Skocz do zawartości
Mischa_PL

Soft do testowania stabilności/błędów RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Co jest miarodajnym softem w kwestii pamięci RAM prócz MemTest ?

Czy ten wbudowany w Win10 tester RAM'u jest wiarygodnym środowiskiem testowym ?

Pytam gdyż zdarzają mi się sporadyczne (raz na tydzień średnio) bluescreeny  kmode exception not handled ponoć mogą być to drivery lub właśnie RAM

dlatego szukam softu który pomoże mi coś wykluczyć.

 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Mischa_PL napisał:

Witam

Co jest miarodajnym softem w kwestii pamięci RAM prócz MemTest ?

Czy ten wbudowany w Win10 tester RAM'u jest wiarygodnym środowiskiem testowym ?

Pytam gdyż zdarzają mi się sporadyczne (raz na tydzień średnio) bluescreeny  kmode exception not handled ponoć mogą być to drivery lub właśnie RAM

dlatego szukam softu który pomoże mi coś wykluczyć.

 

 

 

 

 

Witam 

a ten twój ram to z jaka szybkością działa ? tzn. jak jest ustawiony , XMP włączony, czy ręcznie ustawiana szybkość na wartość-szybkość ? oraz na jakim napięciu obecnie pracuje pamięć ? 

a próbował Ty zmienić ustawianie systemu - opcje zasilania -dodatkowe opcje zasilania-wybierz działanie przycisków zasilania -zmień ustawienia które obecnie są nie dostępne- i odznaczyć - włącz szybkie uruchamianie.   

memtest86+ raczej dobrze testuje pamięć ale dla pewności test zapuszcza się na pełne 4-5 testów, co przy większej ilości pamięci może trochę potrwać, nawet cała noc 

polecam użyć np. linux mint  -Cinnamon Edition i za pomocą programu Rufus przygotować pendrajwa z linuxem 

https://linuxmint.com/download.php

https://www.instalki.pl/programy/download/Windows/narzedzia_dyskowe/Rufus.html

linux zanim się uruchomi bo jest taka możliwość uruchomić go bezpośrednio z pendrajwa , to pokazuje się konsola zjeżdżamy strzałkami na klawiaturze na dół i włączamy memtesta 

  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

a ten twój ram to z jaka szybkością działa ? tzn. jak jest ustawiony , XMP włączony, czy ręcznie ustawiana szybkość na wartość-szybkość ? oraz na jakim napięciu obecnie pracuje pamięć ? 

3733 mhz z 3600 to są Tridenty Neo Z. Ustawione przez XMP i ręcznie podbita częstotliwość , napięcie 1.45V

 

2 godziny temu, Mr.T... napisał:

a próbował Ty zmienić ustawianie systemu - opcje zasilania -dodatkowe opcje zasilania-wybierz działanie przycisków zasilania -zmień ustawienia które obecnie są nie dostępne- i odznaczyć - włącz szybkie uruchamianie. 

Tak, mam to ustawione.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok idziemy dalej 

zakładam ze bios najnowszy wgrany Wersja 4204, oraz pamięci siedzą w gniazdach A2 B2 

ale nie wim czy czytałeś opis wszystko powyżej 2666MHz to już jest OC, a tego nikt nie gwarantuje ze będzie działać stabilnie, są kalkulatory na Internetach jak ustawić timingi na pamięciach z Ryzenami ale można poświecić np. dwa dni na testy i ustawienia a "zysku tyle co w pysku" ...

pozostaje zapuścić na noc memtesta , oraz sprawdzić przy dłuższej eksploatacji jak będzie się zachowywał PC podczas jak pamięci będą ustawione na 3600MHz.  

 

   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Mr.T... napisał:

zakładam ze bios najnowszy wgrany Wersja 4204, oraz pamięci siedzą w gniazdach A2 B2 

Tak, oba warunki są spełnione 🙂 Jak pisałem to jest bsod raz na tydzień gdzie ja dużo pracuję w premiere pro, Topazie, Photoshopie , ani razu nie mialem też tego BSOD'a podczas gry a potrafilem grac godzinami w rozne gry 🙂

Tak wiem że to OC, tak wiem że nie ma prawa 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Mr.T... napisał:

pozostaje zapuścić na noc memtesta , oraz sprawdzić przy dłuższej eksploatacji jak będzie się zachowywał PC podczas jak pamięci będą ustawione na 3600MHz.  

Po nocce (6h) zero błędów w Memtest  przy 3733 mhz

20220521_095939.jpg

20220521_100331.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mischa_PL napisał:

Po nocce (6h) zero błędów w Memtest  przy 3733 mhz

20220521_095939.jpg

20220521_100331.jpg

czyli pamięć można wykluczyć.

a tak organoleptycznie albo np. dłonią ręki sprawdzałeś jak podczas dużego obciążenia radzi sobie sekcja zasilania na płycie głównej , jest ciepła czy raczej parzy ?    

pozostaje system i dobrane sterowniki, na które użytkownik ma średnio wpływ.   

oraz moja nie potwierdzona koncepcja ze dobrany zasilacz jest za małej mocy i w określonych sytuacjach obciążeniowych , gdy występują tzw. piki obciążenia generowane przez CPU razem z GPU , nie mylić z średnim czy maksymalnym domyślnym obciążeniem, bo piki są znaczne większe, zasilacz nie jest w stanie rekompensować takiego krótkotrwałego obciążenia i cyk "niebieski ekran".

zawsze powtarzam jak w opisie produktu jest napisane , sugerowany zasilacz o mocy xxx , to dołóż 100W.      

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mr.T... napisał:

a tak organoleptycznie albo np. dłonią ręki sprawdzałeś jak podczas dużego obciążenia radzi sobie sekcja zasilania na płycie głównej , jest ciepła czy raczej parzy ?    

Te Bsody nie występują nigdy przy obciążeniu, ani grami ani pracą, one następują najczęściej ot tak, gdy na przykład nic nie robię bo jestem w innym pokoju wracam dotykam myszy coś kliknę, bam! Bsod 🙂

5 minut temu, Mr.T... napisał:

oraz moja nie potwierdzona koncepcja ze dobrany zasilacz jest za małej mocy i w określonych sytuacjach obciążeniowych , gdy występują tzw. piki obciążenia generowane przez CPU razem z GPU , nie mylić z średnim czy maksymalnym domyślnym obciążeniem, bo piki są znaczne większe, zasilacz nie jest w stanie rekompensować takiego krótkotrwałego obciążenia i cyk "niebieski ekran".

Nie wiem, mam Be Quiet'a Straight Power 11 - 750 W to jest moim zdaniem niemało jak na ten konfig.

 

7 minut temu, Mr.T... napisał:

pozostaje system i dobrane sterowniki, na które użytkownik ma średnio wpływ. 

To bym obstawiał, ostatnio wywaliłem kilka sterów od RGB Asusa  oraz  Gskill, stery grafy to raczej nie są próbowałem zarówno tych bardziej dla gier jak i Studio (tych drugich używam obecnie). Nie wiem może Resizebar trzeba by wyłączyć może to coś psuje. To jest taka dignostyka na tygodnie bo nie umiem tego Bsoda wywołać i dzieje się to w IDLE, jedyne co mogę zrobić chyba to żyć z tym i obserwować 🙂

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mischa_PL napisał:

Nie wiem, mam Be Quiet'a Straight Power 11 - 750 W to jest moim zdaniem niemało jak na ten konfig.

https://www.bequiet.com/pl/psucalculator

kalkulator przy twojej konfiguracji PC, pokazuje obciążenie około 550W czyli około 71% , zasilacze uzyskują największa sprawność przy obciążeniu do 50-60%.

 a widzisz to już jest jakaś wskazówka, czyli jest problem podczas przechodzenia z jednego trybu np. z bezczynności w tryb pracy , czyli np. zarzadzanie energia procesora lub karty graficznej , a jak masz w biosie ustawione ze CPU ma zrzucać zegary podczas nie obciążenia ? 

a takie ustawienie 

AMD CBS

Global C-state Control - Disabled ?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mr.T... napisał:

a jak masz w biosie ustawione ze CPU ma zrzucać zegary podczas nie obciążenia ? 

Nie wiem szczerze mówiąc, które to konkretnie ustawienia są ?

 

5 godzin temu, Mr.T... napisał:

a takie ustawienie 

AMD CBS

Global C-state Control - Disabled ?   

miałem to na AUTO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...