Skocz do zawartości
TatoMuminka

SSD Samsung 980 500 GB M.2 - 465GB zamiast 500 ???

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

Składałem wczoraj nowego kompa do grania na płycie głównej MSI B550 Tomahawk.

Główny dysk systemowy to właśnie SSD Samsung 980 500 GB M.2 2280 PCI-E x4 Gen3 NVMe (MZ-V8V500BW).

Czy mógłby mnie ktoś oświecić dlaczego Win10 a także Bios pokazuje mi iż pojemność tego dysku to tylko

465GB a nie 500? Gdzie się podziały brakujące 35GB?

Poniżej screen z programu Samsung Magician:

 

sams.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wina producentów sprzętu ( wszelkich dysków - nie tylko SSD , także HDD czy kart pamięci ) .

Bo dla nich 1 TB to 1 000 GB a nie 1024 GB , 1 GB to 1 000 MB a nie 1024 MB , stąd takie różnice - im większy nośnik tym większa jest różnica .

A czemu 1024 a nie 1 000 , bo cała informatyka oparta jest na systemie binarnym gdzie wielkość pamięci ram i nośników to 2 do odpowiedniej potęgi .

 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Producenci podają pojemność dysku w postaci dziesiętnej, dlatego 500GB lub 1TB ma się inaczej do rzeczywistej pojemności.
Jeden gigabajt jest równy 1 073 741 824 bajtów, rzeczywistą wielkość dysku liczy się  "pojemność w zapisie dziesiętnym" podzielić przez 1 073 741 824, w zaokrągleniu 1 074, więc 500 GB podzielone przez 1 074 będzie pojawiało się w systemie jako około 465 GB analogicznie 1TB to około 931 GB.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2022 o 20:33, DaffyDuck napisał:

dokładnie tak jest im większy tym wieksza róznica, mojego 8TB faktyczna pojemność to 7,27TB. Więc sporo.

Wow no tutaj różnica już naprawdę boli. Bo to prawie 1 TB pamięci mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...