciu dylematu, przed którym stoję. Kompletuję sobie nowy komputer, dotychczas kupiłem:

  • MoBo: MSI pro z690-a ddr4 
  • RAM: PNY XLR8 Gaming Epic X RGB 16GB 4000MHz (2 zestawy)
  • Zasilacz: Corsair RM850X
  • Grafika: Gainward GeForce RTX 3060 Ti Ghost V1 (LHR), 8GB GDDR6
  • Dysk: Plextor 1TB M.2 PCIe Gen4 NVMe M10PG PLX Heatsink

Stoję przed wyborem procesora i chłodzenia do niego. Dodam, że obudowa to: Corsair iCUE 220T RGB CC-9011190-WW, w kontekście chłodzenia wodnego to ogranicza rozmiar do 240mm. 

Myślałem o i5 (12600) ale obiło mi się o uszy, że może być jakiś problem ze stabilną pracą RAMu w przewidzianej przez producenta prędkości. Powinienem wziąć i7? No i jakie chłodzenie przy tych ograniczeniach rozmiaru miałoby sens?

Będę wdzięczny za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam 

jako ze obecnie kontroler pamięci ram już od iluś generacji jest zintegrowany razem z CPU, i nie jest żadną tajemnica ze Intel stosuje podejście ze lepszejsze kontrolery są zintegrowane z i9 oraz i7, natomiast to co zostaje trafia do i5 oraz i3 , efekt jest taki ze bardzo często pamięć stabilnie pracuje przy szybkościach deklarowanych dla danego CPU czyli i 5 12600 będzie to 3200 MHz 

oczywiście zaraz ktoś napisze ze u niego pamięć działa bez problemu na 4000 MHz czy nawet wyższej szybkości , ok fajnie ze działa, ale trzeba zwrócić uwagę na to, ze wpisów na forach odnośnie tego tematu nie brakuje, wiec to nie są pojedyncze przypadki ze CPU płyta główna i dobrana pamięć często się nie dogaduje i trzeba kombinować w biosie z ustawieniami a nie każdy umie oraz mu się chce.

no nie jest to duża obudowa ino taka trochę krótka 

https://www.purepc.pl/test-corsair-icue-220t-rgb-airflow-czy-wiesz-co-to-jest-wiatr?page=0,5

co do chłodzenia to do i5 do giercowania wystarczy dobre powietrzne  np.

CPU SilentiumPC Fortis 5 Dual Fan (SPC307)

lub coś wydajniejszego pod i7

CPU Scythe Fuma 2 (SCFM-2000) Rev.B

tylko trzeba pytać sprzedawcę czy już posiada Rev. B,  czyli z zapinką pod LGA 1700, bo jak nie, to trzeba by dokupić osobno "LGA1700 Mounting Kit Rev. B" 

https://proline.pl/chlodzenie-procesora-scythe-fuma-2-2x120mm-scfm-2000-p1398191

https://proline.pl/zapinka-scythe-mounting-kit-rev-b-intel-lga-1700-scmk-1700b-p8114406

skoro zakładasz ze kupisz CPU bez dopisku K czyli raczej nie bredzisz robił OC to czy na pewno potrzebujesz chłodzenia wodnego ?

Arctic Liquid Freezer II 240 (ACFRE00046A)

i tez trzeba dokupić zapinkę 

https://proline.pl/arctic-mocowanie-na-socket-lga1700-dla-liquid-freezer-ii-p8112251

i nie promuje sklepu tylko akurat tam są dostępne zapinki.

ale patrzam na stronie producenta ze do tej obudowy "wejda" większe zestawy wodne, ale nie mogę znaleźć jakiegoś filmiku gdzie ktoś montuje większe zestawy chłodzenia wodnego ,i na stronie producenta tez brakuje zdjęć poglądowych,  zatem czy nie będzie problemu z montażem ???   

https://www.corsair.com/ww/pl/Categories/Products/Obudowy/Mid-Tower-ATX-Cases/220T-RGB/p/CC-9011190-WW#tab-tech-specs 

 

  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.04.2022 o 23:02, Drizz napisał:

12600 ma w zestawie chłodzenie i w zupełności, temu CPU wystarczy...Do 12600k, jeżeli będzie "kręcony" to wypadałoby, dokupić coś z tego, co koledzy,powyżej doradzają..

w weeakend, jak starczy czasu to zabieram się za taki projekt, to zobaczymy jak to jest z tymi temperaturami.

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mr.T... Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Fakt, nie mam zamiaru podkręcać procesora aczkolwiek faktycznie w kontekście i7 rozważałem wariant z literką K - nie zmieniam sprzętu często (mam 4690K - swoją drogą też nigdy nie podkręcany) i chciałbym coś co posłuży mi przy niewielkim obciążeniu dość długo. Różnica kwotowa między tymi procesorami nie jest dla mnie tak ważna, istotne jest to czy zakup 12700K zamiast 12600 jest uzasadniony (z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że w kontekście "bezpieczeństwa" i wykorzystania potencjału pamięci RAM jest). 

Na komputerze głównie pracuje w mało wymagającym oprogramowaniu, grywam w gry, ale w te które nawet na moim archaicznym sprzęcie osiągają 120+ FPS więc to nie jest dla mnie priorytet. Na chwilę obecną, po krótkim researchu inspirowanym Twoim wpisem skłaniam się raczej w kierunku I7 (chociaż tutaj znów mam dylemat, czy nie planując podkręcania zyskam cokolwiek dopłacając za "K", a czy jeżeli nie podkręcając nie ma absolutnie żadnego sensu kupować "K" to czy nie rzucić się na 12900 🙂 ).

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Hoggu napisał:

@Mr.T... Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

Fakt, nie mam zamiaru podkręcać procesora aczkolwiek faktycznie w kontekście i7 rozważałem wariant z literką K - nie zmieniam sprzętu często (mam 4690K - swoją drogą też nigdy nie podkręcany) i chciałbym coś co posłuży mi przy niewielkim obciążeniu dość długo. Różnica kwotowa między tymi procesorami nie jest dla mnie tak ważna, istotne jest to czy zakup 12700K zamiast 12600 jest uzasadniony (z Twojej wypowiedzi wnioskuję, że w kontekście "bezpieczeństwa" i wykorzystania potencjału pamięci RAM jest). 

Na komputerze głównie pracuje w mało wymagającym oprogramowaniu, grywam w gry, ale w te które nawet na moim archaicznym sprzęcie osiągają 120+ FPS więc to nie jest dla mnie priorytet. Na chwilę obecną, po krótkim researchu inspirowanym Twoim wpisem skłaniam się raczej w kierunku I7 (chociaż tutaj znów mam dylemat, czy nie planując podkręcania zyskam cokolwiek dopłacając za "K", a czy jeżeli nie podkręcając nie ma absolutnie żadnego sensu kupować "K" to czy nie rzucić się na 12900 🙂 ).

 

obecnie cena/opłacalność do gier to i5-12600K , i7-12700 w grach jest identycznie wydajny, jeśli chodzi o dopiski K nie będę odpowiednio obiektywy, bo sam zawszę kupuje z dopiskiem K,  po to aby łatwiej było ustawić na sztywno mnożnik procesora czy to w górę czy w dół, tak w dół, obecnie CPU lubią osiągać wysokie temperatury, a tak można np. przyciąć procesor do takiej wartości/szybkości aby temperatury były akceptowalne, dla mnie wszystko co jest powyżej 70 stopni to trzeba z tym walczyć. 

czy kupować koksa i9 12900 ? ,  do giercowania to już był by przerost formy nad treścią 😅  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 19:04, Mr.T... napisał:

obecnie cena/opłacalność do gier to i5-12600K , i7-12700 w grach jest identycznie wydajny, jeśli chodzi o dopiski K nie będę odpowiednio obiektywy, bo sam zawszę kupuje z dopiskiem K,  po to aby łatwiej było ustawić na sztywno mnożnik procesora czy to w górę czy w dół, tak w dół, obecnie CPU lubią osiągać wysokie temperatury, a tak można np. przyciąć procesor do takiej wartości/szybkości aby temperatury były akceptowalne, dla mnie wszystko co jest powyżej 70 stopni to trzeba z tym walczyć. 

czy kupować koksa i9 12900 ? ,  do giercowania to już był by przerost formy nad treścią 😅  

Jak kolega wyżej z tym, że na "socket-cie" B660 i  poniżej, niczego nie przytniesz, bo te opcje są zablokowane i tylko, na Z690 skorzystasz z dobrodziejstw "k" xD 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.04.2022 o 20:11, Drizz napisał:

Jak kolega wyżej z tym, że na "socket-cie" B660 i  poniżej, niczego nie przytniesz, bo te opcje są zablokowane i tylko, na Z690 skorzystasz z dobrodziejstw "k" xD 

jak wystarczy czasu to sprawdzę to empirycznie w ten weekend

 

 

 

Edytowane przez Mr.T...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a wiec ( tak tak zdania nie zaczyna się od "a wiec" ) XD 

mało czasu mało przetestowane, ale co udało mi się już sprawdzić :

ta płyta główna jednak umożliwia regulacje mnożnika, ustawiłem wszystkie rdzenie synchronicznie , oraz mnożnik CPU x45 rdzenie P i x36 rdzenie E, oczywiście z czasem podniesie się mnożnik dla testów porównawczych typu czy warto tzn. czy np. będzie przyrost FPS w grach , bo w automacie OC, płyta chciała zarzucić ustawienie dwa rdzenie 49, dwa 47, i dwa 45, i rdzenie E dwa 36 i dwa 35. 

procesor w czasie względnej nieaktywności obniża zegar do 500MHz LOL , czy chłodzenie Fortis 5 faktycznie daje rade przy dużym obciążeniu ? , tego nie wiem, za mało czasu a i projekt czeka na dedykowana kartę graficzna 😭  

płyta posiada a raczej dodano opcję od trenowania pamięci włącz/wyłącz , mój ROG MAXIMUS XIII HERO nawet z najnowszym biosem nie otrzymał takiej opcji... , ale za to u mnie moduł Wi-Fi oraz BT można nie zależnie wyłączyć/włączyć tutaj jest to razem , i tak nie jestem pewien czy to dobrze działa bo cos rozłącza słuchawki pod BT, testowane na słuchawkach BT od Edifier, chyba ze gdzie indziej jest problem.

tak jak to jest na użytkowanym prze zemnie MAXIMUSIE XIII chcąc korzystać z "Sonic Studio III", bo co ileś włączeń systemu, SS III po prostu się nie włączał, a metody typu cuda na kiju, czyli przeinstaluj sterownik, taaa bla bla bla, to można miedzy bajki włożyć,  metodą empirycznego sprawdzania włącz/wyłącz "coś" w biosie, doszukałem się problemu/konfliktu, wyłączyłem kontroler SATA z którego nie korzystam i "problem plam znika sam" i tak to jest z tym sprzętem nie zawsze, a raczej zawsze ,cos nie do końca jest dopracowane, bo szybko nowa premiera i już trzeba sprzęt wypuścić, i potem jak to przedstawiają Marketingowcy czyli naganiacze sprzedaży np. z YT, typu pan od "herbatki" a w szczególności "czarnobiały TV" u niego w omówieniach nowego sprzętu, bo on nie robi recenzji, sprzęt zawsze działa bez zarzutu ...       

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.04.2022 o 19:04, Mr.T... napisał:

  po to aby łatwiej było ustawić na sztywno mnożnik procesora czy to w górę czy w dół, tak w dół, obecnie CPU lubią osiągać wysokie temperatury, a tak można np. przyciąć procesor do takiej wartości/szybkośc

Nie przypominam sobie bym procesory również bez K ustawiał na niższe taktowanie, ale chyba też się da. Tak, czy inaczej zawsze można ustawić limit mocy ... albo po prostu taki kupić procesor, by nie przekraczał np. 70stopni (sądzę, że bez OC powinno to być do zrobienia na i5 12600K @ fortis, więc nie powinno być potrzeby grzebania w czym kolwiek, skoro i5 12400 bez limitów mocy w cinebench R23 ma ... 55-57 stopni max).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...