Skocz do zawartości
triasun

Konfiguracja zestawu z posiadanych części - RTX, Ryzen + co kupić

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

ponad połowa życia, to IT - ale ostatnio wypadłem z obiegu.

Nie stanowi dla mnie problemu wybranie podzespołów i złożenie blaszaka, ale uwzględnienie wszelkich pułapek, bottleneck-ów i "głupich" konfiguracji jest już jakimś wyzwaniem.

Chciałbym Was prosić o pomoc w zbudowaniu zestawu.

 

Część komponentów mam, ale zapewne nie każdy się przyda:

- MSI B450 GAMING PLUS MAX

- AMD Ryzen 5 1600 AF

- SilentiumPC Fera 5 Dual Fan

- GOODRAM 8GB (1x8GB) 3200MHz CL16 IRDM X Black

- Cooler Master V850 Gold V2 850W 80+ Gold

- Gigabyte GeForce RTX 3060 GAMING OC 12GB GDDR6 192bit

- MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X LHR 8GB GDDR6 256bit

- dyski zawsze się jakieś znajdą SSD czy nvme

 

Monitor do jakiego będzie sprzęt podłączony, to Huawei MateView GT 34" 3440x1440px

W co gram ? Diablo, CP77, Wiesiek, GTAV

Nie zależy mi na 100+ fps - wiecie, kiedyś jak człowiek miał 30+ fps to się jarał 🙂

Myślałem, aby zmienić 1600 na 5600 bez X, zostawić 3060ti, zostawić płytę, dokupić be quiet! Pure Base 500, RAM... może dokupić kostkę 8 i nie pchać się w jakieś super nowe 2x8

Do tematu podchodzę rozsądnie, więc i budżet będzie rozsądny 2000-2500 chyba będzie ok, ale jak coś zostanie na Pana Jacka Danielsa, to jestem za 😄

 

Pomożecie ??

 

Dziękuję.

Edytowane przez triasun

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Procek to albo 5600 jak piszesz, albo jeśli byś upolował w rozsądnej cenie  5800X3D to najszybszy procesor do gier na am4 i mimo że ma 8 core bije się na równi z i9 12900K w grach który jest o 1000zł droższy, tylko trzeba wgrać na płytę najnowszy bios . obudowa git a ram to najlepiej 2 kości takie same 3600Mhz CL16 bo na niższych będą większe spadki fps . Sparować to z rtx 3060Ti i będzie ci wszystko latać jak ta lala .

 

RTX 3060 i R 5 1600AF można sprzedać 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze możesz sprzedać aktualną kostkę i kupić nowe 3600 zamiast niej, różnica w cenie pewnie nie będzie jakaś porażająca w kontekście całego budżetu. Byle mieć dwie kości, przy Ryzenach Dual Channel mocno zmienia wydajność. Reszta planu zupełnie spoko IMO, możesz  z takim budżetem rozważyć 5700X również, ale w grach to nie będzie jakaś porażająca różnica, pytanie czy przydadzą się gdzieś te dwa dodatkowe rdzenie. Pewnie jednak lepiej oszczędzić, różnica w cenie procka dość duża.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy poniższy RAM będzie ok ?

https://www.x-kom.pl/p/668383-pamiec-ram-ddr4-kingston-fury-16gb-2x8gb-3600mhz-cl16-renegade-rgb.html

Czy może jakiś dobry CL17 ? Szczerze nie wiem jaka to procentowa różnica w fps.

CPU

- 5600 - około 1000 pln

- 5700X - około 1500 pln - do rozpatrzenia, poszukam tylko testy z 3060ti

- 5800X3D - około 2500 pln - lekko dużo

 

Jak składałem swojego pierwszego kompa, to było łatwiej, bo nie było wyboru 😄

Celeron 266, grafika trident i do przodu 🙂

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, torrentius said:

możesz  z takim budżetem rozważyć 5700X również, ale w grach to nie będzie jakaś porażająca różnica, pytanie czy przydadzą się gdzieś te dwa dodatkowe rdzenie

Sprawdzone - tak na szybko przyrost w fps to max 5% (ale test był na RTX 3080 Ti), chyba jednak 5600, a z 500 coś innego wymyślę 

A może sprzedać 3060 i 3060ti i kupić coś mocniejszego ? Ale wtedy kolejny problem to pewno procek 5600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, triasun napisał:

Sprawdzone - tak na szybko przyrost w fps to max 5% (ale test był na RTX 3080 Ti), chyba jednak 5600, a z 500 coś innego wymyślę 

A może sprzedać 3060 i 3060ti i kupić coś mocniejszego ? Ale wtedy kolejny problem to pewno procek 5600

Jakbyś grał w 1080p to może procek by był kłopotem, ale przy 3440x1440 nawet przy mocniejszym GPU bootleneck raczej będzie na karcie. Im wyższa rozdziałka, tym różnica między prockami niższa.

Ja bym pogonił drugie GPU dopóki ceny nie spadły jakoś znacząco, bo podobno krypto leci właśnie, więc za chwilę karty też pewnie zaczną. A ostatnio były drogie bardzo.

RAM na pierwszy rzut oka spoko, ale jak chcesz mieć 100% pewności, to producent płyty na pewno ma gdzieś listę kompatybilnych kości. Ale po pierwszych ryśkach to raczej nie był kłopot.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...