Skocz do zawartości
lepudruk

Konto MS spięte z licencją WIN10PRO a instalacja WIN11 na nowym sprzęcie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!


Mam obecnie zainstalowany system Windows 10 w wersji PRO (wydanie BOX), które połączone jest z moim kontem Microsoftu. Jak przeinstalowywałem system jakiś czas temu to nie musiałem już podawać klucza do systemu tylko wybierałem logowanie do konta MS i system się aktywował automatycznie.

W tym miesiącu chcę przeprowadzić aktualizację sprzętową mojego komputera - będę wymieniał płytę główną, procesor oraz główny dysk (ten, na którym stoi system). Chcę też od razu zainstalować nowy system Windows 11 bo ponoć przysługuje mi darmowa "przesiadka" na 11'tkę ze względu na posiadaną licencję.

I teraz pytanie:

Czy jeśli po aktualizacji sprzętowej zainstaluję Windows 11 z pendrive'a (który przygotowałem w oparciu o soft ze strony Microsoftu) i zaloguję się poprzez swoje konto MS to system automatycznie się aktywuje już w nowej wersji?
Chodzi mi o to czy przed instalacją Windows 11 nie powinienem w jakiś sposób zaktualizować dane dotyczące licencji na koncie MS? Gdy loguję się na swoje konto to widzę obecny sprzęt i podpiętą pod niego licencję Win 10 PRO.

Byłbym wdzięczny za pomoc 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, lepudruk said:

Jak przeinstalowywałem system jakiś czas temu to nie musiałem już podawać klucza do systemu tylko wybierałem logowanie do konta MS i system się aktywował automatycznie.

Niezależnie czy logujesz się do windows z użyciem konta od MS czy nie , system aktywuje się na podstawie wygenerowanego wcześniej id. W przypadku czystej instalki Win11 będziesz musiał podać przy instalacji lub aktywacji nr z licencji Win10 lub zainstalować 10 aktywować na nowym sprzęcie i zrobić upgrade do 11. Polecam tą pierwszą opcję bo jest szybciej. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za uwagi.

A gdybym zrobił teraz aktualizację obecnego systemu do Windows 11, a następnie wymienił podzespoły i zainstalował Windows 11 na czysto? Czy taki wariant by coś zmienił? (w sensie że konto MS byłoby już "zaktualizowane" do Win 11)

Chyba, że pies leży pogrzebany gdzie indziej tj. w związku obecnego sprzętu z licencją na Win 10?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca jestem pewny czy dobrze teraz podpowiadam ale gdzieś mi kiedyś mignęła informacja, że jeżeli posiadacz Windowsa w wersji BOX wykona aktualizację na nr wyżej, np. z 10 na 11, to wersja BOX od tej pory będzie już tylko wersją OEM. Sprawdź to żebyś się potem nie zdziwił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, addos napisał:

Nie do końca jestem pewny czy dobrze teraz podpowiadam ale gdzieś mi kiedyś mignęła informacja, że jeżeli posiadacz Windowsa w wersji BOX wykona aktualizację na nr wyżej, np. z 10 na 11, to wersja BOX od tej pory będzie już tylko wersją OEM. Sprawdź to żebyś się potem nie zdziwił.

A jak to sprawdzić?

Czy chodzi o kanał dystrybucji? Bo jak wrzucam w CMD slmgr -dli to dostaję takie info:

 

win10pro.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem podpowiedzieć, bo nie mam dostępu do takiej wersji. Najlepiej zadzwonić na infolinię MS i się dopytać o to. Chyba, że wypowie się tutaj ktoś, kto ma ma wersję BOX i podbił już kiedyś wersję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, addos said:

Nie do końca jestem pewny czy dobrze teraz podpowiadam ale gdzieś mi kiedyś mignęła informacja, że jeżeli posiadacz Windowsa w wersji BOX wykona aktualizację na nr wyżej, np. z 10 na 11, to wersja BOX od tej pory będzie już tylko wersją OEM. Sprawdź to żebyś się potem nie zdziwił.

https://answers.microsoft.com/pl-pl/windows/forum/all/licencja-po-uaktualnieniu-win10-box-do-win11/2cee49d8-d853-4bc7-9529-f648c00fb056

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 hours ago, lepudruk said:

Ok, dzięki za uwagi.

A gdybym zrobił teraz aktualizację obecnego systemu do Windows 11, a następnie wymienił podzespoły i zainstalował Windows 11 na czysto? Czy taki wariant by coś zmienił? (w sensie że konto MS byłoby już "zaktualizowane" do Win 11)

Chyba, że pies leży pogrzebany gdzie indziej tj. w związku obecnego sprzętu z licencją na Win 10?

W taki właśnie sposób stałem się posiadaczem dodatkowej licencji Win10 kupując używanego Strixa B550 na allegro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, pogrzebałem w dokumentach i udało mi się znaleźć fakturę na zakup Windows 8 Pro ze sklepu Microsoftu. Jest na niej klucz produktu.

No i teraz pytanie, czy na tym kluczu mogę podjąć próbę aktywacji czystej instalki Windows 11 na nowym sprzęcie? Jest to bądź co bądź licencja typu retail czyli dająca możliwość migracji. Chyba, że się mylę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, lepudruk said:

Ok, pogrzebałem w dokumentach i udało mi się znaleźć fakturę na zakup Windows 8 Pro ze sklepu Microsoftu. Jest na niej klucz produktu.

No i teraz pytanie, czy na tym kluczu mogę podjąć próbę aktywacji czystej instalki Windows 11 na nowym sprzęcie? Jest to bądź co bądź licencja typu retail czyli dająca możliwość migracji. Chyba, że się mylę?

Możesz spróbować, jak nie zadziała to czeka Cię upgrade do Win10 (powinien być dalej darmowy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę czasu zajęło mi skompletowanie sprzętu aby móc zabrać się za instalację ale .. już po wszystkim 🙂

 

Napiszę więc jak to się w końcu skończyło (być może ktoś z tej wiedzy skorzysta):

Po wymianie części uruchomiłem na nowym komputerze instalator Windowsa 11 i podczas instalacji podałem posiadany klucz do Win 8 Pro (box). Po zakończeniu instalacji otrzymałem jednak komunikat że klucz nie jest prawidłowy i że system nie może nim być aktywowany. Zostałem poproszony o zalogowania się na koncie MS a tam pojawiła się do wyboru opcja "Sprzęt w tym komputerze został zmieniony" - po jego wybraniu i wskazaniu zestawu zarejestrowanego na koncie MS system aktywował się już bez problemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...