Skocz do zawartości
P67

Wyłączenie wybranych rdzeni w Ryzen 3600. czy jest to mozliwe?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, ostatnio ktoś z rodzinych  nastoletnich geniuszy zadaL mi pytanie które mnie zabiło 🙂 

Nie umiałem znaleźć odpowiedzi - ale ja specem tematu nie jestem.

Chodzi o to czy jest możliwe celowe wyłączenie jednego albo wybranych  rdzeni w procesorze pod AM4? (R5 3600)

pierwszym powodem jest energooszczędność - chodzi o to aby komputer pracował na jednym rdzeniu z zaniżonym taktowaniem undervolting'u ( i pobierał jak naj mniej prądu.

Komputer w garażu ma być włączony non stop i czymś tam zarządzać,  tu wystarczył by jakiś leciwy laptop ale co jakiś czas jednak chłopak chce tam sobie pograć o ile dobrze pamiętam. 

Drugim powodem jest "zbadanie" który rdzeni w procesorze jest najbardziej wydajny i czy jest możliwe aby to ten rdzeń był jako główny w sytuacji gdy pracuje tylko jeden.

 

To nie na moją wiedzę:) więc odesłałem go do Was, ale jak widzę nic w tym kierunku nie zrobił , a że czasem warto w rodzinie zabłysnać:) więc pytam ja.

W sumie sam bym coś takiego zrobił w mojej koparce. 

Dzięki za cierpliwosć i merytoryczne wyjaśnienia:) 

Pozdrawiam

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W mojej płycie pod AlderLake mam opcję ile rdzeni ma być aktywnych, ale bez wyboru który to konkretnie fizycznie ma być rdzeń. Także pod AM4 to pewnie też jest spotykane. Jednak jeśli celem jest oszczędzanie energii, to nie ma sensu, biorąc pod uwagę wszystkie rozwiązania mające na celu oszczędzanie energii implementowane obecnie, przez producentów CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.05.2022 o 10:51, Kyle napisał:

W mojej płycie pod AlderLake mam opcję ile rdzeni ma być aktywnych, ale bez wyboru który to konkretnie fizycznie ma być rdzeń. Także pod AM4 to pewnie też jest spotykane. Jednak jeśli celem jest oszczędzanie energii, to nie ma sensu, biorąc pod uwagę wszystkie rozwiązania mające na celu oszczędzanie energii implementowane obecnie, przez producentów CPU.

Z tego co zrozumiałem to chodziło o to aby oprócz rozwiązań energooszczędnych jeszcze tylko jeden rdzeńpracował:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...