Skocz do zawartości
Norwil

Prośba o pomoc w wyborze laptopa dwóch marek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Chciałbym kupić laptop o parametrach wybranych, ale dwóch marek Lenovo oraz Dell. Laptopy są do siebie bardzo podobne pod względem podzespołów oraz cena jest podobna. Zależy mi na opinii kogoś kto miał któryś z tych dwóch laptopów lub nawet obydwa. Albo dobrze zna te modele i doradzi mi który będzie lepszym wyborem. Do tej pory miałem laptop ASUS ROG GL553VD i bardzo dobrze mi się na min pracuje/gra ale szukam sprzętu do innej lokalizacji by nie nosić ze sobą ciągle sprzętu.

Laptop będzie służył głównie do:

- programowania kodu / graficznego (API)

- pracy biurowej

- przeliczania wielu danych

- do gier (co jakiś czas)

 

Modele nad którymi się zastanawiam:

https://allegro.pl/oferta/dell-inspiron-g15-5511-i7-11800h-32g-rtx3050-w10pr-11513514091

oraz

https://allegro.pl/oferta/lenovo-legion-5-15ith-i7-11800h-32-512-rtx3050-w11-11980886719?fromVariant=11980870763

 

Proszę o pomoc w wyborze i dlaczego.

Z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Legiona z Ryzenem 5800H/RTX3060/16GB.
Praca (gamedev, Unity) + gry, jest ok.
Dla mnie argumentem głównie były:
- bdb recenzje, perf/$ wysoki, bo GPU 130W
- wygodne umiejscowienie portów z tyłu w większości i dużo tego, a USB-C umożliwia ładowanie, jeśli masz zasilacz 65/100W (kupiłem taki 100W żeby nie wyplątywać ciężkiego 300W zasilacza spod biurka, kiedy wyjeżdżam z laptopem na krócej i nie potrzebuję pełnej wydajności)
- przy okazji prosty, schludny wygląd (sam nie lubię "gamingowej" estetyki)

Inspiriony są jakościowo bardzo zbliżone do Legionów, ale wedle recenzji kultura pracy i temperatury słabsze.

Czasem też zmieniam otoczenie na dłużej, stąd wybór laptopa zamiast desktopa - taka budżetowa stacja robocza.
Jednak gdybym miał go nosić częściej czy codziennie, cóż, wykosztowałbym się na jakiegoś Zephyrusa G14, żeby zbić wagę - co polecam pod rozwagę, bo może lepiej sprzedać stary sprzęt i kupić taki o wadze 1,7kg i nieźle działający na zasilaczu USB-C 100W, zamiast zwykłej piętnastki 3kg z zasilaczem i działania na dwóch komputerach.

Po prostu sam wolałem mieć jednego kompa niż dwa 🙂
Ofc w Zephyrusach, ze względu na gabaryt, kultura pracy i temperatury pod obciążeniem wypadną najsłabiej.


Główny minus Legiona - w moim egzemplarzu wiatraki świszczą, nawet z niskim obciążeniem. Nie wiem czy to ogólna charakterystyka Legionów, czy mnie się taki trafił (żebym go na gwałt nie potrzebował kiedy kupiłem, to bym wymieniał na inny egzemplarz żeby sprawdzić). Tani Ideapad Gaming znajomych, czy HP Omen brata mają lepszą kulturę pracy - bo jak szumi to szumi, nie ma w tym żadnej wysokiej nuty. A skoro już masz laptopa podobnej klasy, to doskonale wiesz, że będzie szumiał 😄

Jeśli kompilujesz na swoim sprzęcie, pewnie Ryzen miałby delikatnie lepszą wydajność wielowątkową. W grach delikatna przewaga Intela. Raczej jednak nie będzie to żadna przewaga wyraźnie odczuwalna w codziennej pracy.

IMO jeśli chcesz od czasu do czasu pograć - lepiej łap jakąś konfigurację z RTX3060, który do aktualnych rzeczy i tak jest trochę na styk w 1080p high. Chyba że nie pędzisz za najnowszymi AAA, wtedy 3050 i tak będzie postępem, jeśli do tej pory miałeś 1050 (?).

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za rady, od początku bardziej się ku Legionowi kierowałem z wyborem:

Waga dla mnie nie jest głównym wyznacznikiem, bo będzie on głównie w stałym miejscu zostawiany, a tylko od czasu do czasu zabierany na weekendy. Właśnie ze względu na te porty jestem bardziej zdecydowany pod tym kątem na Legiona rozmieszczenie oraz o jeden USB więcej. Klawiatura chyba też mi bardziej odpowiada w Legionie, kiedyś na modelu ThinkPad pracowałem i była dla mnie w sam raz, a ten Legion ma chyba tak samo zaprojektowaną klawiaturę. A jeżeli chodzi o estetykę „gamingową” mam podobne zdanie.

Jeżeli chodzi o lżejszego laptopa, klawiatura numeryczna to u mnie, „must have” tylko nią piszę cyfry, dlatego laptopy małe, co takowej nie posiadają, odpadają.

Na tą chwilę Asus ze mną zostanie, bo zbyt wiele rzeczy mam tam po konfigurowanych, z czasem jak na tego Legiona przerzucać będę te wszystkie instalki i ustawienia, to brat pewnie przejmie go po mnie.

To że wiatraki świszczą, to masz rację biorę to pod uwagę że tak będzie, ten Asus też należał do tych cichszych, niby 😉

Co do RTX3060 jasne że bym chciał ale budżet zamyka się do 6k, a laptopy w linkach są przy samej granicy 😄. W gry gram naprawdę dość rzadko i raczej w trochę starsze tytuły. Więc może styknie 3050. Do tej pory miałem 1050 Ti i fakt grafika trochę już miała ciężko w niektóre tytuły, oraz na ustawieniach maksymalnych w „World of Tanks”, grzała się niesamowicie ale podstawka chłodząca była zawsze w gotowości, dzięki czemu dawał radę 😄. Więc to jeszcze przemyślę, może wezmę 3060 ale 16 GB RAM’u zamiast 32 GB, bo RAM zawsze dołożę ale grafiki tak łatwo nie wymienię.

Jednej sprawy się boję, bo nasłuchałem się o serwisie gwarancyjnym, Lenovo, dlatego też tego Della tak rozmyślałem, tam problemów nie ma. Miałeś kiedykolwiek awarię tego, Legiona że wymagał serwisu gwarancyjnego? Jeżeli tak jak to było w praktyce?

Ogólnie dzięki za rady i podzielenie się doświadczeniami o tym Legionie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serwis
Odpukać, nic się nie działo poważnego. Legiony są objęte teraz jakimś "lenovo premium care", czy coś, może to nic specjalnego, ale jest szybki, łatwy kontakt techniczno-pomocowy. Sam korzystałem z tego na samym początku, kiedy zastanawiałem się dlaczego mi pokazuje świeżo po wyjęciu z pudełka gwarancję baterii aktywną od kilku miesięcy - okazało się że to data produkcji i trzeba gwarancję aktywować na podstawie rachunku z datą zakupu.

Cena
Jakoś brzydko, bo ze 20%, zdrożały w poprzednim roku Legiony, pamiętam w 2020 koło 5k to były solidne konfiguracje na GPU XX60, a teraz plus tysiąc. Rozważ modele z 5800H zamiast Intela, powinno wyjść taniej, a różnicę w wydajności zauważysz jedynie w syntetykach. Za to gdybyś brał modele tegoroczne, wtedy dla takiego laptopa głównie stacjonarnego, Intel wyraźnie mocniejszy w dwunastej generacji. No i jakoś teraz właśnie chyba wchodzą modele tegoroczne na rynek, możesz obserwować czy nie będzie promocji na starsze (https://www.pepper.pl/grupa/laptopy).

Jeszcze raz o wiatrakach
Tylko właśnie zwracam na to uwagę - mój sprzęt dosłownie świszczy i jest to szczególnie zauważalne pod niskim obciążeniem, bo na mocniejszych obrotach ogólny szum mocniej to zagłusza. Trochę laptopów się człowiekowi w życiu już przez ręce przewinęło i to jest pierwszy, który mnie po prostu irytuje. Na ogół w laptopie to jednak jest trochę szum, trochę buczenie, łatwo przywyknąć. Ten dźwięk tutaj to jednak trochę świdruje mózg, wkurza. Ginie łatwo w szumie otoczenia przy otwartym oknie, czy jeśli mieć jakąś muzykę, ale np. teraz w nocy to trochę przez to cierpię. Pewnie będę atakował swoje premium care w tej sprawie, ale to w czerwcu, bo na razie projekty robocze mocno w toku 🙂

GPU
RTX3050 wciąż ma jedynie 4GB RAM. 6GB w 3060 to nie jest jakaś rewelacja, ale przynajmniej więcej niż w starym ASUSie, oprócz ogólnej przewagi wydajności oczywiście 🙂 Więc zdecydowanie podejście z inwestowaniem w parametry, których się nie da już ulepszyć jest sensowne.

Swoją szosą - otwieranie tego laptopa to jest jakbyś rysował sobie sam lakier na samochodzie, kibicuję żeby nie połamać zatrzasków żadnych, uczulając że piekielnie trudno dolną klapę zdjąć. Warto sobie przygotować jakieś narzędzia dodatkowe, ja wkładałem drugi SSD.

Gdzie te czasy, że GPU było na MXM i upgrade wchodził w grę! Uratowałem tak kiedyś Compala FL90, pierwszego laptopa własnego, bo 8600M GT wyzionął mi ducha, jak na złość, chwilę przed premierą Skyrima. Ale 350PLNów później miałem jakiegoś Radeona z 512MB RAM zamiast 256 z Geforce'a, choć pod gierkę zdążyłem kupić PS3 😄

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...