Skocz do zawartości
joorvishoon

[Gigabyte RTX 2080 Super Gaming] Uszkodzony kondensator - co dalej?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Chciałbym się poradzić odnośnie potencjalnej awarii GPU.

Zajeździłem trochę moje GPU (RDRII na full detalu, generalnie grube 100% obciążenia gpu) - po ok 30 minutach gry nastąpił dość ciekawy zestaw zjawisk:

  • komputer wydał bardzo głośne "pyknięcie"
  • gra się zatrzymała, potem zgasł ekran (utrata sygnału video)
  • po chwili po otoczeniu rozniósł się wyraźny zapach palonej elektroniki

W ramach kroków naprawczych zgasiłem komputer "z hebla", po czym wyłączyłem zasilacz na kilkanaście sekund. Po włączeniu z powrotem komputer uruchomił się normalnie, wyświetla obraz i działa.

Po dokładniejszych oględzinach wyszło mi, że jedynym widocznym problemem jest jeden z kondensatorów na GPU, który ma zsuniętą obudowę i jest kapkę pożółkły. Kondek zaznaczony na obrazku - obrazek poglądowy, nie real-foto pacjenta:

image.png.be187fe83eb20517ed3712027f86e989.png

Reszta wygląda OK. Z innych zjawisk:

- przypomniało mi się że w przeszłości pod obciążeniem gpu terkotało (i to przy całkiem rozsądnym klatkarzu: 50-70FPS)

- blok na GPU był bardzo gorący, a dokładnie płytka nad sekcją zasilania (GPU jest pod blokiem full-cover firmy Barrow - jak na zdj.). Ta wielka metalowa płytka z wierzchu była bardzo gorąca - niemniej w granicach "dotykalności" . Sam rdzeń nie nagrzewa się zazwyczaj szczególnie mocno (ok 60 stopni, więc zakładam że sam blok powinien być chłodniejszy o 5-10 stopni).

image.png.e9470a61f8446bca9fa9379410a789fc.png

 

Na próbę obciążyłem GPU lekkimi zadaniami obliczeniowymi (np. rendering w Blenderze) i generalnie liczy, nie łapie zwiechy ani nic. Trochę się cykam jednak włączać jakieś wymagające tytuły.

Czy jest coś co mógłbym zrobić teraz żeby karta graficzna mi się dalej nie rozpadła? Jak wysadziło obudowę kondka to znaczy że coś jest "kaput" czy są scenariusze w których kondek wystygł i dalej będzie działał? Można jakoś go "odciążyć" żeby dało się dalej w miarę luźno używać kompa?

Czy to jakaś losowa usterka typu "masz pecha stary" czy na coś konkretnego powinienem zwrócić uwagę na przyszłości żeby unikać takich zdarzeń? Ma ktoś jakieś doświadczenia?

image.png.220ca44b65aafe630b51be843a90df6e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...