Skocz do zawartości
Phasslayne

PILNE, jaki dobry niedrogi laptop do pracy zdalnej?! Czy dobrze wybrałam?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, szukam sprzętu do pracy zdalnej. Dopiero będę zaczynać swoją przygodę z pracą zdalną, ale wymagania mam normalne i nie zawyżone. Zależy mi na możliwie jak najszybciej śmigającym sprzęcie bez zacinania, zawiech itp. czyli sprzęt który będzie idealny do pracy zdalnej w której nie ma mowy o takich sytuacjach.

Zależy mi bardzo też na tym by sprzęt posłużył mi najdłużej jak może, i dobrze byłoby gdyby nie było wielkich problemów z naprawą gdyby trzeba było coś np wymienić (ponoć niektóre laptopy mają części które potem trudno znaleźć itp).

Szukam więc szybkiego sprzętu na lata. 

Najlepiej gdyby cena była 1000-1300zł (max ok 1500zł), dlatego szukam w sprzęcie poleasingowym.

Z racji że mi się spieszyło a mój obecny laptop padł, kupiłam już laptopa(z myślą o wypróbowaniu) jednak mam jeszcze czas na darmowy zwrot. Nie wiem czy to był dobry wybór bo laptop ma tylko dwa rdzenie, ale sprzedawca twierdził że to na prawdę się sprawdzi (mimo że mógł zaproponować droższe modele). Nie wiem czy można tu wstawiać link z ofertą gdzie kupiłam(?), wstawię więc podstawowe dane:

 

Laptop Dell Latitude E5470 i5-6300U 8 GB 240 SSD 14,1" HD W10Pro A-

2 RDZENIE

 

Model procesora:i5-6300U

Rozdzielczość:1366x768 (HD)

Przekątna ekranu:14,1"

Stan:Używany - 100% sprawny (produkt testowany)

Gwarancja:12 miesięcy

Ilość pamięci 8GB

 

Dysk 240GB SSD SATA

Licencja  Win 10 Pro COA

Model procesora:

i5-6300U

Częstotliwość procesora:

2.40 GHz

Generacja procesora:

6 gen

Rodzina procesora:

Intel Core i5

Wydajność procesora:

3258

Liczba rdzeni procesora:

2

Częstotliwość Turbo procesora:

3.00 GHz

Wielkość pamięci cache L2 lub L3:

3 MB SmartCache

Gniazdo:

FCBGA1356

Pamięć RAM

Ilość pamięci:

8 GB

Typ pamięci:

DDR4

Maksymalny rozmiar pamięci:

32 GB

Ilość gniazd pamięci:

2

Dysk twardy

Dysk:

240 GB SSD

Pojemność dysku:

240 GB

Typ dysku:

SSD

 

 

Zapłaciłam ok 1000zł, stan wizualny jest OK, zastanawia mnie czy do ok 1500zł (max, lecz wolę być przy cenie 1000-1300zł) znajdę coś lepszego, a może to wcale nie był dobry wybór? Zastanawiam się np nad ACER Gateway GWTN156-11BKDX 15,6 " Intel Pentium Quad-Core 4 GB / 128 GB , gdzie 4 rdzeniowy nowy laptop kosztuje lekko ponad 1200zł.

 

Dziękuję bardzo za szczere opinie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czterordzeniowy procesor z tego Gateway (N5030) ma niższą wydajność niż 6300U z poleasingowego laptopa. Nie kupuj nic w tym stylu.

Zastrzeżenia:
- Komputera na 6300U nie da się zaktualizować do Windos 11 - Windows 10 będzie aktualizowany do października 2025, więc tyle lat będzie się nadawał do pracy. Później oczywiście nadal będzie działać, ale bez aktualizacji dotyczących zabezpieczeń, bezpieczeństwo danych będzie o wiele niższe.

- Rozdzielczość ekranu jest dość niska do pracy - lepiej szukać czegoś o rozdzielczości 1920x1080 lub 1920x1200 - na ekranie mieści się wtedy więcej okien oprogramowania, czy chociażby linii tekstu czy komórek Excela. Oczywiście ma to nieco mniejsze znaczenie, jeśli często pracujesz z podpiętym do laptopa monitorem o wyższej rozdzielczości, ale jeśli ekran laptopa ma być tym głównym, to lepiej mieć lepszy.

- Nie ma żadnej gwarancji, że coś tam się w laptopie nie zepsuje, to pełna losowość. Poleasingowe modele faktycznie mogą mieć więcej części zamiennych, ale często dlatego są wyprzedawane, że danemu modelowi kończy się wsparcie producenta. Więc w praktyce ewentualny serwis tak wiekowego sprzętu i tak kończy się na korzystaniu z używanych części. Laptop który kupiłaś ma już około sześciu lat.


W żadnym wypadku niestety nie można też o żadnym z tych komputerów powiedzieć, że są szybkie - i nawet mniejszym kłopotem jest tu ile który ma rdzeni, chodzi o tych rdzeni wydajność. Tegoroczne procesory są dwukrotnie szybsze jeśli mowa o jednym rdzeniu. Jednak w założonym budżecie na pewno nie kupisz nic w pełni aktualnego, a do podstawowych spraw biurowych 6300U wystarczy na kilka lat.

Na czym bym się skupił w poszukiwaniach:
- procesor 4-rdzeniowy na którym system będzie się dało zaktualizować do Windows 11 - a więc Intel i5-8250U lub Ryzen 3500U.

Co do zasady, im nowsza generacja procesora, tym lepsza wydajność jednego wątku, a co za tym idzie, lepsza wydajność pomimo niższej liczby rdzeni - i wtedy dwurdzeniowy procesor i3 dziesiątej generacji też można rozważyć, jeśli pojawi się w dobrej cenie - np. i3-10110U.

- rozdzielczość 1920x1080
- 8GB RAM + SSD

Co ja bym zrobił?

- Zapytaj w swoim sklepie z poleasingowcami czy są w stanie zaproponować tego typu konfigurację (czyli z lepszym procesorem który ogarnie update do Windows 11 i wyższą rozdzielczością) jak opisałem w budżecie 1500, może będzie im zależeć na tyle że zaproponują, a zawsze to ten rok gwarancji sklepu jest. Wydaje mi się że RNEW dość często ma laptopy nieco drożej niż konkurencja, więc warto zapytać i w innych sklepach z poleasingowcami.

- Jeśli absolutnie nie chcesz przebić budżetu 1500 - przeglądaj oferty używanych laptopów na OLX (na szybko: przykład). Dobrą jakość wykonania i niezłe ceny za nowe egzemplarze mają Matebooki D14 Huawei - a to znaczy że są szanse że w takim budżecie znajdziesz jakiś używany. Tylko pamiętaj o procesorach - model z Ryzen 3500U będzie się dało aktualizować do Windows 11, ale z Ryzen 2500U (rok starszy model) już nie.

- przeglądaj promocje na pepper, np. ten Acer Swift 3 tam ludzie kupowali z jakąś kumulacją zniżek za 1700 chyba, bdb sprzęt w takim budżecie
https://www.pepper.pl/promocje/acer-swift-3-14-amd-ryzen-3-5300u-8gb-w10-531401

- jeśli dopuszczasz, że 3-lata z hakiem to już jest realizacja planu "sprzęt na lata" i nie przeszkadza Ci niska rozdzielczość, możesz zostać z tym co kupiłaś

Edytowane przez torrentius

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...